Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Προσθετεις Φλας και βγαζεις πινακίδα???

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

Προσθετεις Φλας και βγαζεις πινακίδα???

Δημοσίευσηαπό TuFFe'NuFF » 18 Απρ 2007, 22:23

Διαβασα προσφατα για την Ελλαδα οτι quads τα οποια βγαζουν πινακιδα πρεπει να εχουν φλας (πραγμα που δεν υπαρχει πχ στην Banshee). Ειδα ομως στον δρομο με πινακιδες (στην Γερμανια παρακαλω! :shock: ) quads και τριτροχα: 3 blaster, μια Banshee, ενα tecate και ενα tri-z (oxi ολα ταυτοχρονα, δεν εκαναν παρελαση :D ) τα οποια κατα κανονα δεν βγαζουν πινακιδα (πολιτικη των κατασκευαστων αν δεν κανω λαθος + το γεγονος οτι ειναι διχρονα...) Ολα ειχαν εξτρα φλας πισω και μπροστα (στους λασπωτηρες ή πανω στο πλαισιο). Υπαρχουν και στο ιντερνετ, απλα δεν εχω αυτη τη στιγμη το link... :( θα ψαξω και θα το κανω post, να δειτε κ μονοι σας :roll:
Επειδη για μενα ειναι σημαντικο το γουρουνι που θελω να παρω να εχει πινακιδα ψαχνω το συγκεκριμενο θεμα... :? Οποιος γνωριζει ας βοηθησει.. Επισης αν κανεις δεν βαριεται να εξηγησει την διαδικασια για να βγαλεις πινακιδα ας πει, θα του ειμαι ευγνωμων.(Το κανονιζει η αντιπροσωπεια οπου θα αγορασεις το quad ή πρεπει να κανεις εξτρα τρεξιμο για χαρτια,γραφειοκρατια κλπ..?) :?:
do you think you are tough enough
to mess with TuFF e' NuFF?
Άβαταρ μέλους
TuFFe'NuFF
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 14 Οκτ 2006, 14:57

Δημοσίευσηαπό alexandros » 19 Απρ 2007, 07:42

για να βγαλουν πινακιδες πρεπει να παρουν την ''εγκριση τυπου'' που δεν ειναι αλλο απο καποιοες προδιαγραφες για να κινουνται σε ευρωπαϊκους δρομους.

μια προδιαγραφη απο αυτες ειναι τα φλας
μια αλλη ειναι τα συνδυασμενα φρενα (μια μανετα φρεναρει μπρος-πισω)
κλπ

δεν μπορει ο ιδιωτης μεσω νομιμης οδου να βγαλει πινακιδες, θα του ζηταγαν την εγκριση τυπου την οποια δεν μπορει να βγαλει μιας και κανονικα κατατειθεται απο την εκαστοτε αντιπροσωπεια για τα εκαστοτε μοντελα της.

με λιγα λογια: αν δεν το βρεις με πινακιδες τοτε δες μηπως μπορει κανας ειδικος με αρκετο κασερι !!!!

φιλια !!!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό TuFFe'NuFF » 19 Απρ 2007, 15:52

αν δεν το βρεις με πινακιδες τοτε δες μηπως μπορει κανας ειδικος με αρκετο κασερι !!!!


Προσδιορισε λιγο καλυτερα τι εννοεις "ειδικος"? Ευχαριστω για την πληροφορηση, καταλαβα για την εγκριση τυπου, νομιζα οτι η διαδικασια ηταν πιο περιπλοκη...
do you think you are tough enough
to mess with TuFF e' NuFF?
Άβαταρ μέλους
TuFFe'NuFF
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 14 Οκτ 2006, 14:57

Δημοσίευσηαπό alexandros » 19 Απρ 2007, 16:27

ειδικος: αυτος που με καποιο ποσο$$$$ αναλαμβανει να βγαλει πινακιδες με τον τροπο του

Υς. η διαδικασια ειναι περίπλοκοτερη απ'ότι νομιζεις γιαυτο και δεν βγαινουν ευκολα...
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό PATELIS » 19 Απρ 2007, 18:49

alexandros έγραψε:ειδικος: αυτος που με καποιο ποσο$$$$ αναλαμβανει να βγαλει πινακιδες με τον τροπο του

Υς. η διαδικασια ειναι περίπλοκοτερη απ'ότι νομιζεις γιαυτο και δεν βγαινουν ευκολα...


Με το NAXTER (naxter.gr) τι παιζει ?? εχει κατι τιμες χωρις πινακιδα τρελλα σκετη , απο που τα φερνει ?? γνωριζει κανεις ??
Στην εκθεση παντως φανηκαν αρκετα φιλικα παιδια.
PATELIS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 10 Αύγ 2004, 19:54

Δημοσίευσηαπό drMel » 19 Απρ 2007, 19:09

alexandros έγραψε:Υς. η διαδικασια ειναι περίπλοκοτερη απ'ότι νομιζεις γιαυτο και δεν βγαινουν ευκολα...


έχουν γνώσιν οι φύλακες

Pateli με λίγο ψάξιμο βγάζεις πινακίδες και σε Leopard αρκεί να είναι απο ΕΕ.
drMel
 

Δημοσίευσηαπό alexandros » 19 Απρ 2007, 20:02

PATELIS έγραψε:Με το NAXTER (naxter.gr) τι παιζει ?? εχει κατι τιμες χωρις πινακιδα τρελλα σκετη , απο που τα φερνει ?? γνωριζει κανεις ??
Στην εκθεση παντως φανηκαν αρκετα φιλικα παιδια.


δεν ξερω τι παιζουν αλλα ειχαν σοβαρα θεματα στο περιπτερο τους...

μπραβο τους !! μακαρι να ειναι οι πρωτοι που θα παρουν ''κεφαλια'' απο τις μεγαλες και βραδυκίνητες αντιπροσωπειες !!

δεν εχει σχηματιστει ακομα αγορα σε αυτη τη κατηγορια των quad οποτε εαν ειναι τυχεροι θα εδρεωθουν σε κατι το οποιο ειναι ακομα νεο και παρθενο.
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό TuFFe'NuFF » 21 Απρ 2007, 13:08

Η NAXTERMOTORS ειναι απο θεσ/νικη αν δε κανω λαθος, θα παω να ρωτησω...

Δηλαδη αγαπητε Αλεξανδρε, ακομη κι αν παρω ενα μεταχειρισμενο blaster μπορω να βγαλω πινακιδα?
Don't worry μπορω ανετα να βρω καποιον ειδικο...
do you think you are tough enough
to mess with TuFF e' NuFF?
Άβαταρ μέλους
TuFFe'NuFF
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 14 Οκτ 2006, 14:57

Δημοσίευσηαπό TuFFe'NuFF » 21 Απρ 2007, 15:21

Εκτος αν βρεις ετοιμο blaster προς αγορα με πινακιδα (οπως εγω...)
Παρεπιπτωντος, 30 Απριλιου το εχω...

Το Blaster του Nick δεν λες? Δεν το πηρες ακομα? σε ενα αλλο φορουμ ελεγες "να το quad μου" και εδειχνες το blaster του Nick...

απο τι στιγμη που ενα quad δεν βγαζει πινακιδα δεν χρειαζεται διπλωμα για να το οδηγησεις σωστα?
Αυτός πως εβγαλε πινακιδα?εσυ με τι διπλωμα το οδηγείς?
do you think you are tough enough
to mess with TuFF e' NuFF?
Άβαταρ μέλους
TuFFe'NuFF
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 14 Οκτ 2006, 14:57

Δημοσίευσηαπό alexandros » 22 Απρ 2007, 20:15

TuFFe'NuFF έγραψε: Το Blaster του Nick δεν λες? Δεν το πηρες ακομα? σε ενα αλλο φορουμ ελεγες "να το quad μου" και εδειχνες το blaster του Nick...


για πες !! για πες !! forum ??? παλι φιδια λεει ??
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό TuFFe'NuFF » 24 Απρ 2007, 16:07

για πες !! για πες !! forum ??? παλι φιδια λεει ??

Δεν ξερω φιλε αλεξανδρε, ειδα στο forum του myphone (κατηγορια cars and bikes) σε κατι τυπους που ρωτουσαν "τι γρουνι εχεις?" ο exosceleton ελεγε "να το μωρο μου" και εδειχνε τις φωτο απο το blasteraki του nick που ο nick τις ειχε κανει post στις αγγελιες... Τα ελεγε αυτα στην αρχη του μηνα, γι' αυτο παραξενευτηκα...

Απαντησε μου ομως στο ερωτημα που εθεσα...

απο τη στιγμη που ενα quad δεν βγαζει πινακιδα δεν χρειαζεται διπλωμα για να το οδηγησεις σωστα?
do you think you are tough enough
to mess with TuFF e' NuFF?
Άβαταρ μέλους
TuFFe'NuFF
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 14 Οκτ 2006, 14:57

Δημοσίευσηαπό alexandros » 24 Απρ 2007, 20:29

TuFFe'NuFF έγραψε:
για πες !! για πες !! forum ??? παλι φιδια λεει ??

Δεν ξερω φιλε αλεξανδρε, ειδα στο forum του myphone (κατηγορια cars and bikes) σε κατι τυπους που ρωτουσαν "τι γρουνι εχεις?" ο exosceleton ελεγε "να το μωρο μου" και εδειχνε τις φωτο απο το blasteraki του nick που ο nick τις ειχε κανει post στις αγγελιες... Τα ελεγε αυτα στην αρχη του μηνα, γι' αυτο παραξενευτηκα...


το θεμα των φωτο το δουλευουμε στο αλλο ''θεμα'' που ανοιξε ο φιλαρακος μας εξοσκελετονννν

TuFFe'NuFF έγραψε:Απαντησε μου ομως στο ερωτημα που εθεσα...

απο τη στιγμη που ενα quad δεν βγαζει πινακιδα δεν χρειαζεται διπλωμα για να το οδηγησεις σωστα?


σωστα, αλλα τα οχηματα τα οποια δεν φερουν πινακιδες απαγορευεται να κυκλοφορουν σε δημοσιους δρομους (ασφαλτινους και μη)

με λιγα λογια διχως διπλωμα μονο σε κλειστο - περιφραγμενο μερος επιτρεπεται δηλ. σε πιστα.

χαιρετισματα
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό TuFFe'NuFF » 25 Απρ 2007, 19:50

τα οχηματα τα οποια δεν φερουν πινακιδες απαγορευεται να κυκλοφορουν σε δημοσιους δρομους (ασφαλτινους και μη)

με λιγα λογια διχως διπλωμα μονο σε κλειστο - περιφραγμενο μερος επιτρεπεται δηλ. σε πιστα.


Καμια ιδεα για το τι μπορει να με κανουν αν με πιασουν :roll: ? (Αν κ δεν νομιζω να μου την εχουν στημενη σε διαδρομή εκτος πολης... :wink: )
do you think you are tough enough
to mess with TuFF e' NuFF?
Άβαταρ μέλους
TuFFe'NuFF
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 14 Οκτ 2006, 14:57


Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες

cron