Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Εκδρομή ΣΚ 11-12 Δεκ.

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Δημοσίευσηαπό mato » 15 Δεκ 2004, 08:26

georgek έγραψε:
'Ασε που το GPS δεν 'πιάνει' μέσα στο αυτοκίνητο, γιατί έχω μεμβράνες στα τζάμια και δεν παίρνει και εξωτερική κεραία :evil: .


... Επιτυχημένη αγορά βλέπω έκανες ...(πλάκα κάνω, το ξέρω οτι το έχεις για το σκάφος)
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό georgek » 15 Δεκ 2004, 08:50

xtrail έγραψε:Για το δε gps, εγώ θυμάμαι πως όταν είχαμε πάει στο Παρανέστι έπιανε ! :D :D :D Μηπως δεν θυμόσουνα, πως σου είπα πως βάζουμε waypoints????? 8)


Αυτά είναι μηχανήματα του Σατανά. Πολλά κουμπάκια, μενού, επιλογές, άστα να πάνε. Εγώ είχα συνηθήσει στο σκάφος που του έβαζα ένα waypoint και GOTO και απλά ακολουθούσα τη μαύρη γραμμή.
Πάντως με απογοήτευσε και η ασπρόμαυρη οθόνη αλλά και το ότι δεν υπήρχε τίποτα στο χάρτη. Ούτε ένας δρόμος. Βέβαια θα μπορούσα να καταγράψω τη διαδρομή αν
α) ήξερα πως γίνεται
β) έπιανε το gps μέσα στο αυτοκίνητο.

Δεν ξέρω πως τότε στο Λιβαδίτη έπιανε, τώρα το είχα αφήσει πολλή ώρα πάνω στο ταμπλώ και δεν έδεινε θέση. Μόλις το έβγαλα έξω από το παράθυρο μου έδειξε θέση.

Anyway σε κάθε περίπτωση ετοιμάζω project τα Χριστούγεννα, που θα κατέβω στην Αθήνα, με προμήθεια Garmin gps18usb και εγκατάσταση laptop στο αυτοκίνητο. Ίσως και οθόνη TFT. Αν καταφέρω και τον βρω, θα ζητήσω και τη βοήθεια του Dr Format ο οποίος νομίζω ότι μένει κοντά στο σπίτι μου.
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό xtrail » 15 Δεκ 2004, 09:51

Αν θέλεις σου κάνω ενα μικρό σεμινάριο. Άλλωστε σου είχα αλλάξει τα μίλια σε χλμ και αν θυμάμαι μου είχες πει να σου πω για να το γυρίσεις για το καλοκαίρι.
Αν έχεις χρόνο κάποια στιγμή βρισκόμαστε για να δούμε αυτό με το laptop. Εγώ πήγα στην λύση του pda. A και να έχεις υπόψη για εξωτερική κεραία γιατί έχεις τις μεμβράνες.
Αυτά είναι μηχανήματα του Σατανά.....Δεν ξέρω πως τότε στο Λιβαδίτη έπιανε

Υπονοείς κάτι για μένα?? :D :D
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό georgek » 15 Δεκ 2004, 10:28

Ευχαριστώ πολύ για την διάθεση για σεμινάριο!
Σίγουρα το χρειάζομαι.
Εγώ έχω ήδη laptop οπότε η λύση με το gps18usb είναι καλή και οικονομική. Επίσης αυτό είναι αδιάβροχο και έχει μαγνητική βάση για να μπορεί να τοποθετηθεί έξω από το αυτοκίνητο.
Μου φαίνεται ότι είναι καλή λύση για μένα αυτή.

Άχετα με αυτό, το gps πρέπει να το μάθω αφού το έχω και να το χρηισιμοποιώ. Μην ξεχνάς ότι είναι φορητό και έχει πολύ στιβαρή κατασκευή.

Εσύ τι θα κάνεις με εξωτερική κεραία? Πήρες?
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό georgek » 16 Δεκ 2004, 09:10

xtrail έγραψε:
Αντε να δούμε και φωτο από την περιοχή


Στο gallery ανέβηκαν μερικές φωτογραφίες από τη δεύτερη ημέρα και την επιστροφή
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες

cron