Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ford Hellas απαράδεκτοι!!!!!!

Συντονιστής: SUVord

Ford Hellas απαράδεκτοι!!!!!!

Δημοσίευσηαπό Kathigitis » 09 Ιουν 2007, 17:31

:-x :-x Αγαπητοί φίλοι είμαι και εγώ ένας κάτοχος Mav από το 2004. Μόλις είχα παραλάβει το αυτοκίνητο είχε προβλήματα στα πλαστικά του......με τις απαραίτητες ενέργειες και απανωτά τηλέφωνα.....σας δηλώνω ότι μέχρι σήμερα περιμένω τα ανταλλακτικά.
Τέλοσπαντων......εγώ δεν είμαι πολύ έμπειρος οδηγός σε off-road διαδρομές (σε άσφαλτο έχω ξεπεράσει τις 200,000 χλμ. σε όλες τις συνθήκες), και 2 φορές που πήγα στο χωριό να επισκεφτώ την πεθερά μου το Mav κόλλησε σε άμμο. Την πρώτη φορά με τράβηξε ένα αγροτικό 2Χ4 και την δεύτερη φορά ένα αγροτικό 4Χ4.
Δεν θέλω να σας πω ποια ήταν η αντίδραση των χωριατών στην θέα ένα μικρό nissan 2Χ4 αγροτικό να τραβάει ένα Mav μαύρο με μπεζ δέρματα....ιδιοκτήτη μοντέλο κλπ.
Τελοσπάντων από τότε έκοψα τις πολλές επισκέψεις στην πεθερά μου και ησύχασα.
Τώρα όσον αφορά το αυτοκίνητο πορκαλεί εντύπωση με τις διαστάσεις του, είναι καλό στο να ανεβαίνει πεζοδρόμια, χωράει όλες τις σακκούλες από τo supermarket και το καρότσι το τρίροδο του μωρού και επίσης τραβάει το βλέμμα των γυναικών. Από την άλλη το φινίρισμα είναι χάλια, καίει πολύ,το τασάκι είναι της πλάκας, με την πολυτέλεια έχει τσακωθεί η κατασκευάστρια εταιρεία στο συγκεκριμένο μοντέλο, η τιμή μεταπώλησης είναι από τις χειρότερες (το είχα πάρει αρχές 2004 33,500 και τώρα μου δίνουν 16000) κλπ.
Τώρα πρέπει να αλλάξω και λάστιχα και μου έχουν προτείνει τα 694 της Bridgestone ή τα ασφάλτινα 680. Έχω ακούσει όμως ότι τα Bridgestone μετά από 1-2 χρόνια σκληραίνουν και είναι για πέταμα. Ισχύει;
Βέβαια αυτό θα πρέπει να απασχολεί τον επόμενο ιδιοκτήτη......
Yokohama έχει βάλει κανένας;

Αυτά από εμένα και από την Μυτιλήνη (λόγω επαγγέλματος)
Άβαταρ μέλους
Kathigitis
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 09 Ιουν 2007, 17:15
Τοποθεσία: Mytilene

Ford Hellas απαράδεκτοι!!!!!!

Δημοσίευσηαπό Kathigitis » 09 Ιουν 2007, 17:53

:bang: Μην πηγαίνετε στην φύση:
-Κυκλοφορούν φίδια
-Δεν πιάνει το κινητό
-Υπάρχουν εκατοντάδες αγνώστου ταυτότητας έντομα
-Υπάρχουν περιττώματα παντού
-Υπάρχουν κυνηγοί
-Υπάρχουν τσομπανόσκυλα
-Σκονίζεται το SUV
ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΟΜΟΡΦΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ.......
Άβαταρ μέλους
Kathigitis
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 09 Ιουν 2007, 17:15
Τοποθεσία: Mytilene

Ford Hellas απαράδεκτοι!!!!!!

Δημοσίευσηαπό helias » 10 Ιουν 2007, 15:40

Κύριε καθηγητά...... να πώ εγώ μάθημα;;;;
Το Μάβερικ δεν είναι καθαρόαιμο 4Χ4, είναι SUV, και ώς τέτοιο πρέπει να του φερόμαστε. :P
Δεν είναι Πολυτελής λιμουζίνα, είναι SUV και τέτοιες απαιτήσεις πρέπει να έχουμε από αυτό!!! :P
Δεν είναι σε κανένα τομέα καλό, είναι λίγο παντού και αυτό είναι που μας αρέσει, είναι η χρυσή τομή των αυτοκινήτων!!! :P

Αυτό με τη φύση είναι καταπληκτικό και αρμόζει σε πολλούς από τους κατόχους SUV, ειδικά Αθηναίους. Κύριε καθηγητά είστε τέλειος !!!!! α και όπου έχω λάθος διορθώστεμε.

Για την άμμο όμως έχετε άδικο. Δεν ξέρω τον τόπο αλλά σε πολύ παχιά άμμο και τα πιο θηρία κολάνε, τώρα σε κανονική άμμο εάν δεν το κόψεις το αυτοκίνητο σε βγάζει παντού, εγώ το έχω δοκιμάσει σε άμμο και χωρίς να φρενάρω πουθενά ή να κόψω ταχύτητα διέσχισα κατά μήκος μεγάλη παραλία με αμμόλοφους, κοντά δε στη θάλασσα είναι σαν να πηγαίνεις σε άσφαλτο :wink:

Όσο για το τασάκι μια είναι η λύση "κόψε το κάπνισμα"....... εγώ έκοψα την ώρα :oops: !!!
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Ford Hellas απαράδεκτοι!!!!!!

Δημοσίευσηαπό Kathigitis » 15 Ιουν 2007, 13:41

Ηλία δεν διαφωνώ με αυτά που λες. Ναι το Mav είναι SUV. Ναι δεν είναι λιμουζίνα. Δεν ξέρω εάν είναι μειονέκτημα ή πλεονέκτημα ότι είναι λίγο πολύ καλό σε όλους τους τομείς.
Για την άμμο ίσως φταίει ότι είναι 1600 κιλά......ήταν μαλακή και κόλσε το σασί.....πάντως μου κάνει εντύπωση που αγροτικά με περίπου το ίδιο βάρος και χωρίς κοντές περνάνε άνετα. Ίσως φταίνε τα λάστιχα......ίσως και η εμπειρία......
ΓΠ
Άβαταρ μέλους
Kathigitis
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 09 Ιουν 2007, 17:15
Τοποθεσία: Mytilene

Ford Hellas απαράδεκτοι!!!!!!

Δημοσίευσηαπό helias » 16 Ιουν 2007, 14:39

Είπαμε στην άμμο (βέβαια παίζει ρόλο το βάρος), αλλά δεν πρέπει να το κόψεις. Εαν αφήσεις το γκάζι στην άμμο, είναι σαν να φρενάρεις με όλη σου τη δύναμη και συνεπώς θα κάτσει το αυτοκίνητο με την κοιλιά. Τα σημεία με τη μαλακή άμμο τα περνάμε με σταθερό γκάζι και σταματάμε μόνο σε πατημένη άμμο , κοντά στη θάλασσα κλπ.
Βοηθάνε στην περίπτωση αυτή τα φαρδιά και ξεφούσκωτα λίγο ελαστικά, λόγω μεγάλου πέλματος και όχι τα στενά.
Τώρα σε σύγκριση με τα αγροτικά....είπαμε το Μαβ είναι Suv, τα αγροτικά είναι αγροτικά μηχανήματα. Οπωσδήποτε μετράει και η εμπειρία κλπ.
Πάνω του πάντως μη το φοβάσαι, να του πάρεις τον αέρα ... πάντα με παρέα (για να σε ξεκολάνε :wink: ), γιαυτό έχουμε τέτοιο όχημα για να παίζουμε μαζί του. Και αν κόλησε τί έγινε , αυτό που μετράει είναι η εμπειρία, δεν είπαμε ότι έχουμε τάνκς. Πολλές φορές, σκοπός μας πρέπει να είναι το μέχρι που μπορούμε να φτάσουμε πριν μας τραβήξουν... αυτή είναι μια διασκεδαστική λογική!!! για σκέψουτο!! :lol: :lol: Πάντα χωρίς ζημιές, με λογική και σύνεση (όποιος παθαίνει μαθαίνει! :oops: )
Συμβουλή από παλαιότερους του είδους, εαν κολήσεις μην προσπαθήσεις να το βγάλεις πατινάροντας το δίσκο. Δώσε δυο τρείς φορές και εαν δείς ότι οι ρόδες σκάβουν και κάθεται η κοιλιά, άστο!!! γιατί εαν συνεχίσεις ενδέχεται (να μην σου πώ ότι είναι σίγουρο), ότι θα φας το δίσκο!!! Θα μυρίσει και μετά....θα λες οτι φταίει η Ford.
(Σίγουρα όμως ο δίσκος δεν είναι για πολλά πολλά χι χι χι χι) :P :P :P
Καλά κολήματα!!!!!!!!! :twisted:
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Re: Ford Hellas απαράδεκτοι!!!!!!

Δημοσίευσηαπό helias » 16 Ιουν 2007, 14:49

Kathigitis έγραψε: :-x :-x Τώρα πρέπει να αλλάξω και λάστιχα και μου έχουν προτείνει τα 694 της Bridgestone ή τα ασφάλτινα 680. Έχω ακούσει όμως ότι τα Bridgestone μετά από 1-2 χρόνια σκληραίνουν και είναι για πέταμα. Ισχύει;
Βέβαια αυτό θα πρέπει να απασχολεί τον επόμενο ιδιοκτήτη......
Yokohama έχει βάλει κανένας;)


Για τα 694 της Bridgestone , έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Για το ότι σκληραίνουν δεν έχω ακούσει!
Τα Yokohama, είναι κατά την άποψή μου ακόμη καλύτερα (ειδικά εκτός δρόμου), τώρα βγαίνουν πάντος τα καινούργια Yokohama geolander , περίμενε να μάθουμε και γιαυτά και μετά διαλέγεις!!
΄Οτι μάρκα και να βάλεις κατά την άποψή μου να είναι ΑΤ, για να έχεις καλύτερη κίνηση εκτός και να μην φοβάσαι τις πέτρες κλπ.
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Re: Ford Hellas απαράδεκτοι!!!!!!

Δημοσίευσηαπό Kathigitis » 17 Ιουν 2007, 20:37

Ηλία καλησπέρα,
τώρα που το ανέφερες.....την πρώτη φορά που κόλλησα μύρισε λίγο ο δίσκος.....η Ford Μυτιλήνης (απαράδεκτη για πολλούς λόγους) μου είχε πει ότι άμεσα έπρεπε να αλλάξω δίσκο. Δεν την άκουσα τότε γιατί ρώτησα κάτι φίλους...και 2 χρόνια μετά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον δίσκο.....πάντως απ' ότι έχω ακούσει δεν είναι για πολλά ζόρια....
Τώρα κάποιος φίλος μου είπε ότι εάν πέσω σε αμμόλοφο με μαλακή άμμο και δω ότι ζορίζεται....τότε να σταματήσω να βάλω τρίτη (για να αποφύγω το σπινάρισμα) και να ξεκινήσω με τρίτη......το έχεις δοκιμάσει ποτέ;
Για τα λάστιχα φοράω ακόμα τηςε μάνας του από το 2004 και θα περιμένω και το καλοκαίρι να περάσει γιατί διάβασα στο forum ότι τα bridgestone δεν γουστάρουν και πολύ το καλοκαιράκι......
Απ' ότι κατάλαβες δεν το βγάζω και πολύ χώμα.....τα ΑΤ είναι λιγότερο ασφαλή από τα ασφάλτινα; Ξέρεις; γιατί οι απόψεις διίστανται.....

Χαιρετώ.....
Άβαταρ μέλους
Kathigitis
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 09 Ιουν 2007, 17:15
Τοποθεσία: Mytilene

Re: Ford Hellas απαράδεκτοι!!!!!!

Δημοσίευσηαπό helias » 26 Ιουν 2007, 21:03

Φίλε καθηγητή, συγγνώμη για την καθυστέρηση!!
Ο δίσκος είπαμε θέλει προσοχή χωρίς να σημαίνει αυτό ότι είναι για πέταμα. Φίλος με το ίδιο αυτοκίνητο μοντ'05, στην αρχή του μύρισε αρκετές φορές ο δίσκος, αλλά μέχρι σήμερα με 60.000 χιλιόμετρα περίπου , δεν τον έχει αλλάξει. :lol:
Αυτό με την τρίτη σε μαλακή άμμο δεν το έχω δοκιμάσει. Γενικά γνώριζα ότι ξεκινάς με δευτέρα σε γλυστερό οδόστρωμα για την αποφυγή σπιναρίσματος, αλλά αυτό ισχύει για τα δικίνητα αυτοκίνητα, στα τετρακίνητα, η δύναμη κατανέμεται 50 εμπρός 50 πίσω (στηνπερίπτωσή μας αυτόματα) και έτσι δεν σπινάρει! :wink: Καλά είναι πάντως σε αμμόλοφο να είσαι με πρώτη και να μην το κόψεις γιατί τότε ούτε τρίτη σε σώνει ούτε όγδοη! :razz:
Για τα λάστιχα η άποψή μου είναι ότι το αυτοκίνητο αυτό πρέπει να φοράει ΑΤ. Στην άσφαλτο κάνεις μικρές εως ασήμαντες υποχωρήσεις, αλλά στο χώμα, πέτρες, λάσπη, το αυτοκίνητο κυριολεκτικά μεταμορφώνεται. :wink:
Αφού έχεις που έχεις 4Χ4 γιατί να μην μπορείς να παίξεις και λίγο όταν χρειάζεται; Στο χώμα είπες δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις, εντάξει,.......... στην άσφαλτο έχεις; Δηλαδή θέλεις να φτάνεις το αυτοκίνητο στα όριά του; Στροφές με πολλά χιλιόμετρα και τέτοια; δεν νομίζω, τότε τα ΑΤ λάστιχα είναι ότι πρέπει, έχεις καλό κράτημα σε βρεγμένο και στεγνό, αντοχή στις πέτρες και λακούβες και όταν χρειστεί το βουτάς και σε καμιά λασπούλα χι χι χι :P :P :P
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 29 Αύγ 2007, 17:26

ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΤΩΡΑ??? ΠΟΙΟΣ ???


Ο ΥΠΕΡΟΔΗΓΟΣ!!!

ΛΟΙΠΟΝ το μαβερικ ειναι μια χαρα απο βαρος στο χωμα (μονο 1600 κιλα ) αν σκεφτεις πως τα μεγαλα σουβ ειναι 1.900-2.300 κιλα μεσο ορο

το μαβερικ ειναι μια χαρα και απο οφροουντ..παει σχεδον παντου....αν ξερεις να το πας///...

το μαβερικ ναι, ειναι πισω απο ποιοτητα κατασκευης και απο φινετσα,

αλλα δεν παυει να ειναι και ματσο σουβ.... και σε μαυρο χρωμα και με τα σωστα λαστιχα να δειχνει τζιπααραα.

ΤΕΛΟΣ

iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 37 επισκέπτες

cron