Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Allos enas maverickios...

Συντονιστής: SUVord

Allos enas maverickios...

Δημοσίευσηαπό mavlover » 06 Σεπ 2004, 00:15

Pedia kalispera.. Vrika tihea to site sas alla eida oti lete poli endiaferonta pragmata. eime ke ego enas neos katohos maverick. Pira prin ena mina ena apo ta teleftea maverick 2.0L pou bgikan.Dioti gia mena pezei poly rolo o diakoptis tis tetrakinisis.san neos katohos eho ke ego kapia erotimata ke hreiazomai apantisi:
1.Se shesi me prin ena mina mou fenete oti i stathmi toy ladiou ehei pesei.Eime sigouros oti den hanei dioti einai se garage. Einai logiko stin periodo strosimatos na keei ladia.?
2.O kinitiras (se periodo strosimatos) mou fenete oti den ta dinei ola? Tha allaxei afto me ta hiliometra? To pao mehri 4.000 rpm diladi den eho ftasei tin megisti ropi tou. Thelo kapios na mou pei ean tha do ena allo maverick me ta tis 4.000.??? Sigoura xero oti den boro me 124 hp na ta ho ola, alla prepi na iparhei kapia diafora...
Perimeno apantisi efharisto
mavlover
mavlover
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004, 00:02

Δημοσίευσηαπό maverickman » 06 Σεπ 2004, 10:06

Καταρχας εκ μερους ολων καλως ορισες

Για το λαδι ειναι μαλλον φυσιολογικο αρκει η ποσοτητα να συμβαδιζει με τα χλμ δηλαδη περιπου 600-700 ml στα 20000km Εαν εισαι παραπανω γραμμη στην αντιπροσωπια.Να τους ζητησεις μαλιστα να σου εξηγησουν γιατι καιει τοσο πολυ λαδι.

Σττην θεματικη εννοτητα "αναφερετε τυχων προβληματα" εχω την εντυπωση οτι καποτε αναφερθηκε κατι για λαδι
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Re: Allos enas maverickios...

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 06 Σεπ 2004, 12:37

mavlover έγραψε:Pedia kalispera.. Vrika tihea to site sas alla eida oti lete poli endiaferonta pragmata. eime ke ego enas neos katohos maverick. Pira prin ena mina ena apo ta teleftea maverick 2.0L pou bgikan.Dioti gia mena pezei poly rolo o diakoptis tis tetrakinisis.san neos katohos eho ke ego kapia erotimata ke hreiazomai apantisi:
1.Se shesi me prin ena mina mou fenete oti i stathmi toy ladiou ehei pesei.Eime sigouros oti den hanei dioti einai se garage. Einai logiko stin periodo strosimatos na keei ladia.?
2.O kinitiras (se periodo strosimatos) mou fenete oti den ta dinei ola? Tha allaxei afto me ta hiliometra? To pao mehri 4.000 rpm diladi den eho ftasei tin megisti ropi tou. Thelo kapios na mou pei ean tha do ena allo maverick me ta tis 4.000.??? Sigoura xero oti den boro me 124 hp na ta ho ola, alla prepi na iparhei kapia diafora...
Perimeno apantisi efharisto
mavlover


Καλως ορισες συναδελφε και καλοριζικο,

Ειμαι και εγω κατοχος του ιδιου αυτοκινητου με εσενα 1/04.
Πραγματικα στις αρχες το αυτοκινητο ηταν σαν κουμπωμενο. Μετα τα 3000 χιλιομ. αρχισα να το ανοιγω. Αυτην τη στιγμη εχω κανει 9.700 χλμ και το αμαξι ειναι μια χαρα και εχει ωραιες επιταχυνσεις και χαρη και στην βενζινη BP 100 οκτανιων που παντα βαζω. Αν φτασεις τα χιλιομετρα που πρεπει και αρχισεις να το δουλευεις και πανω απο τις 4000 στροφες θα καταλαβεις.
Παρα πολυ ευκολα στην εθνικη οδο θα πιανεις την τελικη στο κοντερ 174 χλμ/ωρα. Πραγματικα 169 χλμ/ωρα.
Σχετικα με τον διακοπτη 4κινησης συμφωνω μαζι σου.
Στα 9000 προσθεσα περιπου μισο κιλο λαδι (ειναι φυσιολογικο).

Και κατι αλλο γραφε στα ελληνικα και οχι στα greeklish... :P

Mavericklover
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Allos enas maverickios...

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 06 Σεπ 2004, 15:06

MaverickLover έγραψε:
mavlover έγραψε:2.O kinitiras (se periodo strosimatos) mou fenete oti den ta dinei ola? Tha allaxei afto me ta hiliometra? To pao mehri 4.000 rpm diladi den eho ftasei tin megisti ropi tou. Thelo kapios na mou pei ean tha do ena allo maverick me ta tis 4.000.??? Sigoura xero oti den boro me 124 hp na ta ho ola, alla prepi na iparhei kapia diafora...
Perimeno apantisi efharisto
mavlover


Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Μπορείς να κάνεις μία βόλτα σε όλες τις ενότητες συζητήσεων και να λύσεις πολλές από τις απορίες σου ή να δεις θέματα που δεν τα έχεις ακόμη σκεφτεί. Σχετικά με τον κινητήρα, μην περιμένεις να δεις το «θαύμα» μετά τις 4.000 στρ. Η ροπή του είναι ούτως ή άλλως πολύ γραμμική και από τις 2.000 στρ. είναι διαθέσιμη στο μεγαλύτερο μέρος της. Παρόλαυτά, μέχρι τα 10.000 χλμ θα δεις ότι το μοτέρ ανοίγει σταδιακά και το αυτοκίνητο γίνεται πιο σβέλτο. Ούτως ή άλλως, προορίζεται για τον ανοιχτό δρόμο και όχι για «τα φανάρια». Συμβουλή: να μην το ζορίζεις με απότομες εκκινήσεις στην πρώτη γιατί είναι σχετικά κοντή και ταλαιπωρούνται αρκετά το κιβώτιο και τα διαφορικά. Με τον καιρό θα συνηθίσεις να το οδηγείς με τις «ροπές» του και θα πηγαίνεις πραγματικά γρήγορα, χωρίς να αισθάνεσαι έλλειψη δύναμης, παρά τους 124 ίππους.
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Allos enas maverickios...

Δημοσίευσηαπό juan » 06 Σεπ 2004, 16:53

mavlover έγραψε: Tha allaxei afto me ta hiliometra? To pao mehri 4.000 rpm diladi den eho ftasei tin megisti ropi tou. Thelo kapios na mou pei ean tha do ena allo maverick me ta tis 4.000.??? Sigoura xero oti den boro me 124 hp na ta ho ola, alla prepi na iparhei kapia diafora...
Perimeno apantisi efharisto
mavlover


Καλώς ήρθες mavlover στην παρέα μας !! Μείνε συντονισμένος ...

Σχετικά με το θέμα θα συμφωνήσω με τις απόψεις των συναδέλφων και θα ήθελα απλά να προσθέσω ότι από τις 4000 έως τις 5.000 στροφές μπορεί να δεις σημαντική διαφορά από εκεί και πάνω δεν νομίζω ότι μπορεί να βγάλει και πολλά πράγματα. Άρα το ''τσίτωμα'' από τις 5.000 και πάνω μόνο ταλαιπωρία της μηχανής και θόρυβο μπορεί να σου προσφέρει

Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι ?
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό mavlover » 06 Σεπ 2004, 22:47

Ούτως ή άλλως δεν είμαι γκαζίαρης οδηγός. Απλά μου αρέσει να έχω ρεπρίζ. Το γουστάρω πολύ πολύ αυτό το αμάξι 1ον διότι είναι το μόνο που χωράω απο τα 5 suv (χάρην κιλών) αλλά δεύτερον διότι έχει την καλύτερη τετρακίνηση για μένα. Δεν είμαι από αυτούς που έχουν το αμάξι για να παρκάρουν στα πεζοδρόμια της Γλυφάδας!!!!! Αξιοποιώ τις δυνατότητες του, και το έχω δει να βγάινει από τρομερά δύσκολες συνθήκες.Και τώρα που το ζώ κάθε μέρα είναι ακόμα καλύτερο. Για μένα μέχρι τώρα το μοναδικό ΕΛΛΆΤΤΩΜΑ του μαβ είναι ο επιλογέας ο οποίος κακά τα ψέμματα είναι σε κακά χάλια.ΑΑΑΑ ξέχασα ¨¨στην αντιπρωσοπεία του Κοντελλη μου είπαν ότι η πρωτη αλ΄λαγή λαδιών θα γίνει στα 15.000 χλμ είναι με τα καλά τους?????
mavlover
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004, 00:02

Δημοσίευσηαπό maverickman » 07 Σεπ 2004, 13:16

mavlover έγραψε:Ούτως ή άλλως δεν είμαι γκαζίαρης οδηγός. Απλά μου αρέσει να έχω ρεπρίζ. Το γουστάρω πολύ πολύ αυτό το αμάξι 1ον διότι είναι το μόνο που χωράω απο τα 5 suv (χάρην κιλών) αλλά δεύτερον διότι έχει την καλύτερη τετρακίνηση για μένα. Δεν είμαι από αυτούς που έχουν το αμάξι για να παρκάρουν στα πεζοδρόμια της Γλυφάδας!!!!! Αξιοποιώ τις δυνατότητες του, και το έχω δει να βγάινει από τρομερά δύσκολες συνθήκες.Και τώρα που το ζώ κάθε μέρα είναι ακόμα καλύτερο. Για μένα μέχρι τώρα το μοναδικό ΕΛΛΆΤΤΩΜΑ του μαβ είναι ο επιλογέας ο οποίος κακά τα ψέμματα είναι σε κακά χάλια.ΑΑΑΑ ξέχασα ¨¨στην αντιπρωσοπεία του Κοντελλη μου είπαν ότι η πρωτη αλ΄λαγή λαδιών θα γίνει στα 15.000 χλμ είναι με τα καλά τους?????


????????????????????????? :shock: :shock:
αναδουλειες ο κοντέλης....
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 07 Σεπ 2004, 13:23

maverickman έγραψε:
mavlover έγραψε:Ούτως ή άλλως δεν είμαι γκαζίαρης οδηγός. Απλά μου αρέσει να έχω ρεπρίζ. Το γουστάρω πολύ πολύ αυτό το αμάξι 1ον διότι είναι το μόνο που χωράω απο τα 5 suv (χάρην κιλών) αλλά δεύτερον διότι έχει την καλύτερη τετρακίνηση για μένα. Δεν είμαι από αυτούς που έχουν το αμάξι για να παρκάρουν στα πεζοδρόμια της Γλυφάδας!!!!! Αξιοποιώ τις δυνατότητες του, και το έχω δει να βγάινει από τρομερά δύσκολες συνθήκες.Και τώρα που το ζώ κάθε μέρα είναι ακόμα καλύτερο. Για μένα μέχρι τώρα το μοναδικό ΕΛΛΆΤΤΩΜΑ του μαβ είναι ο επιλογέας ο οποίος κακά τα ψέμματα είναι σε κακά χάλια.ΑΑΑΑ ξέχασα ¨¨στην αντιπρωσοπεία του Κοντελλη μου είπαν ότι η πρωτη αλ΄λαγή λαδιών θα γίνει στα 15.000 χλμ είναι με τα καλά τους?????


????????????????????????? :shock: :shock:
αναδουλειες ο κοντέλης....


Και εμενα στην Βελμαρ το ιδιο μου ειπαν.
Για να το λενε κατι ξερουν.
Ισως επειδη οι κινητηρες αυτοι εχουν λιγοτερες τριβες...ποιος ξερει.
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό maverickman » 07 Σεπ 2004, 13:27

MaverickLover έγραψε:
maverickman έγραψε:
mavlover έγραψε:Ούτως ή άλλως δεν είμαι γκαζίαρης οδηγός. Απλά μου αρέσει να έχω ρεπρίζ. Το γουστάρω πολύ πολύ αυτό το αμάξι 1ον διότι είναι το μόνο που χωράω απο τα 5 suv (χάρην κιλών) αλλά δεύτερον διότι έχει την καλύτερη τετρακίνηση για μένα. Δεν είμαι από αυτούς που έχουν το αμάξι για να παρκάρουν στα πεζοδρόμια της Γλυφάδας!!!!! Αξιοποιώ τις δυνατότητες του, και το έχω δει να βγάινει από τρομερά δύσκολες συνθήκες.Και τώρα που το ζώ κάθε μέρα είναι ακόμα καλύτερο. Για μένα μέχρι τώρα το μοναδικό ΕΛΛΆΤΤΩΜΑ του μαβ είναι ο επιλογέας ο οποίος κακά τα ψέμματα είναι σε κακά χάλια.ΑΑΑΑ ξέχασα ¨¨στην αντιπρωσοπεία του Κοντελλη μου είπαν ότι η πρωτη αλ΄λαγή λαδιών θα γίνει στα 15.000 χλμ είναι με τα καλά τους?????


????????????????????????? :shock: :shock:
αναδουλειες ο κοντέλης....


Και εμενα στην Βελμαρ το ιδιο μου ειπαν.
Για να το λενε κατι ξερουν.
Ισως επειδη οι κινητηρες αυτοι εχουν λιγοτερες τριβες...ποιος ξερει.


:?: μηπως εννοεις περισσότερς? :)
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 07 Σεπ 2004, 15:58

Περισσότερες ή λιγότερες τριβές, δεν ξέρω. Προφανώς τα υλικά των νέων κινητήρων είναι τέτοια που επιτρέπουν αλλαγή στα 15.000. Και η OPEL λέει ότι η αλλαγή λαδιών πρέπει να γίνεται κάθε 20.000 χλμ. Και σε μένα και στα 2 αυτοκίνητα (ΜΑ2001-2003 και ΜΑ 2005) μου είχαν πει για 15.000 χλμ στην ΒΕΛΜΑΡ αλλά και σε Κοντέλλη που είχα πάρει τηλέφωνο. Σε κάθε περίπτωση πάντως, τα λάδια πρέπει να τα αλλάζεις μία φορά τον χρόνο, άσχετα αν συμπλήρωσες ή όχι τα 15.000 χλμ. Καλού κακού, όταν πήρα το πρώτο ΜΑΒ, άλλαξα λάδια-φίλτρο στα 5.000 χλμ. Αυτό σκοπέυω να κάνω και τώρα και από κει και πέρα, κάθε 15.000 χλμ. Το περίεργο είναι ότι καμία εταιρία παραγωγής λαδιών δεν έχει λάδια για 15.000 ή 20.000 χλμ. Ακόμη και το πιο ακριβό συνθετικό να πάρεις, σου λένε μέχρι 10.000 χλμ το πολύ.
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό maverickman » 07 Σεπ 2004, 17:54

δηλαδη αlλαζετε λαδια στα 20000km?
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 07 Σεπ 2004, 19:56

Σας το πα παω να αλλαξω λαδια αυριο.... :P
Εχω κανει 9700 χλμ
Μαλλον δεν θα ακουσω την αντιπροσωπεια αλλα την πείρα των συναδελφων μου εδω μεσα.
Και εμενα μου φανηκε κουφο αλλαγη στα 20000 αλλα....καλλιο γαιδουροδενε παρα γαιδουρογυρευε...
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό juan » 07 Σεπ 2004, 23:09

Σχετικά με το θέμα ΄αλλαγή λαδιών΄ στην Autolink με ενημέρωσαν ότι επίσημα service κάθε 20.000 αλλα καλό θα είναι την πρώτη φορά να αλλάξεις λάδια στις 5000 και μετά να αλλάζεις κάθε 10000 για να είμαστε οκ .

Τελικά αυτο έκανα και μέχρι σήμερα ολα οκ (περίπου50.000 km )
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό maverickman » 08 Σεπ 2004, 18:25

σχετικα με τις αλλαγες λαδιων ...κυκλοφορουν πολλα ανεκδοτα :lol: :lol: :lol: αλλα και η φημη που λεει οτι π.χ. "τα λαδια που εχει το αυτοκινητο απο την μανα του ειναι ειδικα και περιεχουν στοιχεια που δημιουργουν μια λεπτη προστατευτικη στρωση και συνεπως κακως τα αλλαζουμε στα 5000 η στα 10000 km.Θα πρεπει να συμβουλευομαστε τον κατασκευαστη.
Ποια ειναι η γνωμη σας? Μπορει καποιος να το επιβεβαιωσει? Ή και να το διαψευσει... :?:
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

.

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 08 Σεπ 2004, 21:01

Το δικό μου το πήρα πριν 11 μήνες και έχω κάνει 12000χιλ.Ρώτησα την τοπική αντιπροσωπεία και ήταν ρητοί ότι δεν πρέπει να αλλάξω λάδια στις 5000 ή 7500χιλ.όπως έκανα με το παλιό ιχ που είχα.Σε επανελλημένη ερωτησή μου είπαν ότι αν θέλω να τα αλλάζω κάθε 5000χιλ αλλά τα πρώτα πρέπει να τα αφήσω όπωσδήποτε 15000χιλ ή ένα χρόνο γιατί είναι τα πρώτα από την εταιρία και έίναι ειδικά για το στρώσιμο του κινητήρα.Δεν ξέρω τίποτε άλλο σχετικό αλλά θα τους πιστέψω.Κάτι παραπάνω ξέρουν.Πρέπει να ξέρουν.Εσεις τι λέτε?
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Επόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 41 επισκέπτες