Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Εκδρομη και άλλα!!!!

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Δημοσίευσηαπό skier78 » 05 Νοέμ 2008, 23:06

xtrail έγραψε:1. Φίλε skier αν δεν θέλεις κάποιους στην παρέα, πρόβλημα σου. Έλα με το sunny καλύτερα, να είμαστε και περισσότερα νισσαν :).


Φίλε xtrail εγώ δεν απόκλεισα κανέναν.Απλά είδα ότι επειδή μάλλον θα υπάρχουν και οχήματα χωρίς αργά διαφορικά είπα να έρθω με το nissan και να πλατσουρίσω στα ρυχά μαζί σας.Εξάλου είμαι σίγουρος ότι εκεί που θα φτάσει ένα τζιπ χωρίς αργά διαφορικά μπορεί να φτάσει και το sunny χωρίς να σας είναι εμπόδιο.Και αυτό που ειπα για τον ιμάντα,εντάξει μια πλάκα έκανα, εννοείτε ότι θα τον πάρω για να με τραβήξουν αν χρειαστεί.Τώρα αν θέλετε να έρθω με το pinin το βούλιαγμα είναι 100%.
Και ο eldar ήταν σαφής.Οτι όποιος θέλει θα χωθεί στη λίμνη και από εκεί και πέρα η διαδρομή θα είναι εφικτή για όλα τα οχήματα.
MITSUBISHI PAJERO PININ 2.0 GDI
NISSAN SUNNY 1.6 4WD
SUBARU JUSTY 1.0 4WD
DAIHATSU TERIOS 1.3 '97
..........
Άβαταρ μέλους
skier78
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: 07 Οκτ 2007, 21:44
Τοποθεσία: Νάουσα

Δημοσίευσηαπό mahosvvt » 06 Νοέμ 2008, 08:08

xtrail έγραψε:2. eldar αφού θα έχει τόσο νερό να φωνάξουμε και τον ναυαρχο Μαχο (αν και με τον γάμο πνίγεται αλλού αυτός)


με φωναξε κανεις? :lol: :lol: :lol:

καλυτερα γνωμη μου αφου θα δωσετε ραντεβου στο λιμανακι παρτε και μια ενημερωση για την κατασταση της λιμνης απο τον Γαιννη το Ρεκλο στον ''ΟΙΚΟΠΕΡΙΗΓΗΤΗ'' και ανα χρειαστει καποιο μεγαλο αυτοκινητο τραβηγμα να ειναι ενημερος ωστε να μπορεσει να ερθει να σας βοηθησει

δειτε και αυτο το video για να θυμηθουμε 1 .....παλιο κολλημα στη λιμνη :lol: :lol: :lol: :lol:
http://www.youtube.com/watch?v=pLGjKeu-OQM
Άβαταρ μέλους
mahosvvt
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 24 Φεβ 2006, 17:08
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό maverickman » 06 Νοέμ 2008, 08:30

xtrail έγραψε:1. Φίλε skier αν δεν θέλεις κάποιους στην παρέα, πρόβλημα σου. Έλα με το sunny καλύτερα, να είμαστε και περισσότερα νισσαν :).


προσοχη αλεξανδρε θα σε κατηγορησουν για αθεμητο ανταγωνισμο.... :lol:

eldar έγραψε:Εσενα Xtrail αν δε σε δω να σε ξεκολλάει τρακτερ.......
:D :D :D :D :D :D :D :D


μεταξυ μας eldar εχει κανει συμφωνια με την λασπη ρε συ........ :roll:
βλπ και παλαιοτερες ενοτητες..... οποτε μην τον τσιγκλας και σε μαζευουμε απο καμια νερολακουβα
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό star-mkb » 06 Νοέμ 2008, 10:09

Αφού θα υπάρχουν pin in στην παρέα θα έρθουμε με το μικρό αυτοκίνητο της γυναίκας μου,γιατί όπου πάει το pin in πάει και ένα οποιδήποτε αυτοκίνητο,χωρίς καν τετρακίνηση.Ειχα στην αρχή επιφυλάξεις γιατί νόμιζα ότι θα ήταν μόνο γνήσια τετρακίνητα,δηλ pathfinder,vitara,jimny,navara,xtrail,rav κλπ.
Άβαταρ μέλους
star-mkb
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2006, 20:46
Τοποθεσία: ΠΑΝΟΡΑΜΑ,ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό xtrail » 06 Νοέμ 2008, 10:25

Παιδιά δεν χρειάζονται διαπληκτισμοί. Απλά όταν μπαινουν εκδρομες και περιμένουμε να μαζευτεί κόσμος (γνωστοί και άγνωστοι) δεν γίνεται να είναι κάτι παραπάνω από βατή διαδρομή, αντε να έχει και παιχνίδι για όσους θέλουν να το χώσουν. Κι αυτό γιατί δεν ξέρεις ο άλλος τι εμπειρία έχει, τι διαθέσεις έχει κλπ

Για παραπάνω πράγματα (κολλήματα, ιμαντες κλπ) το λέμε από την αρχή και όποιος νομίζει πως μπορεί, ακολουθεί. Τοτε όμως θα μαζευτούν 3-4 αυτοκίνητα, το πολύ που θα γνωρίζονται καλά μεταξύ τους και κανένας δεν θα διαμαρτυρηθεί αν το αυτοκινητό του γδαρθεί, ταλαιπωρηθεί, κολλήσει, σπάσει.

ΥΓ. Δεν καθορίζω εγω ή κάποιος άλλος το ύφος των διαδρομών-εκδρομών, αλλά όλη η παρέα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 06 Νοέμ 2008, 10:29

star-mkb έγραψε:Αφού θα υπάρχουν pin in στην παρέα θα έρθουμε με το μικρό αυτοκίνητο της γυναίκας μου,γιατί όπου πάει το pin in πάει και ένα οποιδήποτε αυτοκίνητο,χωρίς καν τετρακίνηση.Ειχα στην αρχή επιφυλάξεις γιατί νόμιζα ότι θα ήταν μόνο γνήσια τετρακίνητα,δηλ pathfinder,vitara,jimny,navara,xtrail,rav κλπ.


:twisted: :twisted: :twisted: πολύ σωστό σε βρίσκω


για να σου κανω παρέα εγω λεω να ερθω με το 2CV που πάει και με τρεις ρόδες άμα χρειαστεί :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό jstalikas » 06 Νοέμ 2008, 10:29

Καλημέρα σας κύριοι

Αν και δεν έχω γνωριστεί με τον περισσότερο κόσμο και ίσως οι παλιότεροι μόνο να με ξέρουν θα ήθελα να σας μεταφέρω μερικά πράγματα για τη λίμνη της κερκίνης...

Πραγματικά η λάσπη είναι ατελείωτη εκεί μέσα και έτσι και βουλιάξεις εκεί αν δεν υπάρχει βαρύ όχημα με εργάτη και ιμάντες θα μείνεις μέχρι τον αύγουστο και όχι μέχρι το άλλο πρωί...
Η πρώτη γνωριμία με τη λίμνη έγινε όπως λέει και ο μάχος μαζί με τον άνθρωπο που την ξέρει σαν την παλάμη του.... Τον κ. Ρέκλο του οικοπεριηγητή. Η εμπειρία απερίγραπτη, λάσπη άπειρη, κολλήματα 3-4/οχημα με το Defender του Ρέκλου να ξεκολάει τα πάντα ακόμη και LC. H Βασική παράκληση του κ. Ρέκλου ήταν απλά να μην παρεκλίνει κανείς από τα πατήματα του δικού του οχήματος γιατί αριστερά και δεξιά της διαδρομής το βάθος αρκετό για να αφήσει μόνο την κεραία του CB μόνο να φαίνεται...
Φωτογραφίες υπάρχουν από την εξόρμηση αυτή σε παλαιότερο thread. Αν θυμάμε καλά ήταν 02/2006.

Με βάση τα παραπάνω που σας είπα και βλέποντας τη διάθεση που έχετε να μπείτε για τα καλά στη λίμνη θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήματα...
1. Θα υπάρχει βαρύ όχημα με εργάτη.
2. Πόσο καλά γνωρίζει ο πλοηγός το ανάγλυφο της λίμνης και τα σημεία που πρέπει να πατήσουν τα οχήματα?
Απορίες εύλογες που όσο και να διάβασα δεν βρήκα απαντήσεις. Επίσης καλώς ζητάτε τα οχήματα να έχουν κοντές σχέσεις αλλά κύριοι εκει μέσα έτσι και κολήσει κάποιος μόνο με βοήθεια από άλλο όχημα θα συνεχίσει...
Όλα αυτά δεν τα λέω για να σας φοβίσω ή να το παίξω έμπειρος και ικανός... απλά για να αναλογιστείτε και να ζυγίσετε λίγο την κατάσταση μιας και πιστεύω ότι προέχει για όλους εδώ μέσα η ασφάλεια των επιβατών και των οχημάτων σας.
Επίσης επειδή έχω βρεθεί σε αρκετά κολήματα η ταλαιπωρία για τους ΜΗ εμπλεκόμενους δεν συμβάλει και τόσο στην καλή διάθεση για βοήθεια με αποτέλεσμα μερικοί να παλεύουν μόνοι τους.
Δεν θα μιλήσω βέβαια για τους ιμάντες που ακούω κατά καιρούς να σπάνε μόνο να πώ ότι η τύχη ορισμένων ίσως να μην είναι ατελείωτη...
Το κόστος ενός ιμάντα με σωστές προδιαγραφές ας μην είναι εμπόδιο στην ασφάλεια μας.

Ζητώ συγνώμη για το μεγάλο ποστ αλλά πιστεύω ότι αρκετοί θα συμφωνήσουν και ίσως είναι και αρκετοί που βλέπουν και δεν μιλάνε...
Η ασφαλεια όλων θα πρέπει να είναι το πρώτο μας μέλημα...

Γιάννης...
jstalikas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 25 Αύγ 2004, 11:31

Δημοσίευσηαπό xtrail » 06 Νοέμ 2008, 10:30

Εδώ συνεχίζονται σχόλια και λοιπές παρατηρήσεις.
Για καθαρά οργανωτικά θέματα της εκδρομής στο νέο θέμα που ανοιχτηκε.

ΥΓ. ο Χαρης έχει και γερανούς, σε περίπτωση που χρειαστεί κάτι παραπάνω :twisted:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mahosvvt » 06 Νοέμ 2008, 14:53

Άβαταρ μέλους
mahosvvt
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 24 Φεβ 2006, 17:08
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό mahosvvt » 06 Νοέμ 2008, 15:01

το link που εβαλα ειναι απο την εκδρομη που ειχαμε κανει στιςψ 26-02-2008

στο video που εβαλα στο προηγουμενο μου post το jimny ειναι καθαρα αγωνιστικο,οποτε μπορει ο καθενας να καταλαβει το υψος του συγκεκριμενου αυτοκινητου

εαν δεν ηταν ο Μιχαλης ο Μουρατιδης με το patrol να το τραβηξει με τον εργατη, το αμαξι θα το βγαζαμε την ανοιξη :lol: :lol: :lol:

θελει παρα πολυ προσοχη και οι παλιοι στο forum και ευχομαι και οι νεοτεροι να γνωριτουμε και απο κοντα ξερουν ωρες ωρες τι μ@@@κιες κανω,και τις εχω πληρωσει παρα πολυ ακριβα.γιαυτο καλυτερα να υπαρχει μαζι σας καποιος που να ξερει παρα πολυ καλα τα πατηματα στη λιμνη και οπωσδηποτε βαρυ οχημα με εργατη για να μπορει να ξεκολλησει τα υπολοιπα αυτοκινητα

φιλικα Μαχος
Άβαταρ μέλους
mahosvvt
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 24 Φεβ 2006, 17:08
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό mahosvvt » 06 Νοέμ 2008, 15:18

ακομα 1 απο την ιδια μερα αμεσως μετα το κολλημα του jimny :lol: :lol: :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=b-lM8tUBj0E
Άβαταρ μέλους
mahosvvt
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 24 Φεβ 2006, 17:08
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό eldar » 06 Νοέμ 2008, 16:13

mahosvvt έγραψε:ακομα 1 απο την ιδια μερα αμεσως μετα το κολλημα του jimny :lol: :lol: :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=b-lM8tUBj0E



και ποιος σας ειπε να πατε απο εκει;

Y.Γ. αν καποιος νομιζει οτι θα ερθει για να κανει τετοιες @#$%&^ ας μην ερθει καθολου καλύτερα!
Άβαταρ μέλους
eldar
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2005, 14:51
Τοποθεσία: Σέρρες

Δημοσίευσηαπό xtrail » 06 Νοέμ 2008, 16:21

mahosvvt έγραψε:ακομα 1 απο την ιδια μερα αμεσως μετα το κολλημα του jimny :lol: :lol: :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=b-lM8tUBj0E

Βρε ναυαρχε αυτός είναι ο αρχηγός του ΓΕΝ!!!!!! :twisted: :twisted:

eldar έγραψε:και ποιος σας ειπε να πατε απο εκει;
Y.Γ. αν καποιος νομιζει οτι θα ερθει για να κανει τετοιες @#$%&^ ας μην ερθει καθολου καλύτερα

Καλά τότε εγώ δεν θα έρθω!!!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό HarisHRC » 06 Νοέμ 2008, 16:35

eldar θα είμαι Σέρρες η Καρπερή Σερρώ. Που να βρεθούμε?
Άβαταρ μέλους
HarisHRC
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 19:27
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό skier78 » 06 Νοέμ 2008, 19:41

star-mkb έγραψε:Αφού θα υπάρχουν pin in στην παρέα θα έρθουμε με το μικρό αυτοκίνητο της γυναίκας μου,γιατί όπου πάει το pin in πάει και ένα οποιδήποτε αυτοκίνητο,χωρίς καν τετρακίνηση.Ειχα στην αρχή επιφυλάξεις γιατί νόμιζα ότι θα ήταν μόνο γνήσια τετρακίνητα,δηλ pathfinder,vitara,jimny,navara,xtrail,rav κλπ.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Σε ευχαριστώ πολύ με έκανες και γέλασα.
Για αυτό είναι τα φόρουμ,να ανταλλάσουμε γνώσεις.
Και για όποιους δεν γνωρίζουν θέλω να εξηγήσω ότι τα οχήματα με τον ίδιο τύπο τετρακίνησης π.χ. μόνιμη έχουν τις ίδιες δυνατότητες ανεξαρτήτος αν έχουν το σχήμα τζιπ,κούρσας,αεροπλάνου ή ότι άλλο μπορείτε να σκεφτήτε.Η μόνη απόκλιση είναι το ύψος, η ιπποδύναμη και οι γωνίες ράμπας και διαφυγής που θα παίξουν καθοριστικό ρόλο για το ποιο θα μπορέσει να βγάλει ευκολότερα ένα δύσκολο πέρασμα ή κάποιο να κωλλήσει πιο πίσω.
Και όποιος νόμιζε ότι όταν έγραψα ότι μπορεί να έρθω με το sunny το έκανα για να κοροιδέψω κάποιους ,απλά του λέω ότι σχημάτισε λάθος γνώμη και ότι δεν πειράζει.
Υ.Γ.Εδώ ένα μικρό δείγμα για το που μπορεί να φτάσει ένα τετρακίνητο sunny:
http://forum.snowreport.gr/forum_posts.asp?TID=12845
MITSUBISHI PAJERO PININ 2.0 GDI
NISSAN SUNNY 1.6 4WD
SUBARU JUSTY 1.0 4WD
DAIHATSU TERIOS 1.3 '97
..........
Άβαταρ μέλους
skier78
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: 07 Οκτ 2007, 21:44
Τοποθεσία: Νάουσα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 43 επισκέπτες