Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Περίεργος θόρυβος στα φυγοκεντρικά!

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

Περίεργος θόρυβος στα φυγοκεντρικά!

Δημοσίευσηαπό 4x4_for_ever » 25 Απρ 2015, 20:40

Καλησπέρα παιδιά! Μια πληροφορία θα ήθελα... βοηθήστε όσο μπορείτε!

Λοιπόν το τελευταίο διάστημα το πρόβλημα έχει επιδεινωθεί, ακούω ένα περίεργο θόρυβο σαν γαύγισμα στο χώρο των φυγοκεντρικών (δεν μπορώ και να τον περιγράψω καλύτερα) όταν το atv πάει να ξεκινήσει. Στην αρχή που το αγόρασα τον έκανε ελάχιστα ίσα που ακουγόταν και μόλις έδινα γκάζι σταμάταγε και το atv προχωρούσε κανονικά!

Ψάχνοντας στο youtube βρήκα ένα βίντεο από έναν τύπο που του κάνει ακριβώς τον ίδιο ήχο και σας το δείχνω παρακάτω για να σας κατατοπίσω καλύτερα!

μήπως μπορείτε να μου πείτε τι μπορεί να φταίει?

4x4_for_ever
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 03 Σεπ 2013, 15:53

Re: Περίεργος θόρυβος στα φυγοκεντρικά!

Δημοσίευσηαπό superspy » 25 Απρ 2015, 22:23

Διαγνώση εξ αποστάσεως δύσκολο να πετύχει, αλλά φαίνεται οτι πας για μπιλάκια φυγοκεντρικού.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Περίεργος θόρυβος στα φυγοκεντρικά!

Δημοσίευσηαπό 4x4_for_ever » 26 Απρ 2015, 08:57

Καλημέρα φίλε superspy! Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου! Αν αντικαταστήσω τις μπίλιες με sliders της Dr. Pulley λες να δω διαφορά?

Επίσης κοιτώντας το service manual που είχε ανεβάσει ο linhai-warrior είδα οτι πίσω από το φυγοκεντρικό με τις μπίλιες υπάρχει ένας υγρός συμπλέκτης (όπως αυτός της εικόνας).

Εικόνα

Και σε έναν πίνακα αποσφαλμάτωσης αναφέρει την λέξη slipping clutch και λέει πως όταν συμβαίνει αυτό ή είναι φθαρμένα τα τακάκια ή τα ελατήρια του συμπλέκτη. Σε ελεύθερη μετάφραση το slipping σημαίνει πατινάρισμα, οπότε θέλω να σε ρωτήσω το εξής, υπάρχει περίπτωση με βάση την εμπειρία σου, ο θόρυβος αυτός να προέρχεται από τον υγρό συμπλέκτη?
4x4_for_ever
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 03 Σεπ 2013, 15:53

Re: Περίεργος θόρυβος στα φυγοκεντρικά!

Δημοσίευσηαπό superspy » 26 Απρ 2015, 09:32

Ναι, αν εχουν χαλαρώσει τα ελατήρια ή έχει τελειώσει εντελώς το υλικό.

Η αλήθεια είναι πάντως ότι όταν θα φτάσεις εκεί θα αλλάξεις, μπιλάκια, υλικά συμπλέκτη και ιμάντα... εκτός αν κρίνεις (και $$$ ) ότι θα τη βγάλεις για λίγο καιρό ακόμα αλλάζοντας μόνο κάποιο απο τα παραπάνω...
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Περίεργος θόρυβος στα φυγοκεντρικά!

Δημοσίευσηαπό 4x4_for_ever » 26 Απρ 2015, 09:59

Έγινε φίλος θα το ανοίξω μαζί με το φιλαράκι μου να δούμε τι παίζει με υγρό συμπλέκτη και βλέπουμε από εκεί και πέρα! Σε ευχαριστώ για την βοήθεια να 'σαι καλά!
4x4_for_ever
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 03 Σεπ 2013, 15:53

Re: Περίεργος θόρυβος στα φυγοκεντρικά!

Δημοσίευσηαπό 4x4_for_ever » 02 Μάιος 2015, 14:07

Καλησπέρα! Να 'μαι και πάλι! Έλυσα ιμάντα, πρωτεύων φυγοκεντρικό κλπ και έφτασα στον υγρό συμπλέκτη! Εξετάζοντας τον δεν είδα να έχουν κάτι σοβαρό ούτε τα τακάκια του συμπλέκτη (έχουν ακόμη ψωμί και οι αυλακώσεις υπάρχουν ακόμη) ούτε η καμπάνα του συμπλέκτη (δεν έχει χαρακιές ούτε περίεργο χρωματισμό).

Μέτρησα και τις μπίλιες και είναι όλες τους ακόμη εντός των ορίων χωρίς κάποια να είναι κατα πολύ πιο φαγωμένη από τις υπόλοιπες. Έχω λύσει και τον οδηγό ροπής αλλά ούτε αυτός έχει κάποια φθορά και είναι καλά γρασαρισμένος! Κοίταξα και τους άξονες σασμάν και στροφάλου δεν έχουν κενά και περιστρέφονται απαλά.

Οπότε μένει το τελευταίο κομμάτι του παζλ που είναι ο ιμάντας ο οποίος δεν φαίνεται να έχει κάποια φθορά αλλά μήπως θα μπορούσε ο θόρυβος αυτός να προέρχεται από ακατάλληλο ιμάντα? Δηλαδή πιο πλατύς ιμάντας ή πιο μακρύς! Πάντα με βάση το service manual που αναφέρει μόνο το κατώτατο πλάτος που πρέπει να φτάσει ο ιμάντας λόγο φθοράς και μετρώντας των ούτε εδώ διακρίνετε κάποια υπερβολική φθορά καθώς είναι πάνω από το όριο αυτό.

Και πάλι ευχαριστώ.
4x4_for_ever
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 03 Σεπ 2013, 15:53


Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες