Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ολυμπος....2600 υψομετρο με Γουρουνες !!! Video

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

Ολυμπος....2600 υψομετρο με Γουρουνες !!! Video

Δημοσίευσηαπό Steve.2t » 13 Οκτ 2009, 22:06

Ανεβηκαμε και φετος στον Ολυμπο με τα Γουρουνια μας.
Πηγαμε μεχρι τα 2500 μετρα στο καταφυγιο του Χρηστακη απο χωματοδρομους τους οποιους ανεβαινει και ενα τζιπ και μετα ανεβηκαμε δυο κορυφες που ειναι γυρω στα 100 μετρα επιπλεον..

Ειναι δυνατη φαση και ευκολα παει ο καθενας ....
Ο καιρος εκει επανω αλλαζει....για πλακα....
Δειτε στο βιντεακι σε ποσο χρονο ενω εχει συννεφα αυτα εξαφανιζονται!!
Το βιντεο παντως δεν αντιπροσωπευει την πραγματικοτητα και ξεγελαει το ματι,γιατι εκει που ανεβενουν τα γουρουνια η κλιση ειναι πολυ μεγαλυτερη και το εδαφος ειναι πολυ δυσκολο με κατι περιεργες λακουβες που δημιουργουνται απο τα χιονια συν τις πετρες οι οποιες ειναι κοφτερες και μεγαλες.
Κατω ξεκινησαμε με 26 βαθμους και επανω ειχε 10!!

www.youtube.com/watch?v=CXng1p2Wcfw
Άβαταρ μέλους
Steve.2t
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 22 Μαρ 2006, 18:40
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη,Νεαπολη

Ολυμπος....2600 υψομετρο με Γουρουνες !!! Video

Δημοσίευσηαπό nionios88 » 15 Οκτ 2009, 19:03

ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΥΤΑ.... ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΞΙΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΙΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΓΟΥΡΟΥΝΑΣ....!!!
Άβαταρ μέλους
nionios88
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 24 Σεπ 2009, 18:45
Τοποθεσία: Lefkonas - Serres

Δημοσίευσηαπό thanos_oith » 22 Οκτ 2009, 16:52

Ο Όλυμπος είναι εθνικός δρυμός και κανονικά απαγορεύεται η πρόσβαση σε μη ελεγχόμενα οχήματα. Βέβαια σε όλους τους δρυμούς υπάρχουν δρόμοι, οπότε το νομικό πλαίσιο γενικός μπάζει, όπως και ο έλεγχος. Επίσης πιστεύω ότι κακός φτάσατε εκεί (έστω και εάν είναι 100 μέτρα μόνο επιπλέον) γιατί εάν αρχίσουμε όλοι να καταπατούμε με αυτόν τον τρόπο τον Όλυμπο τότε σε λίγα χρόνια θα δούμε και άλλα οχήματα ποιο μεγάλα, με τα γνωστά σκουπίδια (γόπες, πλαστικά ποτηράκια, πλαστικές σακούλες κ.α). Οι πεζοπορικοί σύλλογοι και κυρίως οι τοπικοί δίνουν αγώνα για να κρατηθεί καθαρό το βουνό και να παραμείνει μόνο πεζοπορικό. Έχουμε τόσα βουνά και τόσους χωματόδρομους που μπορείτε να πάτε όπου αλλού θέλετε και να κάνετε το χόμπι σας.
Θέλω να επισημάνω ότι δεν ασκώ κακόβουλη κριτική αλλά περισσότερο γράφω το παράπονό μου για την ανυπαρξία ευαισθησίας αλλά και ελέγχου τέτοιων ορεινών όγκων.
Άβαταρ μέλους
thanos_oith
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 12 Μαρ 2008, 12:51

Δημοσίευσηαπό Steve.2t » 24 Οκτ 2009, 18:28

Φιλε καλα κάνεις και μας τα λες αυτα !!! Συμφωνω απολυτα και δεν εχω κανεναν λογο για να διαφωνισω.
Το προβλημα ομως ειναι στο οτι μας λες οτι απαγορευεται να κανουμε κατι για το οποιο κανεις δεν γνωριζει οτι απαγορευεται!!
Δεν υπαρχει καμια πινακιδα ΠΟΥΘΕΝΑ!!! που να το λεει αυτο.
Μεχρι το καταφυγιο ειναι ενας δρομος ....χωματοδρομος που παει οποιοσδηποτε με ενα τζιπ ..... χωρις ιδιαιτερες γνωσεις και δυνατοτητες!!!
Εκει μαλιστα οταν φτασαμε ειχε 3τζιπ και 1 αγροτικο !!!
Εκει τουλαχιστον δεν επρεπε να εχει μια πινακιδα!!!????
Που να λεει οτι δεν επιτρεπεται στα οχηματα να συνεχισουν???
Αντε το κρατος ειναι ανευθυνο ... οι ορειβατες που ηταν εκει γιατι δεν μας ειπαν τιποτε??
Αυτοι που ειναι στους ορειβατικους συλογους γιατι δεν βαλαν μια πινακιδα ??
Απο την παρεα μας καποιοι ανηκουν στην ομαδα διασωσης και το καλοκαιρι φυλασουν το δασος του σειχσου κανοντας περιπολιες στο δασος ....πιστεψε με εχουμε κανει πολυ πιο δυσκολες δουλειες απο το να βαλουμε μια πινακιδουλα.
Με λιγα λογια πιστευω οτι εφοσον το κρατος δεν κανει τιποτε .... δυστιχως πρεπει να κανουν αυτοι που τους ενοχλει αυτο το πραγμα ...
Τωρα ειναι οικολογοι ειναι ορειβατες ειναι πεζοποροι ... οτι και να ειναι!!!
Αυτα φιλε μου .....
Ειδες πως γινονται οι παρεξηγησεις παντως ???
Φαντασου να μας εβλεπε καποιος .... και να μας εκραζε εκει επανω και εμεις να λεγαμε τι θελει τωρα αυτος ο μα.....ας ??
Εμεις δεν θα ειχαμε δικιο ??? αυτος δεν θα ειχε???
Αυτα .....φιλικα
Άβαταρ μέλους
Steve.2t
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 22 Μαρ 2006, 18:40
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη,Νεαπολη

Δημοσίευσηαπό leou » 24 Οκτ 2009, 19:20

Άσχετα με το αν επιτρέπεται η όχι, εγώ σας βλέπω και ζηλεύω...
Άβαταρ μέλους
leou
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 19 Φεβ 2009, 20:32
Τοποθεσία: πειραιάς

Δημοσίευσηαπό CRAZYATV » 25 Οκτ 2009, 09:35

http://www.youtube.com/watch?v=sH8VFK5U6DQ
Η εμπειρία μοναδική..........
Όποιος θέλει μπορεί να γίνει μέλος σε συτό πού κάνουμε και να το βλέπει ο κόσμος όλος
Μπορείτε να ανεβάζετε φωτογραφίες (συμπιεσμένη μορφή για ιστοσελίδες)και τα links σας με τα βίντεο και να τα χαίρονται όλοι.Το club είναι:http://clubs.pathfinder.gr/ATV4X4OFFROAD/1395504
Άβαταρ μέλους
CRAZYATV
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006, 08:17
Τοποθεσία: KΡΥΟΝΕΡΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό thanos_oith » 27 Οκτ 2009, 15:08

Φίλε μου, σε όλα όσα λες έχεις δίκιο, όμως θα κάνω μια μόνο επισήμανση. Για να μην πηγαίνουμε κάπου που δεν πρέπει δεν χρειάζεται να βρίσκουμε πινακίδες, απλά πρέπει να κάνουμε αυτό που είναι αυτονόητο- το σωστό.
Για πολλά φταίει το κράτος και ο κρατικός μηχανισμός. Για τα περισσότερα φταίει η νοοτροπία μας. Το καλοκαίρι, όταν καπνίζω το τσιγαράκι μου σε ένα περιαστικό δάσος δεν το πετάω όπου θέλω εάν δεν υπάρχει κάπου εκεί κοντά ταμπέλα, θεωρώ αυτονόητο ότι το σβήνω με ασφαλή τρόπο για να μην προξενήσει πυρκαγιά.
Το ίδιο συμβαίνει και στα κακόμοιρα τα δάση μας που έχουν γεμίσει χωματόδρομους. Και ναι, να πάμε σε αυτούς, εντάξει είναι λογικό, αφού δεν υπάρχουν μπάρες (όπως στην Βαλία Κάλντα, που παρεμπίπτοντος πολλοί τις προσπερνούν), όχι όμως παραέξω, γιατί απλά δεν είναι σωστό.
Σκέψου πως θα αντιδρούσες εάν έβλεπες το τοπίο που πήγες την άνοιξη, γεμάτο λουλούδια και μικρά άνθη και ξαφνικά να με έβλεπες με την εντούρο μου να οργώνω το έδαφος και να διαλύω τα άνθη και τους σπόρους. Αλήθεια, πως θα αντιδρούσες?
Αυτά φιλικά και τετελεσμένα γιατί δεν έχω σκοπό να δώσω συνέχεια σε ατέρμονες συζητήσεις.
Άβαταρ μέλους
thanos_oith
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 12 Μαρ 2008, 12:51


Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 20 επισκέπτες