Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΣΕ ΚΙΝΗΤΗΡΑ MAVERICK...?

Συντονιστής: SUVord

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 11 Ιουν 2005, 23:51

iperodigos έγραψε:
MAVERICKios έγραψε:
MaverickLover έγραψε:
MAVERICKios έγραψε:Νεοτερα,σχετικα με βελτιωση-κιτ-Καρανικολα.Η καταναλωση εχει σταθεροποιηθει στα 13,5 λ/100 χλμ σε οδηγηση μεσα-εξω.Δυσκολα να πεσει κατω απο αυτο,αλλα δεν καταναλωνει και παραπανω και ας κινησε με ταχυτητες 150-160 χλμ.Η διαφορα παντως ειναι οτι τωρα πας με 160-170 με πολυ ανεση και ο κοφτης ερχεται πολυ γρηγορα!.Κατι που ισως ειναι προβλημα,ειναι κατι σκορτσαρισματα σε χαμηλες στροφες με μεγαλες σχεσεις στο σαζμαν.


Δηλαδή μέχρι στιγμής ολα πάνε καλά χωρίς να έχεις κάποιο πρόβλημα με την τροποποίηση απο ότι βλέπω. Αξιζει τον κόπο τελικά να το τοποθετήσουμε?
Εγω δεν το μετανοιωσα,αλλα ολα ειναι σχετικα,και με δεδομενο οτι δεν αλλαζει κατι φοβερα,απλως εχουμε μια αισθητη βελτιωση,το αφηνω στην κριση του καθενος.Ειναι αλλοστε και τα 600 περιπου ευρω,για αλλον λιγα και για αλλον πολλα.....


ΜΑΒΕΡΙΚΙΕ ο Καρανικολας σουκαψε το αμαξι!!!!
κανε μουγκα μην το παρουνε χαμπαρι στην αντιπροσωπια και χασεις την εγγυηση!!! αντε γρηγορα με το 2.3 και καλα ταξιδια
Στην αντ/πεια μου εβαλαν τον εγκεφαλο,αλλα δεν μου κανανε θεμα για την εγγυηση.Γνωριζομαστε......απο παλια και δεν θα μου δημιουργουσαν προβλημα :twisted: :twisted: Παντως,εγω...ετσι για τους τυπους,ενημερωσα και τον Καρανικολα....που δεν μου ειπε τιποτα περι προβληματων!!Ποιος θα ελεγε αν υπηρχε???? ΚΑΝΕΝΑΣ!!Παντως μετα την μετατροπη ειχα κατι μικροδιακοπες στις χαμηλες στροφες....ΟΠΟΤΕ.....who knows..???...
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 12 Ιουν 2005, 00:03

:roll: :roll:ΜΕΤΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑΤΑ ΤΟΥ...MAVERICKIOu ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΕΝΔΙΑΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟΥΣ 2λιτρους ΣΚΕΦΤΟΝΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ....ΑΣ ΤΗΝ ΑΠΟΦΥΓΟΥΝ!!!
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 12 Ιουν 2005, 00:42

maverickman έγραψε:
iperodigos έγραψε:
MAVERICKios έγραψε:
MaverickLover έγραψε:
MAVERICKios έγραψε:Νεοτερα,σχετικα με βελτιωση-κιτ-Καρανικολα.Η καταναλωση εχει σταθεροποιηθει στα 13,5 λ/100 χλμ σε οδηγηση μεσα-εξω.Δυσκολα να πεσει κατω απο αυτο,αλλα δεν καταναλωνει και παραπανω και ας κινησε με ταχυτητες 150-160 χλμ.Η διαφορα παντως ειναι οτι τωρα πας με 160-170 με πολυ ανεση και ο κοφτης ερχεται πολυ γρηγορα!.Κατι που ισως ειναι προβλημα,ειναι κατι σκορτσαρισματα σε χαμηλες στροφες με μεγαλες σχεσεις στο σαζμαν.


Δηλαδή μέχρι στιγμής ολα πάνε καλά χωρίς να έχεις κάποιο πρόβλημα με την τροποποίηση απο ότι βλέπω. Αξιζει τον κόπο τελικά να το τοποθετήσουμε?
Εγω δεν το μετανοιωσα,αλλα ολα ειναι σχετικα,και με δεδομενο οτι δεν αλλαζει κατι φοβερα,απλως εχουμε μια αισθητη βελτιωση,το αφηνω στην κριση του καθενος.Ειναι αλλοστε και τα 600 περιπου ευρω,για αλλον λιγα και για αλλον πολλα.....


ΜΑΒΕΡΙΚΙΕ ο Καρανικολας σουκαψε το αμαξι!!!!
κανε μουγκα μην το παρουνε χαμπαρι στην αντιπροσωπια και χασεις την εγγυηση!!! αντε γρηγορα με το 2.3 και καλα ταξιδια



? αυτο τωρα που κολλαει?



Κολλάει στο εξής : ότι ο κινητήρας είναι ρυθμισμένος για τα 124 αλογα και με τις όποιες ανοχές σε σχέση με το αμάξωμα. Όταν του κάνουμε λοιπόν <αναβάθμιση> (για την οποία δεν εγγυάται η αντιπροσωπεία και καμία αντιπροσωπεία στον κόσμο), τότε θα πρέπει να βελτιώσουμε και αλλα μηχανικά μέρη ώστε να μπορεί πραγματικά να ανταπαξέλθει ο κινητήρας με τις καινούργιες επιδόσεις σε σχέση με το αμάξωμα.
Λέτε λοιπόν οτι αν αλλάξουμε απλά ένα κινητήρα στο 2.0 και του βάλουμε 3.0 θα αντέξει το σασμάν, ο εκεντροφόρος και ότι αλλο παρεμφερές? Δεν νομίζω. Συμφωνώ λοιπόν με τον συνάδελφο Iperodigo....αρε Καρανικόλα ....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 40 επισκέπτες