Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

YMC Club

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

Δημοσίευσηαπό kotsosargy » 08 Αύγ 2009, 13:06

καλησπερα και απο μενα,ειρθε και για μενα η ωρα να παρω γουρουνα ενδιαφερομε για το sphinx 330 αλλα μεταχειρισμενο.3 με 3μιση χιλιαρικα.ειμαι απο κρητη και θελω να ανευω αθηνα να κοιταξω σε μαγαζια και θα ειθελα τη βοηθεια σας.που μπορω να παω?ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
kotsosargy
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 15 Μαρ 2009, 01:28
Τοποθεσία: kriti

Δημοσίευσηαπό ahilleas » 08 Αύγ 2009, 17:34

kotsosargy έγραψε:καλησπερα και απο μενα,ειρθε και για μενα η ωρα να παρω γουρουνα ενδιαφερομε για το sphinx 330 αλλα μεταχειρισμενο.3 με 3μιση χιλιαρικα.ειμαι απο κρητη και θελω να ανευω αθηνα να κοιταξω σε μαγαζια και θα ειθελα τη βοηθεια σας.που μπορω να παω?ευχαριστω
Καλωσήρθες κι εσύ στο χώρο των γουρουνόβιων kotsosargy. Το sphinx είναι πολύ καλό μηχανάκι. Απο θέμα πλαισίου και γεωμετρίας είναι κορυφαίο. Από μοτέρ είναι καλό αλλά με της γνωστές ατέλειες (θερμοκρασία και μικροβλάβες, όχι πολύ συχνές και όχι τίποτε σημαντικό που να σε αποθαρύνει). Σε σχέση με άλλα μηχανάκια της κίτρινης φυλής είναι απο τις κορυφαίες επιλογές. Στήν τιμή αυτή θα βρείς άρκετά Σφιγγάκια αλλά μάλλον απο αγγελίες ιδιωτών. Σε μαγαζιά δεν ξέρω αν θα παίζει ιδιαίτερη ποικιλία. καλή συνέχεια στην αναζήτηση σου και εμείς θα είμαστε εδώ για όποια απορία έχεις.
Άβαταρ μέλους
ahilleas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2009, 20:44
Τοποθεσία: Vyrwnas, Athens

Δημοσίευσηαπό nimfasiwtis » 09 Αύγ 2009, 21:45

kotsosagry ψαχνε στο www.car.gr παιζουν διαφορα.μπορει να πουλησω εγω το δικο μου σε λιγο καιρο αν ειναι θα σε ενημερωσω!!!
Άβαταρ μέλους
nimfasiwtis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 19 Φεβ 2009, 19:08

Δημοσίευσηαπό kotsosargy » 09 Αύγ 2009, 22:46

σας ευχαριστω ρε παλικαρια.μια ερευνα που εκανα τα βρισκω πανω απο 3800,καινουργιο 4600 δεν κανει?
Άβαταρ μέλους
kotsosargy
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 15 Μαρ 2009, 01:28
Τοποθεσία: kriti

Δημοσίευσηαπό nimfasiwtis » 10 Αύγ 2009, 14:47

αν το βρεις μεταχειρισμενο με 5000χλμ και κατω με 3600 αξιζει αλλιως καινουριο. το θες αμεσα?
Άβαταρ μέλους
nimfasiwtis
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 19 Φεβ 2009, 19:08

Δημοσίευσηαπό ahilleas » 10 Αύγ 2009, 16:19

σας ευχαριστω ρε παλικαρια.μια ερευνα που εκανα τα βρισκω πανω απο 3800,καινουργιο 4600 δεν κανει?

kotsosargy το μηχανάκι καινούριο έχει 4690 €.
Ρίξε 'ενα τσεκάρισμα εδώ:
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/284248/
Πολλά χλμ. βεβαια. Πάς για βαρύ service. Ήτοι 150- 200 €.
Τσέκαρε και αυτό:
http://www.xe.gr/pages/Details.aspx?cat ... 9960&cat=a
Μπορείς να κοιτάξεις και άλλα site όπως aggelies24, aggeliopolis ή aggeliohoros.
Καλή συνέχεισ στην έρευνα και τα λέμε.
Άβαταρ μέλους
ahilleas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2009, 20:44
Τοποθεσία: Vyrwnas, Athens

Δημοσίευσηαπό Lukas » 10 Αύγ 2009, 17:41

Αχιλλεα

Το shpinx 400 8α είναι στισ 15 σεπ στην αντιπροσωπία.
θα ενημερωσω σχετικα οταν το δώ και εγω.
μπες εδω http://www.accessmotor.it/ και δες στο prodoti
Άβαταρ μέλους
Lukas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 09 Φεβ 2009, 16:53
Τοποθεσία: Salonika

Δημοσίευσηαπό kotsosargy » 10 Αύγ 2009, 20:58

φιλε nimfasiwtis δεν το βιαζομε για το χειμωνα το θελω ποιο πολυ.πες μου 2 πραματα για το δικο σου και τιμη βεβαια αν αποφασισεις να το πουλησεις.
ahillea τα δα και να σαι καλα,ακριβουτσικα δεν ειναι ομως συγκριτικα με το καινουργιο και τα χιλιομετρα που εχουν?στις γουρουνες τα χιλιομετρα ειναι διπλα.
το 400 που περιμενουμε ειναι κι αυτο αυτοματο?τιμη ξερουμε?θα ναι ακριβουτσικο μαλλων
Άβαταρ μέλους
kotsosargy
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 15 Μαρ 2009, 01:28
Τοποθεσία: kriti

Δημοσίευσηαπό ahilleas » 10 Αύγ 2009, 21:00

Ευχαριστώ πολύ Lukas. Φαίνεται πολύ καλό το μοτέρ.
Παίζει σχεδόν το ίδιο με το 330 απλά με αυξημένο κυβισμό και υδρόψυκτο.
Εγώ όπως είχα πεί και πιο πρίν ψάχνομαι για το μοτέρ του 520 πού παίζει προέλευση απο suzuki. Πολύ πολύ καλό μοτεράκι και κουμπώνει ακριβώς πανω στο Σφιγγάκι.
Άβαταρ μέλους
ahilleas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2009, 20:44
Τοποθεσία: Vyrwnas, Athens

Δημοσίευσηαπό ahilleas » 11 Αύγ 2009, 15:55

kotsosargy είναι όντως πολλά τα χιλιόμετρα και δεν αξίζει ιδιαίτερα η διαφορά τιμής απο το καινούργιο.
Απο εκεί και πέρα είναι θέμα επιλογής και χρήσης.
Το 400 είναι άυτόματο αλλά και υδρόψυκτο.
Η τιμή του τώρα στην Ιταλία, βάση του site που παρέθεσε ο φίλος Lukas ειναι στα 5200 €.
Δεν μας είπες για τι χρήση θέλεις το μηχανάκι. Βουνό, δρόμο, κουβάλημα. Μπορεί να παίξει και αυτό ρόλο στην απόφασή σου.
Χαιρετώ σε και τα λέμε.
Άβαταρ μέλους
ahilleas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2009, 20:44
Τοποθεσία: Vyrwnas, Athens

Δημοσίευσηαπό kotsosargy » 11 Αύγ 2009, 21:22

το θελω καθαρα για βουνο,κανα εντουρο.το εχει ενας κολητος μου το ξερω το μηχανακι ειναι πραγματικα καλο μονο του ελατωμα το αυτοματο.αν ειχε ταχυτητες θα ταν το κατι αλλο.τι θελεις να πεις ειναι υδροψυκτο?το 330 δεν ειναι?καλα να σε.
Άβαταρ μέλους
kotsosargy
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 15 Μαρ 2009, 01:28
Τοποθεσία: kriti

Δημοσίευσηαπό Lukas » 12 Αύγ 2009, 09:28

επειδη το εχει φιλος που παει βουνο ΜΟΝΟ με εντουραδες ειναι η καλυτερη επιλογηειτε το 330 ειτε το 300 διοτι εχει τα αργα. Ξερεις πόσα γουρουνια με ταχυτητες σβηνουν γιατι πρέπει να κρατιέσε καλα απο πάνω της ή αν είσαι σε κανα κομματι(μονοπάτι) με νεροφαγώματα και είσαι ολοκληρος ριγμένος σε μία πλευρα?? . Και η 400 8α είναι αυτόματη με αργα αχιλλεα.
Άβαταρ μέλους
Lukas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 09 Φεβ 2009, 16:53
Τοποθεσία: Salonika

Δημοσίευσηαπό ahilleas » 12 Αύγ 2009, 15:55

Υδρόψυκτο εννούμε το μηχανάκι που ψύχει το μοτέρ του με ψυγείο νερόυ και ολοκληρώμένο σύστημα ψύξεως.
Το 330 είναι υβριδικό κατά την ψύξη, ψύχεται δηλαδή με ανεμιστηράκι που φυσάει πάνω στο ψυγείο, άλλα και απευθέιας πάνω στο μοτέρ.
Για μένα το αερόψυκτο είναι μανούλα για το βουνό.
Ό,τι και να πάθει το σύστημα ψύξεως ξέρεις οτι δεν θα σου ανεβάσει θερμοκρασία λόγω του βεντιλατέρ που χτυπάει απεθυθείας πάνω στο μοτέρ. Εκτός πια και αν είσαι τόσο τυχερός και σπάσεις το βεντιλατέρ.
Το αυτόματοείναι όντως πολύ καλό για βουνό. Ειδικά σε κλείστα, αργά κομμάτια σου δίνει τη δυνατότητα να δώσεις όλη σου την προσοχή στις ΄κλίσεις και να μην έχεις και τις ταχύτητες. Στα πολύ ανοιχτά κομμάτια βέβαια που ακολουθούνται απο στροφές και ανηφόρα, χωλαίνει λιγάκι.
Κατά τα άλλα είναι τρελή Κ@$#%$#Α για βουνό.
Άβαταρ μέλους
ahilleas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2009, 20:44
Τοποθεσία: Vyrwnas, Athens

Δημοσίευσηαπό kotsosargy » 13 Αύγ 2009, 21:37

ωρα καλη.προχτες ο φιλος μου με το 330 ειχε βγαλει τη μασκα μπρωστα και ειδα 2 κουτακια.το ενα ειναι η ηλεκτρωνικη το αλλο ξερει κανεις τι ειναι?και κατι ακομα,δουλευει αυτο το μηχανακι χωρις μπαταρια?
Άβαταρ μέλους
kotsosargy
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 15 Μαρ 2009, 01:28
Τοποθεσία: kriti

Δημοσίευσηαπό ahilleas » 14 Αύγ 2009, 13:14

kotsosargy έγραψε:ωρα καλη.προχτες ο φιλος μου με το 330 ειχε βγαλει τη μασκα μπρωστα και ειδα 2 κουτακια.το ενα ειναι η ηλεκτρωνικη το αλλο ξερει κανεις τι ειναι?και κατι ακομα,δουλευει αυτο το μηχανακι χωρις μπαταρια?
Το πρώτο κουτάκι είναι όντως η ηλεκτρονική.
Το δεύτερο είναι ο διακόπτης (ρελέ) που ρυθμίζει τις αλλαγές των ταχυτήτων(Συμπλέκτης συνεχώς μεταβαλλόμενων σχέσεων).
Αν θές να σου λύθουν όλες οι απορίες κοιταξε το manual του πλαισίου του 330.
(http://www.apachequads.com/technical-parts.php)
Το σφιγγάκι ξέρω αν ξεκινάει χωρίς μπαταρία γιατί ο διακόπτης της μίζας πιθανόν να κόβει το ρεύμα πρός τα μπουζί. Μπορεί βέβαια να το κάνει μόνο ο διακόπτης οπότε να μπορεί να πάρει μπροστά απλά με τη μανιβέλα.
Πάντα πάντως με το κλειδί στη μίζα.
Άβαταρ μέλους
ahilleas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2009, 20:44
Τοποθεσία: Vyrwnas, Athens

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχει 1 επισκέπτης