Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

YMC Club

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

Δημοσίευσηαπό Porto » 14 Αύγ 2009, 15:44

Καλησπερα... Αχιλλεα μηπως ξερεις χαρακτηριστικα του μοτερ που ανεφερες πριν? του 520? μπαινει στο lander?ειναι αυτοματο? Ευχαριστω...
Porto
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 13 Ιουν 2009, 14:43
Τοποθεσία: drapetswna peiraias

Δημοσίευσηαπό ahilleas » 14 Αύγ 2009, 19:16

Καλησπέρα Porto. Το μοτέρ για το οποίο μιλάω είναι αυτο που φοράει το sphinx 520.
Είναι 450 cc, ταχύτητες στο πόδι, υδρόψυκτο.
Έχει προέλευση suzuki και απ'οσο το έχω ψάξει δέχεται όλα τα ανταλακτικά κινητήρα απο suzuki, εκτός απο μίζα και αλυσιδογράναζα.
Στο Lander μπαίνει κανονικότατα και για την ίδια αλλαγή ψήνεται και ο κολλητός μου ο οποίος εχει λαντεράκι.
Θέλει κόμπλέ το μοτέρ, ηλεκτρονική και μια μανέτα για το συμπλέκτη.
Οι βάσεις ειναι ακριβώς ίδιες λόγω κοινού πλαισίου Shpinx και Lander.
Για το λαντεράκι θέλει επίσης και αλλαγή το κοινό φρένο που έχει στην αριστερή μανέτα.
Είναι ψιλοταλαιπωρία, αλλά αξιζεί τρελά.
Θα το καταλάβεις αν οδηγήσεις το σφιγγάκι το 520.
Θα έχετε καινούρια νεα απο Σεπτέμβρη, μόλις επιστρέψει ο μηχανικός.
Άβαταρ μέλους
ahilleas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2009, 20:44
Τοποθεσία: Vyrwnas, Athens

Δημοσίευσηαπό Landertakis » 14 Αύγ 2009, 19:32

ahilleas έγραψε:Καλησπέρα Porto. Το μοτέρ για το οποίο μιλάω είναι αυτο που φοράει το sphinx 520.
Είναι 450 cc, ταχύτητες στο πόδι, υδρόψυκτο.
Έχει προέλευση suzuki και απ'οσο το έχω ψάξει δέχεται όλα τα ανταλακτικά κινητήρα απο suzuki, εκτός απο μίζα και αλυσιδογράναζα.
Στο Lander μπαίνει κανονικότατα και για την ίδια αλλαγή ψήνεται και ο κολλητός μου ο οποίος εχει λαντεράκι.
Θέλει κόμπλέ το μοτέρ, ηλεκτρονική και μια μανέτα για το συμπλέκτη.
Οι βάσεις ειναι ακριβώς ίδιες λόγω κοινού πλαισίου Shpinx και Lander.
Για το λαντεράκι θέλει επίσης και αλλαγή το κοινό φρένο που έχει στην αριστερή μανέτα.
Είναι ψιλοταλαιπωρία, αλλά αξιζεί τρελά.
Θα το καταλάβεις αν οδηγήσεις το σφιγγάκι το 520.
Θα έχετε καινούρια νεα απο Σεπτέμβρη, μόλις επιστρέψει ο μηχανικός.


Πω πω φιλαράκι τι είπες τώρα???Μας έφτιαξες...Έχω και εγώ Lander και ενδιαφέρομαι πολύ για αυτή την μετατροπή μιας και με το μοτέρ που φοράει τώρα αλλά και λόγω του ότι είναι αυτόματο χωλαίνει πολύ σε θέμα δύναμης.....Περιμένουμε νέα,άντε γιατί ο χειμώνας και τα χιόνια με τις λάσπες έρχονται... \:D/
Μπορεί να αργήσεις να καταλάβεις το γουρούνι σου,όταν το μάθεις όμως δεν ξεκολλάς...........
Άβαταρ μέλους
Landertakis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009, 13:39

Δημοσίευσηαπό commbba » 15 Αύγ 2009, 20:39

Γειά σας παίδες.Έχω μία 200άρα Σφίγγα με ταχύτητες και αντιμετωπίζω και εγώ πρόβλημα με την θερμότητα απο την εξάτμιση,τώρα το καλοκαίρι.Σκέφτηκα και έβαλα ένα αλουμινόπανο αλλά δεν είναι αισθητικά ωραίο και μου μπήκε η ιδέα που έριξε κάποιος φίλος σε προηγούμενη σελίδα με την θερμομονωτική ταινία.Πού μπορώ να βρώ μια τέτοια ταινία και πόσο κοστίζει ?Επίσης επειδή το μηχάνημα,μιας και κάποιοι μου απαγορεύσανε να το ονοματίζω quad/atv,το χρησιμοποιώ και το χειμώνα,μπορεί να υπάρξει κανένα πρόβλημα με την συνεχιζόμενη υγρασία-βροχή που θα "τρώει" ?
Άβαταρ μέλους
commbba
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 13 Απρ 2008, 21:01
Τοποθεσία: Ερέτρια-Ευβοίας

Δημοσίευσηαπό ahilleas » 16 Αύγ 2009, 22:23

Φίλε commbba καλησπέρα,
Η θερμότητα της εξάτμισης είναι γνωστό πρόβλημα για ολα τα γουρουνάκια.
Εγώ το έλυσα σε τρομερό βαθμό (χωρίς υπερβολή) με την θερμομονωτική ταινία της DEI
Η αλουμινοταινία δεν είναι καθόλου λύση και μάλιστα μόλις την βγάλεις θα δεις οτι θα εχει γεμίσει το μέταλλο κόλλες.
Εγω μετά απο αρκετό ψάξιμο κατέληξα στην ταινία με στοιχεία τιτανίου της DEI.
Υπάρχει και ταινία της 3Μ άλλα δεν βρήκα σε κάποιο κατάστημα σε καλή τιμή.
Άν κάποιος έχει γνωστό βελτιωτή ή εξατμισά ίσως μπορεί να την προμηθευτεί ευκολότερα και σε καλύτερη τιμή. Ας μας ειδοποίησει να το γνωρίζουμε και εμείς για μελλοντικές αγορές.
Την πιο συμφέρουσα προσφορά την βρήκα σε ένα κατάστημα στην θεσσαλονίκη.
Παρήγγειλα την ταινία των 2 ίντσών, 5 μέτρα μήκος (έφτασε οριακά για την εξάτμιση του 330). Οι άνθρωποι ήταν εξυπηρετικότατοι και σε 2 μέρες την είχα στα χέρια μου με αντικαταβόλη, μέσω ACS. Συνολικό κόστος με μεταφορά 30 €.
Η τοποθέτηση είναι λίγο μανικάκι καθώς θέλει να ξηλώσεις την εξάτμιση, αλλά το αποτέλεσμα είναι θεαματικό.
Την πρώτη μισή ώρα σε πνίγει καπνός και βρώμα. μετά μένει για πολύ λίγο η μυρωδιά και σε 2-3 μέρες που έχει πατήσει και έχει στεγνώσει καλά η ταινία η θερμότητα είναι μειωμένη τουλάχιστον κατά 80%.
Το κατάστημα λέγεται street & circuit και το site είναι
http://www.streetandcircuit-shop.biz/cooling-18-c.asp
Η φάση αξίζει πάρα πολύ γιατί γλιτώνεις τρελή ζέστη.
Όσο για την χειμερινή χρήση του atv μην μασάς καθόλου.
Με λίγο καλή συντήρηση, λάδωμα και γρασάρισμα δεν μασάει τα Α#%%^&@# του.
Άβαταρ μέλους
ahilleas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2009, 20:44
Τοποθεσία: Vyrwnas, Athens

Δημοσίευσηαπό kotsosargy » 17 Αύγ 2009, 00:12

ρε παιδια πως θα καταλαβουμε οτι τα πηνεια ειναι καλα του 330?βγαζει 3 κιτρινα καλοδια της φορτισης που πανε στον ανορθοτη και 2 που πρεπει να ειναι το ματακι.
Άβαταρ μέλους
kotsosargy
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 15 Μαρ 2009, 01:28
Τοποθεσία: kriti

Δημοσίευσηαπό commbba » 18 Αύγ 2009, 06:23

Καλά μιλάμε τρελή φάση.80% μείωση στην θερμότητα είναι πολύ καλά.πάρα πολύ καλά.Βέβαια κάποιος θα πεί ότι οι μηχανές γενικότερα δεν είναι για χρήση με σορτσάκι και σαγιονάρα αλλά και πάλι,με τέτοιες θερμοκρασίες που παίζουν απο την εξάτμιση,και ντυμένος να είσαι υπάρχει κίνδυνος να χαλάσεις τα ρούχα σου.επίσης 30 ευρώ κόστος ανα μηχανάκι,δεν είναι κανένα τραγικό νούμερο και θα μπορούσαν να το έχουν τοποθετημένο απο το εργοστάσιο,ώστε να μην χρειάζεται να βγάζουμε την εξάτμιση.Είναι κάτι που χρειάζεται τελικά.
Όταν έλεγα για συντήρηση,εννοούσα εάν η θερμομονωτική ταινία μετά την τοποθέτηση και λόγω χειμώνα χρειάζεται κάτι ώστε να την αδιαβροχοποιεί.Είδα ένα σιλικονούχο σπρέϊ της DEI ή επειδή η ταινία ψήνεται και γίνεται ένα σώμα με την εξάτμιση,δεν χρειάζεται τίποτα ?
Άβαταρ μέλους
commbba
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 13 Απρ 2008, 21:01
Τοποθεσία: Ερέτρια-Ευβοίας

Δημοσίευσηαπό ahilleas » 18 Αύγ 2009, 07:16

Δεν το κατάλαβα καλά commbba. Νόμιζα οτι έλεγες για την χρήση του atv. Το σιλικονούχο σπρέϊ είναι πολύ καλό για την αδιαβροχοποίηση αλλα και την περαιτέρω θερμομόνωση της εξάτμισης.
Δεν νομίζω παντως να έχει ιδιαίτερο πρόβλημα με τα νερά μιας και για να την τοποθετήσεις την βρέχεις. Γεγονός είναι οτι εφάπτεται τρελά καλά στην εξάτμιση και δεν φαντάζομαι να δημιουργηθεί θέμα.
Εγώ δεν πήρα το σιλικονούχο σπρέϊ για να αφήσω ενα μικρό περιθώριο να ψύχεται και η εξάτμιση.
Συν του οτι κανα δυο φορές που το έπλυνα με το πιεστικό μετά απο χώμα δεν μάσησε τίποτε η ταινία.
Είδομεν.
Άβαταρ μέλους
ahilleas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2009, 20:44
Τοποθεσία: Vyrwnas, Athens

Δημοσίευσηαπό dimitris12234 » 18 Αύγ 2009, 16:37

Γεια σας.ειμαι 16 χρονων και εχω αποφασισει να αγορασω το sphinx 50.αυτο που θελω να ρωτισω ειναι ποσο αξιοπιστο ειναι το γουρουνι και γενικοτερα η YMC μιας και αποτι εχω καταλαβει ειναι ελληνικη φιρμα.επισης η μηχανεσ που χρησιουνε ξερετε απο που προερχονται και αν ειναι καμιας αλλης φιρμας?οποιος μπορει ας βοηθησει.επισης ξερετε τι εγγυηση δινει?ευχαριστω εκ των προτερων
Άβαταρ μέλους
dimitris12234
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2008, 20:13

Δημοσίευσηαπό commbba » 19 Αύγ 2009, 06:29

Θα καταθέσω την δική μου άποψη.Η εταιρεία είναι ελληνική και αγοράζει γραμμές παραγωγής απο διάφορες εταιρείες της κίνας και ταιβάν.Συγκεκριμένα το δικό μου,Sphinx 200 με ταχύτητες είναι κατασκευής Shineray,Η 150 auto με το στρογγυλό φανάρι ήτανε Locin.Τα Sphinx 330,Lander 300,Highlander 500 είναι Access Motors και λένε ότι πουλάνε τρελά στην Ευρώπη.
Απο εγγύηση ,στα μικρά δίνει 1 έτος,αν και λένε ότι στην Ευρωπαϊκή Ένωση είναι υποχρεωμένοι όλοι στα 2 χρόνια και μόνο στα μεγάλα,απο Lander και επάνω δίνουν 2 χρόνια.
Εγώ είμαι αρκετά ευχαριστημένος,πιστεύω ότι πλήρωσα πήρα.Δεν του κάνω και καμμιά τρελή χρήση,κυρίως άσφαλτο,και επειδή δεν μπορώ να πάρω αμάξι,αλλά έχω το δίπλωμα αυτοκινήτου.Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι κατασκευαστικό,ο σκελετός σε ένα σημείο περνάει ανάμεσα απο την αλυσίδα,και όταν χαλαρώνει με την κίνηση ακουμπάει επάνω και κάνει ένα "άσχημο" θόρυβο.Κατα τα άλλα έχει τρελή ροπή και είναι μια καλή φάση για να ξεκινήσεις με τον κόσμο των τετράτροχων μηχανών.Εάν δεν έχεις χρήματα για καλύτερο,μην το σκέφτεσαι και πολύ.Πιστεύω η YMC είναι ,ίσως, και η μοναδική εταιρεία απο τις μικρές με κινέζικα,που μπορείς να εμπιστευθείς.
Για αποφυγή παρεξηγήσεων,μιας και στο παρελθόν κατηγορήθηκα,δεν έχω καμμία σχέση με τον Γιαννούλα ή με την εταιρεία γενικότερα,απλώς είμαι ένας ευτυχής ,προς το παρών ,κάτοχος YMC.
Άβαταρ μέλους
commbba
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 13 Απρ 2008, 21:01
Τοποθεσία: Ερέτρια-Ευβοίας

Δημοσίευσηαπό commbba » 19 Αύγ 2009, 06:39

Εγώ θα παραγγείλω και το σπρέϊ για να την αδιαβροχοποιήσω περισσότερο,άν και απο ότι κατάλαβα η ταινία με την θέρμανση της εξάτμισης ψήνεται,μαζέυει και γίνεται ένα με το μέταλλο.Μόνο που λέει εάν βάλεις το σπρέϊ της σιλικόνης,δε θέλει πιεστικό μηχάνημα για πλύσιμο.Θα ρωτήσω και τον μηχανικό μήπως γνωρίζει απο περενέργειες μετά την τοποθέτηση,αλλά έχω "ψηθεί" να την βάλω.Το αλουμινόπανο κολλάει ελαφριά επάνω στην εξάτμιση και αισθητικά δεν "κολλάει".
Η ίδια εταιρεία,η DEI, έχει βγάλει και ανώτερη ταινία,την titanium,αλλά βγαίνει μόνο σε ασημί χρώμα και δεν έρχεται στην Ελλάδα ακόμα.Δεν πειράζει και αυτή είναι εντάξει,80% μείωση στη θερμότητα είναι πολύ καλά.Αναμένω για μετά τις 24 που θα ανοίξει η εταιρεία που τις εισάγει.
Άβαταρ μέλους
commbba
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 13 Απρ 2008, 21:01
Τοποθεσία: Ερέτρια-Ευβοίας

Δημοσίευσηαπό Lukas » 19 Αύγ 2009, 09:03

Πολυ σωστα τα είπες φιλε commbba η εγγυηση ομώς είναι 2 χρονια σε όλα τα μοντέλα.
Τώρα σχετικά με την Access δεν λένε ετσι είναι στην Ιταλία μεχρι και πρωτάθλημα υπαρχει μονο με 330!!!
κανένα κινεζικο δεν εχεί βγαλει προβλημα στον κινητήρα, μπαλάκια και βιδες ναι ξεσφιγκουν αλλα σε πια δεν γινετε αυτο (οχι στην access διοτι εχει κουμπώματα πλαστικα ασφαλείας) γιαυτο και οπως είπες ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΕΡΝΕΙΣ στο κινεζικο ετσι ειναι και δεν θα αλλαξει ποτε

Και σχετικα με το παρελθον πολλοι κατηγορηθηκαν αλλα καποιοι απλα συγκριναν τα κινεζικα των 1500 και 2000 ευρω με τα επωνυμα των5000 και πάνω
Άβαταρ μέλους
Lukas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 09 Φεβ 2009, 16:53
Τοποθεσία: Salonika

Δημοσίευσηαπό ahilleas » 19 Αύγ 2009, 21:35

Καλησπέρα παίδες. Χάθηκα λιγάκι αλλά είμαι διακοπές και γράφω απο το κινητό.
Φίλε dimitris12234 με τις ευχές μου για το Σφιγγάκι αλλά χτύπα το 50άρι που είναι ακριβώς στο λουκ του 330. Είναι και αυτό access και λέει πολυ στα 50 cc.
Αν γουστάρεις τσέκαρε το επίσημο site της access ή το http://www.apachequads.com
και θα δείς το Pig.
Όπως είπε και ο commbba τα σφιγγάκια 330 αλλά και τα sphinx που έχουν το λούκ του 300 και το λαντεράκι είναι access απο Ταιβάν.
Πολύ καλά μηχανάκια.
Απο YMC πιστεύω αξίζουν τα γουρουνάκια με προέλευση access και το shineray σαν του commbba. Απο κει και πέρα δεν μπορώ να κατηγορήσω, αλλά δεν πολυεμπιστεύομαι. Ίσως απλά επειδή δεν τα ξέρω. Πάντως Lukas και τα δικά μας τα γουρουνάκια δεν είναι και τα φθηνότερα. Την κρατάνε την τιμούλα τους.
Δημήτρη όλα τα άλλα παιδιά σε κάλυψαν νομίζω πλήρως.
Απο εμένα μακάρι να το χτυπήσεις το εργαλείο και θα είμαστε εδώ για να τα λέμε και να το κάνουμε καλύτερο.
Χαιρετώ σας. Καληνύχτα παιδάκια.
Άβαταρ μέλους
ahilleas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2009, 20:44
Τοποθεσία: Vyrwnas, Athens

Δημοσίευσηαπό dimitris12234 » 20 Αύγ 2009, 14:07

Φιλε αχιλλεα μαζι με τους αλλουσ με κατατοπησατε πληρως.η αληθεια ειναι οτι θα το ειχα απτις αρχες του καλοκαιριου το γουρουνακι αλλα η αντιπροσωπεια λεει οτι θα ερθει σεπτεμβρη η νεα παραλαβη.οποτε κανω υπομονη.οσο για το οτι η μηχανη ειναι της access motors μπορω να πω οτι με χαροπιει αρκετα μιας κα τα ειχα βρει τυχαια στο ιντερνετ αυτα τα γουρουνακια αλλα δεν ηξερα που να τα βρω.και παλι ευχαιστω!
Άβαταρ μέλους
dimitris12234
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2008, 20:13

Δημοσίευσηαπό Lukas » 20 Αύγ 2009, 18:28

dimitris12234 πρεπει αναγκαστικα να παρεις το 50cc????
η μπορεις και μεγαλυτερο?
Αν σε ενδιαφερει το 200cc στειλε μου ΡΜ η επικοινωνησε στο 6977249801
2990 εχει το 50αρι και 3500 εχει το 200αρι
Άβαταρ μέλους
Lukas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 09 Φεβ 2009, 16:53
Τοποθεσία: Salonika

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες