Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αντιηλιακες μεμβρανες

Συντονιστής: SUVord

Αντιηλιακες μεμβρανες

Δημοσίευσηαπό ssurfer » 09 Μάιος 2007, 12:54

Τι ακριβως προσφερουν και ποσο κοστιζουν?
χαιρετισματα σε ολους
Άβαταρ μέλους
ssurfer
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 30 Οκτ 2006, 08:59
Τοποθεσία: athina

Αντιηλιακες μεμβρανες

Δημοσίευσηαπό farouk1 » 09 Μάιος 2007, 20:09

για το mav α υπολογίζεις 250 ευρω περα απο την ομορφιά ειδικα στα μαυρα ειναι χαρμα εναι και καλες το καοκαίρι για τον ηλιο , αν βάλεις για μένα μην πας σεπολυ σκουρα απόχρωση για να μν εχεις προβληματα με τν αστυνομία
Άβαταρ μέλους
farouk1
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 24 Δεκ 2006, 12:28
Τοποθεσία: ανοιξη Αττικης

Αξίζουν τα λεφτά τους.

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 09 Μάιος 2007, 21:40

Οι μεμβράνες πέραν της ομορφιάς προστατεύουν από την υπεριώδη ακτινοβολία (υπεύθυνη για τον καρκίνο του δέρματος) και από την υπέρυθρη ακτινοβολία (υπεύθυνη για την αύξηση της θερμοκρασίας στον χώρο των επιβατών) . Ανάλογα με την ποιότητα (και όχι με την σκουρότητα) έχουν και βαθμό προστασίας. Την υπεριώδη την κόβουν σε μεγάλο ποσοστό 95% περίπου όλες . Υπάρχουν πολλές ποιότητες. Αλλες που είναι απλά χρωματιστή μεμβράνη και κόβουν την υπεριώδη 95% και την υπέρυθρη 30% και άλλες που κόβουν 98% και 95% και την υπέρυθρη. Οπως και να είναι... για την Ελλάδα είναι απαραίτητες. Με βάση τον Νόμο δεν μπορείς να βάλεις πολύ σκούρες τουλάχιστον στον οδηγό και συνοδηγό οι οποίοι πρέπει να διακρίνονται ευκρινώς απο έξω.Μπορεί να πέσει κλήση.
Εγώ έχω βάλει τις απλές (απλά χρωματιστές) μεσαίας απόχρωσης πλάι και πίσω με 220 ευρώ. Επίσης έχω βάλει και στο μπροστινό τζάμι παμπριζ εντελώς διάφανη (απαγορεύεται χρωματιστή) με άλλα τόσα (220). Αυτή είναι πολύ καλής ποιότητας αλλά κόβει σε ποσοστό 98,5 την υπεριώδη και 95% την υπέρυθρη. Δηλαδή κόβει πολύ περισσότερο την ζέστη από την σκούρα. Αν έβαζα όλες απ αυτή την ποιότητα πήγαινε 850 Ευρώ με άλλα αποτελέσματα βέβαια. Άυτές στο μπροστινό απ ότι ξέρω τις βάζει μόνο αυτή η εταιρεία. Αυτή δεν ασχολείται μόνο με αυτοκίνητα αλλά και με ηλιοπροστασία σε κτίρια. Για να μου δείξουν το τι σημαίνει υπέρυθρη μου έκαναν το εξής. Υπήρχε μία ισχυρότατη λάμπα. Μπροστά ένα τζάμι απλό και δίπλα ένα με αυτό το φιλμ. Στο απλό τζάμι κάηκε το χέρι μου και το τράβηξα. Με το συγκεκριμένο φιλμ στην ίδια ισχυρή λάμπα αν και εντελώς διαφανές ήταν ελάχιστη η θερμοκρασία που πέρναγε. Η διαφορά τώρα στο αυτοκίνητο είναι ότι πριν όταν ήταν στον ήλιο δεν μπορούσα να πιάσω το καλοκαίρι το τιμόνι να κάτσω στο κάθισμα , να αγγίξω το ταμπλό. Τώρα καμία σχέση. Είναι ζεστό λόγω και της λαμαρίνας αλλά πολύ ανεκτό. Δεν καίγεσαι. Οι μεμβράνες δεν είναι αξεσουάρ ομορφιάς (μόνο). Για μένα είναι απαραίτητες και αξίζουν τα λεφτά τους.
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

Δημοσίευσηαπό ssurfer » 10 Μάιος 2007, 07:31

Εγω μονο μπροστα θα βαλω ,δεν ανεφερες την εταιρια(3m?)
Άβαταρ μέλους
ssurfer
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 30 Οκτ 2006, 08:59
Τοποθεσία: athina

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 10 Μάιος 2007, 18:00

ssurfer έγραψε:Εγω μονο μπροστα θα βαλω ,δεν ανεφερες την εταιρια(3m?)


Φίλε ssurfer είναι πολλές οι εταιρείες. Εγώ έβαλα στην V-Kool που είναι franchise αμερικάνικης εταιρείας με δικές της μεμβράνες και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά έχω ακούσει ότι και η 3Μ η οποία παρομoίως είναι πολυεθνική έχει πάρα πολύ καλές μεμβράνες. Γενικά ότι και να βάλεις (κι από όπου και να βάλεις) θα έχει τεράστια διαφορά είτε αισθητική είτε ουσιαστική (προστατευτική) από το να μη βάλεις τίποτε. Δεν ξέρω αν η 3Μ βάζει μπροστά κι αν κάνει η ίδια την τοποθέτηση. Μπροστά είναι δύσκολη η τοποθέτηση απ ότι είχα ακούσει και όταν ρωτούσα εγώ πριν 2 χρόνια άλλοι δεν έβαζαν.



Μπορείς να δεις παρακάτω. Από κει και πέρα εκτός από τα σαιτ κάνεις και μια βόλτα για ενημέρωση κι όπου θεωρήσεις ότι γίνεται σωστή δουλειά κάνεις τοποθέτηση.

http://www.v-kool.gr/
http://www.v-kool.gr/submenu-cars.htm


http://solutions.3m.com/wps/portal/3M/e ... facturing/

http://www.kin.gr/

http://www.skiasis.gr/window_membranes.asp

http://floorprotection.hypercenter.gr/c ... ucts_id=45

http://www.carglasscenter.gr/page_o/auto.html
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

Re: Αξίζουν τα λεφτά τους.

Δημοσίευσηαπό helias » 10 Μάιος 2007, 22:58

PAPAGN έγραψε:Οι μεμβράνες πέραν της ομορφιάς προστατεύουν από την υπεριώδη ακτινοβολία (υπεύθυνη για τον καρκίνο του δέρματος) και από την υπέρυθρη ακτινοβολία (υπεύθυνη για την αύξηση της θερμοκρασίας στον χώρο των επιβατών) . Ανάλογα με την ποιότητα (και όχι με την σκουρότητα) έχουν και βαθμό προστασίας. Την υπεριώδη την κόβουν σε μεγάλο ποσοστό 95% περίπου όλες . Υπάρχουν πολλές ποιότητες. Αλλες που είναι απλά χρωματιστή μεμβράνη και κόβουν την υπεριώδη 95% και την υπέρυθρη 30% και άλλες που κόβουν 98% και 95% και την υπέρυθρη. Οπως και να είναι... για την Ελλάδα είναι απαραίτητες. Με βάση τον Νόμο δεν μπορείς να βάλεις πολύ σκούρες τουλάχιστον στον οδηγό και συνοδηγό οι οποίοι πρέπει να διακρίνονται ευκρινώς απο έξω.Μπορεί να πέσει κλήση.
Εγώ έχω βάλει τις απλές (απλά χρωματιστές) μεσαίας απόχρωσης πλάι και πίσω με 220 ευρώ. Επίσης έχω βάλει και στο μπροστινό τζάμι παμπριζ εντελώς διάφανη (απαγορεύεται χρωματιστή) με άλλα τόσα (220). Αυτή είναι πολύ καλής ποιότητας αλλά κόβει σε ποσοστό 98,5 την υπεριώδη και 95% την υπέρυθρη. Δηλαδή κόβει πολύ περισσότερο την ζέστη από την σκούρα. Αν έβαζα όλες απ αυτή την ποιότητα πήγαινε 850 Ευρώ με άλλα αποτελέσματα βέβαια. Άυτές στο μπροστινό απ ότι ξέρω τις βάζει μόνο αυτή η εταιρεία. Αυτή δεν ασχολείται μόνο με αυτοκίνητα αλλά και με ηλιοπροστασία σε κτίρια. Για να μου δείξουν το τι σημαίνει υπέρυθρη μου έκαναν το εξής. Υπήρχε μία ισχυρότατη λάμπα. Μπροστά ένα τζάμι απλό και δίπλα ένα με αυτό το φιλμ. Στο απλό τζάμι κάηκε το χέρι μου και το τράβηξα. Με το συγκεκριμένο φιλμ στην ίδια ισχυρή λάμπα αν και εντελώς διαφανές ήταν ελάχιστη η θερμοκρασία που πέρναγε. Η διαφορά τώρα στο αυτοκίνητο είναι ότι πριν όταν ήταν στον ήλιο δεν μπορούσα να πιάσω το καλοκαίρι το τιμόνι να κάτσω στο κάθισμα , να αγγίξω το ταμπλό. Τώρα καμία σχέση. Είναι ζεστό λόγω και της λαμαρίνας αλλά πολύ ανεκτό. Δεν καίγεσαι. Οι μεμβράνες δεν είναι αξεσουάρ ομορφιάς (μόνο). Για μένα είναι απαραίτητες και αξίζουν τα λεφτά τους.


:shocked!: :shocked!: :shocked!: :shocked!: :shocked!: :shocked!: :shocked!: :shocked!: :shocked!: :shocked!: :shocked!: :shocked!: :shocked!: :shocked!: :shocked!:
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Re: Αξίζουν τα λεφτά τους.

Δημοσίευσηαπό ANDREAS2003 » 11 Μάιος 2007, 12:56

Συμφωνώ με τον papagn οι μεμβράνες είναι απαραίτητες για τους λόγους που ανέφερε. έτσι έβαλα και εγώ στα πλαινά τζάμια καθώς και πίσω μόνο στο μπροστινό δεν έχω βάλει αν και το σκέφτομαι για φέτος. Η διαφορά στην θερμοκρασία είναι τεράστια στην καμπίνα παρόλο που λείιπει η μπροστινή. Πρέπει να τις βάλεις. Εγώ έβαλα της 3m πριν από 2 χρόνια 250 € και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
ANDREAS2003
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2003, 10:07
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ, ΑΘΗΝΑ


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 30 επισκέπτες