Αν πάτε Μέτσοβο ωραία θα είναι να κάνετε το γύρο τις Λίμνης ( 1:00 έως 2:00 ώρες εάν σταματάτε για να θαυμάσετε την θέα ) αξίζει τον κόπο .
Η διαδρομή που προτείνει ο Αλέξανδρος είναι πού καλή και αυτό που θα πρέπει να προσέξετε είναι όταν θα φθάσετε Καλαρίτες να έχετε αρκετή ημέρα μπροστά σας για να θα θαυμάσετε τη θέα , αλλά ίσως βρείτε και κάποιες μικρές κατολισθήσεις από πέτρες και θα σταματάτε να καθαρίζεται τον δρόμο. (αν και πιστεύω ότι δεν θα συναντήσετε γιατί δεν έχει ρίξει δυνατές βροχές ακόμη.)
Άλλη μία διαδρομή είναι Παλιοχώρι - (Κονάκια δεν τα έχει ο χάρτης, είναι ένας οικισμός με ξύλινα ΄΄σπίτια΄΄ που μένουν οι Σαρακατσάνοι το καλοκαίρι ) -Κρανιά , οπως θα βλέπεις το χωριό δεξιά υπάρχει δασικός δρόμος για Δολιανά για να επισκεφθείς την εκκλησία .Επιστροφή πάλι στην Κρανιά και από δασικό δρόμο βγάνεις έξω από το χωριό Πολυθέα , ακολουθείς την άσφαλτο και πηγαίνεις στα Χωριά Αγ. Παρασκευή –Γαρδίκι-Αθαμανία και από τον Χωματόδρομο κατεβαίνεις στο ποτάμι στην Γέφυρα Αλεξίου , ακολουθείς τον παραποτάμιο χωματόδρομο για Αρματολικό. Περνάς απέναντι Μεσοχώρα και ακολουθείς το δρόμο για Τρίκαλα (ασφαλτος ) Πριν Φθάσεις στο χωριό Στουρναρέικα στρίβεις αριστερά υπάρχει και μια ταμπέλα ( μικρή και παλιά) για Νεραιδοχώρι και Περτούλι , θα ακολουθείτε τον δρόμο που θα σας φαίνεται πιο βατός και με περισσότερες ροδιές( γιατί θα βρείτε αρκετά παρακλάδια) , και θα βγείτε στο Νεραιδοχώρι η συνεχίζεται για Πύρρα από τον δασικό δρόμο. Μετά μέσω ασφάλτου πηγαίνετε Περτούλι - Χρυσομηλιά και επιστροφή Καλαμπάκα.
Σημ. Στην ταβέρνα του Νιαβή να σταματήσετε για φαγητό αξίζει αρκεί να είστε τυχεροί και να βρείτε τραπέζι αλλιώς σας βλέπω να τρώτε πάλι στον Καψούρα είναι το επίθετω του ηλικιουμένου ζευγαριού που τσακώνονται συνέχεια .
Καλή ταβέρνα υπάρχει και στο χωριό Βλάχα που βρίσκεται ανάμεσα από Περτούλι και Ελάτη . Στο χωριό Βλάχα μπορείς να βγείς και οταν θα είσαι στο δασικό δρόμο Στουρναρεικα Νεραιδοχώρι .
Αυτά και κλείνω γιατί εάν συνεχίσω θα γράφω για διαδρομές έως το πρωί καλά να περάσεται .