Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Εκδρομή στο ΚαράΝτερέ 16-17Οκτ

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Δημοσίευσηαπό mato » 22 Σεπ 2004, 09:58

georgek έγραψε:Εγώ έχω πάει μια φορά στο Καράντερε αλλά δεν θυμάμαι τίποτα. Ήταν η πρώτη μου εκδρομή στη Β. Ελλάδα τον Ιανουάριο και η διαδρομή Σέρρες- ξύλινα διήρκησε 13 ώρες!!!. Πολύ χιόνι. Φτάσαμε στα ξύλινα στις 3.00 πμ. Φυσικά τη διαδρομή την ήξεραν άλλοι από την παρέα μιας και είμασταν 12 τζιπ από τις Σέρρες.
Πάντως μην ανησυχεις, υπάρχει όλος ο χρόνος για να προετοιμαστούμε και να μάθουμε. Επίσης μην ξεχνάς ότι και το άγνωστο και η εξερεύνηση έχουν τη γοητεία τους.
Όσο για 'επι τα αυτά' θα φροντίσουμε όλοι. Και φυσικά για το επιδόρπιο :P


... έ να γι αυτό "ανησυχώ":
... άμα φτάσουμε στα "επί τα αυτά" στις τρεις το πρωϊ άντε να τα χωνέψεις .... και μετά το επιδόρπιο από πάνω.... για πρωϊνό θα το φάμε (της επόμενης).
καλά τι ώρα ξεκινήσατε ? 15:00 - 13;00 = δύο το μεσημέρι ? Γενάρη μήνα ?
ελπίζω να μην σας πειράζει το πρωϊνό ξύπνημα .... γιατί θα γίνω κακός :evil: :evil: :evil: :evil: (Ξύπνα Βασίληηηη....).
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 22 Σεπ 2004, 10:52

maverickman έγραψε:Αλλωστε γνωριζω πολλους που θα παρακαλανε τον χειμωνα εξω απο την συρομενη πορτα μου

Αυτούς που είχα υπόψη μου ήταν αυτό που είχε και ο Μάνος στο μυαλό του!!
Εικόνα
Άλλωστε θα σε προτιμήσουν αφού θα αλείψω το αυτοκίνητο σου με μελάκι από τα Πιέρια!!!!!!! :D :D :D :D :D :D
Για την εκδρομή ως γνωστόν εγώ μπορώ μετά τις 4 το απόγευμα του Σαββάτου. Για ημερομηνίες εκτός απροόπτου δεν έχω πρόβλημα με καμία.
Καλό θα ήταν να ξέρουμε την διαδρομή και το μέρος που θα κατασκηνώσουμε και να το ορίσουμε από πριν, ωστε να ξέρουν όλοι που θα βρεθούμε. Αν μπορούμε να έχουμε και χλμ καλό θα ήταν επίσης. Για την περιοχή υπάρχουν αρκετά sites.
Για την περιοχή υπάρχουν οι χαρτες του ΕΟΤ που δειχνουν μάλλον όλες τις εκεί διαδρομές. Ο Γιάννης νομίζω πως έχει πάει με pino και άλλους κατά εκεί.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό yannis » 22 Σεπ 2004, 11:44

Δε χρειάζεται να πάτε μακριά για πληροφορίες. Τον pino και την παρέα του θα ρωτήσετε που ξέρουν πολύ καλά τα μέρη. Καλό θα ήταν να γίνει συνεννόηση ώστε να βολεύει και αυτούς και να πάμε όλοι παρέα.

Έγινε πέρυσι τον Οκτώβριο μια 2ήμερη με τον pino και την παρέα του και περάσαμε πολύ όμορφα. Υπάρχει και η σχετική ενότητα στη "Βόρεια Ελλάδα"

http://www.off-road.gr/modules.php?op=m ... c&start=15

και

http://www.off-road.gr/modules.php?op=m ... opic&t=263

και

http://www.off-road.gr/modules.php?op=m ... =0&thold=0
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό gmav » 22 Σεπ 2004, 13:31

gmav έγραψε:Φίλε Μπάμπη, Ολοι οι καλοί χωράνε :D
και σκηνή έχουμε, και απ' όλα έχουμε. έλα και θα το κανονίσουμε..


maverickman έγραψε:Τωρα που το διαβαζω καλυτερα ο φιλος gmav δεν προσφερθηκε να με φιλοξενησει



Εδώ φίλε Μπάμπη με αδικείς.... μόνο τη δική μου σκηνή μπορώ να προσφέρω. δε μπορώ να σε προσκαλέσω για να σε κοιμίσω σε σκηνή άλλου...



Άλλωστε θα σε προτιμήσουν αφού θα αλείψω το αυτοκίνητο σου με μελάκι από τα Πιέρια!!!!!!!


Είναι αυτό που περίσσεψε από τα πλακάκια????
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό georgek » 22 Σεπ 2004, 13:35

Ο λόγος που κάναμε τόσες ώρες είναι ότι διαλέξαμε να πάμε από το πίσω δρόμο (Θέρμια) και είχε πάρα πολύ χιόνι. Εξαντλήσαμε την προσπάθεια να περάσουμε γιατί είμασταν πολύ κοντά και αφού αποτύχαμε κάναμε έναν τεράστιο κύκλο για να γυρίσουμε πίσω να πάμε από Σιδηρόνερο.
Ακόμα και έτσι δεν πτοηθήκαμε, ανάψαμε φωτιά ψήσαμε φάγαμε και κοιμηθήκαμε μια χαρά.
Τώρα όμως δεν έχει χιόνια οπότε δεν τίθεται τέτοιο θέμα.

Τώρα για την ημερομηνία, από τα παραπάνω νομίζω ότι το ΣΚ 16-17 Οκτ είναι αυτό που βολεύει τους περισσότερους.
Σε τηλ επικοινωνία με georgiou μου είπε ότι και αυτός μπορεί αυτό το ΣΚ. Επίσης ότι μπορεί να έχει πάει από Παρασκευή και να βρει σημείο κατασκήνωσης.
Σημ. Στο Καράντερε δεν πιάνουν τα κινητά. Όμως υπάρχουν άλλοι τρόποι να συννενοηθούμε.
Λογικά οι πιο πολλοί θα πάνε Σάββατο πρωϊ.
Ας κάνουμε λίστα συμμετοχών

1. xtrail
2. gmav
3. mato
4. georgiou
5. georgek
6. yannis?
7. master?
8. maverickman?
9. pyrosvestis?
10. l200?
11. ........?
.
.
.
.
.
.
.
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό georgek » 23 Σεπ 2004, 13:10

Μα τι γίνεται τέλος πάντων?
Είδατε τη φωτογραφία της αρκούδας και........φοβηθήκατε?
Anyway. Έχουμε μπροστά μας μέρες.

Για αυτό το ΣΚ θα παίξει τίποτα? Καμια κατάδυση ίσως?
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

/

Δημοσίευσηαπό synodigos » 23 Σεπ 2004, 14:43

Λογικά οι πιο πολλοί θα πάνε Σάββατο πρωϊ.
Ας κάνουμε λίστα συμμετοχών

1. xtrail
2. gmav
3. mato
4. georgiou
5. georgek
6. yannis?
7. master?
8. maverickman?
9. pyrosvestis?
10. l200?
11. ........?
[/quote]. Είμαι και εγω εδω!!!!Με νέα ανανεωμενη διαθεση για άλλα γουστα!παρατηρώ οτι πολλοί καλοί μας φίλοι άρχισαν να βγαίνουν σαν τα σαλιγκάρια μόλις είδαν τα πρωτοβρόχια(ναι,ναι για καποιον με ροζ maverik μιλαω)Παντως σκηνές εχουμε απειρες.Μανο την λαουρα θα την φιλοξενησουμε εμεις.(Παίζει μπουζούκι?κανα σκυλαδικο εννοω! :band
Κάποιος είπε πως ο δρόμος είναι η φλέβα της φωτιάς,ψυχή μου πάντα να κυλάς.Κάποιος είπε πως ταξίδι είναι μόνο η προσευχή,καρδία μου να ΄σαι ζωντανή...
Άβαταρ μέλους
synodigos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 25 Φεβ 2004, 14:14
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: /

Δημοσίευσηαπό mato » 23 Σεπ 2004, 15:05

synodigos έγραψε: Μανο την λαουρα θα την φιλοξενησουμε εμεις.(Παίζει μπουζούκι?κανα σκυλαδικο εννοω!

:D :D :D :D :D :D :D :D
H Λάουρα δέχτηκε τις σωστές επιρροές από μικρή και έχει γίνει ... ρεμπετόσκυλο.
Όσο για την φιλοξενία, πρέπει να σου πω πως στην εκδρομή, που κοιμήθηκε αναγκαστικά μέσα στο αυτοκίνητο, έφαγε ΟΛΕΣ τις ζώνες ασφαλείας (και κάτι καλώδια) και παιδεύτηκα πολύ για να τις αντικαταστήσω.
geοrgek έγραψε:Για αυτό το ΣΚ θα παίξει τίποτα? Καμια κατάδυση ίσως?

εγώ όπως είπα θα είμαι μάλλον στη Μεσολλακιά (και Κυριακή στο trial), αν ενδιαφέρεται κανείς. Αν μείνεις Σέρρες, επικοινωνούμε.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gmav » 24 Σεπ 2004, 08:41

georgek έγραψε:Για αυτό το ΣΚ θα παίξει τίποτα? Καμια κατάδυση ίσως?


Ο Αλέξης είπες ότι ίσως μπορεί την Κυριακή.
Ο ποσειδώνας (www.poseidon.ncmr.gr) δίνει κάτι 5-6 μποφοράκια νότιους ανέμους που επιρεάζουν την χαλκιδική (για Σαββατο). Για την κυριακή καλό ειναι να δούμε αύριο Σαββατο που θα έχουμε και ποιο εγκυρη πρόβλεψη.

Αρα είμαστε σε αναμονή των καιρικών εξελίξεων :D
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 24 Σεπ 2004, 09:59

Καλό θα ήταν να μην γράφουμε σε αυτή την ενότητα για ασχετα πραγματα.
Για την Κυριακή υπάρχει ενότητα για ενα Trial προς Καβάλα. Αν ειναι πάμε ειτε εκει, είτε προς Σέρρες.

Για την εκδρομή τώρα. Ο φίλος pino μου έστειλε τις ακόλουθες συμβουλές και τον ευχαριστώ:
--- "ΜΗΝ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΕΤΕ ΣΤΟ ΣΤΡΑΒΟΡΕΜΑ" η υγρασία είναι 99%.
--- Πρέπει να έχετε δικά σας ξύλα (το Δασαρχείο είναι πολύ αυστηρό και παντού)
--- Μην αφήνετε πράγματα έξω από την σκηνή οι αλεπούδες είναι πολύ εξοικιομένες με τους ανθρώπους.
--- Αρκούδες υπάρχουν και είναι αρκετά φιλικές)) αν δεν τις τρομάξετε.
--- Αν αποφασίσετε να περιηγηθήτε φροντίστε να έχετε κάυσιμα.
---Από Δράμα είναι 80 χιλ έως την Ελατιά με πολύ στριφτερό δρόμο. Υπολογίστε 2.5 ώρες.
--- Επιστροφή από Παρανέστι (Α) ή από Ποταμούς (Δ) για πλουραλισμό τοπίων


Για την ημερομηνία κι εμενα με βολευει στις 16-17 (αλλά από Σαβ απόγευμα ή πολύ πρωι Κυριακής). Επειδή πιθανον να μην υπάρχει σήμα θα οργανώσουμε ώστε να υπάρχουν VHF CB κλπ ώστε να βρεθούμε όλοι ευκολα. Εννοειται πως όλοι θα έχουμε PMR για τις βόλτες στην γύρω περιοχή
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό georgek » 27 Σεπ 2004, 13:18

xtrail έγραψε:
--- "ΜΗΝ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΕΤΕ ΣΤΟ ΣΤΡΑΒΟΡΕΜΑ" η υγρασία είναι 99%.
---


Να μην ξεχάσουμε να πάρουμε και το ....ψαροντούφεκο μαζί.
Εκεί που κοιμόμαστε μπορεί να περάσει από δίπλα καμια .......πέστροφα :shock: :shock:

Μην τη χάσουμε :lol: :lol:
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό maverickman » 28 Σεπ 2004, 20:14

8) ε ρε να δεις που το φορτηγακι παλι θα μας σωσει... :twisted:
Προσοχη παρακαλω! Κρατησεις... δωματιων μονο με αποδεικτικο καταθεσης σε λογαριασμο της alpha bank. :lol: :lol: :lol:

...Λες να αλλαξω τι nickname μου σε tranzitman? Λες? :?
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Re: /

Δημοσίευσηαπό maverickman » 28 Σεπ 2004, 20:29

synodigos έγραψε:Λογικά οι πιο πολλοί θα πάνε Σάββατο πρωϊ.
Ας κάνουμε λίστα συμμετοχών

1. xtrail
2. gmav
3. mato
4. georgiou
5. georgek
6. yannis?
7. master?
8. maverickman?
9. pyrosvestis?
10. l200?
11. ........?
. Είμαι και εγω εδω!!!!Με νέα ανανεωμενη διαθεση για άλλα γουστα!παρατηρώ οτι πολλοί καλοί μας φίλοι άρχισαν να βγαίνουν σαν τα σαλιγκάρια μόλις είδαν τα πρωτοβρόχια(ναι,ναι για καποιον με ροζ maverik μιλαω)Παντως σκηνές εχουμε απειρες.Μανο την λαουρα θα την φιλοξενησουμε εμεις.(Παίζει μπουζούκι?κανα σκυλαδικο εννοω! :band[/quote]
...........................................................................................
ξερει κανενας ποσο βατοι θα ειναι οι δρομοι?Και ρωτω γιατι μαλλον δεν θα μπορεσω να παρω το :car3: μου :( :( :( μιας και μολις θα το εχω παρει απο τον λαμαρινά με διορθωμενα κατι τσεκαρισματα ενοψει του γαμου της αδελφης μου. Αρα η λυση που παιζει για μενα ειναι κλασικη θα παρω μαλλον το φορτηγακι μου.
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 28 Σεπ 2004, 20:42

yannis έγραψε:Δε χρειάζεται να πάτε μακριά για πληροφορίες. Τον pino και την παρέα του θα ρωτήσετε που ξέρουν πολύ καλά τα μέρη. Καλό θα ήταν να γίνει συνεννόηση ώστε να βολεύει και αυτούς και να πάμε όλοι παρέα.

Έγινε πέρυσι τον Οκτώβριο μια 2ήμερη με τον pino και την παρέα του και περάσαμε πολύ όμορφα. Υπάρχει και η σχετική ενότητα στη "Βόρεια Ελλάδα"

http://www.off-road.gr/modules.php?op=m ... c&start=15

και

http://www.off-road.gr/modules.php?op=m ... opic&t=263

και

http://www.off-road.gr/modules.php?op=m ... =0&thold=0


Ουφ! Εψαχνα γιαυτες τις δημοσιευσεις αλλα δεν τις εβλεπα.
Παντως χαρηκα γιατι προσεξα οτι περασε και μια κλουβα κατι που μου δινει κουραγιο.Και φυσικα υπαρχει και το ζητημα εαν πιστευει καποιος οτι θα καθυστερει το προγραμα η αδυναμια της (ισως :twisted: ) να κινηθει το ιδιο ευκολα με τα αλλα 4Χ4.

:clubbed:το πιστευει κανενας?
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 29 Σεπ 2004, 06:49

Μέχρι τώρα είμαστε:

1. xtrail
2. gmav
3. mato
4. georgiou
5. georgek
6. maverickman
7. terry
8. master?
9. pyrosvestis?
10. l200?
11. yannis?
12. ...?
Από τον Κώστα (terry) υπήρχε η εξής παρατήρηση: σε περίπτωση που βρέχει τι κάνουμε?Οι σκηνές που υπάρχουν δεν είναι και για πολύ φθινόπωρο... Η αναφορά του Γιώργου (georgek) για ξύλινα σπιτάκια ή κάποιο υπόστεγο μπορούν να επαληθευτούν?
Προτείνω να κάνουμε μια συνάντηση αυτό το Σάββατο το απόγευμα (ο Κώστας έχει να πάει παλι σε γάμο....δεν ξέρω τι γίνεται με αυτό το παιδί!!!) ή Παρασκευή, ώστε να το διοργανώσουμε καλύτερα. Αν μπορούν να είναι και οι μακρινοί ακόμα καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες