Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

πρόβλημα με σκουριές

Συντονιστής: SUVord

πρόβλημα με σκουριές

Δημοσίευσηαπό tsolak » 23 Φεβ 2008, 18:29

ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΚΟΥΡΙΕΣ , ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΟ ΤΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ . ΠΑΙΔΙΑ SOS.
Άβαταρ μέλους
tsolak
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 18 Φεβ 2008, 20:26

Re: πρόβλημα με σκουριές

Δημοσίευσηαπό santagr » 01 Μαρ 2008, 19:43

tsolak έγραψε:ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΚΟΥΡΙΕΣ , ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΟ ΤΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ . ΠΑΙΔΙΑ SOS.

Κυριε tsolak το ξερουμε οτι εχετε πολυ σοβαρο προβλημα. :( :shock:
Φιλε εξετασαμε το προβλημα σου 8) και η λυση ειναι μια ''ΠΟΥΛΑΤΟ'' :lol:
για να βρεις την υγεια σου,και παρε ενα ''santafe''.
Αντε και οταν βαλεις μυαλο τα ξαναλεμε. :P :P :P
Άβαταρ μέλους
santagr
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 12 Απρ 2007, 10:54
Τοποθεσία: MARCOPOULO ATTIKHS

Δημοσίευσηαπό Santa » 02 Μαρ 2008, 00:43

Μιάς και έχω να γράψω καιρό στο forum θα αναφερθώ στον απελπισμένο tsolak όπου έπεσε και αυτός θύμα της ανευθυνότητας και ασυδοσίας της Ford.
Αυτό που με πείραξε περισσότερο είναι οτι ενώ έχει ποστάρει 23/02/08 σήμερα 02/03/08 δεν έχει πάρει καμία απάντηση ούτε ένα Link για βοήθεια στην επίλυση του σοβαρού προβλήματός του.
Μήπως εθελοτυφλείτε σε κάτι το οποίο είναι φανερό οτι συμβαίνει?
Μήπως δεν έχετε καταλάβει οτι πληρώσατε χρήματα για ένα αυτοκίνητο που δεν άξιζε να δώσετε?
Μήπως κοιτάτε την πάρτη σας και δεν δίνετε ένα στίγμα, ένα Link σε κάποιον που πραγματικά έχει ανάγκη την βοήθειά σας?
Μήπως ΔΕΝ εχετε οδηγήσει αλλο SUV για να έχετε ένα μέτρο σύγκρισης με το Maverick?
Ετσι έλεγα και εγώ αμαξάρα το Mav! Μιά φορά έτυχε να αλλάξω κρεμαγιέρα. Αστοχία υλικού. Ετυχε...Αλλη μια φορά το δεξί ψαλίδι...Αστοχία υλικού... Έτυχε...κλπ.
Εξακολουθούσα να κοροιδεύω τον εαυτό μου μή θέλοντας να παραδεχτω οτι έκανα λάθος.... Μέχρι που το πούλησα και τότε κατάλαβα πόσο λάθος έκανα....
Υπάρχουν όμως και <ευχαριστημένοι> οι οποίοι δεν τους ενοχλεί το τρίξιμο του καθίσματος του οδηγού στο offroad ή το κοπάνημα της ανάρτησης στα πεζοδρόμια....
Παράδειγμα ο κουμπάρος μου....Κάνοντας μια βόλτα μαζί προχθές παρατήρησα οτι στο αυτοκίνητο του, Mav 2.3, ακουγόντουσαν διάφοροι θόρυβοι που δεν τον ενοχλόυσαν όπως είπε...'' Ελα μωρέ που να τρέχω στο συνεργείο να το κοιτάξουν...'' είπε. Αν τον ρωτήσεις αν είναι ευχαριστημένος θα σου πεί ''ναι ειμαι''...
Τέλοσπάντων....
Διαφωνώ με το ύφος του συνάδελφου santagr αλλα δεν διαφωνώ στην τελική του πρόταση: 'ΠΟΥΛΑ ΤΟ'
Σας υπενθυμίζω, οτι επειδή πέρασα και εγω απο το <τρυπάκι> Maverick όπως όλοι ξέρετε, η δύναμη ενός forum σαν και αυτό πέραν της χαράς και της πλάκας θα πρέπει να μοιράζεται και την αλήθεια όσο σκληρή και αν είναι αυτή.

Αγαπητέ tsolak το να κινηθείς δικαστικά σαν το παράδειγμα του Papagn δεν νομίζω οτι θα σου αποφέρει κάποια ικανοποίηση αλλα μόνο χάσιμο χρόνου και χρήματος. Σου προτείνω να γίνεις ΠΟΛΥ ΑΥΣΤΗΡΟΣ με τον αντιπρόσωπο και service της Ford ώστε να πετύχεις αλλαγές στην εγγύηση των εξαρτημάτων που είναι σκουριασμένα.
Αν δεν πετύχεις κάτι σου προτείνω να το πουλήσεις γιατι τα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίσεις στο μέλλον θα είναι περισσοτερα.
Όμως το τελευταίο δεν είναι λύση για τον υποψήφιο αγοραστή αλλα μόνο ΓΙΑ ΣΕΝΑ.

Φιλικά
Τελευταία επεξεργασία από Santa και 02 Μαρ 2008, 11:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό FLAKA » 02 Μαρ 2008, 11:19

Φίλε santa ωραία αυτά που λές και χρήσιμα και συμφωνώ μαζί σου.....
αλλά ο φίλος tsolak έκανε δύο καινούργια topic με θέμα σκουριές κ.λ.π....
μήπως θα ήταν πιό εύκολο να διαθέσει λίγο χρόνο παραπάνω και να διαβάσει το υπάρχον σχετικό topic το οποίο έχει και 77 posts ... απο το να ξαναγράφουμε τα ίδια και τα ίδια....?
Και θα ήθελα επίσης να πώ, πως δεν είναι λύση το "πούλα το" ,διότι δεν νομίζω να ρωτάει ο άνθρωπος αν πρέπει να το πουλήσει ή όχι ,αλλά τι να κάνει με τις σκουριές.....
Άβαταρ μέλους
FLAKA
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 29 Μαρ 2006, 15:31

Δημοσίευσηαπό Santa » 02 Μαρ 2008, 11:43

Τί να κάνει με τις σκουριές?
Θα σου πώ εγώ τι θα έκανα: Θα γινόταν της πουτά...νας. Αυτό θα έκανα.
Μόνο η αστυνομία θα με έπαιρνε απο τον αντιπρόσωπο σηκωτο!!
Ειναι δυνατόν να δώσω 10.000.000 δρχ κόπους μιας ζωής και να σκέφτομαι αν θα με βγάλει πέρα εμένα και την οικογένειά μου ένα σκουριασμένο Maverick σε ένα ταξίδι?
Ας μήν κουράζουμε το θέμα. Καλό θα είναι να μαζευτείτε οι εξαπατημένοι όλοι μαζί και να προχωρήσετε σε αγώνα για να δικαιωθείτε. Ήδη έχουν γίνει κάποιες προσπάθειες... Δεν ξέρω αν έχουν καρποφορήσει....
Αλλο να φωνάζει ένας ή δύο και αλλο 10 ή 15...

Και απευθύνομαι στην υπέυθυνη εξυπηρέτησης πελατών της Ford Motor Hellas:
Ο Έλληνας αγοραστής δεν είναι Μαλάκας. Μην με ξαναπάρετε τηλέφωνο λέγοντάς μου να πάψω να ασχολούμαι με το MAV και να προσπαθήσετε να με πείσετε οτι είναι ένα απο τα πιό ασφαλής αυτοκίνητα της Ford....Δεν πρόκειται να το βουλώσω....

Πιστέυω να καταλάβατε τι συμβαίνει...και γιατι τα έχω <πάρει>.....
Αυτά που γράφονται εδώ τα διαβάζουν ΟΛΟΙ....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό PAPAGN » 02 Μαρ 2008, 17:26

Santa έγραψε:Τί να κάνει με τις σκουριές?
Θα σου πώ εγώ τι θα έκανα: Θα γινόταν της πουτά...νας. Αυτό θα έκανα.
Μόνο η αστυνομία θα με έπαιρνε απο τον αντιπρόσωπο σηκωτο!!
Ειναι δυνατόν να δώσω 10.000.000 δρχ κόπους μιας ζωής και να σκέφτομαι αν θα με βγάλει πέρα εμένα και την οικογένειά μου ένα σκουριασμένο Maverick σε ένα ταξίδι?
Ας μήν κουράζουμε το θέμα. Καλό θα είναι να μαζευτείτε οι εξαπατημένοι όλοι μαζί και να προχωρήσετε σε αγώνα για να δικαιωθείτε. Ήδη έχουν γίνει κάποιες προσπάθειες... Δεν ξέρω αν έχουν καρποφορήσει....
Αλλο να φωνάζει ένας ή δύο και αλλο 10 ή 15...

Και απευθύνομαι στην υπέυθυνη εξυπηρέτησης πελατών της Ford Motor Hellas:
Ο Έλληνας αγοραστής δεν είναι Μαλάκας. Μην με ξαναπάρετε τηλέφωνο λέγοντάς μου να πάψω να ασχολούμαι με το MAV και να προσπαθήσετε να με πείσετε οτι είναι ένα απο τα πιό ασφαλής αυτοκίνητα της Ford....Δεν πρόκειται να το βουλώσω....

Πιστέυω να καταλάβατε τι συμβαίνει...και γιατι τα έχω <πάρει>.....
Αυτά που γράφονται εδώ τα διαβάζουν ΟΛΟΙ....





Γειά σου Παναγιώτη,
Σχετικά με τον tsolak όπως λέει και ο Flaka πιστεύω ότι μπορεί να ενημερωθεί από τα υπάρχοντα τόπικ όπου έχει αναλυθεί το θέμα ή να στείλει π.μ. Παρ όλα αυτά εγώ προσπάθησα να του απαντήσω αλλά όταν μπήκα στο 1ο του τόπικ έπαθα μεγάλη ζημιά. Καταστράφηκε ο δίσκος μου και αναγκάσθηκα να κάνω αλλαγή. Ολα τα αρχεία μου μπλοκαρίστηκαν μέσα στον δίσκο και για να γίνει backup από εξειδικευμένες εταιρείες απαιτείται πολύ μεγάλο κόστος. :cry: Ετσι δεν απάντησα.

Να ενημερώσω επίσης ότι στην εκπομπή της Τετάρτης στον BLUE SKY αποκλείσθηκαν οι κάτοχοι Μάβερικ. Διαβάστηκε επιστολή της FME και μόνο το "ρεπορτάζ" του κ. Σταθάκη ακούστηκε. Οσοι την είδαν ελπίζω να κατάλαβαν. Μεταξύ άλλων ο κ. Σταθάκης είπε:

α) ότι τα καινούργια αυτοκίνητα μπορεί να είναι ξαναβαμένα μέχρι το 20% της επιφανείας τους.
Ερώτημα: Πρέπει να ενημερώνεται ο καταναλωτής?(Εκεί δεν απάντησε). Αυτός θα αγόραζε ένα αυτοκίνητο που θα είχε τα δύο μπροστινα φτερά και το καπό ξαναβαμένα? Μήπως είδε την εκπομπή του Ευαγγελάτου που οι μαντράδες ψάχνουν κυρίως για χτυπημένα - ξαναβαμένα γιατί τα άγοράζουν πολύ φτηνότερα?

β) ότι η σκουριά είναι επιφανειακή και με λίγο "λαδάκι" φεύγει. :!: Ερώτημα:Γιατί δεν την έβγαζαν με λίγο λαδάκι και μας πρότειναν αμμοβολή?. Τόσο ανόητοι είναι να μπουν σε δικαστικές διαμάχες? Τόσο ανόητοι είναι ώστε να μπλέξουν με την Γενική Γραμματεία Καταναλωτή? Για λίγο λαδάκι?? Δεν νομίζω!! Μάλλον η σκουριά είναι καραμπινάτη!!!
Πως δικαιολογείται η σκουριά στα πεντάλς, τα καθίσματα, το ταμπλό κλπ? Ερώτημα: Αυτός θα αγόραζε ένα αυτοκίνητο που θα ήταν πιο σκουριασμένο και από την "Δημητρούλα"?? (Αν και νομίζω ότι δεν θα τολμούσαν να του πουλήσουν ένα τέτοιο αυτοκίνητο).

γ) Για την ένδειξη "χώρα προηγούμενης ταξινόμησης ΗΠΑ" μας είπε ότι δεν είχαν έντυπα εκεί στο Υπουργείο ή στο τελωνείο τους είχαν τελειώσει :!: και έκαναν χρήση των εντύπων για τα μεταχειρισμένα!!! Τελικά έχουν ισχύ τα δημόσια έγγραφα ή όχι?? Πολύ τσιγκούνηδες στο χαρτί είναι εκεί στα υπουργεία.

Οσο για τις απειλές!!!! Τι να πώ? Κι εγώ τρομοκρατήθηκα φίλε Παναγιώτη όταν μου είπαν ότι το θέμα θα φτάσει στην Αμερική (μππρρ τρέμω!) ή ότι τα βάζω με πολυεθνική (μππρρ! τρέμω). Οτι αυτοί θα έχουν τους καλύτερους δικηγόρους ενώ εγώ έναν δικηγοράκο (μπρρ). Εκεί όμως που όντως τρέμω είναι στο ότι είπαν ότι θα τραβήξουν την δίκη στα 5 χρόνια κάτι που όντως με κάνει να τρέμω. Τόσα χρόνια θα είμαι πελάτης? Τόσα χρόνια με το Μάβερικ? Τόσα χρόνια θα κρατήσει αυτή σχέση ? Γιατί ? Ελεος!! Πως θ αντέξω? Διαζύγιο τώρα!!! :kiss:

Φίλε Παναγιώτη, το σοβαρότερο θέμα είναι ότι η εξουσία :evil: :evil: ετοιμάζεται να φιμώσει τα μπλογκς και τα φόρουμ για να μην μπορεί να μιλήσει ο κόσμος. Ετσι θα μπορούν να κάνουν ανεξέλεγκτα παιχνίδι οι εταιρείες και οι πολιτικοί μέσω των καθοδηγούμενων και χρηματοδοτούμενων μέσω των διαφημίσεων ΜΜΕ (περιοδικά, εφημερίδες, TV).

Η Δημοκρατία βλάπτει σοβαρά την υγεία τους.

:-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-# :-#
Άβαταρ μέλους
PAPAGN
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 10 Φεβ 2006, 10:47

Δημοσίευσηαπό helias » 03 Μαρ 2008, 16:07

Τελικά :
α) Τί έγινε με τη δικαστική διαμάχη; βρήκατε δίκιο;
β) Θα πείτε στον άνθρωπο τί να κάνει με τις σκουριές; γνωρίζετε εαν θυμάμαι καλά δικηγόρο που ασχολήθηκε με το ίδιο θέμα, συστήστε τον να βρεί την υγειά του.
και γ) Δεν βάζουμε όλα τα Μάβερικ στο ίδιο τσουβάλι, τί να κάνουμε εμένα μέχρι σήμερα δεν έχει αστοχίες υλικού, δεν τρίζει στο off road, δεν κοπανάει η ανάρτηση στο πεζοδρόμιο, πάντα όμως για το καλό υπάρχει και το καλύτερο, όταν το πουλήσω θα πάρω καλύτερο, αλλά προς το παρόν 3 χρόνια τώρα δεν έχει παρουσιάσει κάποια βλάβη, δεν πρέπει να το λέω; :oops:

Υ.Γ. Στην transalp μου Honda γαρ και με μνημειώδη αξιοπιστία, προχθές τρύπησε το ψυγείο (ξεκόλλησε λένε λόγω αστοχίας υλικού), τί να κάνω να λέω ότι είναι αξιόπιστη; 300 ευρώ πλήρωσα γμτ μου! :evil:
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό mhtseas » 03 Μαρ 2008, 22:11

Φίλε PAPAGN υπομονή και μην βιάζεσαι. Όσο και να προσπαθούν με δικαιολογίες να καλύψουν τα ακάλυφτα δεν θα τους βγεί. Εγώ πάντως δεν βιάζομαι καθόλου όσες αναβολές και να πάρουν δεν θα μου σπάσουν έμένα τα νεύρα. 10 χρόνια να το καθυστερήσουν εγώ δεν το βαζω κάτω, όσο το καθυστερούν τόσο με πεισμώνουν. Αλλωστε και αυτοί αυτό θέλουν να βαρεθείς και να τους παρατήσεις. Δεν ξέρουν με τί τρελό έχουν μπλέξει.
ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΟΥΡΙΑ ΤΟ ΧΑΟΣ
Αλλωστε το ΣΑΠΑΚΙ το ακινητοποίησα και το έχω ξεχασμένο.
Τις απαντήσεις τύπου επιφανεική οξείδωση να τις πούν στο δικαστήριο ειδικά όταν πρόκειται για καινούριο αυτοκίνητο(υποτίθεται΄:::::::::::::::::).
Άβαταρ μέλους
mhtseas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2006, 00:42

Re: πρόβλημα με σκουριές

Δημοσίευσηαπό asterixx25 » 21 Ιούλ 2012, 19:43

Ορίστε κατάντια για αμάξι 5ετίας με ούτε 10000 χλμ. καλά-καλά :banging: :banging:
Προλαβαίνω να κάνω κάτι με την αντιπροσωπεία ή έχω χάσει το τρένο ?

Εικόνα
Ford Maverick 2.3 XLT
Άβαταρ μέλους
asterixx25
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 17 Οκτ 2008, 15:47

Re: πρόβλημα με σκουριές

Δημοσίευσηαπό SUVord » 22 Ιούλ 2012, 14:00

Το θέμα εδώ είχε να κάνει με την μαϊμουδιά, αναλγησία και απατεωνία συγκεκριμένων εμπόρων αυτοκινήτων και το σύνδρομο του Πόντιου Πιλάτου που έντεχνα προέβαλε ως ασπίδα άμυνας και προστασίας η γενική αντιπροσωπεία της Ford στην Ελλάδα.
Στη δική σου φωτό τώρα:
Πέντε ετων αυτοκίνητο είτε 100000χλμ έχει κάνει ή 10000χλμ θα παρουσιάσει την ίδια εικόνα με το δικό σου, οτι μάρκα και να είναι.Αλλωστε, για καθαρά ηλεκτροχημικούς λόγους δεν χρησιμοποιέιται ανοξείδοτο ατσάλι, παρα μόνο στην εξάτμιση όπως καθαρά φαίνεται και στον σιγαστήρα.Τα φαινόμενα αυτά είναι πιο έντονα σε παραθαλάσσιες περιοχές αλλα και σε οχήματα που έχουν παραμείνει ακινητοποιημένα για αρκετό καιρό.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: πρόβλημα με σκουριές

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 03 Σεπ 2012, 15:50

1 εκατοστο σκουριας αντιστοιχει με 1 χιλιοστο μεταλλο.

Αυτο που βλεπεις κατω απο το αυτοκινητο σου ειναι το πολυ 1/10 του χιλιοστου.

Σιγουρα ειναι απαραδεκτο που να δεις jeep του κουτιου με την ζελατινα του, και απο κατω σκουρια στο full.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Re: πρόβλημα με σκουριές

Δημοσίευσηαπό asterixx25 » 05 Σεπ 2012, 23:49

Βασικά αυτό που σκέφτομαι να κάνω (δεν ξέρω βέβαια αν είναι σωστή η σκέψη μου) είναι να πιάσω μια συρματόβουρτσα και αργότερα ενα γυαλόχαρτο, να τρίψω όσο μπορώ τις σκουριές και απο επάνω να περάσω ενα χέρι μπογιά απο αυτή που βάφουν κατευθείας σε σκουριασμένες επιφάνειες. Γιατι για αντικατάσταση των εξαρτημάτων δεν υπάρχει ρευστό :-(
Τουλάχιστον να μην τις βλέπω και τρελαίνομαι...βλέπω άλλα αμάξια και είναι πεντακάθαρα απο κάτω.
Ford Maverick 2.3 XLT
Άβαταρ μέλους
asterixx25
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 17 Οκτ 2008, 15:47

Re: πρόβλημα με σκουριές

Δημοσίευσηαπό SUVord » 06 Σεπ 2012, 13:42

asterixx25 έγραψε:Βασικά αυτό που σκέφτομαι να κάνω (δεν ξέρω βέβαια αν είναι σωστή η σκέψη μου) είναι να πιάσω μια συρματόβουρτσα και αργότερα ενα γυαλόχαρτο, να τρίψω όσο μπορώ τις σκουριές και απο επάνω να περάσω ενα χέρι μπογιά απο αυτή που βάφουν κατευθείας σε σκουριασμένες επιφάνειες. Γιατι για αντικατάσταση των εξαρτημάτων δεν υπάρχει ρευστό :-(
Τουλάχιστον να μην τις βλέπω και τρελαίνομαι...βλέπω άλλα αμάξια και είναι πεντακάθαρα απο κάτω.


Αν είναι να τρελαθείς τότε κάνε οτι μπορείς.Αν όμως σε κάνει να αισθάνεσαι λίγο καλύτερα, η σκουριά που βλέπεις είναι ακίνδυνη, μέχρι ενός σημείου. Στο δικό σου αυτοκίνητο η συγκεκριμένη σκουριά οφείλεται στην μακρά ακινησία του σε περιβάλλον με πολύ αλάτι και ιώδιο στον ατμοσφαιρικό αέρα.Δεν ξέρω αν σου έχει τύχει να δείς οτι τους φθινοπωρινούς και χειμωνιάτικους μήνες σε οποιοδήποτε μέρος, αν κάποιο αυτοκίνητο μείνει ακινητοποιημένο για δέκα περίπου μέρες, τότε οι δισκόπλακες του έχουν πιάσει και αυτές επιφανειακή σκουριά.Είναι όμως τόσο επιφανειακή που με τα πρώτα φρεναρίσματα αρχίζει κι όλας να φεύγει.
Τρίβοντας και βάφοντας δεν βλάφτει σίγουρα, αρκεί να μην χρησημοποιήσεις συρματόβουρτσα, γιατι θα "φας" και υγιές-ασκούριαστο μέταλλο.Επίσης, οταν περάσεις τη βαφή, μείνε μακριά απο όλα τα σινεμπλόκ.Αντι για τη βαφή που ανέφερες είναι καλύτερα να χρησημοποιήσεις πρώτα αστάρι βαφής αυτοκινήτων και απο πάνω το χρώμα.
Οσο να αφορά τους πάσης φύσεως άξονες-ημιαξόνια δεν τους τρίβεις με τίποτα αλλα χρησιμοποιέις υγρό αμομάκρυνσης της σκουριάς και τίποτα άλλο, ούτε τους βάφεις.

Πέρα και πάνω απο όλα αυτά υπάρχει και η λύση χρήσης πλακιδίων μαγνησίου αλλα αυτή είναι πιο πολύπλοκη για άλλη συζήτηση.
Χαίρομαι που είσαι καλά.Πάντα έτσι.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: πρόβλημα με σκουριές

Δημοσίευσηαπό asterixx25 » 08 Σεπ 2012, 14:47

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Αυτό με το υγρό αφαιρετικό σκουριάς δεν το γνώριζα (μάλλον θα πρέπει να είναι ευκολότερη διαδικασία), θα ψάξω και θα το δοκιμάσω.
Είναι αυτό που είπα και προηγουμένως. Βλέπω άλλα αμάξια στην ίδια περιοχή με εμένα, ίσως και παλιότερου έτους κυκλοφορίας τα οποία σε συγκεκριμένα κομμάτια άξονες-ημιαξίνοα-αμορτισέρ, όπως και το δικό μου είναι σαν να βγήκαν απο το κουτί. Πεντακάθαρα.
Αφού απο οτι λετε η σκουριά δεν εμπεριέχει άμεσο κίνδυνο, αυτό με καθυσηχάζει λίγο...
Θα επανέλθω όταν έχω αποτελέσματα.
Ford Maverick 2.3 XLT
Άβαταρ μέλους
asterixx25
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 17 Οκτ 2008, 15:47

Re: πρόβλημα με σκουριές

Δημοσίευσηαπό vagelis » 10 Σεπ 2012, 13:35

Παρε λαντ ροβερ να υσηχασεις μια για παντα απο τετοια προβληματα
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Επόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες