Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

kumho kl71

Συντονιστής: SUVord

kumho kl71

Δημοσίευσηαπό kmav » 26 Μάιος 2008, 11:23

prin 4 mhnes pira kai egw 1 maverick 2000cc tou 2003 modelo.thelw na tou allaxw lastixa giati auta pou exei einai mono gia asfalto.skeftomai na tou balw ta kumho kl71 (225-75-16).8a exw problina me ta kumho epidi einai mud?san lastixa einai kala?kai telos 8a mpwrw na perasw kteo?
Άβαταρ μέλους
kmav
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 26 Μάιος 2008, 11:11
Τοποθεσία: karlovasi samos

kumho kl71

Δημοσίευσηαπό helias » 27 Μάιος 2008, 15:03

Καλώς ήλθες φίλε Kmav! :P

Αρχικά, παράκληση μην γράφεις greeklish! :x

Συζητήσεις για ελαστικά έχουν γίνει πολλές, μπορείς να ψάξεις, όπως για π.χ. εδώ http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-640.html

Για τα Kumho, δεν διαφωνώ καλά ελαστικά , για λίγα χλμ όμως.
Όσο για τα mud, νομίζω ότι είναι υπερβολικά για το Μάβερικ, εκτός και εαν το κινείς συνέχεια χώμα. :?:
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

kumho kl71

Δημοσίευσηαπό kmav » 27 Μάιος 2008, 18:15

Οταν λες πως ειναι για λιγα χλμ εννοεις πως εχουν μικρο χρονο ζωης η οτι δεν ειναι για να πηγαινεις με μεγαλη ταχυτητα?Σε χωμα παω 1-2 φορες καθε εβδομαδα (8-15km διαδρομη).
Άβαταρ μέλους
kmav
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 26 Μάιος 2008, 11:11
Τοποθεσία: karlovasi samos

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 27 Μάιος 2008, 20:54

Φυσικά θα μπορείς να περάσεις ΚΤΕΟ . Φαντάζομαι οτι ο Helias εννοεί για μικρές ταχύτητες ταξιδιού ..... . Αν είναι όλη η ιστορία για 8 - 15 χιλιόμετρα βάλε καλύτερα All Terain .

Υ.Γ.:
Ερώτημα 1: Χωράνε τα 225/75/16 ? :twisted:
Ερώτημα 2 : Πάει το Maverick χώμα ?? :twisted:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό helias » 28 Μάιος 2008, 14:25

mprizolas έγραψε:Φυσικά θα μπορείς να περάσεις ΚΤΕΟ . Φαντάζομαι οτι ο Helias εννοεί για μικρές ταχύτητες ταξιδιού ..... . Αν είναι όλη η ιστορία για 8 - 15 χιλιόμετρα βάλε καλύτερα All Terain .

Υ.Γ.:
Ερώτημα 1: Χωράνε τα 225/75/16 ? :twisted:
Ερώτημα 2 : Πάει το Maverick χώμα ?? :twisted:


Σίγουρα τα mud δεν πρέπει κανείς να τα εμπιστευθεί, σε μεγάλες ταχύτητες και ταξίδια.

Στο Μάβερικ, πιστεύω ότι ταιριάζουν γάντι τα Α/Τ, διότι η ποιότητα κύλησής του συγκρίνεται μόνο με καλά οικογενειακά, επομένως με τα Α/Τ θα χάσει ελάχιστα από την μεγάλη άνεσή του στα ταξίδια, αντίθετα θα κερδίσει μεγάλη πρόσφυση στις εκτός δρόμου διαδρομές. :D

Απάντηση 1: Για τη διάσταση δεν ξέρω. :(
Απάντηση 2: Ναι το Μάβερικ πάει σε χώμα και με Α/Τ, πάει πολύ μακρυά. Η διαδρομή των αναρτήσεών του, καθώς και το πλαίσιό του, είναι αρκετά χωμάτινα.:twisted:
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό SUVord » 05 Ιουν 2008, 19:03

helias έγραψε:
mprizolas έγραψε:Φυσικά θα μπορείς να περάσεις ΚΤΕΟ . Φαντάζομαι οτι ο Helias εννοεί για μικρές ταχύτητες ταξιδιού ..... . Αν είναι όλη η ιστορία για 8 - 15 χιλιόμετρα βάλε καλύτερα All Terain .

Υ.Γ.:
Ερώτημα 1: Χωράνε τα 225/75/16 ? :twisted:
Ερώτημα 2 : Πάει το Maverick χώμα ?? :twisted:


Σίγουρα τα mud δεν πρέπει κανείς να τα εμπιστευθεί, σε μεγάλες ταχύτητες και ταξίδια.

Στο Μάβερικ, πιστεύω ότι ταιριάζουν γάντι τα Α/Τ, διότι η ποιότητα κύλησής του συγκρίνεται μόνο με καλά οικογενειακά, επομένως με τα Α/Τ θα χάσει ελάχιστα από την μεγάλη άνεσή του στα ταξίδια, αντίθετα θα κερδίσει μεγάλη πρόσφυση στις εκτός δρόμου διαδρομές. :D

Απάντηση 1: Για τη διάσταση δεν ξέρω. :(
Απάντηση 2: Ναι το Μάβερικ πάει σε χώμα και με Α/Τ, πάει πολύ μακρυά. Η διαδρομή των αναρτήσεών του, καθώς και το πλαίσιό του, είναι αρκετά χωμάτινα.:twisted:


Με δίλιτρο MAVERICK η σωστότερη επιλογή είναι σε διάσταση 215/65 ή 225/70 με αυτή των 215/65 ως την καταλληλότερη απο πλευράς βήματος για να μη γονατίσει το αυτοκίνητο.Μακρυά απο τα MUD αν το αυτοκίνητο δεν επιχειρεί σε ακραίες συνθήκες.Τζάμπα χρήματα και ζημιές που μπορεί να προκύψουν.
Μακρυά απο τον Ηλία. Γνωστός απατεώνας, υπάλληλος της FORD HELLAS, της KGB, MOSSAD, CIA τσε βάλε.
Για σου ρε Ηλία.
Καιρούς και ζαμάνια...
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Δημοσίευσηαπό helias » 08 Ιουν 2008, 21:21

Χαιρετώ σε φίλε SUVord, χάθηκα πράγματι.
Τώρα που καλοκαίριασε, δεν ασχολούμαι πλέον με το τουτού, έχω τη βρούμ βρούμ μου (Transalp) και μ΄αυτή θα ξεκαλοκαιριάσω. Το αυτοκίνητο το έχει η γυναίκα και έτσι δεν ασχολούμαι μαζί του. Μόνο καμιά εκδρομοεξόρμηση και τίποτα παραπάνω, έτσι για να ξεσκάω.
Μετά τους BRAT δεν έχω όρεξη για κάτι άλλο, με τους Braters, έχω πρόβλημα στη σύνδεσή μου και έτσι το παράτησα.

Φιλικότατους χαιρετισμούς και σύντομα θα τα ξαναπούμε!!!! :P :P :P :P
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής


Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες