Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αγορά atv για κατάστημα ενοικίασης

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

Αγορά atv για κατάστημα ενοικίασης

Δημοσίευσηαπό thanos_oith » 12 Μαρ 2008, 14:03

Καλησπέρα,

Ψαχνω να αγοράσω ATV για κατάστημα ενοικίασης. Ξέρει κανένας να με βοηθήσει ?
Άβαταρ μέλους
thanos_oith
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 12 Μαρ 2008, 12:51

Αγορά atv για κατάστημα ενοικίασης

Δημοσίευσηαπό blaster33 » 13 Μαρ 2008, 12:38

Kάλεστε στο 6932601763 και ζητήστε τον κ.Κουτσουνάκη Μανώλη.
Πιστεύω να σας βοηθήσει.
Εγω πηγαινα κανονικα ο αλλος ηθελε να ξεφορτωσει τα μπαζα

vakis
Άβαταρ μέλους
blaster33
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 13 Ιουν 2005, 10:18
Τοποθεσία: melissia

Δημοσίευσηαπό Samii29 » 19 Μαρ 2008, 14:14

kalimera,
apo ki pou pira to diko m.an thelis eyxaristos na s doso stixia.tora gia texnika themata fisika ime asxeti.hahaha
Άβαταρ μέλους
Samii29
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 19 Μαρ 2008, 12:44
Τοποθεσία: athina

Δημοσίευσηαπό bareside » 21 Μαρ 2008, 10:33

Kalimera kai apo mena,Thano se paralalw ean theleis dwse mou to mail sou,exw kapoies apories sxetika me tin adeia enoikiasews ATV,exw kapoio kolima apo ton EOT kai tha ithela na se rotisw kapoia pragmata ean den se peirazei,euxaristw!
Άβαταρ μέλους
bareside
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 10:38
Τοποθεσία: Thessaloniki-Halkidiki

Δημοσίευσηαπό alexandros » 21 Μαρ 2008, 11:13

καλημερα σε ολους,

παρακαλω οπως γραφετε ελληνικα.

οχι greeklish !

ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό thanos_oith » 21 Μαρ 2008, 17:09

-Καλησπέρα Samii29. Τα στοιχεία μου είναι διαθέσιμα εάν είσαι μέλος και μπορείς να μου στείλεις το μαγαζί. Φυσικά θα περιμένω να πάω στην έκθεση μοτοσυκλέτας για να δω τα τελευταία μοντελάκια. Ραντεβού εκεί !!
-Καλησπέρα Βareside, δεν έχω μαγαζί αλλά σκέφτομαι σοβαρά να ανοίξω ένα. Λογικά από την απαιτούμενη χαρτούρα εσύ θα ξέρεις περισσότερα από ότι εγώ. Μπορείς όμως να με διαφωτίσεις για το τι σου συμβαίνει ώστε και να προτείνω λύση (γενικά την έχω ψαξει πολύ στα διαδικαστικά) αλλά και να ξέρω και εγώ τι θα αντιμετωπίσω!!

Καλό Σαββατοκύριακο, τα λέμε Δευτέρα !!
Άβαταρ μέλους
thanos_oith
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 12 Μαρ 2008, 12:51

Δημοσίευσηαπό bareside » 21 Μαρ 2008, 21:21

Τσεκαρε το θυριδα μυνηματων σου Thano_oith
Άβαταρ μέλους
bareside
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 10:38
Τοποθεσία: Thessaloniki-Halkidiki

Δημοσίευσηαπό nasisx » 30 Μαρ 2008, 23:40

Ρε παίδες, μπορείτε να μοιραστείτε τις γνώσεις σας για το:
"Τι χρειάζεται για να ανοίξεις μαγαζί ενοικίασης Γουρούνας",
γιατί με 800-1200ευρώ που κοστίζει το κινέζικο γουρούνι,
είναι μία πολύ σωστή κίνηση για φέτος το καλοκαίρι,
σε νησί που δεν έχει κάτι αντιστοίχο!

Άντε, γιατί θέλω να γίνω νησιώτης ...
Άβαταρ μέλους
nasisx
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 21 Φεβ 2005, 21:23

Νομιμότητα Ενοικιαζομένων (Γουρούνες - Buggies)

Δημοσίευσηαπό olympia3 » 31 Μαρ 2008, 12:07

nasisx έγραψε:Ρε παίδες, μπορείτε να μοιραστείτε τις γνώσεις σας για το:
"Τι χρειάζεται για να ανοίξεις μαγαζί ενοικίασης Γουρούνας",
γιατί με 800-1200ευρώ που κοστίζει το κινέζικο γουρούνι,
είναι μία πολύ σωστή κίνηση για φέτος το καλοκαίρι,
σε νησί που δεν έχει κάτι αντιστοίχο!

Άντε, γιατί θέλω να γίνω νησιώτης ...


Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Εν συντομία σου απαντάω:
1. Μέχρι στιγμής ο ΕΟΤ δε σηματοδοτεί τα εν λόγω οχήματα για νόμιμη ενοικίαση. Πρέπει να υπάρξει εγκύκλιος από το υπουργείο μεταφορών προς το υπουργείο τουρισμού και έπειτα δημοσίευση από το ΥΤ στο ΦΕΚ. Οπότε για τη φετινή σαιζόν, δε βλέπω να υλοποιείται.
2. Νόμιμα μπορούν να ενοικιαστούν μόνο τα οχήματα (ATV - Buggies) 50κυβικών που λογίζονται ως μοτοποδήλατα. Αυτό διότι η άδεια μοτοποδηλάτων έγκειται στο δήμο και όχι στον ΕΟΤ.
3. Λογικά σου γεννιέται η απορία πως βλέπεις τόσα οχήματα μεγαλύτερου κυβισμού να νοικιάζονται στα νησιά. Αυτό γίνεται με προσωπικό ρίσκο του εκάστοτε επιχειρηματία και ενεργοποιούνται κάποιοι τρόποι που βοηθούν την αποφυγή ή την ελαχιστοποίηση των συνεπειών. Οι πιό ασφαλείς τρόποι βέβαια απαιτούν τη στήριξη της αντιπροσωπείας από την οποία ο ενδιαφερόμενος αγοράζει τα οχήματα.
4. Προσωπική μου άποψη, να μην πας με γνώμονα το χαμηλό κόστος κτήσης για να φτιάξεις το στόλο σου. Υπάρχουν συγκεκριμένα μοντέλα που πληρούν τις προδιαγραφές ασφάλειας και αξιοπιστίας για τις απαιτήσεις των ενοικιάσεων.

Αυτά τα ολίγα!
Άβαταρ μέλους
olympia3
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 15:15

Νομιμότητα Ενοικιαζομένων (Γουρούνες - Buggies)

Δημοσίευσηαπό nasisx » 31 Μαρ 2008, 23:13

Να σε καλά για την απάντηση, αν και δεν ήταν καθόλου ενθαριντική...

Μήπως γνωρίζεις ποιές πρέπει να είναι οι προδιαγραφές ασφάλειας και αξιοπιστίας,
οι οποίες πρέπει να καλύπτονται?
Άβαταρ μέλους
nasisx
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 21 Φεβ 2005, 21:23

Re: Νομιμότητα Ενοικιαζομένων (Γουρούνες - Buggies)

Δημοσίευσηαπό olympia3 » 01 Απρ 2008, 11:50

nasisx έγραψε:Να σε καλά για την απάντηση, αν και δεν ήταν καθόλου ενθαριντική...

Μήπως γνωρίζεις ποιές πρέπει να είναι οι προδιαγραφές ασφάλειας και αξιοπιστίας,
οι οποίες πρέπει να καλύπτονται?


Επειδή εκπροσωπώ εταιρεία οπότε η ονομαστική αναφορά σε μοντέλα θα ήταν υποκειμενική, θα σου πω τη γνώμη μου γενικά και πρακτικά.
Η ασφάλεια σε ενδιαφέρει διότι το χειρότερο που μπορεί να σου συμβεί είναι να έχεις ατύχημα με τραυματισμό. Ιδιαίτερα αν ο πελάτης είναι αλλοδαπός και η εταιρεία προσωπική, τότε έχεις συνέπειες σε επίπεδο φυσικού προσώπου.
Θα έλεγα λοιπόν να προτιμήσεις μοντέλα με on-road ελαστικά για καλύτερο κράτημα και λιγότερες φθορές. Το γκάζι θα πρέπει να το κλείσεις τόσο ώστε να μειωθούν οι τελικές αλλά να διασφαλισθεί η ικανότητα κίνησης σε ανηφορικούς δρόμους (ανάλογα την περιοχή).
Στα συμβόλαια μίσθωσης θα αναφέρεις ρητά ότι απαγορεύεται η εκτός δρόμου χρήση, ουτως ώστε να μπορείς να χρεώνεις ζημιές και να μην καλύπτεις ασφαλιστικά αυτές τις περιπτώσεις.
Ανάλογα το οδικό δίκτυο της περιοχής σου, θα επιλέξεις ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ τα μοντέλα, δική μου πρόταση το κράτημα, η ικανότητα πέδησης και ο όγκος.
Ελέγχεις την έγκριση τύπου για να βεβαιωθείς ότι έχει άδεια 2 ατόμων (και όχι μαϊμουδιές σε υπουργεία, εγκυμονεί προσωπικό κίνδυνο ακόμα και αν στο κάνει ο έμπορος).
Ο χώρος επιβατών θα πρέπει να χωρά 2 Ενήλικες για να αυξήσεις τις πιθανότητες ενοικίασης. Για το ίδιο λόγο θα προτιμήσεις αυτόματο και θα αποφύγεις τις ταχύτητες.
Πριν την αγορά θα ζητήσεις να δεις την αποθήκη ανταλλακτικών ώστε να διαπιστώσεις την επάρκεια (με επιφύλαξη βέβαια γιατί δεν είσαι και η ΣΔΟΕ!) Θα ζητήσεις όμως CD ανταλλακτικών για το μοντέλο που σε ενδιαφέρει με ΤΙΜΕΣ.

Τέλος, να θυμάσαι ότι αν σου αρέσει το αντικείμενο και περνάς τον ενθουσιασμό σου στους πελάτες, δεν θα χάσεις ούτε έναν!
Άβαταρ μέλους
olympia3
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 15:15

Δημοσίευσηαπό bareside » 01 Απρ 2008, 15:54

Ολυμπια μηπως ξερεις αν ο ιδιος νομος υσχιει και για τα Buggy???
Οι αδειες των buggy αναγραφονται σαν moto η αuto??
Παντως πολυ δυσκολα να βρεις ασφαλεια να σε καλυψει για εταιρεια ενοικιασεων μοτο οπως επισις δεν θα βγει καποια εγκυκλιο απο οτι με ενημερωσανε απο τον ΕΟΤ Θεσσαλονικης!
Άβαταρ μέλους
bareside
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 10:38
Τοποθεσία: Thessaloniki-Halkidiki

Δημοσίευσηαπό nasisx » 02 Απρ 2008, 00:43

Πάντως η σωστή χρήση τέτοιων οχημάτων γίνεται σε χωμάτινο τερέν,
όπου η οδήγηση είναι και πιο εύκολη και το γουρούνι δουλευει ρολόι.
Ακόμα ατύχημα με τραυματισμό είναι πιο συχνο στους δρόμους με αμάξια,
παρά μέσα στο δάσος στα βουνά.
Μήπως στα συμβόλαια μίσθωσης να αναφέρεις καλύτερα ότι απαγορεύεται η εΝτός δρόμου χρήση??

Κάτι άσχετο, τα ηλεκτροκίνητα γουρούνια τι κυβικά είναι?
Άβαταρ μέλους
nasisx
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 21 Φεβ 2005, 21:23

Δημοσίευσηαπό olympia3 » 02 Απρ 2008, 09:35

bareside έγραψε:Ολυμπια μηπως ξερεις αν ο ιδιος νομος υσχιει και για τα Buggy???
Οι αδειες των buggy αναγραφονται σαν moto η αuto??
Παντως πολυ δυσκολα να βρεις ασφαλεια να σε καλυψει για εταιρεια ενοικιασεων μοτο οπως επισις δεν θα βγει καποια εγκυκλιο απο οτι με ενημερωσανε απο τον ΕΟΤ Θεσσαλονικης!


Ακριβώς το ίδιο ισχύει για τα buggies. Εφ' όσον ακολουθήσεις την "πλαγία", καλύπτεται και το θέμα ασφάλισης. Σε θανατηφόρο ατύχημα πάντως υπάρχει πάντα πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
olympia3
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 15:15

Buggies Adventure

Δημοσίευσηαπό kotsobay » 28 Μάιος 2009, 00:40

H πλαγια οδος για εσενα τι εννοεις , δηλαδη δεν ξερω εαν με καταλαβες αλλα με λιγα λογια πως να παμε στην πλαγια οδο ?? Βασικα συμφερει νοικιαζεις Μπαγκυ η τελεικα ειναι μπελας και μεγαλο ρισκο ?

Ολυμπια... δωσε το φως σου....!
Άβαταρ μέλους
kotsobay
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 29 Ιαν 2009, 04:52


Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 51 επισκέπτες