Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Κυριακή 14/11/2004 στον Κίσσαβο

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Κυριακή 14/11/2004 στον Κίσσαβο

Δημοσίευσηαπό xtrail » 05 Νοέμ 2004, 12:12

Για την Κυριακή 14 Νοεμβρίου σκεφτήκαμε να κανουμε μια εκδρομή με προορισμό τον Κισσαβο ή το Παικο. Ο πρώτος προορισμός θα επιλεγεί εφόσον βρούμε στοιχεία για την περιοχή (προορισμους, δρόμους κλπ). Σε αντίθετη περίπτωση θα επιλέξουμε τον δευτερο. Υπάρχει βέβαια και η επιλογή της διαδρομής που κάναμε με τον Γιαννη στον Όλυμπο, αλλά ας το έχουμε σαν τελευταία λύση.
Μέχρι στιγμής μέσα είναι georgek,gmav,yannis,xtrail και πιθανόν mato.
Τελευταία επεξεργασία από xtrail και 10 Νοέμ 2004, 21:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 07 Νοέμ 2004, 22:52

Να θυμήσω οτι το χωριό μου ειναι στους πρόποδες του Παίκου.Εκτός απροόπτου αν η εκδρομή γίνει στο Παίκο θα είμαι εκεί.Για αλλού δεν μπορώ γιατί μόλις γύρισα απο τα Ζαγοροχώρια (πέρασα πολύ καλά)!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 08 Νοέμ 2004, 23:36

γεια φίλοι μου,
μπορεί να απέχω και να μην απαντώ στο forum αλλά πάντα διαβάζω τα νέα σας, και τις off road βόλτες ή τις καταδύσεις, μόλις επέστρεψα από το raid της δράμα Εκπληκτικό!!!! αξίζει να το δοκιμάσετε, είναι η κορυφή στη πυραμίδα του off road πέρα από τα trail & enduro που είναι απαγορευμένα εάν δεν θέλεις να 'σκλαβώσεις' το όχημα σου σε αυτή τη δουλεία τα traιl raid σου επιτρέπουν με το καθημερινό σου όχημα να απολαύσεις ενα 'αγώνα' ή μια περιπέτεια αγωνιστικού τύπου στο βουνό και την Δευτέρα με ένα καλό πλύσιμο στο τζιπ να πας τα παιδιά στο σχολείο και εσύ στη δουλεία.
Τα δυο βιβλία με την περιγραφή του αγώνα (road book) τα δίνω για φωτοτυπία σε οποίον θέλει και φυσικά είμαι έτοιμος να το επαναλάβω παρέα (σαν την Δοϊράνη μπελλες) μαζί σε μονοήμερη ή διήμερη στη δράμα. Το βουνό είναι υπέροχο και έχουμε διάθεση
Φίλοι μου να είστε καλά και ....οποίος φοβάται πάει σπίτι και κοιμάται.
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 09 Νοέμ 2004, 19:29

Φίλε Μιχάλη πρώτα απ' όλα χρόνια πολλά για την γιορτή σου!! Για την ιδέα σου είμαστε ήδη μέσα εγώ, ο Μπάμπης και σίγουρα και όλοι οι υπόλοιποι!!!
Τα roadbook τα βγάζεις 1-2 αντίγραφα να τα έχουμε και κανονίζουμε εναν καφέ για να τα πούμε επιτέλους μετά από τόσο καιρό. Πες κι αν έχεις χρόνο να κανονίσουμε έστω εναν Χορτιάτη :D
Για την εκδρομή με τον Γιάννη ήδη βρήκαμε πληροφορίες από Ελληνικό Πανόραμα. Αυριο Τετάρτη θα είναι εδώ ο Γιάννης για να κάνουμε μια μικρή οργάνωση, να δούμε χάρτες κλπ.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 09 Νοέμ 2004, 22:29

:twisted: :twisted: ποτε φευγουμε για δραμα? :twisted:

ΥΓ1 χρονια πολλα και καλα!
ΥΓ2 και ο χορτιατης καλος ειναι...
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό georgek » 10 Νοέμ 2004, 08:22

Εννοείται ότι και εγώ θέλω τα δρομοβιβλία και είμαι μέσα για εκδρομή. Φυσικά και προτιμώ το διήμερο με διανυκτέρευση σε ..............σκηνές :shock: :shock:
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Re: Κυριακή 14-11, πρόταση για μονοήμερη

Δημοσίευσηαπό mato » 10 Νοέμ 2004, 09:04

xtrail έγραψε:Μέχρι στιγμής μέσα είναι georgek,gmav,yannis,xtrail και πιθανόν mato.


εγώ παιδιά θα σας δω σε άλλη διαδρομή (πως θα αντέξετε χωρίς εμένα αλήθεια ?). Αυτό το ΣΚ πάω με τον ΣτεΒΕ στα Πομακοχώρια, όπου θα συνδυάσω και έρευνα για το μεταπτυχιακό :oops: :oops: :oops: .

georgek έγραψε:Εννοείται ότι και εγώ θέλω τα δρομοβιβλία

Για το ροαδ βοοκ και γω σέλω αντίγραφο, παρακαλώ λάβετέ με υπόψη στις φωτοτυπίες (ή δώστε το να το βγάλω εγώ).

Τα λέμε (σας βλέπω....).
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 10 Νοέμ 2004, 19:25

georgek έγραψε:Εννοείται ότι και εγώ θέλω τα δρομοβιβλία και είμαι μέσα για εκδρομή. Φυσικά και προτιμώ το διήμερο με διανυκτέρευση σε ..............σκηνές :shock: :shock:

το αλλο με τον Τοτό το ξερεις?
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 10 Νοέμ 2004, 21:30

Για να μην γίνεται το γνωστό μπέρδεμα με ιδεες για διάφορες εκδρομές που σκεφτόμαστε να κάνουμε, αυτό που λέμε για αυτή την Κυριακή 14 είναι να πάμε Κίσσαβο. Ο προορισμός παραμένει ο ίδιος. Τελικά η συνάντηση με τον Γιάννη θα γίνει Παρασκευή για να δούμε την πιθανή πορεία που θα ακολουθήσουμε.
Αναφέρω πως ως τώρα είναι Γεωργίου,georgek?,gmav,yannis,xtrail. Αναμένουμε τους υπόλοιπους να δηλώσουν αν θα ακολουθήσουν ή όχι.

Υ.Γ. Θα παρακαλουσα για το θέμα της Δράμας να μην αναφέρουμε περισσότερα. Θα κανονίσουμε σύντομα αυτή την εκδρομή ευχομαι χωρίς ατελείωτα πόστ και τελική ακύρωση. Πάντως βλέπω να κάνουμε κάτι μονοήμερο καθώς οι περισσότεροι έχουν υποχρεώσεις (χωρίς να αποκλείει τους υπόλοιπους από διανυκτέρευση).
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 11 Νοέμ 2004, 10:41

xtrail έγραψε:...αυτό που λέμε για αυτή την Κυριακή 14 είναι να πάμε Κίσσαβο...

Αγαπητοί φίλοι,

αν πάτε στον Κίσσαβο μια ενδιαφέρουσα διαδρομή, εφόσον ο καιρός το επιτρέπει, είναι η ανάβαση στην εγκατελειμένη πλέον βάση του ΟΤΕ στην β' κορυφή του βουνού. Η θέα είναι θεϊκή :P (Ολυμπος, Πήλιο, Πίνδος Θεσσαλονίκη) και το τελικό ανέβασμα ενδιαφέρον :wink:

Αλλο must see είναι και το καταφύγιο, στο οποίο μπορείτε να φάτε αλλά και να μείνετε εφόσον έχετε συννενοηθεί πρώτα. Τα αξιοθέατα πολλά, αλλά σας αφήνω να τα ανακαλύψετε μόνοι σας :P
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κυριακή 14/11/2004 στον Κίσσαβο

Δημοσίευσηαπό xakou » 11 Νοέμ 2004, 12:20

xtrail έγραψε:Μέχρι στιγμής μέσα είναι georgek,gmav,yannis,xtrail και πιθανόν mato.


Σκέφτομαι να έρθω και εγώ (εκτός απροόπτου...)
Για πείτε μου λεπτομέριες.... (Θα είναι η πρώτη μου εκδρομή - συνάντηση με σας).
Από που θα ξεκινήσουμε, τί ώρα, ο χάρτης της διαδρομής μήπως μπορεί να γίνει scan; κ.τ.λ......
xakou
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 11 Νοέμ 2004, 15:04

Dr.Format έγραψε:η ανάβαση στην εγκατελειμένη πλέον βάση του ΟΤΕ στην β' κορυφή του βουνού.....Αλλο must see είναι και το καταφύγιο
Για πες περίπου που βρίσκετε? Εννοώ από πιά κατευθηνση θα μπούμε. Μήπως είναι η κορυφή του Προφήτη Ηλία? Το καταφύγιο είναι πάνω από την Σπηλιά? Απ' ότι κατάλαβα από την κουβέντα με τον Γιάννη είναι πως θα κινηθούμε Ανατολή, Σπηλιά κλπ. Ως προς την ανακάλυψη σίγουρα αυτό είναι που αξίζει.
Βλέπω πως ο καιρός μαλλον θα είναι βροχερός.
xakou έγραψε:Σκέφτομαι να έρθω και εγώ (εκτός απροόπτου...)
Για πείτε μου λεπτομέριες.... (Θα είναι η πρώτη μου εκδρομή - συνάντηση με σας). Από που θα ξεκινήσουμε, τί ώρα, ο χάρτης της διαδρομής μήπως μπορεί να γίνει scan;
Συνήθως οι της Θεσσαλονίκης βρισκόμαστε στα διόδια. Μπορούμε όμως να δώσουμε ραντεβού στον σταθμό του Κορινού για εναν καφέ και μια γρήγορη ενημέρωση και ανεφοδιασμό. Για την ώρα θα πρότεινα να είναι το αργότερο 9.30 να βρεθούμε στον σταθμό και στις 10 να ξεκινήσουμε. Ισως ειναι νωρίς αλλά καλύτερα να έχουμε χρόνο για περιλανήσεις παρά να είμαστε με την ψυχή στο στόμα, μην μας πιάσει το σκοτάδι. Θα συναντηθούμε με τα παιδιά από Λιτόχωρο σε μέρος που θα κανονίσουμε.
Περισσότερες λεπτομέρειες για το που θα κινηθούμε, την Παρασκευή μετά την συνάντηση μας, που μπορεί να έρθει και όποιος θέλει φυσικά (μέρος και ώρα θα το γράψουμε)
Αν έχεις pmr τα παίρνεις μαζί και τα δύο, με φρέσκες μπαταρίες. Ενα αδιάβροχο και γαλότσες. Αν έχεις ιμάντα, συρματόσχοινο,φτυαρι κλπ φέρτα επίσης. Δεν ξέρουμε τι ακριβώς θα συναντήσουμε, αλλά μην τρομάζεις κιόλας- ας τα έχεις και αχρείαστα να είναι-. Επίσης μπορείς να φέρεις και την παρέα σου.
mato έγραψε:πάω με τον ΣτεΒΕ στα Πομακοχώρια
Αν μας το είχες πει νωρίτερα :( θα κανονίζαμε να ερχόμασταν μαζί σας...Καλά να περάσετε και κράτα τις διαδρομές στο gps του μυαλού σου!
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 11 Νοέμ 2004, 16:51

:( Και γω θελω....Αλλα δεν μπορώ! Είχα την ελπίδα να φοβηθείτε τον Κίσσαβο και να έρθεται στο Παίκο!!! Αλλα...
Όπως και να'χει καλά να περάσετε εγω θα παω μια βολτούλα στα Λιβάδια για παιχνίδι στη λάσπη και λίγη ρετσινα στη "ΜΟΣΧΟΠΟΛΙ" :P :lol: 8) (το παλιο όνομα του χωριού και νην παραδοσιακός ξενώνας).
Αυτον τον καιρό εχω διάβασμα αλλα σε κανα μήνα χαλαρώνω.Οπότε θα προσπαθήσω να τα πούμε απο κοντά.
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό yannis » 11 Νοέμ 2004, 20:29

Dr.Format έγραψε:
xtrail έγραψε:...αυτό που λέμε για αυτή την Κυριακή 14 είναι να πάμε Κίσσαβο...

Αγαπητοί φίλοι,

αν πάτε στον Κίσσαβο μια ενδιαφέρουσα διαδρομή, εφόσον ο καιρός το επιτρέπει, είναι η ανάβαση στην εγκατελειμένη πλέον βάση του ΟΤΕ στην β' κορυφή του βουνού. Η θέα είναι θεϊκή :P (Ολυμπος, Πήλιο, Πίνδος Θεσσαλονίκη) και το τελικό ανέβασμα ενδιαφέρον :wink:

Αλλο must see είναι και το καταφύγιο, στο οποίο μπορείτε να φάτε αλλά και να μείνετε εφόσον έχετε συννενοηθεί πρώτα. Τα αξιοθέατα πολλά, αλλά σας αφήνω να τα ανακαλύψετε μόνοι σας :P


Thanks doc,
ανατρέξαμε στο άρθρο του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΑΝΟΡΑΜΑΤΟΣ (τεύχος 19, χειμώνας 2000) το οποίο έχει ένα εκτεταμένο άρθρο για τον Κίσσαβο και αναφέρει και τη διαδρομή που προτείνεις. Αυτήν είχαμε και μεις κατα νου. Απλά δεν το μαρτυρούσαμε :wink:
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό yannis » 11 Νοέμ 2004, 20:33

NIKOLAS_L200 έγραψε::( Και γω θελω....Αλλα δεν μπορώ! Είχα την ελπίδα να φοβηθείτε τον Κίσσαβο και να έρθεται στο Παίκο!!!


Είπαμε να γίνουν τα φετεινά τα κρασιά πρώτα για να περάσουμε στο γυρισμό από τη Γουμένισσα να φορτώσουμε !!


Αλέξανδρε εγώ αύριο θα είμαι στην πόλη από το πρωί. Βάλε τη συνάντηση ότι ώρα σε βολεύει -όχι πολύ αργά- για να ξέρουν και τα υπόλοιπα παιδιά και όποιος ενδιαφέρεται να 'ρθει.

...και επειδή το γοργόν και χάριν έχει.....να πούμε στο EVEREST στις 7:00 ?
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Επόμενο

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες