Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Εσκεμμενες γρατσουνιες.....και φθορες

Συντονιστής: SUVord

Εσκεμμενες γρατσουνιες.....και φθορες

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 14 Σεπ 2004, 09:29

Καλημερα σε ολους,

Ειμαι πολυ στεναχωρημενος σημερα μιας και οταν σηκωθηκα να παω στη δουλεια βρηκα το αγαπημενο μου αυτοκινητο με γρατσουνιες απο κλειδι !!
Να φανταστειτε οτι εχω κλειστο παρκινγκ σε υπογειο γκαραζ στην πολυκατοικια που διαμενω.
Εχει τυχει σε εσας κατι παρομοιο και πως το αντιμετωπισατε? Προτεινετε καποια αλοιφη που εξαφανιζει τις βαθιες γρατσουνιες? Η θα πρεπει να το παω σε φαναρτζη? Να περιμενω να μου κανει και αλλες ωστε να το παω μια και καλη....η να κοιμαμαι μεσα στο αυτοκινητο :P για να τον τσακωσω.
Εχω στεναχωρεθει πολυ....
Τελευταία επεξεργασία από MaverickLover και 15 Σεπ 2004, 12:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 14 Σεπ 2004, 10:48

Άστα να πάνε,
Συμπάσχουμε και σε καταλαβαίνουμε όλοι. Στο MY2003 μου είχαν κάνει μία γρατζουνιά σε πάρκινκ (έβγαλε και το αστάρι!) και δύο με κλειδί σε καπό και αριστερό φτερό. Σαν μαχαιριές τις νιώθεις! Δυστυχώς δείγμα σε ASPEN GREEN δεν κατάφερα να βρώ στην αντιπροσωπεία (όπως έχουν σχεδόν όλες οι μάρκες). Υπάρχει όμως ένα μαγαζάκι στην Κατεχάκη, στο ρεύμα προς Μεσογείων, λίγο πριν φτάσεις στο φανάρι. Ακριβώς απέναντι (στο άλλο ρεύμα) υπάρχει ένα πρατήριο της ΒΡ. Εκεί μπορείς να πας με τον κωδικό του χρώματος και σου φτιάχνουν δείγμα ακριβώς όπως είναι το original. Αν είσαι λίγο καλλιτέχνης με το πινελάκι, μπορείς να κάνεις ωραία επιδιόρθωση. Aυτά για τους Αθηναίους αλλά και στην επαρχία σίγουρα θα υπάρχει κάτι ανάλογο. Πρώτα ξεκίνα από την αντιπροσωπεία μήπως υπάρχει δείγμα.
Καλό κουράγιο!
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tazmania » 14 Σεπ 2004, 11:26

Σε κλειστό parking στο έκαναν; Ποιοι έχουν πρόσβαση στο parking;
Όσο για την διόρθωση, ξέρω κάποια αλοιφή αλλά είναι για επιφανειακές γρατζουνιές. Σίγουρα υπάρχει και για βαθιές, ρώτα κάποιο φανοποιό εάν έχεις ή σε βενζινάδικο, Πρακτικερ κλπ.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό teroulas » 14 Σεπ 2004, 11:40

Φίλε μου κατ αρχήν να μην στεναχωριέσαι.
Κι εγώ είμαι 'ψίρας' δεν λέω, αλλά σε τέτοια περίπτωση δεν θα το έφτιαχνα αμέσως. Ο !@#$@# που σου το έκανε μπορεί να στο ξανακάνει.
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 14 Σεπ 2004, 11:46

teroulas έγραψε:Φίλε μου κατ αρχήν να μην στεναχωριέσαι.
Κι εγώ είμαι 'ψίρας' δεν λέω, αλλά σε τέτοια περίπτωση δεν θα το έφτιαχνα αμέσως. Ο !@#$@# που σου το έκανε μπορεί να στο ξανακάνει.


Το ιδιο μου λεει και η γυναικα μου.
Πηγα λοιπον και βρηκα καμερα ασυρματη εγχρωμη και με νυχτερινη ληψη 75 ευρω.
Θα την εχω αυριο.
Θα την βαλω μεσα στο αμαξι η απεξω σε καποιο σημειο (ειναι μικρη 4 ποντους) θα την συνδεσω σε ενα LP video που εχω και καταλαβαινετε τι εχει να γινει μολις τον τσακωσω.
Εχω ξανακανει κατι παρομοιο στο παρελθον σε εργασιακο χωρο και ειχε αποτελεσματα.

:-x :evil: :evil: :evil:

[/img]
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό tazmania » 14 Σεπ 2004, 11:48

Σωστή κίνηση. Πρόσεξε όμως τα νομικά. Δεν είναι απλό να βιντεοσκοπείς ένα χώρο, ακόμα κι όταν είσαι ο ιδιοκτήτης του. Πρόσεξε μην βρεθείς μπλεγμένος.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 14 Σεπ 2004, 12:03

tazmania έγραψε:Σωστή κίνηση. Πρόσεξε όμως τα νομικά. Δεν είναι απλό να βιντεοσκοπείς ένα χώρο, ακόμα κι όταν είσαι ο ιδιοκτήτης του. Πρόσεξε μην βρεθείς μπλεγμένος.


Τα εχω υποψιν ολα αυτα. Το παραθυρακι σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι να ανακοινωνεις οτι ο χωρος βιντεοσκοπειται.... Εχω ξεκαθαρισει υποθεση ετσι με την συμβουλη δικηγορου. Εγω φυσικα θα βαλω την ενδειξη αφου τον πιασω.... Και φυσικα θα ειναι και ενημερη η αστυνομια.
Σε αυτες τις περιπτωσεις απο την τρομαρα που θα παρει αυτος που θα πιαστει δεν θα εχει πολλα περιθωρια να σκεφτει τι θα κανει. Στην πολυκατοικια ειμαστε μονο 8 διαμερισματα. Καταλαβαινεις λοιπον οτι θα του ζητησω να μου πληρωσει τη ζημια ή θα τον παω δικαστικώς.
Εσυ τι λες να εκανες στη θεση του....Θα εμπλεκες περισσοτερο αν ειχες την φωλια σου χεσμενη?
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 14 Σεπ 2004, 16:27

Μόλις τον πιάσεις τον αλήτη, να βάλεις το video στο Gallery να τον δούμε όλοι να τον ξέρουμε! Οι απόψεις σου για την βιντεοσκόπιση είναι σωστές! Προχώρα. Αν θες μάλιστα, να μαζευτούμε όλοι με τα αυτοκίνητα απέξω από το σπίτι του και μόλις ανοίξει την πόρτα να ρωτήσουμε :"Μάθαμε ότι εδώ μένει κάποιος που του αρέσει να γρατζουνάει MAVERICK. Μπορούμε να του πούμε δυο λόγια?"
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό vaggos » 14 Σεπ 2004, 18:35

Φίλε MaverickLover
Ειλικρινά εύχομαι να τον τσακώσεις με τον τρόπο που σκέφτηκες. Σίγουρα όμως δεν πρόκειται να το επαναλάβει...
Και με την αστυνομία δεν πρόκειται να βρεις άκρη. Φέρθηκε πρόστυχα, άνανδρα και ανέντιμα. Η σκέψη για την κάμερα σωστή. Και αν τολμήσει και το ξανακάνει, κατέβα εσυ στο γκαράζ και ... εξήγησέ του τι κάνουν οι driver of maverick. Είμαι κατά της αυτοδικίας αλλά σε συγκεκριμένες περιπτώσεις δεν δέχομαι μύγα στο σπαθί μου.
Και εφ' όσον είναι κλειστό γκαράζ, ψάξε κάποιον που έχει κάτι μαζί σου, ή κάποιον που έστω κατά κάποιο τρόπο τον ενόχλησες ή τον έκλεισες.
Φιλικά
Άβαταρ μέλους
vaggos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2003, 16:50
Τοποθεσία: Αχαρνές Αθήνα

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 14 Σεπ 2004, 19:53

Ολη μερα ειμαι με το κεφαλι σκυμμενο κατω. Με εχει φαει το παραπονο περισσοτερο γιατι ειναι καποιος συγκατοικος μου παρα για την γρατσουνια.
Οι σχεσεις μου με ολους μεσα στην πολυκατοικια ειναι αριστες. Εναν μονο υποψιαζομαι αλλα η παροιμια λεει: τους εχθρους μου τους ξερω τους φιλους μου οχι. Τελος παντων ευχομαι να τον πιασω. Σας υποσχομαι να ανεβασω το βιντεακι μολις γινει κατι τετοιο για να το δειτε ολοι.
Αυτην τη στιγμη χαμογελω γιατι με κανατε και νοιωθω ομορφα με το ενδιαφερον σας. Πραγματικα ειμαστε ενα φορουμ πολυ διαφορετικο απο τα αλλα.
Αντε να δουμε ποτε θα συναντηθουμε ολοι μας για να γνωριστουμε....

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΩΣΑΤΕ !!

Mavericklover
Παναγιωτης Μπονελης
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό tedos » 15 Σεπ 2004, 07:29

Μην αφηνεις τιποτα να σε χαλαει.....αυτα συμβαινουν....ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ξυπνησα με πρωινο δωρο σπασμενο τζαμι συνοδηγου κλεμμενο κασετοφωνο :x :x :x Καλα ναμαστε οι λαμαρινες φτιαχνονται !!!!
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 15 Σεπ 2004, 09:24

Υπαρχουν και χειροτερα....Μου φαινεται οτι θα παω να μεινω σε κανα χωριο να ησυχάσω....Να κανω και το Τζιπινγκ μου πιο συχνα :P
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 15 Σεπ 2004, 10:24

παιδια εμενα με εχουν τρελανει στο κλεψιμο!!!!!!(τις ford ταπες των βαλβιδων των ελαστικων μου και των μαυρων κεραιων κασετοφωνου)
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό MaverickLover » 15 Σεπ 2004, 12:34

iperodigos έγραψε:παιδια εμενα με εχουν τρελανει στο κλεψιμο!!!!!!(τις ford ταπες των βαλβιδων των ελαστικων μου και των μαυρων κεραιων κασετοφωνου)


Καποτε ειχα ενα Alfa Romeo 75 turbo.
Ένας συνετος οδηγος οταν παρκαρει κανει τα εξης: Σβηνει την μηχανη, κλειδωνει το αμαξι, τσεκαρει αν ολα οκ και φευγει. Ε, εγω εβγαζα και τα σηματα απο μπρος και πισω...γιατι με ειχανε ρημαξει τα κ...παιδα της γειτονιας στο να τα κλεβουνε! Μου ειχε γινει λοιπον συνηθεια τοσο πολυ που σε εξοδους τα βραδυα με παρέα με κοροιδευαν.....
Ωσπου αποφασισα να τα κολλησω με logo. Ευτυχισμενος λοιπον και ησυχος συνεχιζα τις εξοδους μου και την απολαυση του ωραιου κοκκινου αυτοκινητου μου. Ωσπου ενα πρωι πηγα να το παρω και ειχαν βγαλει ολη τη μπροστινη μασκα ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΣΗΜΑ .....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
MaverickLover
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 15 Απρ 2004, 10:21
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Mav_Shatz » 16 Σεπ 2004, 14:59

Τελικά πολλοί την έχουμε πατήσει ...

Και στο δικό μου Mav είχαν κάνει μια γρατζουνιά, μόλις 3 μέρες απο τότε που το είχα παραλάβει.
Επίσης και στην δική μου περίπτωση την "δουλειά" την είχαν κάνει στο πάρκινγκ του σπιτιού μου, όπου δυστυχώς δεν έχουμε θέσεις μόνο όσοι μένουμε στην πολυκατοικία, αλλα και πάρα πολλοί άλλοι που νοικιάζουν θέσεις, οπότε άντε να βρείς ποιός το έκανε και γιατί ...

Η γραμμή είναι βαθιά και πολύ μεγάλη και πιάνει και τις 2 πόρτες, του οδηγού και την πίσω.
Κι εγώ είχα στεναχωρηθεί τότε, αλλά τελικώς αποφάσισα να το αφήσω έτσι για πολλούς λόγους:

α) Όσο πιο πολύ ασχολείσαι και ψειρίζεις το αυτοκίνητο, τόσες περισσότερες ζημιές σου έρχονται

β) Μαλάκες υπάρχουν πάντα. Μπορεί αυτός που το έκανε να μου το ξανακάνει πάλι

γ) Δεν θέλω να διαθέσω τσάμπα και βερεσέ το μεγάλο ποσό που θα μου ζητήσουν για να βάψουν 2 πόρτες άδικα

δ) Το αυτοκίνητο είναι τόσο πολύ όμορφο :P που καλό είναι να έχει και μια ατέλεια για να μην το ματιάζουν.

Οπότε με ένα πινελάκι πέρασα την γραμμή, ίσα ίσα για να μην φαίνεται η ασπρίλα απο το αστάρι και το άφησα έτσι.
Mav_Shatz
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 14:35
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο, Αθήνα

Επόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 33 επισκέπτες