Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Κρητη, help!!

Στερεά Ελλάδα, Αττική, Πελοπόνησσος, Κρήτη και νησιά Αιγαίου

Κρητη, help!!

Δημοσίευσηαπό Antonioz » 03 Ιουν 2009, 21:53

Παιδες και κυριως κοπέλια του φορουμ θελω την βοηθεια σας!!!
2 βδομαδες μεσα στον Ιουλιο σκοποευω να επισκευθω το νησι (σας) με το γαιδουρακι μου.. η εκδρομη θα αποτελειτε απο διαμονη(camping) σε τρια διαφορετικα μερη της Κρητης αρχιζοντας απο ανατολικα (μαλλον Αγ.Νικολα) και τερματιζοντας στα Χανια. Υπολογιζω 3 ή 4 μερες σε καθε μερος αναλογα το προγραμμα.
Τι θελω απο σας? να μου προτεινετε τι να δω και που να παω για να ειναι πιο περιεκτικο το ταξιδι-περιηγηση, π.χ. σιγουρα στα Χανια μια μερα θα την φαω στη Σαμαρια κ τα περιχωρα.

Υ.Γ. το off-road φυσικα ειναι κατι το οποιο δεν θα αρνηθω, ισα ισα.. αρκει ομως να εχει καποιο προορισμο και οχι για να "παιξω" με το γαιδουρακι μου (θα ειμαστε κ εκτος εδρας βλεπεις!!)

Αυτα! περιμενω και σας ευχαριστω προκαταβολικα
ΠΑΡΤΕ ΤΑ ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΙΝΤΕ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ!! :riding:
Άβαταρ μέλους
Antonioz
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 31 Ιαν 2008, 10:04
Τοποθεσία: Κεντρο, Θεσσαλονικη

Κρητη, help!!

Δημοσίευσηαπό DRX » 30 Ιουν 2009, 13:23

Γεια σου φιλε.
Θα πας απο βορεια πλευρα η απο νοτια?
Απο πανω ειναι πιο τουριστικα τα πραματα,απο κατω πιο...εξωτικα θα ελεγα.
Ξεκινα απο τελειως ανατολικα με φοινικοδασος (αξιζει ακομα και οπως το εχουν κανει) και παιξε ιεραπετρα,Αγ γαληνη ,Αγ παυλο οπωσδηποτε και κατεβα απο τον αμμολοφο οχι απο τα μονοπατακια(δυστηχως εχουν κανει την εμφανιση τους ξαπλωστρες,αλλα μονο στην αρχη του) ,Οροπεδιο λασιθιου για ανασες ,καλους λιμενες προχωροντας Φραγγοκαστελο,Σουγια ,Παλαιοχωρα ,Ελαφονησο,Φραγγοκαστελο Χανια.Αυτο το νησι ειναι αστειρευτο και δεν προκειτε να καταφερεις να τα γυρισεις ολα,εκτος και αν το γυρνας για κανα μηνα,αλλα και παλι....!!!! Σου ευχομαι να περασεις καλα (που θα περασεις) και να προσεχεις οταν ανεβαινεις τα βουνα (εκτος του gps) γραφουν στα βραχια αντι για ταμπελες με σπρευ.Καλο καλοκαιρι
BE FAST OR BE LAST!!!!
Άβαταρ μέλους
DRX
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 12 Ιουν 2008, 23:14
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Antonioz » 02 Ιούλ 2009, 18:39

Σ'ευχαριστω πολυ DRX για τις πληροφοριες.. Σκεφτομαι να κινηθω απο Ανατολικα προς Δυτικα κανοντας 3-4 διανυκτερευσεις σε καθε μερος (πχ 4 ανατολικα ,4 κεντρο και 5 δυτικα) Ανατολικα κ κεντρικα λογικα θα μεινω νοτια σε camping. Το off road μαλλον δεν θα το επιδιωξω διοτι θα ειμαι κ μονος. ολα αυτα τα μερη που προτεινεις ειναι νοτια αν δεν απατωμε, αυτο που λες ειναι να κινηθω νοτια και να επισκευθω τα παραπανω μερη ,σωστα?
ΠΑΡΤΕ ΤΑ ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΙΝΤΕ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ!! :riding:
Άβαταρ μέλους
Antonioz
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 31 Ιαν 2008, 10:04
Τοποθεσία: Κεντρο, Θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό tm » 03 Ιούλ 2009, 08:37

ΚΑΙ ΑΡΧΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΘΑ ΕΡΘΩ ΕΓΩ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ :car3: ΑΝΤΕ Η ΒΟΡΕΙΟ ΕΛΛΑΔΑ :walk: ΚΡΗΤΗ! ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ :toothy2:
Άβαταρ μέλους
tm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 10 Δεκ 2005, 12:02

Δημοσίευσηαπό DRX » 03 Ιούλ 2009, 12:45

Σωστα Antonioz,
Επηδει αναφερες camping,γι αυτο.
Τα εχω περασει ολα αυτα με μηχανη , με ελευθερο camping και οργανωμενο (στην Αγ γαληνη εχει μεχρι και πισινα ) και παλι εχω αφησει μερη φανταστικα χωρις να τα εχω εξερευνηση.Στα βουνα της εχω καταφερει να χαθω δυο φορες (χωρις gps φυσικα) αλλα αν δεν εχει και περιπετια δεν εχει γουστο.Τα περισσοτερα μερη αν τα τσεκαρεις ειναι νοτια παντως.Οταν γυρισεις (πρωτα ο θεος) γραψε μου εντυπωσεις.
BE FAST OR BE LAST!!!!
Άβαταρ μέλους
DRX
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 12 Ιουν 2008, 23:14
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό kyr » 18 Ιούλ 2009, 11:50

Και εγώ Ρέθυμνο θα είμαι αρχές με μέσα Αυγούστου!

Μήπως να γίνει διαφορετικό θέμα με τίτλο : Καλοκαιρινή εκδρομή στην Κρήτη ?!
1. Antonioz
2. tm
3. kyr
4.
5.

:D
Χρήστος Κυριακόπουλος
Άβαταρ μέλους
kyr
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2005, 14:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Antonioz » 29 Ιούλ 2009, 23:32

Καλη φαση η ομαδικη, αλλα μολις επεστρεψα!!! :D :D ..μετα απο 2 εβδομαδες διακοπες!!
Οτι πληροφορια θελετε για οποιοδηποτε μερος μπορω να σας πω δυο πραγματα!! ηταν φανταστικα ,κινηθηκαμε κυριως νοτια, αλλα ειδαμε κ αρκετα βορεια μερη!! περισσοτερα μπορειτε να δειτε εδω http://vitaraclub.gr/viewtopic.php?t=3629 φωτογραφιες δεν εχω αναρτησει ακομη ,αλλα πιστευω μεχρι το τελος της εβδομαδας να τις βαλω ολες (αυτες που αξιζουν).

Υ.Γ. οσο αφορα τα camping (συγχωρεστε με οι ντοπιοι) αλλα αν θεωρειτε καλα camping αυτα που υπαρχουν στην Κρητη(προσωπικα πηγα στο Κουτσουναρι κ Αγ.Γαληνη) δεν εχετε ιδεα τι θα πει καλο κ οργανομενο camping!!!
ΠΑΡΤΕ ΤΑ ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΙΝΤΕ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ!! :riding:
Άβαταρ μέλους
Antonioz
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 31 Ιαν 2008, 10:04
Τοποθεσία: Κεντρο, Θεσσαλονικη


Επιστροφή στο Κεντρική & Νότια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες