Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΝεοΓουρουνάνθρωποι

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

ΝεοΓουρουνάνθρωποι

Δημοσίευσηαπό YiannisM » 09 Οκτ 2007, 20:25

ΝεοΓουρουνάνθρωποι

Νέα κατηγορία (θα μου επιτρέψετε) “αναβατών” που δημιουργήθηκε σιγά-σιγά μετά την αλλαγή νομοθεσίας, η οποία επέτρεψε την κυκλοφορία στο δρόμο (με πινακίδες) των συμπαθέστατων ATV-QUAD γουρούνων.

Πρώην ή και νυν οδηγοί μηχανής, οι οποίοι βρήκαν στις γουρούνες ένα καινούργιο “παιχνίδι-χόμπι” για το Σαββατοκύριακο, για βόλτες στο βουνό, ή έναν ακόμη εναλλακτικό τρόπο αύξησης της αδρεναλίνης.

Οδηγοί αυτοκινήτου με παλαιότερη ή και καθόλου εμπειρία σε δίτροχο (ειδικά μετά την άδεια οδήγησης με δίπλωμα αυτοκινήτου), οι οποίοι βρήκαν στις γουρούνες ένα νέο τρόπο μετακίνησης, με “λίγο από μηχανή“ πάνω στους 4 “ασφαλείς” τροχούς.
Λίγο η κατά πολύ ευκολότερη εύρεση θέσης στάθμευσης, λίγο η ευελιξία ανάμεσα στα αυτοκίνητα (συγκριτικά, πάντα, με το αυτοκίνητο) και η κίνηση στις λεωφορειολωρίδες, έκαναν τα γουρουνάκια μας δημοφιλή σε αυτήν την κατηγορία.

Η χρήση της γουρούνας πολύπλευρη.

Από περιήγηση-διασκέδαση στο βουνό, στις “τσίτες” για τους δίχρονους.

Από μετάβαση στη δουλειά και καφέ, μέχρι τα ψώνια του super market.

Γεγονός είναι ένα.
Οι Γουρουνάνθρωποι αγαπάνε τα γουρούνια τους.
Ο καθένας για τον λόγο του, αγαπάει το “γουρούνι” που μπόρεσε, ή θεώρησε καλό να έχει, και για τη χρήση που το έχει.

Καλό θα ήταν οι παλαιότεροι αν μπορούν, να βοηθήσουν τους νεότερους, χωρίς να “κράζουν” τις αδαείς ερωτήσεις ή απόψεις (και αυτοί ίσως κάποτε πέρασαν από εκεί).

θα προλάβω κάποιους λέγοντας ότι δεν έχω σχέση με καμμιά εταιρία και ότι οι απόψεις είναι, βέβαια προσωπικές.

YiannisM
Kymco MXU-250
Χρήση: Λίγο βουνό – πιο πολλή δουλειά – βόλτα για καφέ – διακοπές - ψώνια super market.
www.quads.gr
Άβαταρ μέλους
YiannisM
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2003, 20:27
Τοποθεσία: Ζωγράφου, Αθήνα

ΝεοΓουρουνάνθρωποι

Δημοσίευσηαπό KAPITALAS » 10 Οκτ 2007, 11:55

File mou tautizome apolita me to post sou, tha mporousa aneta na to eixa grapsei kai ego.

Eimai kai ego stin katigoria pou den exo katholou empiria apo 2troxa alla exo apelpisti me tin katanalosi kausimou (peripou 45 euro tin eudomada) kai me to aionio provlima parkarismatos stin perioxi mou (Zografou, opoios gnorizei me katalavenei).

Kai etsi apofasisa na paro kai ego mia gourounitsa kai malista apo spiti, i mallon apo fili (dioti milame gia tin Masai 150cc).

H xrisi gia tin opoia proorizete einai sxedon idia me tin dikia sou, polu doulia kathimerina, ligo bouno to sou kou, voltitses kai gia kafedakia to bradaki, sugoura stis diakopes (apodedigmena polu bolikes) kai alla.
KAPITALAS
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 10 Οκτ 2007, 09:00
Τοποθεσία: Zografou City

ΝεοΓουρουνάνθρωποι

Δημοσίευσηαπό xontros » 10 Οκτ 2007, 15:51

Όντως, δεν τα έγραψε και άσχημα...
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

ΝεοΓουρουνάνθρωποι

Δημοσίευσηαπό kfx » 10 Οκτ 2007, 22:52

Μια χαρα τα λες και συμφωνω απολυτα μαζι σου. Το μονο που παρεληψες ειναι το τι πρεπει να κανουν οι "νεοι" και πως να ζητουν την βοηθεια που θελουν απο τους "παλιους" Μπορει να μην γραφω συχνα, εκτος απο τωρα τελευταια με αυτα που γινονται, αλλα παντα παρακολουθουσα, δεν νομιζω οτι χρειστηκε καποιος βοηθεια και δεν την ειχε την επομενη μερα. Συκγεκριμενα απο τους πρωτους που απαντουσε και προσπαθουσε να εξηγησει ηταν το για πολλους "μαυρο προβατο"
Τωρα κοιταξε αν ρωτας κατι τελειως ασχετο δεν νομιζω οτι κανει κακο και λιγο κραξιμο, δες το και αυτο σαν βοηθεια.
........Suzuki, Kawasaki, Polaris, Honda, Kymco, Ymc
Άβαταρ μέλους
kfx
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: 12 Μάιος 2005, 18:30
Τοποθεσία: αθηνα

Re: ΝεοΓουρουνάνθρωποι

Δημοσίευσηαπό YiannisM » 11 Οκτ 2007, 10:04

kfx έγραψε:Μια χαρα τα λες και συμφωνω απολυτα μαζι σου. Το μονο που παρεληψες ειναι το τι πρεπει να κανουν οι "νεοι" και πως να ζητουν την βοηθεια που θελουν απο τους "παλιους" Μπορει να μην γραφω συχνα, εκτος απο τωρα τελευταια με αυτα που γινονται, αλλα παντα παρακολουθουσα, δεν νομιζω οτι χρειστηκε καποιος βοηθεια και δεν την ειχε την επομενη μερα. Συκγεκριμενα απο τους πρωτους που απαντουσε και προσπαθουσε να εξηγησει ηταν το για πολλους "μαυρο προβατο"
Τωρα κοιταξε αν ρωτας κατι τελειως ασχετο δεν νομιζω οτι κανει κακο και λιγο κραξιμο, δες το και αυτο σαν βοηθεια.


Συμφωνώ ότι όταν χρειάστηκε κάποιος βοήθεια συνήθως του δόθηκε.
Έχω όμως και την περίπτωση φίλου πού όταν ζήτησε γνώμη για γουρούνι, θεωρήθηκε “μάλλον” ότι ήταν ο exo με νέο κωδικό και κράχτηκε.

Μαύρο πρόβατο εγώ προσωπικά δεν μπορώ να θεωρήσω κανέναν, και αν προσέξεις την ημ/νία εγγραφής μου και τις δημοσιεύσεις μου θα δεις ότι και εγώ δεν γράφω πολύ συχνά.

Επειδή είμαστε πίσω από ένα πληκτρολόγιο, είναι πολύ εύκολο όπως έχει αποδειχτεί και στο παρελθόν, να γίνουν παρεξηγήσεις χωρίς λόγο.
Ίσως το κράξιμο από την πλευρά κάποιου να γίνεται σαν βοήθεια, αλλά από την πλευρά του "κραγμένου" να είναι λόγος παρεξήγησης.
Αλλιώς θα γράψω σε κάποιον που έχω γνωρίσει από κοντά, και ξέρω πώς θα πάρει τα λόγια μου, και αλλιώς σε κάποιον που δεν ξέρω.

Φιλικά πάντα
YiannisM

(Οι απόψεις εξακολουθούν να είναι προσωπικές) :wink:
www.quads.gr
Άβαταρ μέλους
YiannisM
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2003, 20:27
Τοποθεσία: Ζωγράφου, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό blaster33 » 11 Οκτ 2007, 11:13

Εγω παντος σπαω το κεφαλι μου να θυμηθω ποιον εβρισα και ποιον ειπα βλακα αλλα τπτ!!!
Προσωπικα εγω θα συνεχισω να γραφω την γνωμη μου και παρακαλω πολυ οποιον εβρισα η οποιος εχει κατι μαζι μου να βγει να το πει

ΥΓ μπορει να ειναι πολλα 4stroke....................
Εγω πηγαινα κανονικα ο αλλος ηθελε να ξεφορτωσει τα μπαζα

vakis
Άβαταρ μέλους
blaster33
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 13 Ιουν 2005, 10:18
Τοποθεσία: melissia

Δημοσίευσηαπό superspy » 11 Οκτ 2007, 11:28

blaster33 έγραψε:....Προσωπικα εγω θα συνεχισω να γραφω την γνωμη μου και παρακαλω πολυ οποιον εβρισα η οποιος εχει κατι μαζι μου να βγει να το πει



Οχι δεν παίζει έτσι.... Δε χρειάζεται να βγεί κάποιος να σου το πει. Αρκει που μου το είπαν εμένα.

Γράψτε τις γνώμες σας χωρίς να προσβάλετε / ειρωνεύεστε τους άλλους. Δεν θα υπάρχει ελαστικότητα σε αυτό.
Ευχαριστώ
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό blaster33 » 11 Οκτ 2007, 11:44

Δεν θα ηταν καλυτερα να μαθω(ΜΑΘΟΥΜΕ) ποιος πειραχτηκε να του ζητησουμε ενα συγνωμη ρε αδερφε στη τελικη!! η και αυτο κακο ειναι?

Και στο κατο κατο γιατι δεν το ειπε σε εμας και το ειπε σε σενα?

Αν δεν θελεις να το πεις στελτο μου με ενα πμ
Εγω πηγαινα κανονικα ο αλλος ηθελε να ξεφορτωσει τα μπαζα

vakis
Άβαταρ μέλους
blaster33
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 13 Ιουν 2005, 10:18
Τοποθεσία: melissia

Δημοσίευσηαπό superspy » 11 Οκτ 2007, 11:53

Το θέμα έχει κλείσει. Είστε ευπρόσδεκτοι να γράφετε τη γνώμη σας ΜΟΝΟ ΜΕ ΚΟΣΜΙΟ ΤΡΟΠΟ χωρίς ειρωνείες και προσβολές.
Ευχαριστώ
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό kfx » 11 Οκτ 2007, 20:03

Το "Μπαμπουλας" γιατι το εσβησες και το "Αντε Παλι" οχι, που δεν το ανοιξα καν εγω?
........Suzuki, Kawasaki, Polaris, Honda, Kymco, Ymc
Άβαταρ μέλους
kfx
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: 12 Μάιος 2005, 18:30
Τοποθεσία: αθηνα

Δημοσίευσηαπό koudakide » 18 Οκτ 2007, 17:47

Καλησπέρα σε όλους. Είχα πολλές μέρες να συνδεθώ λόγω δουλειάς και άλλων υποχρεώσεων και φαίνεται οτι έχασα πολλά επεισόδια. Ήθελα απλά να πω οτι κατ' αρχήν συμφωνώ και εγώ απόλυτα με το post του YiannisM, μιας και κατατάσσομαι απόλυτα στην δεύτερη κατηγορία. Επίσης θέλω να πω οτι το συγκεκριμένο site το ανακάλυψα στις αρχές του καλοκαιριού που πέρασε, όταν αποφάσισα οτι δεν υποφέρεται πλέον η μετακίνηση με το αυτ/το στην Αθήνα. Από τότε άρχισα να το παρακολουθώ καθημερινά και να διαβάζω όλα τα post, πράγμα που με βοήθησε πάρα πολύ μιας και δεν είχα καμία απολύτως προηγούμενη επαφή με το χώρο. Όταν δε, έγινα μέλος και άρχισα δειλά-δειλά να εκφράζω κάποιες (ίσως χαζές) απορίες, ποτέ οι υπόλοιποι χρήστες δεν με έκαναν να νιώσω άβολα. Ίσα-ίσα που ανταποκρίθηκαν με προθυμία και συμβουλευτική διάθεση, πράγμα που με βοήθησε πάρα πολύ. Επομένως θεωρώ (και κλείνω) οτι το συγκεκριμένο site και τα άρθρα του είναι πολύτιμα για εμάς τους "νέους" όπως επίσης πολύτιμες είναι οι συμβουλές των υπολοίπων, έμπειρων στο χώρο, χρηστών μεταξύ των οποίων και αυτοί που τελευταία βρίσκονται σε αντιπαράθεση με τον admin. Πιστεύω ότι είναι μία "κρίση" και εύχομαι γρήγορα να ξεπεραστεί και να μείνει πίσω ............
Άβαταρ μέλους
koudakide
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 14 Ιουν 2007, 19:23
Τοποθεσία: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό blaster33 » 19 Οκτ 2007, 09:57

Καλα τα λες φιλε μου ετσι ειναι δεν υπαρχει παρεξηγηση απο κανενα τουλαχιστον απο αυτους που εγραψαν την αποψη τους το τι εγινε το καταλαβαμε ολοι πλεον...
Ας περιμενουμε να γραψουν και οι υπολοιποι μπας και βρουμε αυτον που βρησαμε και παρεξηγηθηκε που ξερεις μπορει βρεθει καπιος.
Εγω πηγαινα κανονικα ο αλλος ηθελε να ξεφορτωσει τα μπαζα

vakis
Άβαταρ μέλους
blaster33
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 13 Ιουν 2005, 10:18
Τοποθεσία: melissia


Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 31 επισκέπτες