Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Εκδρομή στο ΚαράΝτερέ 16-17Οκτ

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Δημοσίευσηαπό xtrail » 06 Οκτ 2004, 22:00

Μετά από συζητήσεις με μέλη, καταλήξαμε στα εξής:

Μέχρι τώρα είμαστε:
1. xtrail+synodigos
2. gmav
3. mato
4. georgiou
5. georgek
6. maverickman
7. terry
8. yannis
9. pyrosvestis
10. master?
Όλοι οι παραπάνω θα είναι με τα αυτοκίνητα τους και με τουλάχιστον 1 συνοδηγό. Άρα περί τα 18-20 άτομα
Επιπλέον ο Γιάννης μου ανέφερε ότι μπορεί να ακολουθήσουν άλλα 4 αυτοκίνητα. Περίπου 10 άτομα
Και οι μισοί να έρθουν, είναι αρκετά τα άτομα.Γι΄αυτό δεν θα ισχύσει το "πάμε και βλέπουμε"-δεν είμαστε παρέα των 3 ατόμων-, αλλά θα ακολοθουθεί όσο το δυνατόν πιστά το πρόγραμμα

α) Υπάρχει από όλους η διάθεση να ακολουθήσουν και το μόνο που μπορεί να αλλάξει την γνώμη αρκετών είναι ο καιρός. Ετσι εφόσον διαπιστώσουμε πως εκείνο το ΣΚ θα βρέχει η εκδρομή θα ακυρωθεί αφού οι πρόθυμοι θα ειναι λίγοι. Σε αυτό συμφωνεί η πλειοψηφία. Εφόσον ο καιρός ειναι καλός αλλά βρούμε εκεί άσχημο καιρό, το αντιμετωπίζουμε επι τόπου
β) Για την διαμονή υπάρχει η διάθεση για κατασκηνωση. Οι συνθήκες θα είναι ελευθερου καμπινγκ με αρκετή υγρασία και κρύο. Γι΄αυτό θα πρέπει όλοι να είναι εξοπλισμένοι κατάλληλα. Η ιδέα για διαμονή στο εργοτάξιο του Λεπίδα δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι εφικτή αφού ο αριθμός των ατόμων που θα ακολουθήσουν, δεν ειναι ακόμα γνωστός. Μπορεί να γίνει μια αναγνωριστική κλήση προς το δασαρχείο-Μάνο ή Μπάμπη ας αναλάβετε, χωρίς να πείτε πολλές λεπτομέρειες- (εκει να ζητηθεί να έρθουν σε επαφή με τον τμηματάρχη του εργοταξίου του Λεπίδα)
γ) Περιμένω πληροφορίες για διαμονή στα Θέρμια από Δημήτρη. Αυτό πιθανόν να φτιάξει και την διαδρομή.
δ) Επειδή δεν θα είναι γνωστός ο αριθμός των ατόμων που θα ακολουθήσουν, η ιδέα που είχαμε καταλήξει για τα περί προμηθειών, αυτές θα πρέπει να γίνει ατομικά ή ανα αυτοκίνητο ή και περισσότερα άτομα κατόπιν συνενόησης, αλλά σίγουρα όχι από 1-2 άτομα για όλους. Επιπλέον θα πρέπει ο καθένας να προβλέψει να έχει μαζί του και κονσέρβες κλπ σε περίπτωση που δεν θα μπορέσουμε να ψήσουμε. Αναφέρω πως η ταβέρνα Διόνυσος στο Παρανέστι είχε πολύ νόστιμα κρέατα!!!!
Το μόνο σίγουρα που θα πρέπει να επιληφθεί ειναι τα τουλουμπάκια -ενα φορτηγό αρκεί- και ξέρετε για ποιον μιλάω :D .
ε) Ως προς το που θα κινηθούμε, θα ακολουθηθεί συγκεκριμένη πορεία. Επειδή κάποιοι (μάλλον λίγοι) θα βρεθούν εκεί από Παρασκευή, για το πρόγραμμα εκείνης της ημέρας θα το κανονίσουν μεταξύ τους. Μπορούν να κατασκηνώσουν στο μέρος που βρήκαμε. Οι υπόλοιποι που θα ανέβουν Σάββατο θα ακολουθήσουν το πρόγραμμα, εκτός και αν λόγω βροχής αλλάξουν τα δεδομένα.
Το τμήμα της διαδρομής που είναι με πράσινο έχει πολλά πράγματα για να δει κανείς (καταρράκτες Α. Βαρβάρας, Τριχωνίου-Λειβαδίτη-, Λεπίδα, πέτρινα γεφύρια κλπ) Ακόμα και μόνο σε αυτό το κομμάτι να κινηθούμε μας καλύπτει για δύο ημέρες. Για αυτό το τμήμα υπάρχει η δυνατότητα για διαμονή στο εργοτάξιο Λεπίδα και 2 σημεία-ξέφωτα που είδαμε. Από την προηγούμενη εκδρομή που είχε γίνει, είχε προταθεί και το Μ. Λιβάδι (45χλμ από Παρανέστι) το οποίο εμείς δεν προσεγγίσαμε. Σε όλα αυτά μπορούμε να περιοριστούμε μόνο το Σάββατο και να γίνει επιλογή επιτόπου.
Για την Κυριακή η διαδρομή θα γίνει είτε από τον δρόμο των Θερμίων προς Καρά Ντερέ, με στάση εκεί για φαγητό και επιστροφή από τον ίδιο δρόμο ή από Σιδηρόνερο, είτε θα κινηθούμε προς το δάσος Φρακτού (από Παρανέστι 52χλμ) και επιστροφή από τον ίδιο δρόμο. Για τις συγκεκριμένες διαδρομές δεν μπορώ να πω γιατί δεν γνωρίζω την αυτονομία πχ NIVA. Λέω ενδεικτικά ως η διαδρομή από Παρανέστι-Θέρμια-Καράντερε-Σκαλωτή- Σιδηρόνερο-Δράμα είναι περίπου 150χλμ. Η πράσινη διαδρομή περίπου 60 χλμ. Από εκεί και πέρα έχει να κάνει και πόσο θα κινηθούμε και σε άλλα σημεία.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό georgek » 07 Οκτ 2004, 07:49

Πολύ άγχος, πολύ άγχος!!!

Φαινομενικά είμαστε πολλοί αλλά στην πράξη σχεδόν όλοι έχουμε συνυπάρξει σε τέτοιες καταστάσεις οπότε θεωρώ ότι θα μπορέσουμε να συντονιστούμε.
Προσοχή χρειάζεται στα άτομα που θα έρθουν μαζί για πρώτη φορά. Πρέπει να ξέρουν πολύ καλά που πάνε και να έρθουν κατάλληλα προετοιμασμένοι (και ψυχολογικά). Έτσι θα περάσουμε όλοι καλά.
Για τις προμήθειες νομίζω τελικά ότι το καλύτερο είναι να γίνουν κατά γκρουπάκια, δηλαδή όποιοι μπορούν να συνενοηθούν μεταξύ τους και να ομαδοποιήσουν τις προμήθειες.
Επίσης από εξοπλισμό ας φέρει ο καθένας ό,τι έχει.
Για τη βενζίνη θεωρώ επιβεβλημένη τη μεταφορά εφεδρικού δοχείου. Νομίζω ότι 20-30lt είναι αρκετά. Εγώ θα έχω 20 lt μαζί μου.

Το βασικότερο από όλα είναι να έχουμε όλοι καλή διάθεση, αισιοδοξία και θετική ενέργεια. Είναι η πρώτη 'χειμερινή' εξόρμηση με διανυκτέρευση όμως όχι η τελευταία :D :D
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό xtrail » 07 Οκτ 2004, 08:35

Δεν υπάρχει καθόλου αγχος. Γίνεται αναφορά στο που θα παμε , τι θα κάνουμε, τι πρέπει να έχουμε κλπ, ώστε να μην εμφανιστούν άτομα με λευκό αθλητικό παπούτσι :shock: , που θα περιμένουν από τους άλλους να τους φροντίσουν :evil: . Και επιπλέον να ξέρουν και όλοι τι θα κάνουμε και όχι μονο όσοι μιλάμε τηλεφωνικά :wink: . Άλλωστε το πρόγραμμα δεν είναι κάτι που ακολουθηθεί πιστά, αλλά θα διαμορφωθεί επιτόπου ανάλογα με τις συνθήκες. Ειναι περισσότερο ο μπούσουλας - δεν πρότεινα πχ να πάμε πρωτα να δουμε αυτό, να κάνουμε το άλλο-.
Συμφωνώ μαζί σου σε όλα τα υπόλοιπα.
Πιθανόν να χρειαστεί μια συνάντηση για να κανονίσουμε λεπτομέρειες.
Οι χαρτες είναι έτοιμοι!!!
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 07 Οκτ 2004, 08:50

georgek έγραψε:Πολύ άγχος, πολύ άγχος!!!

θα πάρω αγχολυτικά από την Παρασκευή το βράδυ.

georgek έγραψε:...... Προσοχή χρειάζεται στα άτομα που θα έρθουν μαζί για πρώτη φορά. Πρέπει να ξέρουν πολύ καλά που πάνε ...


δεν θα σ' αφήσω απ' τα μάτια μου.

georgek έγραψε:...και να έρθουν κατάλληλα προετοιμασμένοι (και ψυχολογικά). Έτσι θα περάσουμε όλοι καλά....


για την ψυχολογική προετοιμασία δεν ξέρω... αλλά για να "περάσουμε όλοι καλά" μήπως να πάρω μαζί τα αγχολυτικά που λέγαμε ?
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό georgek » 07 Οκτ 2004, 08:59

mato έγραψε: για να "περάσουμε όλοι καλά" μήπως να πάρω μαζί τα αγχολυτικά που λέγαμε ?


Πάρε μαζί το μπουζούκι και μερικά μπουκαλάκια κρασί και μην ανησυχεις για τίποτα :P :P :P
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό synodigos » 07 Οκτ 2004, 13:12

mato έγραψε:
georgek έγραψε:Πολύ άγχος, πολύ άγχος!!!

θα πάρω αγχολυτικά από την Παρασκευή το βράδυ.

georgek έγραψε:...... Προσοχή χρειάζεται στα άτομα που θα έρθουν μαζί για πρώτη φορά. Πρέπει να ξέρουν πολύ καλά που πάνε ...


δεν θα σ' αφήσω απ' τα μάτια μου.

georgek έγραψε:...και να έρθουν κατάλληλα προετοιμασμένοι (και ψυχολογικά). Έτσι θα περάσουμε όλοι καλά....


για την ψυχολογική προετοιμασία δεν ξέρω... αλλά για να "περάσουμε όλοι καλά" μήπως να πάρω μαζί τα αγχολυτικά που λέγαμε ?

Μανο αν θες να παρεις κατι μαζι σου για την διαθεση δεν πρεπει να παρεις μαζι σου αγχολυτικα σε χαπια,αλλα σε καπνιζοντα μορφη!!!περισσοτερα δεν λεω γιατι θα μας την πεσει η διωξη!!
Κάποιος είπε πως ο δρόμος είναι η φλέβα της φωτιάς,ψυχή μου πάντα να κυλάς.Κάποιος είπε πως ταξίδι είναι μόνο η προσευχή,καρδία μου να ΄σαι ζωντανή...
Άβαταρ μέλους
synodigos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 25 Φεβ 2004, 14:14
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό synodigos » 07 Οκτ 2004, 13:19

Παντως θα ηταν καλο οπως ειπε και ο x-trail να πραγματοποιηθει μια συναντηση,κατα προτιμηση το Σαββατο,και να συναντηθουμε ολοι για να κανονισουμε ολες της λεπτομεριες.Να δουμε για τις προμηθειες και κανονισουμε και της πιθανες ωρες αναχωρισης για αυτους που θα ταξιδεψουνε κονβοϊ.Ας πουνε οσοι μπορουν το Σαββατο και τι ωρα για να ετοιμασουμε με τον x-trail και μικρους χαρτες με την πιθανη διαδρομη.
Κάποιος είπε πως ο δρόμος είναι η φλέβα της φωτιάς,ψυχή μου πάντα να κυλάς.Κάποιος είπε πως ταξίδι είναι μόνο η προσευχή,καρδία μου να ΄σαι ζωντανή...
Άβαταρ μέλους
synodigos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 25 Φεβ 2004, 14:14
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό gmav » 07 Οκτ 2004, 13:26

καλημέρα.
εγω το Σάββατο στης 18:30 έχω να πάω σε γάμο..... άρα μπορώ μέχρι της 17:00.
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό georgek » 07 Οκτ 2004, 13:27

Εγώ θα είμαι στην Αθήνα το Σάββατο. Αν μπορείτε όλοι οι υπόλοιποι συναντηθείτε και θα μου τα πείτε από το τηλ.
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό gmav » 07 Οκτ 2004, 13:30

synodigos έγραψε:....και να συναντηθουμε ολοι για να κανονισουμε ολες της λεπτομεριες....


σε ποιο μαγαζί θα πάμε για να χωρέσουμε όλοι??????????
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό georgek » 07 Οκτ 2004, 13:35

Να αντιπροτείνω την Τρίτη το απόγευμα κατά τις 8.00-8.30? Στο γνωστό μέρος σσσσσσσσσσσσσ..........(JOY - Μαϊάμι) :roll:
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό Geo » 07 Οκτ 2004, 13:45

Ζηλεύω......... :(
Άβαταρ μέλους
Geo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 16 Μάιος 2004, 21:56
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 07 Οκτ 2004, 13:55

georgek έγραψε:Να αντιπροτείνω την Τρίτη το απόγευμα κατά τις 8.00-8.30?


κι εγώ ενδέχεται να λείψω Σάββατο, θα προτιμούσα άλλη μέρα - Κυριακή ίσως. Επίσης Δευτέρα, Τετάρτη και (κάθε) Παρασκευή είμαι πλέον "κλεισμένος" ( :band: ), οπότε Τρίτη είναι ΟΚ. Από μέρος όπου θέλετε.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 07 Οκτ 2004, 14:19

Ζηλεύω.........

Κι αν δεν μπορεις Γιώργο να έρθεις στην εκδρομή, ελα να σε δουμε να μας δεις!!
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό synodigos » 07 Οκτ 2004, 15:36

Η Tριτη δεν ειναι ασχημη ιδεα,(αν και δεν θα ειμαι εκει λογω πανεπιστημιου)απλως το προβλημα που ισως να υπαρξει ειναι οτι στενευει το χρονικο πλαισιο που θα μεινει για αγορες.Βεβαια το καλο ειναι οτι θα εχουμε περισσοτερες πληροφοριες για τον καιρο.Θα παρω τον Kωστα να τον ρωτησω ποτε μπορει και αυτος.Τριη μαλλον δυσκολο για οσους δουλευουν σε καταστηματα.Μηπως Κυριακη?Οσο για το μαγαζι εννοειται το στεκι του off-road β.Ελλαδος ,JOY.
Κάποιος είπε πως ο δρόμος είναι η φλέβα της φωτιάς,ψυχή μου πάντα να κυλάς.Κάποιος είπε πως ταξίδι είναι μόνο η προσευχή,καρδία μου να ΄σαι ζωντανή...
Άβαταρ μέλους
synodigos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 25 Φεβ 2004, 14:14
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες