Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

KYMCO MXU 300 - Πρώτη Βόλτα!!!

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

KYMCO MXU 300 - Πρώτη Βόλτα!!!

Δημοσίευσηαπό H1N1 » 30 Νοέμ 2009, 11:30

Κυριακή 09:30 πμ, λιακάδα κ λυμένες οι οικογενειακές υποχρεώσεις :twisted:

Αφού κόντεψα ν'αδειάσω τη μπαταρία μιζάροντας με κλειστή βενζίνα ( :evil: καλά ο Ταϊβανέζος θέλει κ βενζίνα;;;) έφυγα με 17 χλμ στο κοντέρ μόνο γιά Πεντέλη να...στρώσω.

Διαδρομή από ήσυχα στενά μέσω Χαλανδρίου, ρέμα, Λ.Πεντέλης, δρόμο προς Αγ.Πέτρο. Η ταχύτητά μου 25-35 χλμ :evil: . Στα μισά αυτού του δρόμου 1η στάση γιά κρύωμα κινητήρα.

Πρώτες εντυπώσεις:

- αρκετός θόρυβος, κυρίως ελαστικών (-> θέμα ρουτίνας στα γουρούνια)
- άνεση ανάρτησης/σέλλας
- ωραία αίσθηση στο χειρισμό
- μάλλον σφικτό/διστακτικό μοτέρ (-> μάλλον φταίω εγώ που άνοιγα λίγο το γκάζι...)
- κιβώτιο με καλό κούμπωμα ταχυτήτων
- δολοφονικά λάστιχα σε υγρή άσφαλτο (-> αναμενόμενο)
- αρκετοί τριγμοί, κυρίως συντονισμού

Μετά ανέβασμα γιά μονή Αγ.Ασωμάτων (θεϊκό σημείο αρχιτεκτονικά, αλλά κ από θέα) κ συνέχεια πρός κεραίες τηλεπ/ών. Το γουρούνι μεταμορφώθηκε σαν να έλεγε "εδώ είμαστε δικέ μου!". Οι αναρτήσεις ρουφούσαν τα πάντα, το κοντρόλ ακριβές κ φιλικό. Λόγω κοντού μεταξονίου το παντιάζεις στις στροφές γιά πλάκα. Στα δύσκολα (μεγάλη κλίση η άγριο νεροφάγωμα με πέτρες) έβαζα κοντό κ τα καθάριζε όλα πανεύκολα. Η θερμοκρασία σταθερή στις 2 μπάρες. Έφτασα στα τελευταία νταμάρια, όπου κοβόταν ο δρόμος κ έβλεπες πρός παραλία Σχοινιά.
Μετά κατηφόρισα (χώμα κ αργότερα, προς μονή Αγ.Παντελεήμονα, σφικτή άσφαλτο) πρός Εκάλη. Στάση γιά ελεγχόμενο κατέβασμα από απότομη κατηφόρα, τέλεια. Κουβεντούλα κ χάζι σε παρακείμενο πιστάκι όπου ένας πατέρας είχε φέρει τους 3 γυιούς του περίπου 17-11-6, ο καθένας με το όχημά του (γουρούνες 150 + 350 κεκ κ μίνι buggy)!

Πολιτεία-Εκάλη-Δροσιά κ πίσω πρός ΟΑΚΑ.

Σύνολο περίπου 65 χλμ υπέροχα χλμ! :D :D :D

Tip: οι ταχύτητες κουμπώνουν με υστέρηση μερικών δευτερολέπτων, όταν ακουστεί ένα σιγανό "τσίκ". Αν δεν περιμένεις να ακούσεις αυτό κ ξεκινήσεις αμέσως κλωτσάει η εμπλοκή της ταχύτητας κ ακούγεται ατζαμίδικο, χώρια που μακροπρόθεσμα μπορεί να στοιχίσει...

Νομίζω ότι ερωτεύτηκα! :P :razz: :P
Άβαταρ μέλους
H1N1
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: 18 Σεπ 2009, 09:06
Τοποθεσία: Αλσούπολη, Αθήνα

KYMCO MXU 300 - Πρώτη Βόλτα!!!

Δημοσίευσηαπό superspy » 30 Νοέμ 2009, 11:33

Μεγειά!

Απολαυστική περιγραφή! Να το χαίρεσαι!
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Chesham » 01 Δεκ 2009, 15:52

Με γειά το εργαλείο !

Σε παρόμοια φάση βρίσκομαι και εγώ.Έχω το MXU 300 και κάθε φορά που ανεβαίνω στο βουνό (Υμηττός) αισθάνομαι σαν την πρώτη φορά...
Ακόμα και καθημερινές - βράδυ, ανεβαίνω για να απολαύσω τη βόλτα.
Αυτό που με εντυπωσιάζει είναι η αίσθηση όταν αφήνω την άσφαλτο και πιάνω χώμα.Έχω οδηγήσει και το αυτοκίνητο εκεί πάνω και το μόνο που ακούω είναι γκάπα-γκούπα από τις πέτρες.Με το MXU είναι διαφορετικά τα πράγματα. Έχεις την αίσθηση ότι γλιστράς στον αφρό της θάλασσας.
Σχετικά με το διστακτικό μοτέρ, αυτό ισχύει όσο μένει σε χαμηλή ταχύτητα.Όταν ανεβάσει στροφές και έχει μεγαλύτερη ταχύτητα τότε αισθάνεσαι ότι δεν το σταματάει τίποτα.
Αργή ταχύτητα δεν έχω δοκιμάσει ακόμα, γιατί δεν το έχω βάλει να "ανοίξει δικό του δρόμο".Πάντως όλες τις κακοτοπιές(νεροφαγώματα ανηφορίτσες),με γρήγορη τις βγάζει.
H1N1, να πάμε καμιά φορά μαζί βόλτα προς Πεντέλη !
Άβαταρ μέλους
Chesham
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: 26 Οκτ 2009, 09:01
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα

KYMCO MXU 300 - Πρώτη Βόλτα!!!

Δημοσίευσηαπό H1N1 » 02 Δεκ 2009, 14:17

Ευχαριστώ γιά τα καλορίζικα παιδιά!

Chesham, ευχαρίστως να συν-γουρουνιάσουμε αρχές 2010: μόλις στρώσω κ αποφύγω τη...παντόφλα όταν υποβάλω αίτημα να πάρω το γουρούνι οδικά στο Ταύγετο τέλος του μήνα γιά λίγες μέρες!

Χρωστάω κ στο γυιό μου Σχοινιά κ Αλυκές Αναβύσου.

Κατά τα άλλα έχουμε πολλή "δουλειά" σε Υμηττό, Πεντέλη, Πάρνηθα-Τατόϊ, Σχοινιά, Δερβενοχώρια και, και, και, σλουυυύρπ!

Παίζει κ ανάβαση στην Όχη (Εύβοια), σκέτο ψώνιο!!!

Σί για άουτ δέα!

Θάνος 6936209156

ΥΓ: 1) ονομάζεσαι από τώρα επίσημος φωτογράφος του τήμ.
2) πολύ σωστά το έθεσες: "σαν να πλέει στον αφρό της θάλασσας'!
Άβαταρ μέλους
H1N1
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: 18 Σεπ 2009, 09:06
Τοποθεσία: Αλσούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Chesham » 03 Δεκ 2009, 09:40

Εχθές το βράδυ με τη βροχή, βγήκα για ανάβαση στο βουνό.
Στο ασφάλτινο κομμάτι από το σπίτι μέχρι την αρχή του βουνού, προσπάθησα να δώ πως αντιδρούν τα "δολοφονικά" λάστιχα στη βροχή. Πολύ λογική συμπεριφορά βρήκα, πάντα όμως σε χαμηλή ταχύτητα (όχι παραπάνω από 25 km). Το ποδόφρενο με σταμάτησε πολύ στρωτά χωρίς slide. Τώρα για μεγάλες ταχύτητες δεν ξέρω πως θα αντιδράσουν, δεν θα λάβω μέρος και στο Ράλι Ακρόπολις...
Ο Υμηττός επειδή είναι πολύ πετρώδες βουνό, δεν κρατάει πολύ λάσπη...παρόλο που έβρεχε, μόνο κάποια κομμάτια με λακουβίτσες κρατάνε νερό. Σε κάποια επιχωματωμένα κομμάτια που ήταν μαλακά, δοκίμασα και λίγο παραπάνω γκάζι και ναι, κάνει drift ...

Θάνο, θα σε πάρω τηλέφωνο όταν μπορέσω να τα πούμε.
Άβαταρ μέλους
Chesham
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: 26 Οκτ 2009, 09:01
Τοποθεσία: Γλυφάδα, Αθήνα


Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 22 επισκέπτες