Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ

Συντονιστής: SUVord

Δημοσίευσηαπό xontros » 13 Αύγ 2004, 08:08

Έχω τα Α/Τ-R σε 225/75-15 εδώ και ένα χρόνο, και περιμένω να περάσει ο καιρός για να τα πετάξω :evil: :evil: :evil: και να βάλω κάτι της προκοπής, (Wrangler M/T-R φυσικά :P ). Είναι μεν γερά στις πέτρες, αρκετά καλά σε χωματόδρομο, καλά στο φρενάρισμα σε (πολλή) βροχή, και αντίστοιχα με S/T στην στεγνή άσφαλτο (εκτός από λίγο παραπάνω θόρυβο), αλλά είναι χάλια σε βρεγμένη ή κρύα άσφαλτο, αλλά και στη λάσπη... Το χειμώνα, ξεκινάς το πρωί με τη δροσούλα για την δουλειά, και νομίζεις ότι οδηγάς RX-7 ή S-2000! Ακόμα και με τα 80 αλογάκια μου, το αυτοκίνητο διπλώνει με το που θα πατήσεις λίγο αφηρημένος το γκάζι... Οπότε εάν είναι να έχω το νού μου συνέχεια στα λάστιχα, γιατί να μη φοράω Μ/Τ, και να κάνω το κέφι μου καλύτερα στις λάσπες? Επίσης, τα πλαϊνά τους με τα άσπρα γράμματα γίνονται αμέσως χάλια και ξεφτίζουν με το που θα πλησιάσεις το πεζοδρόμιο !!! (κάτι που δεν έγινε ποτέ στα 3 χρόνια με τα Pirelli Scorpion S/T που είχα)
Παρόλα αυτά, σε αυτοκίνητα με μόνιμη τετρακίνηση όπως το MAV πρέπει να είναι καλύτερα, και θα ήταν μια καλή αγορά σε σχέση με άλλα λάστιχα S/T, εάν δεν υπήρχαν τα Bridgestone, που πολλοί λένε πως είναι τα καλύτερα Α/Τ.
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 16 Αύγ 2004, 00:30

Συμφωνω για το....πεταμα με τον φιλο μας τον xontro και εγω περιμενω το χρονο να γινει τουλαχιστον ....οικονομικως η αποσβεση τους.Οσο για τα...ασπρα γραμματα δε μου αρεζαν στο ΜΑ και τα εβαλα απο μεσα :lol: :lol: :lol: Τωρα,αν ερθει η ωρα τους,θα τα αλλαξω με ενα σετ καλα ασφαλτινα και οταν χειμωνιαζει και...λασπωνει βαζω μια 4τραδα BF Goodrich M/Ts τα νεα ΚΜ τα οποια πανε φανταστικα ακομα και σε ασφαλτο.Αυτα βεβαια αν δεν βαριεται κανεις τις αλλαγες,οποτε ετσι εχεις το καλυτερο αποτελεσμα σε ασφαλτο και εκτος αντιστοιχα.
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Re: :)

Δημοσίευσηαπό juan » 27 Αύγ 2004, 12:52

Lepes έγραψε:Καλημερα,
Επιτελους εχω MAV!!! :roll: :roll:
Σημερα το πρωι το αφησα στο Καρανικολα,για ενα γενικο ελεγχο και ενα service :)
Για λαστιχα που ρωτησα στο μαγαζι απεναντι (δικο του ειναι και αυτο)
μου προτειναν για το ΜAV τα Bridgestone στα 500 euro εγω τα εχω βρει και 440 και μετα απο τη συμβουλη του Juan αυτα θα βαλω.Πληροφοριακα το αμαξι θα το εχω παρασκευη απογευμα γιατι μετα το servrice θα το παω για εσωτερικο καθαρισμο(το κανει καινουργιο) στο γαλατσι και θα βαλω και μεμβρανες στα παραθυρα
I am veryy happyyyyyyy


Δεν μπορώ να καταλάβω αφου πήγες στον ΤΣΕΚΟ των Mav (Kαρανικόλας) πως κατάφερες να αντισταθείς ?
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

:)

Δημοσίευσηαπό Lepes » 30 Αύγ 2004, 07:06

Ειμαι very happy,μεσα σε 2μιση βδομαδες εκανα 2800χλμ.. τα brigestone ειναι αστερια ... τα εβαλα και σε χωμα συνολικα 80χλμ με μπολικη πετρα αλλα δεν τα δοκιμασα σε βρεγμενο.
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό ANDREAS2003 » 30 Αύγ 2004, 11:41

Θα ήθελα να μου πείτε τιμές που έχετε βρει για τα Bridgestone 694 εγώ τα βρήκα 500€ και για τα BF All Terrain βρήκα δύο τιμές 470€ και 550€ και σε πιο μαγαζί τα βρήκατε γιατί έφτασε η ώρα της αλλαγής των παλαιών.
ANDREAS2003
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2003, 10:07
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ, ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό tribute » 04 Σεπ 2004, 21:08

ANDREAS2003 έγραψε:Θα ήθελα να μου πείτε τιμές που έχετε βρει για τα Bridgestone 694 εγώ τα βρήκα 500€ και για τα BF All Terrain βρήκα δύο τιμές 470€ και 550€ και σε πιο μαγαζί τα βρήκατε γιατί έφτασε η ώρα της αλλαγής των παλαιών.


Κατ' αρχήν χαιρετώ την παρέα ως νέος στο Forum και κάτοχος του "αδελφού" tribute 2L. Πρίν λίγες μέρες τοποθέτησα τα 694/ΑΤ σε 215/70/16 στην τιμή των 400€. Στην έρευνα αγοράς βρήκα τιμές από 400-520 €. Η ημερομηνία τους είναι βέβαια 10η εβδομάδα 2004 αλλά μάλλον αυτό είναι φυσιολογικό - δεν καταναλώνονται πολλά ΑΤ σε αυτή τη διάσταση. Αν δεν τα έχεις βάλει ακόμη στείλε μου pm να σου περάσω το μαγαζί.
tribute
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 02 Σεπ 2004, 20:49

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 06 Σεπ 2004, 15:08

Βάλε την διεύθυνση του μαγαζιού στο forum γιατί ενδιαφέρει όλους!
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 06 Σεπ 2004, 15:20

Κατ' αρχήν χαιρετώ την παρέα ως νέος στο Forum και κάτοχος του "αδελφού" tribute 2L. Πρίν λίγες μέρες τοποθέτησα τα 694/ΑΤ σε 215/70/16 στην τιμή των 400€. Στην έρευνα αγοράς βρήκα τιμές από 400-520 €. Η ημερομηνία τους είναι βέβαια 10η εβδομάδα 2004 αλλά μάλλον αυτό είναι φυσιολογικό - δεν καταναλώνονται πολλά ΑΤ σε αυτή τη διάσταση. Αν δεν τα έχεις βάλει ακόμη στείλε μου pm να σου περάσω το μαγαζί.[/quote]

Φίλε Tribute καλώς ήρθες, έστω και για επίσκεψη! Υπάρχει ειδική ενότητα MAVERICK <> TRIBUTE. Εκεί θα μπορούσες να μας εκθέσεις τις απόψεις σου ή τα τυχόν προβλήματα που έχεις συναντήσει γιατί δεν έχουμε κάνει καμία διασταύρωση απόψεων μέχρι σήμερα. Θα ήταν επίσεις χρήσιμο για όλους αν έριχνες μία ματιά στα θέματα που έχουν παρουσιάσει κατά καιρούς τα ΜΑ και να μας πεις τις δικές σου εμπειρίες
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tribute » 06 Σεπ 2004, 21:16

Απλά το απέφυγα για να μην θεωρηθεί διαφημιση :) Θα βρείτε την διεύθυνση στο www.yero.net - έχει δύο Καταστήματα. Θυμηθείτε να ζητήσετε την καρτούλα - εγγύηση της αντιπροσωπείας (ELASTRAK). Υπόψιν οτι δεν πήγα μέσω γνωστού - απλά πέρασα και ρώτησα. Οτι άλλο χρειασθεί εδώ είμαστε
tribute
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 02 Σεπ 2004, 20:49

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 07 Σεπ 2004, 16:00

tribute έγραψε:Απλά το απέφυγα για να μην θεωρηθεί διαφημιση :) Θα βρείτε την διεύθυνση στο www.yero.net - έχει δύο Καταστήματα. Θυμηθείτε να ζητήσετε την καρτούλα - εγγύηση της αντιπροσωπείας (ELASTRAK). Υπόψιν οτι δεν πήγα μέσω γνωστού - απλά πέρασα και ρώτησα. Οτι άλλο χρειασθεί εδώ είμαστε


Ευχαριστούμε!
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Mav_Shatz » 16 Σεπ 2004, 15:27

Ήρθε η ώρα να αλλάξω και εγώ τα λάστιχα μου, πριν μπεί ο χειμώνας και παρά το γεγονός οτι το θέμα το έχουμε αναλύσει αρκετά θα ήθελα την γνώμη σας για 2-3 απορίες που έχω.

Κατ αρχήν θα κρατήσω την αρχική διάσταση (215/70/16). Επίσης θα κρατήσω τον τύπο ελαστικού 50-50 (All Terrain).

Οι επιλογές που έχω είναι (κατά σειρά προτίμησης) οι εξής:

1) Bridgestone 694. Παρά το γεγονός οτι ο λαστιχάς μου είπε οτι δεν πρόκειται για κάτι το ιδιαίτερο, ακούγοντας τα καλά σχόλια απο όλους απο εσάς που τα βάλατε, έχω πειστεί και εγώ. Η τιμή που θα μου τα αφήσει είναι 440 Ε (+ Όσα πληρώσω στο βουλκανιζατέρ γιατί τα παίρνω απο χονδρέμπορο).

2) Continental ContiTrac SUV. Πάλι ο ίδιος λαστιχάς μου είπε οτι είναι τα καλύτερα 50-50 λάστιχα που υπάρχουν. Πολύ καλή συμπεριφορά στην άσφαλτο αλλα και στον βρεγμένο δρόμο όπως και στο χιόνι. Επίσης έχουν καλή συμπεριφορά στην λάσπη και στο χώμα. Θα τα πληρώσω 520 Ε (+ πάλι τα περαστικά).
Το μόνο που με προβληματίζει εδώ είναι πως δεν ξέρω κάποιον που τα έχει βάλει για να μου πεί εντυπώσεις.

3) Michelin 4x4 A/T. Είναι η πρόταση της Michelin στα 50-50. Τα 4x4 Syncrone είναι περισσότερο για άσφαλτο (80%) και λιγότερο για Off Road (20%).
Επίσης και στην περίπτωση αυτή με προβληματίζει που δεν ξέρω κάποιον ο οποίος τα έχει βάλει για να μου πεί εντυπώσεις.

Θα ήθελα λοιπόν να με βοηθήσετε, δεδομένου οτι το αυτοκίνητο το έχω περισσότερο για ταξίδια (πολλές ώρες στην άσφαλτο), αλλά στο τέλος των διαδρομών αυτών τα χιονοδρομικά κέντρα, οι βόλτες δίπλα απο ποτάμια και ρυάκια κτλ. είναι πάντα στο πρόγραμμα.

- Για τα 694 μου είπαν οτι είναι μέτρια στην βροχή (ειδικά στο ψιλόβροχο), κάνουν πολύ θόρυβο και αυξάνουν την κατανάλωση. Ισχύει κάτι τέτοιο ?

- Τα ίδια ακριβώς προβλήματα, ακόμα πιο έντονα, μου είπαν και για τα Michelin. Ξέρει κανείς σας τίποτα ?

- Για τα Continental έχετε ακούσει κάτι ?

- Φυσικά και άλλες προτάσεις, αν υπάρχουν, είναι ευπρόσδεκτες.


Ευχαριστώ πολύ
Mav_Shatz
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 14:35
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 17 Σεπ 2004, 09:07

εχω ακουσει οτι το συνκρο της μισελεν ειναι πολυ καλο ελαστικο...70%ασφαλος και 30%χωμα...και δεν κανει θορυβο....Αν κρατησεις την ιδια διασταση δοκιμασε τα μπι εφ γκουντριχ και θα με θυμηθεις....σε διασταση απο 235 και πανω κανουν οντως θορυβο.
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

:)

Δημοσίευσηαπό Lepes » 17 Σεπ 2004, 11:06

Καλημερα και απο μενα.
Εδω και 1 μηνα που εχω περιπου το Μav(used) και του εχω βαλει τα Bridgestone 694 εχω κανει 4.500 χλμ σε εθνικη,επαρχιακο,χωμα,πετρες,λιγη αμμο μπορω να πω οτι ειναι μια χαρα θορυβο δεν κανουν ιδιαιτερο και απο καταναλωση δεν ξερω γιατι απο την πρωτη μερα που το πηρα αυτα φοραω(στα 2 μεγαλα ταξιδια που εκανα μου εκαψε γυρω στα 9.5 λιτρα τα 100 χλμ.)
Αυτα αμα θες ελα να παμε και βολτα να το οδηγησεις και να μου πεις.
(Για βροχη και εγω κατι εχω ακουσει αλλα ακομα δεν ειχα ευκαιρια να το δω)
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό juan » 17 Σεπ 2004, 11:18

Καλημέρα ,

Έβαλα τα 694 σχεδόν μια έβδομάδα πριν το μεγάλο χιόνι που έριξε το χειμώνα και μέχρη σήμερα έχω κάνει περίπου 10.000 χλμ με αυτά.

Οι εντυπώσεις μου από την συμπεριφορά στο χιόνι είναι Άριστες _

Σχετικά με θόρυβο θα συμφωνήσω με τον lepes δεν έχω ακούσει κάτι ιδιαίτερο και σε ότι αφορά την κίνηση στην άσφαλτο αρκετά καλά. Δεν έχω χάσει κάτι από τα μαμίσια.

Στο χώμα (πέτρα) και στην βροχή είναι πολύ καλά , δεν εντιμετώπισα προβλήματα.
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

.

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 08 Οκτ 2004, 21:21

Αν και δεν έχω αλλάξει λάστιχα (εχω τα μαμίσια 13500χιλ) θα ήθελα να αναφέρω μερικές τιμές για το michelin syncrone.
Τέλος Ιουλίου 420ευρώ
Τέλος Αυγούστου 450 ""
Σήμερα 480 "" (τα έβαλε ένας φίλος σε άλλο mav)
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 15 επισκέπτες