Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Βοήθεια σε πρόβλημα με κινητήρα!!! HELP!!!

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

Βοήθεια σε πρόβλημα με κινητήρα!!! HELP!!!

Δημοσίευσηαπό Gourounokatastash » 11 Σεπ 2009, 20:43

Κατά αρχήν Καλησπέρα σας, και κατά δεύτερον είμαι καινούργιος στο forum, και θα ήθελα τα φώτα σας σε ένα προβληματάκι που έχω με τον κινητήρα της γουρούνας μου. Ας ξεκινήσω από την αρχή, το εν λόγο κινητηράκι πριν κανά μήνα είχε χαράξει χιτώνιο και πιστόνι λόγο έλλειψης ψυκτικού υγρού καθώς τα είχε παίξει η αντλία νερού. ( Μέχρι εδώ όλα καλά ) τα προβλήματα άρχισαν από όταν πήρα το μοτέρ από τον μάστορα, τα προβλήματα που αντιμετωπίζω είναι 1) μείωση της απόδοσης του κινητήρα, με τέρμα το γκάζι ζήτημα αν θα βγάλει 40 με 50 χλμ. που πριν έβγαζε με το μισώ γκάζι 55 χλμ. 2) χαμηλή συμπίεση καθώς η ένδειξη που πήρα από το συμπιεσόμετρο ήταν 9.5 bar 3) Και τέλος αύξηση της θερμοκρασίας στον χώρο του κινητήρα καθώς και λαδωμένο μπουζί. Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά γυρνάει και μου λέει πως φταίει η ηλεκτρονική για όλα τα παραπάνω και ότι αυτός έχει κάνει άψογα την δουλειά του. Και σε αυτό το σημείο ζητάω αν μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς μπορεί να φταίει για όλα αυτά. Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
Gourounokatastash
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009, 20:24

Βοήθεια σε πρόβλημα με κινητήρα!!! HELP!!!

Δημοσίευσηαπό themis » 11 Σεπ 2009, 21:45

Η ελληψη συμπιεσης εχει ολα αυτα τα συμπτωματα,μαλλον δεν εγινε καλη δουλεια στο κυλινδρο ....
pinin GDI 2.0L rear and front locker lift 6' tyre 32' long arm
Άβαταρ μέλους
themis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 21:55
Τοποθεσία: iliupoli

Re: Βοήθεια σε πρόβλημα με κινητήρα!!! HELP!!!

Δημοσίευσηαπό Gourounokatastash » 11 Σεπ 2009, 21:54

themis έγραψε:Η ελληψη συμπιεσης εχει ολα αυτα τα συμπτωματα,μαλλον δεν εγινε καλη δουλεια στο κυλινδρο ....


Σεβαστή η άποψή σου themi, αλλά και πάλι αφού ο κύλινδρος μπήκε καινούργιος τι μπορεί να φταίει στον κύλινδρο? Μήπως φταίει τίποτα αλλά καμία άλλη ρύθμιση? Όλες οι απόψεις και γνώμες δεκτές. Και πάλι ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Gourounokatastash
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009, 20:24

Re: Βοήθεια σε πρόβλημα με κινητήρα!!! HELP!!!

Δημοσίευσηαπό Lukas » 12 Σεπ 2009, 08:42

το εστρωσες 1α?

και πεσ του να την αλλαξει 1 λεπτο ειναι
αλλα να εισαι εκει αν δεν δεις διαφορα τοτε τι μπορει να πει εκανα λαθος και δεν ειναι η ηλεκτρονικη????????????
κιαν ειναι οντος την πληρωνεις και εισαι κομπλε!!!!!
Άβαταρ μέλους
Lukas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 09 Φεβ 2009, 16:53
Τοποθεσία: Salonika

Re: Βοήθεια σε πρόβλημα με κινητήρα!!! HELP!!!

Δημοσίευσηαπό Gourounokatastash » 12 Σεπ 2009, 10:05

Lukas έγραψε:το εστρωσες 1α?

και πεσ του να την αλλαξει 1 λεπτο ειναι
αλλα να εισαι εκει αν δεν δεις διαφορα τοτε τι μπορει να πει εκανα λαθος και δεν ειναι η ηλεκτρονικη????????????
κιαν ειναι οντος την πληρωνεις και εισαι κομπλε!!!!!


Κοίτα να δεις φίλε Lukas για να μπορέσω να την στρώσω πρέπει πρώτα να μπορεί να δουλεύει σωστά ο κινητήρας αλλά με το που πήρε πρώτη φορά μπροστά μετά την επισκευή δεν έχει δουλέψει σύνολο πάνω από δύο ώρες έχοντας όλα τα προαναφερθέντα συμπτώματα. Παρόλα αυτά έχω παραγγείλει την ηλεκτρονική για να του φύγει η κάψα, αλλά και πάλι τι σχέσει μπορεί να έχει η ηλεκτρονική με την έλλειψη συμπίεσης??? Σε ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιέρωσες να σε καλά. Όλες οι βοήθειες δεκτές ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Gourounokatastash
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009, 20:24

Re: Βοήθεια σε πρόβλημα με κινητήρα!!! HELP!!!

Δημοσίευσηαπό Linhai_warrior » 12 Σεπ 2009, 11:06

Gourounokatastash έγραψε:Κατά αρχήν Καλησπέρα σας, και κατά δεύτερον είμαι καινούργιος στο forum, και θα ήθελα τα φώτα σας σε ένα προβληματάκι που έχω με τον κινητήρα της γουρούνας μου. Ας ξεκινήσω από την αρχή, το εν λόγο κινητηράκι πριν κανά μήνα είχε χαράξει χιτώνιο και πιστόνι λόγο έλλειψης ψυκτικού υγρού καθώς τα είχε παίξει η αντλία νερού. ( Μέχρι εδώ όλα καλά ) τα προβλήματα άρχισαν από όταν πήρα το μοτέρ από τον μάστορα, τα προβλήματα που αντιμετωπίζω είναι 1) μείωση της απόδοσης του κινητήρα, με τέρμα το γκάζι ζήτημα αν θα βγάλει 40 με 50 χλμ. που πριν έβγαζε με το μισώ γκάζι 55 χλμ. 2) χαμηλή συμπίεση καθώς η ένδειξη που πήρα από το συμπιεσόμετρο ήταν 9.5 bar 3) Και τέλος αύξηση της θερμοκρασίας στον χώρο του κινητήρα καθώς και λαδωμένο μπουζί. Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά γυρνάει και μου λέει πως φταίει η ηλεκτρονική για όλα τα παραπάνω και ότι αυτός έχει κάνει άψογα την δουλειά του. Και σε αυτό το σημείο ζητάω αν μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς μπορεί να φταίει για όλα αυτά. Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.


Για σου και από εμένα φίλε μου και καλωσόρισες στο forum. Διάβασα με μεγάλη προσοχή όσα έχεις γράψει και οφείλω να συμφωνήσω με τον φίλο themi για να έχεις τέτοια προβλήματα μάλλον κάτι πρέπει να πήγε στραβά κατά την συναρμολόγιση. Κάποια π@π@ρi@ πρέπει να έχει κάνει. Αν είναι δυνατόν για δώσε μας μερικές πληροφορίες από τις εργασίες που έκανε έτσι ίσως μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε περισσότερο. Ελπίζω να σε βοήθησα κατά ένα μέρος.
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
Linhai_warrior
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 26 Μάιος 2009, 17:56
Τοποθεσία: Ναύπακτος

Re: Βοήθεια σε πρόβλημα με κινητήρα!!! HELP!!!

Δημοσίευσηαπό Gourounokatastash » 12 Σεπ 2009, 12:43

Linhai_warrior έγραψε:Για σου και από εμένα φίλε μου και καλωσόρισες στο forum. Διάβασα με μεγάλη προσοχή όσα έχεις γράψει και οφείλω να συμφωνήσω με τον φίλο themi για να έχεις τέτοια προβλήματα μάλλον κάτι πρέπει να πήγε στραβά κατά την συναρμολόγιση. Κάποια π@π@ρi@ πρέπει να έχει κάνει. Αν είναι δυνατόν για δώσε μας μερικές πληροφορίες από τις εργασίες που έκανε έτσι ίσως μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε περισσότερο. Ελπίζω να σε βοήθησα κατά ένα μέρος.


Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα Linhai warrior να σε καλά. Οι εργασίες που μου είπε ότι έκανε στο μοτεράκι είναι : 1) Αντικατάσταση εμβόλου και κυλίνδρου (Το πιστόνι και το χιτώνιο τα είχα πάρει εγώ όποτε είναι σίγουρο ότι δεν έχει γίνει κάποια πατάτα με αυτά) 2) Καθάρισμα βαλβίδων και 3) Χρονισμό. Μήπως ξέρεται τι μπορεί να φταίει βοήθεια παιδιά γιατί είμαι και λίγο άσχετος από αυτά και έχω μπλέξει άσχημα. HELP!!!
Άβαταρ μέλους
Gourounokatastash
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009, 20:24

Re: Βοήθεια σε πρόβλημα με κινητήρα!!! HELP!!!

Δημοσίευσηαπό themis » 12 Σεπ 2009, 14:27

Αφου δεν υπαρχει σωστη συμπιεση ψαξε πρωτα κυλινδρο,πιστονι,ελλατηρια,δηλαδη λυσιμο......τα υπολοιπα θα τα ψαξεις οταν αποκατασταθει η συμπιεση .....
pinin GDI 2.0L rear and front locker lift 6' tyre 32' long arm
Άβαταρ μέλους
themis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 16 Ιαν 2008, 21:55
Τοποθεσία: iliupoli

Re: Βοήθεια σε πρόβλημα με κινητήρα!!! HELP!!!

Δημοσίευσηαπό Lukas » 12 Σεπ 2009, 15:18

χωρις παρεξηγηση ερωτησεις κανουμε απλα
και προσπαθουμε να βοηθησουμε φιλε

ρεκτιφιε για τα πιστονια κανουν ειδικα συνεργεια (ολοι σε αυτα πανε)
αν μπορεσεις να μαθεις σε πιον το πηγε και τον επερνες κανα τηλεφωνακι
θα μπορουσε να σου λυσει αρκετες απορειες

και απο που εισαι? και σε πιον το πηγες?
μπορει καπιος να ξερει τι παιζει εκει!!!!!
Άβαταρ μέλους
Lukas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 09 Φεβ 2009, 16:53
Τοποθεσία: Salonika

Re: Βοήθεια σε πρόβλημα με κινητήρα!!! HELP!!!

Δημοσίευσηαπό Gourounokatastash » 12 Σεπ 2009, 15:52

Lukas έγραψε:χωρις παρεξηγηση ερωτησεις κανουμε απλα
και προσπαθουμε να βοηθησουμε φιλε

ρεκτιφιε για τα πιστονια κανουν ειδικα συνεργεια (ολοι σε αυτα πανε)
αν μπορεσεις να μαθεις σε πιον το πηγε και τον επερνες κανα τηλεφωνακι
θα μπορουσε να σου λυσει αρκετες απορειες

και απο που εισαι? και σε πιον το πηγες?
μπορει καπιος να ξερει τι παιζει εκει!!!!!


Ο μάστορας στον οποίο πήγα τον κινητήρα δεν πήγε τίποτα για ρεκτιφιέ. Επειδή κύλινδρο* και πιστόνι τα πήρα καινούργια χωρίς να κάνω κάποια βελτίωση σε αυτά που πήρα. *(ο κύλινδρος έρχεται πακέτο με το υδρόχιτώνιο). Αυτά έβαλε επάνω. Από την άλλη δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει που βγάζει λίγο μαυρίλα από την εξάτμιση, δεν νομίζω να φταίνε τα ανταλλακτικά που πήρα. Πάντως ένα φιλαράκι που ρώτησα μου είπε ότι είναι οι βαλβίδες και μου είπε να κοιτάξω και ότι λέει και ο φίλος themis. Εσείς τι λέτε να είναι από όλα αυτά? Και πάλι ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Gourounokatastash
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009, 20:24

Re: Βοήθεια σε πρόβλημα με κινητήρα!!! HELP!!!

Δημοσίευσηαπό xontros » 12 Σεπ 2009, 21:09

Εγώ είμαι παντελώς άσχετος με τα μηχανολογικά, αλλά από την λίγη εμπειρία που απέκτησα ψάχνωντας τις οδηγίες για το δικό μου κιτ, και μετά την πρώτη κακή τοποθέτησή του από τον άσχετο, το λαδωμένο μπουζί και η χαμηλή συμπίεση που φέρνουν στο μυαλό την λέξη "ελατήρια". Χωρίς λύσιμο ξανά δε νομίζω να βγάλεις άκρη...
Τί γουρούνι είναι?
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Re: Βοήθεια σε πρόβλημα με κινητήρα!!! HELP!!!

Δημοσίευσηαπό Gourounokatastash » 12 Σεπ 2009, 22:51

xontros έγραψε:Εγώ είμαι παντελώς άσχετος με τα μηχανολογικά, αλλά από την λίγη εμπειρία που απέκτησα ψάχνωντας τις οδηγίες για το δικό μου κιτ, και μετά την πρώτη κακή τοποθέτησή του από τον άσχετο, το λαδωμένο μπουζί και η χαμηλή συμπίεση που φέρνουν στο μυαλό την λέξη "ελατήρια". Χωρίς λύσιμο ξανά δε νομίζω να βγάλεις άκρη...
Τί γουρούνι είναι?


Άρα προς τα εκεί πάει το πράγμα. Άντε πάλι λύσιμο. Το εν λόγο γουρουνάκι φίλε xontros είναι ένα linhai 260 χρονιάς 2005 (αυτό με τα στρογγυλά φανάρια στο μπροστινό φτερό δεν ξέρω αν το γνωρίζεις) και μάλλον με βλέπω να το κάνω ψητό στην σούβλα. Τέσπα... ευχαριστώ για την βοήθεια και θα τα ξαναπούμε μετά την εκ' νέου επισκευή.
Άβαταρ μέλους
Gourounokatastash
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009, 20:24

Δημοσίευσηαπό sol-0357 » 13 Σεπ 2009, 00:23

ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ 2 ΛΕΞΕΙΣ....ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΗΝΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΜΑΛΟΝ ΕΧΕΙΣ ΣΠΑΣΜΕΝΩ ΕΛΑΤΗΡΙΟ-Α ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΠΟΙΟ ΠΡΙΝ..ΔΙΟΛΟΥ ΑΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΕΣΠΑΣΕ Ο ΙΔΙΟΣ ΚΑΝΑ ΕΛΑΤΗΡΙΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΠΑΛΙΟ...ΤΡΑΒΑ ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΓΙΑΤΡΟ
Άβαταρ μέλους
sol-0357
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009, 23:31

Δημοσίευσηαπό sol-0357 » 13 Σεπ 2009, 00:28

ΟΣΟ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΑΔΟΝΙ ΤΟ ΜΠΟΥΖΙ
Άβαταρ μέλους
sol-0357
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009, 23:31

Δημοσίευσηαπό Gourounokatastash » 13 Σεπ 2009, 11:50

sol-0357 έγραψε:ΟΣΟ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΑΔΟΝΙ ΤΟ ΜΠΟΥΖΙ


Φίλε sol-0357 ευχαριστώ για το ενδιαφέρων σου καθώς και για την άποψη σου. Ότι και να είναι θα το δείξει η ιατροδικαστική εξέταση. Πάντως παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις γνώσεις που μου προσφέρατε ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσω να σας το ανταποδώσω, και πάλι ευχαριστώ. Θα σας έχω νέα την Τρίτη που μας έρχεται.
Άβαταρ μέλους
Gourounokatastash
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009, 20:24

Επόμενο

Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες