Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ATV & ΡΥΜΟΥΛΚΗΣΗ jetski

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

ATV & ΡΥΜΟΥΛΚΗΣΗ jetski

Δημοσίευσηαπό Periergos » 11 Ιουν 2007, 12:33

ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Μπίλια χαμηλά, δεν κλειδώνει το τρέιλερ (jetski)

ΠΙΘΑΝΕΣ ΛΥΣΕΙΣ


1 σήκωμα της μπίλιας 1,5 εκατοστά (φτάνει?)
2 πιο μικρές (σχετικά) ρόδες στο τρέιλερ
3 ?

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ?

ΠΙΘΑΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
Η ένωση της βάσης που είναι η μπίλια δεν μου δείχνει για ιδιαίτερα γερή, λέτε να ξεκολλήσει?
Άβαταρ μέλους
Periergos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2006, 10:21

ATV & ΡΥΜΟΥΛΚΗΣΗ jetski

Δημοσίευσηαπό YFZ450s » 11 Ιουν 2007, 14:02

Με τι θες να ρυμουλκησεις jet? Με το kymco?Αν φτιαξεις αλλο κοτσαδορο καντο αλλα μονο σε γλυστρες οπου αλλου θα κολλησεις.φιλικα.
YFZ450s
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 09:18
Τοποθεσία: AGRINIO

Δημοσίευσηαπό Periergos » 11 Ιουν 2007, 14:16

thanks, but εδω δεν μπορώ να κομπλάρω το τρέιλερ & συ μου λες απο που θα ρίχνω?

δηλαδη ετσι οπως εχουν την μπίλα - χλωμο το βλέπω να ρυμουλκώ.

ρε γαμωτο και υπολόγιζα να πηγαινω Χαλκιδικη με μοτο και να εχω εκει γουρουνα και jet.

τα χω πάρει ΒΡΗΤΕ ΜΟΥ ΡΕ ΚΑΜΙΑ ΛΥΣΗ

(ΠΣ yzf σ ευχαριστω)
Άβαταρ μέλους
Periergos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2006, 10:21

Δημοσίευσηαπό m.misk(j)is » 11 Ιουν 2007, 14:32

Πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο, μήπως τακάρεις το γρουν για να ανέβει λίγο το επίπεδο της μπίλλιας. Δές αν κουμπώνει και με τι υψομετρική διαφορά και φ΄τιάξε αποστάτη σε μηχανουργείο.
KJ 2004 3.7 Extreme Sport
WH 2009 3.0 crd Overland
Άβαταρ μέλους
m.misk(j)is
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 10:49
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xontros » 11 Ιουν 2007, 23:48

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα. Δοκίμασα διάφορα κόλπα, έβαλα το γρουν σε πέτρες, έφτιαχνα ράπμες με δοκάρια, αλλά δεν... Στο Linhai πιστεύω ότι φταίει και τα μαλακά λάστιχα που δεν αφήνουν την μπίλια να κοντράρει και να μπει σωστά η χούφτα, αλλά και η κλίση της μπίλιας. Το μόνο που κατάφερα ήταν να σπάσω την πινακιδα μου ...
Χμμμ, δεν δοκίμασα τσιμεντόλιθους, λες?????
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό m.misk(j)is » 12 Ιουν 2007, 08:07

Ρε παίδες καλημέρα!
Επειδή το καλοκαίρι με βλέπω να τραβάω τα ίδια, λέω:
1. Οι μπίλιες έχουν ίδια διάμετρο?
2. Το ύψος της μπίλιας του γουρουνιού ειναι στο προβλεπόμενο ύψος (37-42 cm) απο το έδαφος?
3. Αν μπαλωνάρουν τα λάστιχα ανέβασε πίεση (ετσι κερδίζεις και ύψος)
KJ 2004 3.7 Extreme Sport
WH 2009 3.0 crd Overland
Άβαταρ μέλους
m.misk(j)is
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 10:49
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Periergos » 12 Ιουν 2007, 09:49

Κατάλαβα, μπλέξιμο.

Λέω να κάνω τα παρακάτω.

Λύση 1
φούσκωμα τα πίσω λάστιχα (για να μην μπαλωνάρουν )
σήκωμα της μπίλιας έως 2 εκατοστά
πιθανό ελαφρύ ξεφούσκωμα ελαστικών τρέιλερ

Λύση 2
Μικρές ρόδες στο τρέιλερ

Λύση 3
Πατέντα στο τρέιλερ. Βγάζω την χούφτα και την βιδώνω σε ένα σωλήνα τετράγωνο ( 5 Χ 5) ενώνω με βίδες χονδρές τον σωλήνα αυτόν κάτω από τον άλλο – εκει που ήταν η χούφτα.
Με αυτόν τον τρόπο αντί να ανεβάσω την μπίλια – κατεβάζω την χούφτα του τρέιλερ στο επιθυμητό ύψος.

Τι Λέτε ?

@ hondros
(είμαι σίγουρος ότι αν σηκώσω το γουρούνι 18 + εκατοστά θα τα καταφέρω ΑΛΛΑ φοβάμαι ότι στην πορεία προς την παραλία, λόγω γωνίας μπορεί ή να στραβώσει η χούφτα του τρέιλερ ή ακόμα και να σπάσει η βάση της μπίλιας.
Τώρα είμαι σίγουρος ότι δεν σήκωνες ολο το LINHAI Αλλα μόνο το πίσω μερος, για αυτό δεν κόμπλαρε το τρέιλερ. Δηλαδή η μπίλια σου δεν ήταν κάθετη προς το έδαφος. Νομίζω ότι αν ήταν σηκωμένο το γουρούνι και από τις 4 ρόδες δεν θα είχες πρόβλημα κομπλαρίσματος – θα είχες όμως πολύ μεγάλο πρόβλημα στην ρυμούλκηση.
Εχω δίκιο ?


Άβαταρ μέλους
Periergos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2006, 10:21

Δημοσίευσηαπό blaster33 » 12 Ιουν 2007, 12:22

Εγω λεω να κανεις το αναποδο

Δοκιμασε να βαλεις τον κοτσαδορο στο jet και να τραβας το kymco νομιζω οτι θα ειναι πιο ευκολο :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Εγω πηγαινα κανονικα ο αλλος ηθελε να ξεφορτωσει τα μπαζα

vakis
Άβαταρ μέλους
blaster33
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 13 Ιουν 2005, 10:18
Τοποθεσία: melissia

Πυρο-τεχνίματα

Δημοσίευσηαπό 4-stroke=tampones » 12 Ιουν 2007, 12:46

"θα τα καταφέρω ΑΛΛΑ φοβάμαι ότι στην πορεία προς την παραλία, λόγω γωνίας μπορεί ή να στραβώσει η χούφτα του τρέιλερ ή ακόμα και να σπάσει η βάση της μπίλιας."
O συνδιασμος του "θα τα καταφέρω" & "φοβάμε" είναι ο καλύτερος!
Λοιπόν άκου προσεκτικά τί θα χρειαστής και σε τι υψόμετρο θα πρέπει να είσαι!
Μια βιντεο-καμερα με γεμάτη μπαταρια, το jet και η γουρούνα full με βενζίνη, ένα γκρεμο περι τα 300~400 μέτρα, ενα φιλάρακι με αυτοκίνιτο και να έχει ΚΑΛΟ Clima. Διάλεξε την καλύτερη γώνία και άστα να "τσουλίσουν" ....
Εγγυημένα θα το θυμάσε για μια ζωη, θα γελάνε μέχρι δακρίων και τα εγγόνια σου, ΔΕΝ θα χρειαστεί ουτε να γρατζουνιστής αλλα ουτε να πάθεις κάτι κακό εαν σπάσει η μπίλια καθώς πας στις στροφές. Αφού τελείωσουν τα "βεγκαλικά" μπέιτε στο αυτοκίνητο ανάψε το clima (γιατι θα έχουν καεί σίγουρα η τρίχες απο τις γάμπες σας) και όταν πάτε σπίτι με το καλό κάντε ένα upload στο youtube το videακι!!!
Πόλυ καλό location είναι τα Λαγρενά (προς Σούνιο), αν θές για ΒΠ ρώτα Βlaster33 ή Skarface.
Θα περιμένουμε το link. Good luck!!!
Currently the member is banned
Άβαταρ μέλους
4-stroke=tampones
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: 04 Μαρ 2005, 23:14
Τοποθεσία: Sky

Πυρο-τεχνίματα

Δημοσίευσηαπό blaster33 » 12 Ιουν 2007, 12:51

:headbang: :headbang: :headbang: :hello1: :hello1: :notworthy: :notworthy: :notworthy:
Εγω πηγαινα κανονικα ο αλλος ηθελε να ξεφορτωσει τα μπαζα

vakis
Άβαταρ μέλους
blaster33
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 13 Ιουν 2005, 10:18
Τοποθεσία: melissia

Δημοσίευσηαπό Periergos » 12 Ιουν 2007, 13:33

Βρε παλιό GEBELISTES

Το σπίτι μου απέχει 500 μέτρα από την θάλασσα (και δεν μεσολαβεί γκρεμός – αχ τι κρίμα)
Θεωρητικά και με τα χέρια θα μπορούσα να ρίξω το jet (o δρόμος δεν έχει κλήση)

4 stroke + blaster
(Παρά ταύτα εγώ θα σας δείξω video, όταν είμαι έτοιμος)


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Periergos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2006, 10:21

Δημοσίευσηαπό m.misk(j)is » 12 Ιουν 2007, 17:36

350 kg το jet και άλλα 120 το trailer 500 m και άμμο????
Ελα να βοηθάς και για το δικό μου!
Πέρα απο την πλάκα γράψε αν κατάφερες κάτι και πως. Καλή επιτυχία!
KJ 2004 3.7 Extreme Sport
WH 2009 3.0 crd Overland
Άβαταρ μέλους
m.misk(j)is
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 10:49
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό denis » 12 Ιουν 2007, 19:46

Λύση 3
Πατέντα στο τρέιλερ. Βγάζω την χούφτα και την βιδώνω σε ένα σωλήνα τετράγωνο ( 5 Χ 5) ενώνω με βίδες χονδρές τον σωλήνα αυτόν κάτω από τον άλλο – εκει που ήταν η χούφτα.
Με αυτόν τον τρόπο αντί να ανεβάσω την μπίλια – κατεβάζω την χούφτα του τρέιλερ στο επιθυμητό ύψος.

[b]Τι Λέτε ?


Πιστευω οτι αφτη η λυση ειναι η καλυτερη.Ακριβως την ιδια πατεντα εχω κανει στο δικο μου τρειλερ, με τη μονη διαφορα οτι την χουφτα την κολησα απο την πανω πλευρα, λογω οτι ηθελα να την ρυμουλκω με τζιπ.
QUAD GARAGE

Q.R.T
quad racing team
Άβαταρ μέλους
denis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 540
Εγγραφή: 02 Φεβ 2004, 23:47
Τοποθεσία: N.ΙΩΝΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό xontros » 12 Ιουν 2007, 23:13

Periergos έγραψε:@ hondros
(είμαι σίγουρος ότι αν σηκώσω το γουρούνι 18 + εκατοστά θα τα καταφέρω ΑΛΛΑ φοβάμαι ότι στην πορεία προς την παραλία, λόγω γωνίας μπορεί ή να στραβώσει η χούφτα του τρέιλερ ή ακόμα και να σπάσει η βάση της μπίλιας.
Τώρα είμαι σίγουρος ότι δεν σήκωνες ολο το LINHAI Αλλα μόνο το πίσω μερος, για αυτό δεν κόμπλαρε το τρέιλερ. Δηλαδή η μπίλια σου δεν ήταν κάθετη προς το έδαφος. Νομίζω ότι αν ήταν σηκωμένο το γουρούνι και από τις 4 ρόδες δεν θα είχες πρόβλημα κομπλαρίσματος – θα είχες όμως πολύ μεγάλο πρόβλημα στην ρυμούλκηση.
Εχω δίκιο ?

Εχεις δίκιο, σήκωνα μόνο το πίσω μέρος, και έτσι η μπίλια έφευγε ακόμα περισσότερο από το κατακόρυφο! Στο δικό μου, για να έρθει κάθετη η μπίλια πρέπει να έχει βάρος και να συμπιεστει το αμορτισέρ, ώστε να στρίψει ο άξονας προς τη σωστή μεριά... Κάπως έτσι κατάφερα και τσάκισα την πινακίδα μου με τη χούφτα του κοτσαδόρου...
Αν κουμπώσει, θα πρέπει να περάσεις ένα λουκέτο από τη χούφτα ώστε να μην ξεκουμπώνει με τίποτα. Επειδή η μπίλια είναι σφαιρική, δε νομίζω ότι θα ζορίζεται πολυ ακόμα και με τη γωνία που θα είναι, και τα βάρη δεν είναι και τρελλά...
Βέβαια η πατέντα που σκέφτηκες είναι καλή, και μάλλον θα την κάνω και εγώ, αφού το τρέηλερ είναι ψηλό για τη γουρούνα και χαμηλό για το Βιτάρα. Έτσι η χούφτα θα βιδώνεται από κάτω όταν πρόκειται να το βάλω στη γουρούνα, και από πάνω όταν θα το βάζω στο Βιταρα. Αν και πάλι δεν θα είναι οριζόντιο, ο κοτσαδόρος του Βιτάρα έχει ανέβει πάνω από 10 πόντους...
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό xontros » 12 Ιουν 2007, 23:26

Όσο για τους διχρονάκηδες, απλά ζηλεύουν που δεν έχουν κοτσαδόρο, αργά, τετρακίνηση, κλπ.:-) :-) :-)
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Επόμενο

Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 50 επισκέπτες