Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Επέστρεψα!!!!!!

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Επέστρεψα!!!!!!

Δημοσίευσηαπό gmav » 20 Φεβ 2005, 19:06

Καλημέρα σε όλους.
ένα απλό μήνυμα για να δηλώσω την επιστροφή μου απο το ταξίδι που έκανα.

8 ημέρες ιστιοπλοίας απο τη Νίκαια Γαλίας ώς την Αθήνα με ένα 15μετρο σκάφος. Η εμπειρία συγκλονιστική.....
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Επέστρεψα!!!!!!

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 21 Φεβ 2005, 00:06

Καλως όρισες..!Μπορώ να πω οτι σε ζηλεύω,με την καλή εννοια φυσικα.
Το 15μετρο είπες οτι μισθόνεται?Πόσο παει η τσάρκα?
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό mato » 21 Φεβ 2005, 11:16

Λοιπόν επειδή ο gmav είναι ντροπαλός και δεν λέει τα κατορθώματά του, επιτρέψτε μου να σας περιγράψω εγώ τις θαυμαστές περιπέτειες του σύγχρονου Ροβινσώνα …

Ο απόπλους του TERIOS II από το λιμάνι της Νίκαιας έγινε ένα ειδυλλιακό ηλιοβασίλεμα με καλό καιρό, και αφού είχε ρυθμιστεί και η τελευταία λεπτομέρεια του ταξιδιού …

Εικόνα

η παρέα δε, μοναδική – και μες στην γκλαμουριά, αφού ο καπετάνιος είχε φροντίσει να βγάλει τα έξοδα προσκαλώντας στο σκάφος όλες τις starlets που ξέμειναν περιμένοντας το επόμενο φεστιβάλ των Καννών

Εικόνα


… όμως για κακή τύχη των τολμηρών ναυτικών μας, ένα γιγάντιο και απρόβλεπτο μεσογειακό τσουνάμι έγινε η αιτία να κομματιαστεί το όμορφο σκαρί. Σαν να μην έφτανε το τσουνάμι, ακολούθησε ο τυφώνας DAIHATSU, ο οποίος εξακόντισε το ναυάγιο και τους ναυαγούς πάνω από την Αφρική και την ΝΑ Ασία, στην περιοχή της Πολυνησίας. Στις (αποκλειστικές) φωτογραφίες που εξασφαλίσαμε από τα διεθνή πρακτορεία, μπορείτε κατά σειρά να δείτε τον τυφώνα, τις δραματικές στιγμές του ναυαγίου και τέλος τον gmav στις παρθένες ακτές την Πολυνησίας να ψάχνει στα συντρίμμια μήπως βρει κάνα γαλλικό τυρί να καλοπιάσει τον φύλαρχο.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


….. γαλλικό τυρί δεν βρήκε, βρήκε όμως την φωτογραφική του μηχανή και όλον τον off-road εξοπλισμό που είχε προνοήσει να πάρει, κι ο οποίος του φάνηκε πολύ χρήσιμος, όπως θα δούμε στη συνέχεια. Στην φωτο που ακολουθεί οι πρώτες επαφές με τους ντόπιους :

Εικόνα

… καθώς όμως οι μέρες περνούσαν (και οι ναυαγοί πεινούσαν, γιατί δεν τρώγανε τα τηγανητά μυρμήγκια και τις άλλες αηδίες που τρώγανε οι άγριοι στο νησί), ο gmav, σαν γνήσιος Off-Roader, άδραξε το τσεκούρι που είχε από τον εξοπλισμό του, και αφού χτύπησε κανα - δυό τατουάζ για να περνάει απαρατήρητος, ανέλαβε την σίτιση των υπολοίπων, κυνηγώντας φρέσκο κρεατάκι στα παρθένα δάση του νησιού.

Εικόνα

… Όμως ο καιρός περνούσε και οι φίλοι μας είχαν και δουλειές. Έτσι, επιστράτευσαν την δεξιοτεχνία τους και με αρχηγό τον gmav και χρησιμοποιώντας υλικά από το ναυάγιο (και τον εξοπλισμό που λέγαμε, όπου εκτός από το γνωστό τσεκούρι επιστρατεύθηκαν και οι ιμάντες και το στραβό ναυτικό κλειδί που είχε χρησιμοποιήσει για να ξεκολλήσει τον Βασίλη), έφτιαξαν ένα αντίγραφο του kon tiki , το οποίο προς τιμήν του ναυαγίου ονομάστηκε TERIOS III .

Εικόνα

Μετά από ανάλογες περιπέτειες (που θα δημοσιεύσουμε σε άλλο επεισόδιο), οι ένδοξοι ναυαγοί τελικά κατέπλευσαν στο λιμάνι του Πειραιά, κουρασμένοι και πεινασμένοι (οι καρχαρίες που ψάρευαν στην διαδρομή με πετονιά τον ιμάντα και αγκίστρι το ναυτικό κλειδί δεν ήταν αρκετοί), αλλά με ακμαίο ηθικό και ήδη σχεδιάζοντας την επόμενη εξόρμηση, ... ΕΠΕΣΤΡΕΨΑΝ !!!!
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gmav » 21 Φεβ 2005, 11:48

Καταπληκτικό!!!!!!
η αίσθηση που είχα ότι κάποιος με παρακολουθεί απο ψηλά τελικά ήταν σωστή.....
Ο μεγάλος αδερφός χτύπησε ξανά..... :-D :-D
JEANNEAU - SUN ODYSSEY 45' 2005 - "ELPIDA"
Εικόνα
www.sailman.gr
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Επέστρεψα!!!!!!

Δημοσίευσηαπό gmav » 21 Φεβ 2005, 12:11

NIKOLAS_L200 έγραψε:Καλως όρισες..!Μπορώ να πω οτι σε ζηλεύω,με την καλή εννοια φυσικα.
Το 15μετρο είπες οτι μισθόνεται?Πόσο παει η τσάρκα?


Για την ακρίβεια είναι 45ft (13,72μέτρα)
http://briefcase.pathfinder.gr/download ... G_0036.JPG
(η φωτογραφία είναι απο το νησί Ισκια κοντά στη Νάπολη όπου και δέσαμε για ανεφοδιασμό και ξεκούραση)

αν δε κάνω λάθος η τιμή του είναι περίπου στα 3200 την εβδομάδα για β περίοδο. ακριβή τιμοκατάλογο θα έχω μάλλον απο την επόμενη εβδομάδα (η εταιρίες ενοικιάσεων συνήθως τον τιμοκατάλογό τους τον έχουν χωρισμένο σε περιόδους Α, Β, Γ. Η Α περίοδος είναι τον Αυγουστο και είναι η ποιο ακριβή. Η Γ περίοδος είναι πριν τον Μαιο και μετά το σεπτέμβριο (περίπου και είναι η ποιο φτηνη).
Το συγκεκριμένο σκάφος έχει 4 καμπίνες (υπνος για 8 άτομα + 2 στο σαλόνι), σαλονι, κουζίνα,φούρνο υγραερίου, ψυγείο, κατάψυξη (ναι, επιτέλους δε θα ψάχνουμε για παγο σε κάθε λιμάνι).

για να το νοικιάσεις χρειάζεται ένας απο την παρέα να έχει δίπλωμα ιστιοπλοίας ανοικτής θαλάσσης (παλιά ήθελε 2 διπλώματα). αλλιώς χρεώνεσαι σκιπερ ο οποίος κοστίζει 120 ευρώ την ημέρα.

όποια άλλη πληροφορία θέλεις είμαι στη διάθεσή σου.
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Επέστρεψα!!!!!!

Δημοσίευσηαπό yannis » 22 Φεβ 2005, 09:20

Γι΄αυτό ο Μάνος κοπανούσε τόσον καιρό το κεφάλι του. Για να κατεβάσει ιδέες για το καπτάν-Γιώργη !!

Πως δε σε ανακάλυψε ο Φώσκολος ή ο Μανούσος ακόμα βρε παιδί μου ?
Πάντως θα μπορούσες να βάλεις στο σενάριο και ..........κανέναν παπά που είναι και της μόδας !!
Τελευταία επεξεργασία από yannis και 22 Φεβ 2005, 21:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Re: Επέστρεψα!!!!!!

Δημοσίευσηαπό mato » 22 Φεβ 2005, 10:22

yannis έγραψε:Πάντος θα μπορούσες να βάλεις στο σενάριο και ..........κανέναν παπά που είναι και της μόδας !!


... είπαμε .... έπεται συνέχεια ....


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Επέστρεψα!!!!!!

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 23 Φεβ 2005, 03:50

mato έγραψε:
yannis έγραψε:Πάντος θα μπορούσες να βάλεις στο σενάριο και ..........κανέναν παπά που είναι και της μόδας !!


... είπαμε .... έπεται συνέχεια ....


Εικόνα


Μην βλασφημάς τεκνον μου.Το κάνουν οι παπάδες για μας!!! :? :D :( :lol: :cry: :razz: :D :evil: :!: :!:
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Re: Επέστρεψα!!!!!!

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 23 Φεβ 2005, 23:34

EEEEeeeπ!!

τινος ειναι το σκαφακι?

μηπως ειναι δωρο του Γιοσακη ? ? !!


ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Re: Επέστρεψα!!!!!!

Δημοσίευσηαπό gmav » 24 Φεβ 2005, 20:59

mike1962 έγραψε:EEEEeeeπ!!

τινος ειναι το σκαφακι?

μηπως ειναι δωρο του Γιοσακη ? ? !!


ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ


το σκάφος είναι του αδερφού μου....
για φέτος θα βρίσκεται διαθέσιμο προς ενοικίαση στην Αθήνα απο την Αθηναϊκή (Αθηναϊκά Κότερα).
Άβαταρ μέλους
gmav
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:20
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Επέστρεψα!!!!!!

Δημοσίευσηαπό maverickman » 25 Φεβ 2005, 21:54

gmav έγραψε:
mike1962 έγραψε:EEEEeeeπ!!

τινος ειναι το σκαφακι?

μηπως ειναι δωρο του Γιοσακη ? ? !!


ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ


το σκάφος είναι του αδερφού μου....
για φέτος θα βρίσκεται διαθέσιμο προς ενοικίαση στην Αθήνα απο την Αθηναϊκή (Αθηναϊκά Κότερα).


Παντως ειναι υπεροχο.
Καλοταξιδο!
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό gc60 » 09 Απρ 2005, 10:44

για να μην ανοιξω καινουργιο θεμα, διοτι αυτος ο τιτλος ειναι οτι ηθελα :)
Μετα απο ιωσεις, τρεχαματα, σπιτι, και γενικα πιεση, ναι... επεστρεψα :)

ολοι καλα;
Άβαταρ μέλους
gc60
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2004, 13:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mato » 09 Απρ 2005, 12:01

γειά σου και σένα (καιξαναμανακαλωσήλθατεμετατηναπουσια-ολακαλα).
Καλά είμαστε (απ' όσο ξέρω), αλλά έχει πέσει ξηρασία γενικώς και δεν είμαστε και πολύ ζωηροί - με εξαίρεση φυσικά την ΜΑΕ που πραγματοποίησαν τα παιδιά.
Κι εγώ στην πίεση είμαι τελευταία.
Για κανα ποτάκι - καφεδάκι όμως θα βρεθεί χρόνος.
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gc60 » 10 Απρ 2005, 20:21

συμφωνω και επαυξανω... να βρεθουμε για κανα καφε/ποτό.
Άβαταρ μέλους
gc60
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2004, 13:15
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 10 Απρ 2005, 20:44

gc60 έγραψε:συμφωνω και επαυξανω... να βρεθουμε για κανα καφε/ποτό.
Αφού όλοι συμφωνούμε να κανονίσουμε κάτι μέσα στην εβδομάδα ή απόγευμα-βράδυ του ερχόμενου Σαββάτου ή Κυριακής(δυστυχώς θα δουλευω και τις δύο μέρες τα πρωινά :evil: :evil: )?
Γιώργο ο Μπάμπης (Maverickman) ενδιαφέρεται να δει το gps του Στέφανου.
Πείτε μέρα και ώρα να βγάλουμε ανακοίνωση. Αν ο Μάνος δουλευει και το άλλο ΠΣ πάμε κι στο μαγαζί να τον ακούσουμε
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Επόμενο

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 22 επισκέπτες