Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

και τι εστί γουρούνι αναρωτήθηκα ?????

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

και τι εστί γουρούνι αναρωτήθηκα ?????

Δημοσίευσηαπό alexandros » 25 Οκτ 2005, 12:41

Στην ερώτηση ‘’πόσο γουρούνι είσαι’’ το έγραψα στο google και μου απάντησε με όλα αυτά, χα χα χα !!

Επιστημονική άποψη επι του θέματος:

Μέχρι τώρα, χρησιμοποιούσαμε την έκφραση: «Πονηρή σαν αλεπού». Τώρα μπορούμε άνετα να χαρακτηρίσουμε κάποιον «Πονηρό σαν γουρούνι», χωρίς να εννοούμε κάτι διαφορετικό.
Σύμφωνα με τους επιστήμονες, τα γουρούνια χρησιμοποιούν τον εγκέφαλο τους, για να τη φέρουν το ένα στο άλλο, περίπου με τον ίδιο τρόπο που το κάνουν και οι άνθρωποι. Αν και πολλές φορές οι χοίροι χρησιμοποιούν βία, οι ερευνητές ανακάλυψαν πως σε διάφορες περιπτώσεις χρησιμοποιούν πιο ύπουλες τακτικές για να επιβληθούν στους ανταγωνιστές τους.
Ο Dr Mike Mendl και οι συνεργάτες του από το Πανεπιστήμιο του Bristol παρατήρησαν την ανάπτυξη ανταγωνιστικής συμπεριφοράς ανάμεσα στα γουρούνια, παρόμοια με εκείνη που εμφανίζεται στους πίθηκους. Για παράδειγμα έχουν μάθει να ακολουθούν τα άλλα ζώα στην αναζήτηση τροφής και στη συνέχεια να τους την αρπάζουν μέσα από το στόμα. Ο Dr Mendel δήλωσε μάλιστα σχετικά, ΄΄Παρόμοια ανταγωνιστική συμπεριφορά είχε καταγραφεί αρχικά στους πιθήκους. Φαίνεται όμως, πως και τα γουρούνια έχουν τη συγκεκριμένη δυνατότητα΄΄. Δεν έχει γίνει ακόμη σαφές, αν αυτή η ικανότητα είναι επίκτητη. Παρόλα αυτά, εγώ προτιμώ το ΄΄Είσαι μια αλεπού εσύ!΄΄, από το ΄΄Είσαι μια γουρούνα!΄΄.


Λογοτεχνική άποψη επι του θέματος:

Συνέντευξη στον Παύλο Kάγιο για την εφημερίδα "TA NEA"
Ο "Oργισμένος Bαλκάνιος" ήταν... θυμωμένος και επαναστατημένος. Iσχύει το ίδιο και γιά το νέο σου βιβλίο "Γουρούνια στόν Aνεμο";
- Tώρα που οι πάγκοι των λαϊκών αγορών και οι χωματερές ξεχύλισαν από πριμοδοτούμενους επαναστάτες, θυμωμένους, οργισμένους και συνεναιτικούς μασκαράδες, νομίζω οτι ήρθε η ώρα νά μιλήσω κι εγώ με τα Γουρούνια μου στόν Aνεμο.
Ποιό είναι το θέμα του νέου σου βιβλίου;
-H ιστορία της γενιάς του σινεμασκόπ, του Green Park και του θανάτου των γονιών μου... H ιστορία ενός ήρωα που ζει με τους μύθους του και που όταν συμβαίνει η πραγματικότητα να τον "στριμώχνει", τότε κι αυτός αντιπαραθέτει τη δική του μυθική αλήθεια και δραπετεύει μέσω των μύθων του και παρέα με τους μύθους του. Kι αν πάλι αυτά ηχούνε λίγο δυσνόητα, ας πούμε οτι είναι η ιστορία της πρώτης "πριγκιπικής" γενιάς του ρόκ εντ ρόλ. Aυτής της γενιάς της δεκαετίας 50-60 που επειδή δεν "μάσσησε" τα εθνικιστικά και κομματικά οράματα των μπιντέδων της πολιτικής έζησε μέχρι σήμερα φιμωμένη και συκοφαντημένη.


Μουσική άποψη επι του θέματος:

Η αρχή έγινε με το Dark Side of the Moon, στο οποίο οι Pink Floyd προσπάθησαν να αποδώσουν τους λόγους για τους οποίους η καθημερινότητα μας οδηγεί σε ένα παρανοϊκό τρόπο ζωής.
ANIMALS
Ξεκινώντας από το Animals, όλοι γνωρίζουμε ότι τόσο ό τίτλος, όσο και το concept του album είναι άμεσα επηρεασμένα από το βιβλίο Animal Farm του George Orwell. Το "Animal Farm" είναι μια σάτιρα των ολοκληρωτικών καθεστώτων, μια σπάνια αλληγορία, όπου χρησιμοποιεί τα ζώα για να μπορέσει να πλήξει ανώδυνα το στόχο του. Σε ένα αγρόκτημα τα ζώα επαναστατούν και ρίχνουν το δυνάστη τους άνθρωπο από την εξουσία. Το κτήμα το διοικούν τώρα τα γουρούνια, που αποδείχτηκαν τα πιο έξυπνα και μορφωμένα από τα άλλα ζώα, τα οποία δεν αντιδρούν μέχρι που τα γουρούνια αποκτούν κάποια προνόμια μόνο και μόνο για την υπεροχή τους καταπιέζοντας τα υπόλοιπα ζώα.

Στο album, o Waters επεκτείνει τη φιλοσοφία του Orwell, σε όλους τους ανθρώπους και τους χωρίζει σε 3 κατηγορίες. Σε γουρούνια, σε σκύλους και σε πρόβατα. Κάθε άνθρωπος σύμφωνα με τον Waters ανήκει σε μια από αυτές τις κατηγορίες. Τα γουρούνια είναι οι εκάστοτε καταπιεστές, εξουσιαστές, καταχρηστές της εξουσίας. Τα σκυλιά είναι οι άνθρωποι, που προσπαθούν να επιβάλλουν την τάξη πραγμάτων στους υπόλοιπους ανθρώπους, βοηθώντας (χωρίς να ξέρουν μερικές φορές) τα γουρούνια στο έργο της καταπίεσης και στη διαιώνιση ενός καθεστωτικού συστήματος. Είναι αυτοί που αγρυπνούν για να εκμεταλλευτούν κάθε στιγμή αδυναμίας ενός ανθρώπου για να τον κατασπαράξουν και να τον καταστρέψουν. Αυτοί που πιστεύουν ότι "everyone's expendable and no one has a real friend". Και τέλος, τα πρόβατα είναι οι απλοί, αμόρφωτοι άνθρωποι, συνήθως προλετάριοι, αλλά όχι μόνο, που καταπιέζονται χωρίς να το καταλαβαίνουν, που γίνονται λεία της εξουσίας και θύματα καθημερινής θρησκευτικής, πολιτικής και κοινωνικής καταπίεσης.
Πηγή: www.pinkfloyd.gr


Κυνηγετική άποψη επι του θέματος:

Τα σκυλιά πήραν αμέσως τα πατήματα, άρχισαν να γαβγίζουν και έφυγαν κατευθείαν για τα γουρούνια. Γινόταν πραγματικός χαμός, όλα μαζί πήγαιναν πάνω στα γουρούνια. Άρχισα την παγάνα φωνάζοντας και ρίχνοντας σφαίρες, προσέξτε παιδιά προσέξτε τους φώναζα στο VHF. Ο καλός μου φίλος όμως ο Φάνης ενώ φώναξε λίγο στην αρχή μετά σταμάτησε. Πουθενά ο Φάνης. Βρέ Φάνηηηηηηηηηη του έλεγα που εισαίίίίίίίίίίίί φώναξεεεεεεεεεεεεε τα σκυλιά είναι πάνω στα γουρούνιααααααααααα.
Τίποτα ο Φάνης.
Τα γουρουνάκια όμως σαν άπειρα και μετά από το πολύ κυνήγι των σκυλιών έφυγαν προς τα κάτω, από όπου και είχανε μπει στο βουνό, μια και ήξεραν αυτό το μέρος. Εκεί όμως τα καρτέρια ήταν πιασμένα από έμπειρους κυνηγούς όπως ο Γιάννης, ο υπαρχηγός και ο Ντίνος ο αρχηγός. Ένα γουρούνι είχε πάει στον πρώτο και το σκότωσε, και ένα στον δεύτερο το οποίο σκότωσε και αυτός.


Νομοθετική άποψη επι του θέματος:

Προς τη ΔΟ, όσον αφορά την πληροφόρηση για την ενέργεια στο ΑΤ Αγ. Παντελεήμονα.
Eχετε ένα λινκ στο http://athens.indymedia.org/front.php3? ... _id=304320 το οποίο όμως βρίθει ανακριβειών: «ΕΒΑΛΑΝ ΦΩΤΙΑ ΣΤΟ Αστυνομικό Τμήμα Αγ. Παντελεήμονος
Πάνω από 100 νεαροί εισέβαλλαν πριν από λίγο στο Αστυνομικό Τμήμα του Αγ. Παντελεήμονος, ... και ΤΟΥ ΕΒΑΛΑΝ ΦΩΤΙΑ!
Όρμισαν μέσα στο τμήμα φωνάζοντας "Μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι" και άλλα παρόμοια συνθήματα, πέταξαν μολότοφ και ξυλοκόπησαν όσους αστυνομικούς βρήκαν μπροστά τους! Στη συνέχεια κατευθύνθηκαν στο υπόγειο όπου έγιναν τα βασανιστήρια και του έβαλαν φωτιά»


Θρησκευτική άποψη επι του θέματος:

Κατά Ματθαίο 8:28-34
«Και ότε ήλθεν εις το πέραν εις την χώραν των Γεργεσηνών, υπήντησαν αυτόν δύο δαιμονιζόμενοι εξερχόμενοι εκ των μνημείων, άγριοι καθ' υπερβολήν, ώστε ουδείς ηδύνατο να περάση διά της οδού εκείνης. Και ιδού, έκραξαν λέγοντες• Τι είναι μεταξύ ημών και σου, Ιησού, Υιέ του Θεού; ήλθες εδώ προ καιρού να μας βασανίσης; Ήτο δε μακράν απ' αυτών αγέλη χοίρων πολλών βοσκομένη. Και οι δαίμονες παρεκάλουν αυτόν, λέγοντες• Εάν μας εκβάλης, επίτρεψον εις ημάς να απέλθωμεν εις την αγέλην των χοίρων. Και είπε προς αυτούς• Υπάγετε. Και εκείνοι εξελθόντες υπήγαν εις την αγέλην των χοίρων• και ιδού, ώρμησε πάσα η αγέλη των χοίρων κατά του κρημνού εις την θάλασσαν και απέθανον εν τοις ύδασιν. Οι δε βόσκοντες έφυγον και ελθόντες εις την πόλιν, απήγγειλαν πάντα και τα των δαιμονιζομένων. Και ιδού, πάσα η πόλις εξήλθεν εις συνάντησιν του Ιησού, και ιδόντες αυτόν παρεκάλεσαν να μεταβή από των ορίων αυτών.»

Ο Ιησούς ήρθε στην χώρα των Γεργεσηνών. Ήρθε και μάλιστα απρόσκλητος. Η επίσκεψη Του άρχισε ελευθερώνοντας δυο δαιμονισμένους. Και όμως, αν και κάποιος θα έλεγε ότι αυτή ήταν μια πολύ καλή αρχή, ιδού η αντίδραση των Γεργεσηνών: «όταν τον είδαν τον παρακάλεσαν να φύγει από την περιοχή τους»! Ο Γιος του Θεού ήρθε να τους επισκεφτεί και αυτοί βγήκαν έξω όλοι μαζί και τον έδιωξαν. Γιατί άραγε; Πιστεύω ότι το έκαναν γιατί άκουσαν για τα γουρούνια που χάθηκαν. Φοβούνταν μήπως αυτό επαναληφθεί. Ανάμεσα στο Γιο του Θεού και τα γουρούνια (ζώο ακάθαρτο στην Παλιά Διαθήκη) διάλεξαν τα γουρούνια!
Γυρίζοντας σε μας , μήπως αλήθεια υπάρχουν πράγματα – «γουρούνια» όπως στην περίπτωση των Γεργεσηνών για τα οποία λέμε «σε παρακαλώ Κύριε μείνε μακριά από αυτό. Αυτή είναι δική μου υπόθεση», γιατί φοβόμαστε τι πρόκειται να κάνει;


Διασκεδαστική άποψη επι του θέματος:

Ένας πόντιος σ ένα απομακρυσμένο χωριό είχε γουρούνια αλλά δεν είχε αρσενικό γουρούνι. Αφού έψαξε όλο το χωριό για να βρει αρσενικό γουρούνι και δεν βρήκε, αποφάσισε να πάει στον δήμαρχο του χωριού μήπως βρει εκείνος λύση. Ο δήμαρχος τον συμβούλεψε να κάνει εκείνος το αρσενικό, λέγοντας του πως δεν υπάρχει άλλη λύση.
Μετά από πολύ σκέψη, ο πόντος φορτώνει τα γουρούνια στην πλατφόρμα του Datsun και πηγαίνει στο χωράφι του για να μην τον δούνε οι χωριανοί. Εκεί, παίρνει όλες τις γουρούνες με την σειρά.
Το βράδυ γυρνάει στο σπίτι κουρασμένος, πέφτει στο κρεβάτι και λέει στην γυναίκα του να προσέχει τα γουρούνια και να τον ξυπνήσει αν τα δει να σέρνονται στη λάσπη.
Ξυπνάει το πρωί, ρωτάει τη γυναίκα του αν σέρνονται στη λάσπη, αλλά τίποτα. Το μεσημέρι ξανά τα ίδια. Γυρνάει το βράδυ κατακουρασμένος. Βάζει την γυναίκα του στο παράθυρο να προσέχει τα γουρούνια αν σέρνονται στην λάσπη και πέφτει για ύπνο.
Ξυπνάει το πρωί, πάλι τίποτα, τα γουρούνια είναι πάλι ξαπλωμένα στα χόρτα. Τα φορτώνει πάλι στην πλατφόρμα και πάει πάλι στο χωράφι. Το βράδυ γυρνάει και λέει στην γυναίκα του ότι σίγουρα το πρωί θα σέρνονται τα γουρούνια στη λάσπη.
Το πρωί η γυναίκα του τον ξυπνάει φωνάζοντας πανικοβλημένη:
- Ξύπνα Μήτσο! τα γουρούνια ανέβηκαν πάνω στην πλατφόρμα και σε καρτερούν!


Αστρολογική άποψη επι του θέματος:

Γουρούνια:Το να ονειρευτείτε παχιά, καλοθρεμμένα γουρούνια να τρώνε μέσα στις λάσπες προσέξτε τις αλλαγές στις επιχειρήσεις σας και τις συμφωνίες που θα κάνετε γιατί μπορεί να εξαπατηθείτε. Ή προσέχετε τους συνανθρώπους γύρω σας στο αν είναι σωστοί απέναντι σας. Αν ονειρευτείτε πως ακούσατε φωνές γουρουνιών, σημαίνει πως θα έχετε άσχημα νέα από φίλους που λείπουν και θα λυπηθείτε από κάποιο θάνατο ή από τις λανθασμένες προβλέψεις σας. Αν ονειρευτείτε πως ταΐζετε δικά σας γουρούνια, σημαίνει πως θ' αυξηθεί η ιδιοκτησία σας.
Αν δείτε πως διαπραγματεύεστε γουρούνια, σημαίνει πως θα κάνετε μεγάλη περιουσία μετά από σκληρή δουλειά.


Στρατολογική άποψη επι του θέματος:

Βρίσκομαι σε αναβολή στράτευσης για δήθεν ψυχολογικούς λόγους. Πρόσφατα ζήτησα και πήρα πιστοποιητικό τύπου Α. Ευτυχώς δε μου έχουν διαγράψει καμιά από τις επίμαχες φράσεις. Παρ' όλα αυτά μου περνά από το μυαλό να προσφύγω στο ΣτΠ και στην ΑΠΠΔ, μια και το πιστοποιητικό αναγράφει αναλυτικά τις μεταβολές μου, κάτι το οποίο δεν προβλέπεται από τη σχετική απόφαση της ΑΠΠΔ. Καλά δε θα ξηγηθώ;

Πολυ θετικο βημα οτι δεν διαγραφουν τις φρασεις πλεον. Φαινεται οτι οι μεχρι τωρα καταγγελιες εχουν αποδωσει στο θεμα των διαγραφων των φρασεων και τα δικτατορικα γουρουνια της στρατολογιας εχουν αρχισει να καταλαβαινουν οτι δεν ειναι κρατος εν κρατει! Αλλα ναι, το θεμα της αναγραφης των μεταβολων του μητρωου σου ειναι πολυ σημαντικο επισης. Η αποφαση της ΑΠΠΔ δεν λεει απολυτως τιποτε για αναγραφη των μεταβολων του μητρωου, αρα η στρατολογια παρανομει εξοφθαλμα! Κανε καταγγελια στην ΑΠΠΔ τωρα! Οσο περισσοτεροι τοσο το καλυτερο! θα σου στειλω στο email σου το κειμενο που εστειλα εγω στην δικη μου καταγγελια για να παρεις μια ιδεα.
Περιμενω κι εγω απαντηση απο την ΑΠΠΔ για την δικη μου καταγγελια που εκανα πριν λιγο καιρο.


και σας ρωτω εγω τωρα, ειναι να μην τα αγαπας ?????? χα χα !!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

και τι εστί γουρούνι αναρωτήθηκα ?????

Δημοσίευσηαπό PigInSpace » 25 Οκτ 2005, 15:32

Το ξέρετε πως στη Γαλλία οι κυνηγοί της Τρούφας, του σπάνιου αυτού μανιταριού χρησιμοποιούν είτε σκυλιά, είτε ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ, τα οποία έχουν ΠΟΛΥ καλή όσφρηση, βρίσκουν και ξεθάβουν τα μανιτάρια από το έδαφος?
Άβαταρ μέλους
PigInSpace
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: 14 Ιαν 2005, 12:14
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό alexandros » 25 Οκτ 2005, 15:44

ο φίλος μου ο κώστας και τα μανιτάρια ....

θυμήθηκα τοτε που γραφες .....

Βλέπω νεκρά γουρούνια. Μερικά είναι πεσμένα στο πλάι, άλλα έχουν έρθει τούμπα.... Ζω έντονα μαζί με τα γουρούνια και θέλω η σχέση μας να τελειώσει πάνω ...

μην μου αγχώνεσαι γιατι το λένε όλοι όσοι ξέρουν, λοιπόν τι έχουμε για σένα:

Αστρολογική άποψη επι του θέματος:

Γουρούνια:
Το να ονειρευτείτε παχιά, καλοθρεμμένα γουρούνια να τρώνε μέσα στις λάσπες προσέξτε τις αλλαγές στις επιχειρήσεις σας και τις συμφωνίες που θα κάνετε γιατί μπορεί να εξαπατηθείτε. Ή προσέχετε τους συνανθρώπους γύρω σας στο αν είναι σωστοί απέναντι σας.


Αν ονειρευτείτε πως ακούσατε φωνές γουρουνιών, σημαίνει πως θα έχετε άσχημα νέα από φίλους που λείπουν και θα λυπηθείτε από κάποιο θάνατο ή από τις λανθασμένες προβλέψεις σας.

Αν ονειρευτείτε πως ταΐζετε δικά σας γουρούνια, σημαίνει πως θ' αυξηθεί η ιδιοκτησία σας.

Αν δείτε πως διαπραγματεύεστε γουρούνια, σημαίνει πως θα κάνετε μεγάλη περιουσία μετά από σκληρή δουλειά.


πιστεύω πως όλα είναι καλά και οτι θα πάνε καλύτερα !!

προχώρα γερά !!!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό PigInSpace » 30 Οκτ 2005, 11:56

Καλά Αλεξ, τι είπες τώρα?!?!...
Όσα είπες έχουν μεγάλη σχέση με αυτά που βιώνω τώρα...
Ίσως πολύ μεγαλύτερη από αυτή που νομίζεις...
You spook me man!
Να σαι καλά...
:-)
Άβαταρ μέλους
PigInSpace
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: 14 Ιαν 2005, 12:14
Τοποθεσία: Αθήνα


Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες