Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΦΡΕΝΑ

Συντονιστής: SUVord

ΦΡΕΝΑ

Δημοσίευσηαπό FLAKA » 12 Ιαν 2008, 23:17

Εχει τύχει σε κάποιον ρε παιδιά να του κολλάει το φρένο όταν ζεσταίνεται?
Δεν σφίγγει πολύ,απλά είναι λίγο φρεναριστό το αυτοκίνητο και σκληραίνει η αίσθηση στο πεντάλ....
Αν έχει - είχε κάποιος το ίδιο πρόβλημα ας δώσει καμιά πληροφορία ,διότι εχω πάει 4 φορές στην FORD και τον π@!ζ@#νε....
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
FLAKA
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 29 Μαρ 2006, 15:31

ΦΡΕΝΑ

Δημοσίευσηαπό helias » 14 Ιαν 2008, 18:27

Όχι δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο, ούτε έχω ακούσει παρόμοιο πρόβλημα.
Κάτι σαν πρόβλημα στα τακάκια μου ακούγεται, εκτός πάλι εαν οφείλεται στα υγρά του κυκλώματος (μήπως θέλει εξαέρωση ;;).)
Πάντος σίγουρα το πρόβλημα προέρχεται από τα φρένα...... :razz:

Είμαι μάστορας ο άτιμος..... :thankyou:
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Re: ΦΡΕΝΑ

Δημοσίευσηαπό FLAKA » 15 Ιαν 2008, 13:18

Ευχαριστώ φίλε helias για την φιλότιμη προσπάθεια....
έχω αλλάξει υγρά,έχω κάνει εξαέρωση,έχω κάνει καθαρισμό και ρύθμιση φρένων,έχω αλλάξει αντλία.....
Αυτά για την ιστορία....αν έχει κάποιος καμία άλλη ιδέα (βάσιμη) άς την ρίξει..Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
FLAKA
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 29 Μαρ 2006, 15:31

Re: ΦΡΕΝΑ

Δημοσίευσηαπό helias » 15 Ιαν 2008, 15:36

O.K ας σοβαρευτούμε.

Στο Audi A4 που είχα, αντιμετώπισα πρόβλημα φρένων αλλά διαφορετικό από το δικό σου. Λύθηκε όταν αντικατέστησα την κεντρική μονάδα του ABS, πράγμα το οποίο σου απεύχομαι. Δοκίμασε όμως να παρακάμψεις το ABS και το ABD, ίσως από τις ασφάλειές τους και να δοκιμάσεις τα φρένα ώστε εαν το κάνει πάλι , τουλάχιστον να έχεις απορίψει αυτό το ενδεχόμενο.
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Re: ΦΡΕΝΑ

Δημοσίευσηαπό FLAKA » 15 Ιαν 2008, 22:15

Λες αν βγάλω την ασφάλεια του ABS να έχω φρένα συμβατικά..?
Αν ισχύει αυτό να το δοκιμάσω....
Ευχαριστώ helias... (και πού'σαι...στο προηγούμενο post μου δεν ειρωνεύτικα...οκ? γιατί νομίζω ότι κάπως έτσι το πήρες....δεν τρέχει μία ,έτσι φίλε?)
Άβαταρ μέλους
FLAKA
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 29 Μαρ 2006, 15:31

Re: ΦΡΕΝΑ

Δημοσίευσηαπό helias » 22 Ιαν 2008, 13:05

Τρέχει και μια και δυο... τώρα εγώ μουτρώθηκα [-( ... γιαυτό σου προτείνω να βγάλεις την ασφάλεια, να σου χαλάσει το ABS !!! :laughing1:

Το δοκίμασες ;;; :?:

Τελικά βρήκες τί φταίει;
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Re: ΦΡΕΝΑ

Δημοσίευσηαπό SUVord » 22 Ιαν 2008, 13:53

Καλή χρονιά και καλά φρένα.
1/ ABS και αυτόματη τετρακίνηση λειτουργούν και παίρνουν εντολές απο το ίδιο ηλεκτρονικό κύκλωμα οπότε απενεργοποίηση του ενός επηρεάζει και το άλλο.
2/Οταν τα φρένα ζεσταθούν πολύ, μα πάρα πολύ είναι φυσιολογικό να αισθάνεσαι το πεντάλ κούτσουρο και αποτελεσματικότητα ελάχιστη.
Αν μάλιστα πρόκειται και για αυτόματο κιβώτιο τα πράγματα είναι αρκετά χειρότερα.
Οταν ανέφερα πολύ ζεστά φρένα εννοούσα να κατεβαίνεις την Πάρνηθα με γκάζια και στις φουρκέτες φρένα. Μετά τις πρώτες πέντε με έξη φουρκέτες αρχίζουν τα παρατράγουδα.
Απο κει και πέρα δύο πράγματα επηρεάζουν την αποτελεσματικότητα των φρένων σε φυσιολογικές συνθήκες.Ποιότητα και στρώσιμο των τακακίων καθώς και η χρήση του κατάλληλου υγρού, ( DOT 3), και η μή πρόσμιξή του με άλλο.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό FLAKA » 22 Ιαν 2008, 17:06

file SUVord exeis dikio se ayta pou les....
se mena kollaei meta apo normal xrhsh kai oxi ama zestathei para poli kai otan lew kollaei ennow oti nai men sfiggei to pental alla aki to aytokinito paei frenaristo...
sto thema takakia einai ta mamisia kai sto thema ygra frenwn ta allaksa stin ford kai pisteuw mou ebalan ta proteinomena...(mou ta allaksan mipws stamathsei to provlima,alla den...)
Eyxaristw gia tin apanthsh pantws...
Άβαταρ μέλους
FLAKA
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 29 Μαρ 2006, 15:31

Δημοσίευσηαπό SUVord » 23 Ιαν 2008, 12:34

FLAKA έγραψε:file SUVord exeis dikio se ayta pou les....
se mena kollaei meta apo normal xrhsh kai oxi ama zestathei para poli kai otan lew kollaei ennow oti nai men sfiggei to pental alla aki to aytokinito paei frenaristo...
sto thema takakia einai ta mamisia kai sto thema ygra frenwn ta allaksa stin ford kai pisteuw mou ebalan ta proteinomena...(mou ta allaksan mipws stamathsei to provlima,alla den...)
Eyxaristw gia tin apanthsh pantws...


Μή γνωρίζοντας ποιό ακριβώς Maverick έχεις μου είναι δύσκολο να σε βοηθήσω περισσότερο.Το τηλέφωνό μου είναι 6977532357 και είμαι στη διάθεσή σου.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: ΦΡΕΝΑ

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 28 Ιαν 2008, 12:54

FLAKA έγραψε:Εχει τύχει σε κάποιον ρε παιδιά να του κολλάει το φρένο όταν ζεσταίνεται?
Δεν σφίγγει πολύ,απλά είναι λίγο φρεναριστό το αυτοκίνητο και σκληραίνει η αίσθηση στο πεντάλ....
Αν έχει - είχε κάποιος το ίδιο πρόβλημα ας δώσει καμιά πληροφορία ,διότι εχω πάει 4 φορές στην FORD και τον π@!ζ@#νε....
Ευχαριστώ


Αν όλοι οι απαραίτητοι έλεγχοι έχουν γίνει σωστά (πχ αν κολλάει το πεντάλ, αν λείπουν υγρά, αν πατάνε τα φρένα μονόπαντα κλπ), τότε η μόνη λύση είναι να αλλάξεις τακάκια και να βάλεις κάποια πιο μαλακά. Η πάστα από τα τακάκια που φοράει το Maverick είναι τόσο σκληρή που μπορεί να χρειαστεί να τα αλλάξεις μαζί με τους δίσκους. Εγώ έχω κάνει 37.000 χλμ και ακόμη δεν έχει χρειαστεί να αλλάξω τακάκια.
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΦΡΕΝΑ

Δημοσίευσηαπό helias » 05 Φεβ 2008, 09:30

Φίλε FLAKA, τελικά βρήκες τί φταίει;;;;;;;;;;
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό FLAKA » 05 Φεβ 2008, 11:39

Το ψάχνουν ακόμα οι ειδικοί ερευνητές της FORD ......αλλά απ'ότι μου είπανε σε 5 μέρες θα έχει επιλυθεί το πρόβλημα....Αυτά :roll:
Άβαταρ μέλους
FLAKA
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 29 Μαρ 2006, 15:31


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 47 επισκέπτες