Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Οδηγιες ασφαλους οδηγησης για ATV-QUADs

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

Οδηγιες ασφαλους οδηγησης για ATV-QUADs

Δημοσίευσηαπό Hyper » 10 Μάιος 2007, 15:42

Κατα 'ρχην χαιρομαι παρα πολυ που συμετεχω σε ενα τοσο ενδιαφερον forum.

Θα ηθελα καποιες συμβουλες - οδηγιες για την σωστη και ασφαλη οδηγηση ενος τετραροδου. Ειμαι νεος οδηγος σε κατι τετοιο και θα ηθελα εσεις οι παλιοι και εμπειροι οδηγοι να μοιραστειτε μερικα "μυστικα" σας πανω σε αυτο το θεμα.

Εχω ενα μικρο CPI JW50 "Crab" (προς το παρον) που αποκτησα πριν 2 εβδομαδες και το 99% της χρησης του ειναι εντος πολης...

Ευχαριστω και περιμενω τις απαντησεις σας!!
Άβαταρ μέλους
Hyper
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 09 Μάιος 2007, 00:15
Τοποθεσία: Ηρακλειο, Κρητη

Δημοσίευσηαπό kfx » 10 Μάιος 2007, 18:09

Δεν θα σου πω τι πρεπει να κανεις, αλλα τι δεν πρεπει να κανεις για να παραμεινεις ασφαλης εσυ και οι γυρω σου

1 ) Οταν το βαρεθεις (Αυτο ειναι σιγουρο )Μην το πουλησεις για να παρεις κατι μεγαλυτερο( π.χ. banshee,450, kfx)
2 ) Μην κανεις κολλιες, σουζες, καγκουριες
3 ) Μην ανεβαινεις απο τα πεζοδρομια για να προσπερασεις αυτοκινητα σταματημενα η οχι
4 ) Μην βγαινεις βολτα με αλλους με τετοια διαβολικα οχηματα
5 ) Μην αγοραζεις dvd η βλεπεις στο internet video με γουρουνες γιατι θα ποροθεις και θα ανεραισεις τον πρωτο κανονα
6 ) Μην περνας αναμεσα απο τα αυτοκινητα γιατι μπορει να βρουν τα λαστιχα σου σε προφιλαχτηρες σταματημενων αυτοκινητων, εσυ δεν θα παθεις κατι αλλα οι αλλοι ναι
7 ) Μην βγεις βολτα οταν βρεχει η εχει βρεξει γιατι θα ανεραισεις τον δευτερο κανονα
8 ) Και το πιο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ μην διαβαζεις ξενα forum γιατι θα καυ.....εις τοσο πολυ που δεν θα τηρησεις τιποτα απο τα παραπανω
Άβαταρ μέλους
kfx
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: 12 Μάιος 2005, 18:30
Τοποθεσία: αθηνα

Δημοσίευσηαπό villi1 » 10 Μάιος 2007, 19:26

Και οταν θα τρως τουμπες προσπαθησε να ειναι θεαματικες. Και να εχεις και εναν κολλητο για αναμνηστικες φωτογραφειες, γιατι εγω ο μ@$%^αλακας την πατησα.
Άβαταρ μέλους
villi1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 26 Σεπ 2006, 17:22
Τοποθεσία: όλοι οι δρόμοι οδηγούν στην Κρήτη

Δημοσίευσηαπό Hyper » 11 Μάιος 2007, 00:19

villi1 έγραψε:Και οταν θα τρως τουμπες προσπαθησε να ειναι θεαματικες. Και να εχεις και εναν κολλητο για αναμνηστικες φωτογραφειες, γιατι εγω ο μ@$%^αλακας την πατησα.


Thx for the tip αλλα δεν εχω περιθωριο για τουμπες... το αριστερο ποδι με το ζορι το εσωσα απο ακροτηριασμο. Ελπιζω να μην την πατησες σοβαρα εσυ... :( :(

Καταλαβαινω οτι δεν ειναι σχολη οδηγων για γουρουνες εδω... αλλα καμια συμβουλη εστω στο πως να στριβουν ειναι παραπανω απο καλοδεχουμενη :roll:
Άβαταρ μέλους
Hyper
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 09 Μάιος 2007, 00:15
Τοποθεσία: Ηρακλειο, Κρητη

Δημοσίευσηαπό villi1 » 11 Μάιος 2007, 11:52

δεν επαθα τιποτα, απλα δεν ειχαμε βιντεο να τραβηξουμε το συγκεκριμενο αλμα, για να το βλεπουμε αργοτερα και να γελαμε.
Άβαταρ μέλους
villi1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 26 Σεπ 2006, 17:22
Τοποθεσία: όλοι οι δρόμοι οδηγούν στην Κρήτη

Δημοσίευσηαπό villi1 » 11 Μάιος 2007, 12:00

περαστικα και να προσεχεις. ειναι ευκολη στην οδηγηση θα την μαθεις γρηγορα. σημερα κατεβαινω στο νησι μας με την γουρουνα. Χανια και Ρεθυμνο
Άβαταρ μέλους
villi1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 26 Σεπ 2006, 17:22
Τοποθεσία: όλοι οι δρόμοι οδηγούν στην Κρήτη

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 11 Μάιος 2007, 12:12

Hyper έγραψε:
villi1 έγραψε:Και οταν θα τρως τουμπες προσπαθησε να ειναι θεαματικες. Και να εχεις και εναν κολλητο για αναμνηστικες φωτογραφειες, γιατι εγω ο μ@$%^αλακας την πατησα.


Thx for the tip αλλα δεν εχω περιθωριο για τουμπες... το αριστερο ποδι με το ζορι το εσωσα απο ακροτηριασμο. Ελπιζω να μην την πατησες σοβαρα εσυ... :( :(

Καταλαβαινω οτι δεν ειναι σχολη οδηγων για γουρουνες εδω... αλλα καμια συμβουλη εστω στο πως να στριβουν ειναι παραπανω απο καλοδεχουμενη :roll:


Για λεπτομέρειες ειδικός είναι ο τίμονας ο exosceleton και το φιλαράκι του ο Blaster33
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Hyper » 11 Μάιος 2007, 12:23

villi1 έγραψε:σημερα κατεβαινω στο νησι μας με την γουρουνα. Χανια και Ρεθυμνο


Ωραια, αν σε βγαζει ο δρομος και απο Χερσονησσο κανε κανα π.μ να βρεθουμε
Άβαταρ μέλους
Hyper
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 09 Μάιος 2007, 00:15
Τοποθεσία: Ηρακλειο, Κρητη

Δημοσίευσηαπό xontros » 11 Μάιος 2007, 15:28

kfx έγραψε:6 ) Μην περνας αναμεσα απο τα αυτοκινητα γιατι μπορει να βρουν τα λαστιχα σου σε προφιλαχτηρες σταματημενων αυτοκινητων, εσυ δεν θα παθεις κατι αλλα οι αλλοι ναι

Και σε φτερά, και αυτά περισσεύουν (κακώς)!!!! Πρόσεχε γιατί μπορεί να βλέπεις ότι περνάνε οι μπροστινές, αλλά οι πίσω είναι άλλο καπέλο...
Α, και πρόσεχε όταν περνάς ανάμεσα από αυτοκίνητο και σκουπιδοντενεκέ, ορισμένοι πατάνε με την πισινή το πεντάλ του κάδου...
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό blaster33 » 11 Μάιος 2007, 16:29

Hyper έγραψε:Thx for the tip αλλα δεν εχω περιθωριο για τουμπες... το αριστερο ποδι με το ζορι το εσωσα απο ακροτηριασμο. Ελπιζω να μην την πατησες σοβαρα εσυ... :( :(


μια απο τα ιδια φιλε περαστικα αλλα να ξερεις ασφαλες οδηγηση και quad δεεεεεεεεεεν παιζει αστο..................
Εγω πηγαινα κανονικα ο αλλος ηθελε να ξεφορτωσει τα μπαζα

vakis
Άβαταρ μέλους
blaster33
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 13 Ιουν 2005, 10:18
Τοποθεσία: melissia

Δημοσίευσηαπό alexandros » 15 Μάιος 2007, 15:56

hyper καλως ηρθες στην παρεα !!

το κρανος ειναι παντα το Ν.1 θεμα για την ασφαλεια μας !!!

καλες βολτες !!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα


Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες