Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

STAVROS ARCTIC CAT 650

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

Δημοσίευσηαπό alexandros » 03 Νοέμ 2005, 07:48

Το 500 του Νίκου ?? ποιος είναι ο Νίκος ?? είχαμε το γουρούνι του ??

Όταν λέω πως έχανε το τιμόνι εννοώ πως ‘’έτρωγε μούτρα’’ – ‘’δεν έστριβε’’ – ‘’πήγαινε ευθεία’’ καθώς προσπαθούσες να πάρεις μια στροφή με κάποια χλμ έτσι, όχι με 5 την ώρα αλλά με κάτι τις παραπάνω …

Ναι είναι γεγονός πως αν το φορτώσεις πάει πολύ καλύτερα

Μην αγχώνεσαι να το κοπανήσεις, είναι γαϊδούρι αυτό το πράγμα με διασταύρωση χοιρινού, χα χα !! αστειεύομαι, είναι τανκ και δεν μασάει πουθενά. Μην το φοβάσαι καθόλου!

Για τα μικροπροβλήματα που λες,
Για ηλεκτρικά δεν μας προέκυψε κάτι ιδιαίτερο
Η ζέστη από τον κινητήρα είναι αναπόφευκτη σε όλα τα γουρούνια. Όταν κάνει ζέστη και καβαλάς χωρίς μπότες, θα καίγεσαι.
Το κάθισμα του συνοδηγού τι έχει ?? από τις μεγαλύτερες σέλες της αγοράς !!
Ο θόρυβος του 4Χ4 πρέπει να τσεκαριστεί, δεν μου ακούγεται καλό αυτο που λες, κοίταξε το συντομότερο δυνατόν !!
Η αυτονομία με το 500 ήταν 180 χλμ + που είναι πάρα πολύ καλό
Η ιπποδύναμη είναι ένα θέμα καθώς το τανκ είναι βαρύυυυυυ, το έχεις ‘’ανοιχτό ‘’ έτσι δεν είναι ??
Η τελική του 500 ήταν στα 80 χλμ με βία … αλλά το δικό μας ήταν ‘’κλειστό’’

Έχεις κάνει μια πολύ καλή αγορά αλλά θα πρέπει να γνωρίζεις πια είναι η χρήση του συγκεκριμένου γουρουνιού. Θέλω να πω πως αυτό το όχημα είναι απόλυτο για off-road καταστάσεις με τρελό φόρτωμα (μα και 100 κιλά) και βόλτες ατελείωτες. Η χρήση στον δρόμο δημιουργεί κούραση αλλά όπως όλα άλλωστε !!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό iceman » 23 Νοέμ 2005, 19:39

ΣΥΓΝΩΜΗ alex .
μόλις τώρα βρήκα ότι υπάρχει και άλλη σελίδα. Δεν ειμαι και γνώστης των forum συγνωμη.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου και τις συμβουλες σου.
Προσπαθώ να προσαρμοστώ στην ιδέα μόνο offroad γιατι δεν σου κρύβω ότι με είχαν παραμυθιάσει οι της αντ/ποιας ότι βγάζει 130 χλμ. και λέω και εγώ με το αμαξι παω με 120 με το γουρουνι θα πηγαινω με 110 τι ευτυχια θα γυρισω ολο τον κόσμο.
Το δικο μου το έχω ανοιξει γιατι έχει περάσει τα 3000χλμ. και εχει πολυ μεγαλη διαφορα απο το ψωφιμι που ηταν πριν. τελικη 115.
Με την σελα εχω προβλημα γιατι ειμαι 100 κιλα μ____ας και μόνιμα κινουμαι με την συμβια μου 50 κιλα και δεν χωραμε στη σελα όπως περιμενα. Το grizzly 660 εχει μεγαλυτερη σελα. καμια ιδέα εκλυπαρώ... καποιο sisi bar η όπως αλλιως λεγεται η πλατουλα του συνοδηγου??? της μάνας του κοστιζει γυρω στα 200 ευρω και δεν τα δίνω.
Το τιμόνι ανοιγει λίγο τη στροφή οχι παραπάνω από το kymco με τακουνια. Το προβλημα εστιάζεται σε κλειστα πέταλα με μεγάλη υψομετρικη διαφορα και μετριαζεται με την χρηση 4χ4.
Το 500 της φώτο που είχατε είναι του Νικου Καπερναράκου πιστεύω.. χωρις να είμαι και σίγουρος βεβαια...
Άβαταρ μέλους
iceman
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 23 Οκτ 2005, 21:24

Δημοσίευσηαπό alexandros » 24 Νοέμ 2005, 08:31

καλως τον και παλι,

για τις τελικές που αναφέρεις να σου πω την αποψη μου η οποία όμως έχει σαν λογική το χώμα και μόνο (σαν ταξιδι και σαν βολτα, και μονος και με δυο ατομα) οτι ασχέτου τελικής τα γουρούνια που μπορούν να ταξιδεύουν με 70-80 χλμ στις ευθείες είναι ιδανικά οπότε τα 115 σαν τελική είναι super καλά !!

για την σέλα δεν θα βρείς άκρη, θα έχεις πρόβλημα αλλά αντί να πας και να τα σκάσεις για sissy bar θα σου πρότεινα να βάλεις μια μεγάλη βαλίτσα πίσω που εχει και πλατουλα και θα μπορείς με αυτόν τον τρόπο να κουβαλάς και κάποια απο τα πράγματα σου χωρίς να βρέχονται. Ο denis έχει βάλει στο kvf του και είναι κούκλα !! μίλα του να σε βοηθήσει !!

για το τιμόνι και τις αντιδράσεις του συμφωνούμε, πιστεύω και εγώ ακριβώς αυτό, το περιγράφεις πολύ σωστά !! αλλά δεν νομίζω πως είναι πρόβλημα με την έννοια πως το κάθε όχημα έχει σχεδιαστεί και κατασκευαστεί με κάποιες προοπτικές δηλαδή να είναι κάπου καλύτερο απο τα άλλα με κόστος το να μην είναι τόσο καλό σε κάτι σε σχέση πάλι με κάποια άλλα.

ελπίζω να βοήθησα !!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό iceman » 24 Νοέμ 2005, 18:03

To προβλημα μου, ξερεις, ειναι στο κουνημα του τιμονιου στις ευθειες οπως σου ελεγα οσο για την τελικη μου ειναι αχρηστη διοτι με αυτα τα χλμ μου πεταει λαδια απο το φιλτροκουτι(μια φορα τουλαχιστον).
θα μαθω περισσοτερα και θα επανελθω..
Άβαταρ μέλους
iceman
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 23 Οκτ 2005, 21:24

Δημοσίευσηαπό karaflokorakas » 24 Νοέμ 2005, 18:33

Γεια σου iceman, να ρωτησω κατι. Οταν λες οτι εχεις κουνημα στην ευθεια εννοεις οτι ψαρευει περα δοθε δηλαδη σαν να ψιλοστριβει μονο του λιγο δεξια λιγο αριστερα με αποτελεσμα να σε κουναει ?
Άβαταρ μέλους
karaflokorakas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 02 Οκτ 2005, 12:12
Τοποθεσία: Λαμια

Δημοσίευσηαπό karaflokorakas » 24 Νοέμ 2005, 18:37

Οσο για το λαδι στο φιλτροκουτι μηπως το πας σχεδον στα τερματα το μοτερ και σου τα κανει επιστροφη απο τις αναθυμιασεις ?
Άβαταρ μέλους
karaflokorakas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 02 Οκτ 2005, 12:12
Τοποθεσία: Λαμια

Δημοσίευσηαπό zman » 24 Νοέμ 2005, 21:36

iceman, ή απο το μοτερ σου τα πεταει (χλωμο) η απο τη μεταδοση, αν το απομονωσεις θα το δεις. Το πιθανοτερο να ειχε λιγο λαδι παραπανω. Αν υποστρεφει ισως μπορει να το διορθωσεις αφου εχεις διπλα ψαλιδια εμπρος, το κουνημα ειναι στανταρ, συντονιζονται τα τακουνια σε ολες τις 25+ ροδες σε καποια χλμ. χαλαρωσε και απολαυσε το. Τυχερος εισαι που δεν εχεις MacPherson που τραβαει ολο τον κραδασμο στην εδραση του στο πλαισιο, αρκετα ψηλα. Οπως και να το κανουμε, δεν ειναι για ασφαλτο τα λαστιχα σου και μην τα φουσκωνεις πανω απο 8 ουτε για πλακα.
Άβαταρ μέλους
zman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2005, 01:24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό 246 » 24 Νοέμ 2005, 22:13

γεια απο το βορρα
το τιμονι κοσκινιζει (οπως λεγαν οι παλιοι) γιατι όντως ειναι για κινηση σε χωμα και οχι σε ασφαλτο και εαν θελεις τη γνωμη μου ειναι και αρκετα επικινδυνο χωρια που σε τρωει τα λαστιχα στα 2000 χλμ.
σου ευχομαι καλες διαδρομες και σπαστο το εργαλειο δεν καταλαβαινει τιποτα.
ευχομαι να ανταμωσουμε για τεστ με το grizzly μιας και εδω πανω δεν υπαρχει κανενα articat
Άβαταρ μέλους
246
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2005, 17:06
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

4X4 meeting?

Δημοσίευσηαπό zman » 24 Νοέμ 2005, 22:39

iceman, 246:
Τι λετε να το κοψουμε στη μεση (Λαμια; )για 4Χ4 χαβαλε;
Άβαταρ μέλους
zman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2005, 01:24
Τοποθεσία: Athens

4X4 meeting?

Δημοσίευσηαπό karaflokorakas » 25 Νοέμ 2005, 13:00

Ναι ρε παιδια μηπως δω και εγω κανενα τερας !!!!!!
Άβαταρ μέλους
karaflokorakas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 02 Οκτ 2005, 12:12
Τοποθεσία: Λαμια

Re: 4X4 meeting?

Δημοσίευσηαπό denis » 25 Νοέμ 2005, 20:14

karaflokorakas έγραψε:Ναι ρε παιδια μηπως δω και εγω κανενα τερας !!!!!!


Εχω οργωσει ολα τα βαρδουσια :P και ειναι τελεια για εκδρομη με γουρουνες ειδικα αυτες τις μερες που εχει βρεξει.
Στη γεφυρα της παπαδιας εχεις παει μετα απο βροχη?Κολαση απο λασπη. :shock:
QUAD GARAGE

Q.R.T
quad racing team
Άβαταρ μέλους
denis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 540
Εγγραφή: 02 Φεβ 2004, 23:47
Τοποθεσία: N.ΙΩΝΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ

Λαμια;

Δημοσίευσηαπό zman » 25 Νοέμ 2005, 21:05

Για Κυριακη ειμαι μεσα, μπορουμε και να μεινουμε Ελευθεροχωρι και να οργωσουμε το Καλλιδρομο στις ειδικες του Ακροπολης. Επισης δεξια απο την Εθνικη (πριν απο εργοστασιο "Soulis") στα "σκαμμενα" υπαρχει ΜΕΓΑΛΗ λασπο εκπληξη.
Αν παιζει χωρος σε τραιηλερ καλως, αλλιως τραινακι μεχρι Μπραλλο.
Θεσσαλονικη ακουει;
4Χ4 terrritory in sight...

Σταυρο, εδω ειναι η λυση για το εργαλειο σου ITP C-type 7 14αρες με 27αρια λαστιχα, yoohoo.
Αφου τα σηκωνει το μικρουλι, εσυ δεν θα εχεις προβλημα.
Άβαταρ μέλους
zman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2005, 01:24
Τοποθεσία: Athens

Re: Λαμια;

Δημοσίευσηαπό denis » 26 Νοέμ 2005, 20:46

Σταυρο, εδω ειναι η λυση για το εργαλειο σου ITP C-type 7 14αρες με 27αρια λαστιχα, yoohoo.
Αφου τα σηκωνει το μικρουλι, εσυ δεν θα εχεις προβλημα.[/quote]


Ωραια ειναι.Για πες μας και την τιμη τους.
QUAD GARAGE

Q.R.T
quad racing team
Άβαταρ μέλους
denis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 540
Εγγραφή: 02 Φεβ 2004, 23:47
Τοποθεσία: N.ΙΩΝΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό iceman » 27 Νοέμ 2005, 17:54

Για το κοσκινησμα που λενε και οι παλιοι εννοω ακριβως αυτο μονο που δεν ειναι απο τα τακουνια γιατι ειναι μακραν του αναμενομενου. Δεν τραβαει καθολου ομως.θα το ψαξω λιγο και θα φερω νεα.
Οντως ειχε περισσοτερο λαδι και οντως το τραβηξε απο το φιλτροκουτι και μου τα πεταξε απο την αποστραγγηση του φιλτρου. Ασε εγινε χαμος εκεινη τη μερα. συγνωμη ρε παιδια που το πιεζω λιγο παραπανω αλλα δεν ειμαι πλουσιος. μολις παρω αμαξι θα παρω και τρειλερ.
Για το grizzly δεν το συζητω οποτε μπορουμε να βρεθουμε. Αν συμφωνειτε ολοι κανονιζω ενα test drive στη στενη στην ευβοια (να ειμαστε ολοι κοντα) και να τους πιουμε το αιμα μαζι με τα αναλογα κοντοσουβλια βεβαια.
Με βαλιτσες τι κανουμε??
Αγορασα μια μαμα cat για πισω αλλα δεν εχει πολυ χωρο και βεβαια δεν κλειδωνει. Το καλο της ημερας.. η βαλιτσα προσαρμοζεται στη σχαρα με βιδες. Αν θες να μπαινοβγαινει πρεπει να αγορασεις το κιτ προσαρμογης εχτρα... Δυο λαμες οι οποιες φερουν απο 3 τρυπες και 2 δοντια χωρις κολλησεις, 4 βιδες με παξιμαδια, 2 πειροι ασφαλησης και μιασελιδα με οδηγειες... 110,00 ευρωπουλα κυριοι.!!!!!!
Μαλλον ειμαι πολυ μα....κ.ς τελικα. Η δε βαλιτσα?? 350,00 περιπου.. αν χωραει 20 λιτρα ειναι ζητημα και το χειροτερο δεν την ειχαν ουτε σαν δειγμα για να την δω και την παρηγγηλα στα τυφλα πριν απο 7 μηνες.
Άβαταρ μέλους
iceman
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 23 Οκτ 2005, 21:24

Δημοσίευσηαπό zman » 28 Νοέμ 2005, 00:00

Τα λαστιχα αυτα δεν εχουν ερθει ακομα Ευρωπη, οι τιμες Αμερικη παιζουν, αλλα ειναι πολυ φρεσκο πραμα και θα τσιμπαει για λιγο καιρο. Εχει παντως στο www.tiresnstuff.com
Με βαλιτσες δεν εχω ψαχτει, ολο και κατι θα υπαρχει στο internet σε aftermarket.
Άβαταρ μέλους
zman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2005, 01:24
Τοποθεσία: Athens

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 13 επισκέπτες