Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

MAVERICK<>TRIBUTE ??????

Συντονιστής: SUVord

MAVERICK<>TRIBUTE ??????

Δημοσίευσηαπό PATELIS » 10 Αύγ 2004, 19:55

Επειδη εχω λιγο μπερδευτει θα ηθελα αν καποιος γνωριζει ποια ειναι τα κοινα σημεια και ποιες οι διαφορες αυτων , και στην μικρη αλλα και στην εκδοση 3,0 L V6 .
Καπου διαβασα για "αδελφικη συγγενεια" ισχυει ??? το MAZDA ειναι MADE IN JAPAN ?? το FORD ?? γιατι αν ειναι ιδια τοτε γιατι η διαφορα τιμης στην μεγαλη εκδοση ??
PATELIS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 10 Αύγ 2004, 19:54

.

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 10 Αύγ 2004, 21:13

Αν και δεν μπορώ να σου αναλύσω ακριβώς τις διαφορές-ομοιότητες (που για μένα είναι ελάχιστες) η μεγαλύτερη διαφορά είναι στο όνομα και στην μεταπωλητική αξία του ford.Αυτό το όνομα και η έλλειψη αντιπροσώπου (στην περιοχή μου φυσικά) με έκανε εμένα προσωπικά να επιλέξω το maverick.
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Re: MAVERICK<>TRIBUTE ??????

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 11 Αύγ 2004, 16:18

[quote="PATELIS"]Επειδη εχω λιγο μπερδευτει θα ηθελα αν καποιος γνωριζει ποια ειναι τα κοινα σημεια και ποιες οι διαφορες αυτων , και στην μικρη αλλα και στην εκδοση 3,0 L V6 .
Καπου διαβασα για "αδελφικη συγγενεια" ισχυει ??? το MAZDA ειναι MADE IN JAPAN ?? το FORD ?? γιατι αν ειναι ιδια τοτε γιατι η διαφορα τιμης στην μεγαλη εκδοση ??

Φίλε PATELIS τα πράγματα έχουν ως εξής:
Τα δύο αυτοκίνητα ήταν ακριβώς τα ίδια στις εκδόσεις μέχρι ΜΥ2003 και οι μόνες διαφορές ήταν αισθητικές. Κατασκευάζονταν στο ίδιο εργοστάσιο στο ΚΑΝΣΑΣ των ΗΠΑ, στην ίδια γραμμή παραγωγής, εφόσον και οι δύο εταιρίες ανήκουν πλέον στον ίδιο όμιλο. Η ΦΟΡΝΤ Γερμανίας και η ΜΑΖDΑ Ιαπωνίας δεν είχαν καμία απολύτως ανάμιξη στην παραγωγή, ούτε καν και στην προμήθεια κάποιων επιμέρους τμημάτων των αυτοκινήτων. Όλα ήταν 100% αμερικάνικα. Μία μόνο διαφορά υπήρχε, στο γεγονός ότι η εμπλοκή της τετρακίνησης στο ΦΟΡΝΤ γινόταν με ένα περιστροφικό διακόπτη ενώ στο MAZDA με ένα κουμπί. Το σύστημα όμως ήταν απολύτως το ίδιο. Η σημαντική διαφορά στην τιμή οφειλόταν αποκλειστικά σε επιλογή του ομίλου σύν το γεγονός ότι το MAZDA είχε τριετή εγγύηση ενώ το ΦΟΡΝΤ πενταετή. Αυτά συνέβαιναν μέχρι τον Φεβρουάριο του 2004 όπου παρουσιάστηκε το νέο ΦΟΡΝΤ (ονομάζεται ΜΥ2005) με σημαντικές αλλαγές που έχουμε εκθέσει κατά καιρούς στην ενότητα ΝΕΟ MAVERICK 2005 και μπορείς να τις διαβάσεις εκεί. Για το MAZDA όμως δεν έχουμε καμία πληροφόριση, ούτε απο τον ειδικό τύπο, ούτε από την αντιπροσωπεία με διαφημίσεις κλπ όπως η ΦΟΡΝΤ. Έτσι, δεν ξέρουμε τι πραγματικές αλλαγές θα έχει (πέραν του κινητήρα 2.3) θα έχει το νέο MAZDA. Πιστεύω πάντως ότι τουλάχιστον στα μηχανικά μέρη θα είναι πάλι τα ίδια, μιας και η γρμμή παραγωγής πρέπει να διατηρήθηκε ως κοινή.
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tribute » 06 Σεπ 2004, 21:47

Ξεφυλλίζοντας τα θέματα του Forum και ιδιαίτερα αυτό που αφορά τα προβλήματα του Mav θα έλεγα οτι εδώ μάλλον ο τίτλος πρέπει να γίνει Maverick=Tribute (μιλάω ως κάτοχος του Tribute 2.0). Καλό αυτοκίνητο, άψογο στο δρόμο, το έχω πάει σε κατσικόδρομο χωρίς προβλήματα ΑΛΛΑ έχει τις ίδιες παιδικές αρρώστιες με το Mav. Στα 22000 παρουσίασε σκορτσαρίσματα με μισό συμπλέκτη και αλλάχθηκε δίσκος - πλατό. Στα 29000 ξανά τα ίδια και ξανά αλλαγή. Τώρα είμαι στα 31000 και περιμένω να δώ (οχι τίποτα άλλο αλλά έχει 3ετη εγγύηση). Η όπισθεν μία στις 4 φορές αρνείται να μπεί (οδηγία συνεργείου: βάλε πρώτα δευτέρα και μετά όπισθεν για να την πάρει), η δευτέρα επίσης παρουσιάζει πρόβλημα (στο κατέβασμα απο τρίτη). Καί φυσικά τα διάφορα τριξίματα και η ένδειξη της ανοιχτης πόρτας αν δεν έχεις "κοπανήσει" το πίσω τζάμι στο κλείσιμο. Επειδή βρήκα κάποια απο τα παραπάνω στην ενότητα των βλαβών - απλά επιβεβαιώνουν ότι μιλάμε για το ίδιο αυτοκίνητο με διαφορετικό εξωτερικό περίβλημα και λογότυπο.
Καλά να είμαστε να τα χαιρόμαστε και να κάνουμε απόσβεση ανεβαίνοντας στα όρη και τ' άγρια βουνά
tribute
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 02 Σεπ 2004, 20:49

Δημοσίευσηαπό juan » 20 Σεπ 2004, 15:02

Mazda Tribute 2004
20/09/2004


Ήρθε και το νέο MAZDA TRIBUTE 2004 ME 2.3 και 150 άλογα ....

http://www.4troxoi.gr/news/closeup.php?id=2607&part=1

Είναι ο Brother !!
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 42 επισκέπτες