Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Κατάληψη της Ζήρειας

Στερεά Ελλάδα, Αττική, Πελοπόνησσος, Κρήτη και νησιά Αιγαίου

Δημοσίευσηαπό tazmania » 22 Νοέμ 2003, 20:57

tedos@teda έγραψε:ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ!!!![b]

Ο ΤΑΖΜΑΝΙΑ ειναι αυτη τη στιγμη στη διαδρομη που θα κανουμε αυριο!!!
οι δρομοι σχετικα βατοι αλλα η λιμνη με ΦΟΒΕΡΗ ΛΑΣΠΗ!!!:! :D :D :D

ΓΑΛΟΤΣΕΣ ΙΜΑΝΤΕΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ!!! ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙΤΕ!!!!
[/b]


Φίλοι μου καλησπέρα, μόλις επιστρέψαμε από το πεδίο της μάχης :wink: που θα βρεθούμε όλοι αύριο. Ένα έχω να σας πω :arrow: οι διαδρομές είναι βατές με λίγη λάσπη ανά διαστήματα και τρομερή θέα :!: Πολλά ωραία γυμνά σημεία με θέα τα βουνά και πολύ πράσινο ανά διαστήματα. Η λίμνη Δασίου έχει λίγο νερό και πολύ λάσπη για ατελείωτο παιχνίδι :!: :!: :!: :D Ανάλογα με το πόσο θα κάτσουμε στην λίμνη θα κριθεί και το που θα πάμε μετά (υπάρχουν αρκετές περιοχές). Σήμερα κάναμε γύρο στα 100+ χλμ χώμα.
Για αύριο το πρωί :arrow: Αυστηρά ώρα αναχώρησης η 8η πρωινή.
:!: Παρακαλώ όποιος καθυστερήσει να πάρει τηλέφωνο (+30 6945 415 532) :!:

Τα λέμε το πρωί :D :D :D
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tazmania » 22 Νοέμ 2003, 21:15

Tazmania Niva
Tedos&Teda Terrano II
Kursk I Niva
Kursk II Vitara
Spz RAV4
Dista Niva
Vagelis II Land Rover
Vagelis II Sorendo
Blackchris Vitara
Stratos RAV4

Πιστεύω ότι τώρα είναι όλα εντάξει :!:

Σύνολο 10 :D

Niva :arrow: 3 :D :D
Vitara :arrow: 2 :D :D
RAV4 :arrow: 2 :D :D
TeranoII :arrow: 1 :D :D
Land Rover :arrow: 1 :D :D
Sorendo :arrow: 1 :D :D


:lol: :lol: :lol:

Και όποιος δεν θέλει να κολυμπήσει στη λίμνη, καλλίτερα να φέρει μαζί του γαλότσες :!: :!: :wink:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό pino » 22 Νοέμ 2003, 23:04

Καλά να περάσετε και ελπίζω να φοράτε όλοι .....βατραχολάστιχα! :wink:
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Ξεκινάμε, πάμε μακριά...

Δημοσίευσηαπό tazmania » 23 Νοέμ 2003, 07:04

Καλημέρα σε όλους. Το παιχνίδι ξεκινάει σε μια ώρα περίπου :!: :D :D

Pino ευχαριστούμε πολύ. Καλά να περάσεις και εσύ όπου και 'αν είσαι :!:

Πάμε... :D :D :D
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xontros » 23 Νοέμ 2003, 22:17

Άντε, ακόμα να γυρίσετε :?: :?: :?:
Με έχει φάει η αγωνία να μάθω πώς περάσατε :shock: :shock: :shock:
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό tazmania » 23 Νοέμ 2003, 23:41

xontros έγραψε:Άντε, ακόμα να γυρίσετε :?: :?: :?:
Με έχει φάει η αγωνία να μάθω πώς περάσατε :shock: :shock: :shock:


Μόλις επιστρέψαμε οι τελευταίοι :!: :!: Κάντε λίγη υπομονή και θα μάθετε και πως περάσαμε :!:
Για αρχή έχω να πω τούτο :arrow: Η παρέα απέκτησε και ένα καφέ Niva :wink:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tedos » 23 Νοέμ 2003, 23:44

Y Π Ε Ρ Ο Χ Η Λ Α Σ Π Η!!!!!!!!!!!!!!!!

μονο 3 φωτο για να σας προετοιμασω! η περιγραφη (και των απροοπτων ναι ναι) ανηκει δικαιωματικα στον taz! οταν περιγραψει την εκδρομη θα σας τρελλανω στις φωτο!!!! :D :D :D :D
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

[b]Ζήρια - Off-road = 0 - 1[/b]

Δημοσίευσηαπό tazmania » 24 Νοέμ 2003, 01:37

ΟΙ ΠΕΡΙΠΈΤΕΙΣ 7, 4WD :arrow:

Η καλή μέρα από το πρωί φαίνετε και σήμερα η μέρα ήταν πολύ καλή :!: Πρωί πρωί με την δροσούλα (κλπ...) 7 4Χ4 (Tazmania, Tedos@Teda, Dista, Vagelis παρέα με το Sorendo, Blackchris και Stratos )συναντήθηκαν έξω από το Δαφνί με σκοπό να καταλάβουν την Ζήρια.

Το ταξίδι ξεκίνησε χαλαρά με National Ρoad (ο θεός να τον κάνει). Στο Ξυλόκαστρο συναντήσαμε τον kursk και συνεχίσαμε προς την λίμνη Δασίου.

Επιτέλους πατήσαμε χώμα πάνω από τα Τρίκαλα :!:

Στο δρόμο, μια λάθος πλοήγηση (δεν πειράζει, νέα είναι η πλοηγός μας και θα μάθει) μας "ανάγκασε" να δούμε από τα 1000μ. υψόμετρο τα σύννεφα από πάνω :!: πράγμα που κάναμε και σε άλλες φάσεις της διαδρομής και από ποιο ψιλά.

Επιστρέψαμε στο "σωστό δρόμο" και συνεχίσαμε προς την λίμνη. Στο φαρδύ δρόμο που μας οδήγησε εκεί, το Sorendo και το Tazmania Niva συναγωνίστηκαν, για το ποιος θα φέρει πιο κοντά στον γκρεμό και στα δέντρα τις πόρτες του. Τώρα που τα λέμε έχετε δει 3,5 τόνους να σας κυνηγάνε με τις πόρτες :?: Δείτε το πρώτα και μετά θα δούμε εσείς πόσο θα τρέχετε :!: :!:

Και ξαφνικά μπροστά μας ξεπροβάλει η λίμνη :!: το τι έγινε εκεί, μόνο από τις foto περιγράφετε :wink: Λάσπη παχιά, λάσπη αραιή και νερό στάσιμο σε όλη την έκταση (και είναι μεγάλη) και 9 παλαβά 4Χ4 να στριγκλίζουν με τα στροφόμετρα στα κόκκινα :!: :!:
Απολογισμός :arrow: όλα τα 4Χ4 απέκτησαν την ίδια καφέ απόχρωση :!: Ζημιές 0 παρά τις διάσπαρτες πέτρες.

Αφού οργώσαμε όλη την λίμνη αποφασίσαμε να συνεχίσουμε για άλλα χωράφια :wink: από πιο στενά σοκάκια :D

Στο δρόμο συναντήσαμε διάφορα μικρά αλλά και μεγάλα εμπόδια τα οποία και αλώσαμε σχεδόν αλώβητοι και λεω σχεδόν διότι το Land Rover του Βαγγέλη βρέθηκε να "εκκρεμεί" πλάγια μετά από την πίεση που δέχτηκε κατά την ανάβαση κάποιου εμποδίου. Η Ομάδα Άμεσης Επέμβασης Off Road :D αντέδρασε άμεσα και με την βοήθεια του εργάτη και την υποστήριξη ενός ιμάντα έβαλε το Land Rover στον ίσιο δρόμο (Αχ αυτοί οι Άγγλοι όλο παρεκτρέπονται :wink: ) Το αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν ένας στραβός μπροστινός άξονας που ίσιωσε με την βοήθεια του εργάτη :!: :!:
Εδώ να πούμε ότι η βοήθεια της Tedas και της Tazmania στην "Διάσωση του Land Rover" ήταν ουσιαστική και τους αξίζουν συγχαρητήρια :wink: Μπράβο κορίτσια :!: :!: :D :D

Μετά από αρκετή ώρα κάνουμε ανασυγκρότηση στο Α' Καταφύγιο. Και τώρα που πάμε :?: Η απόφαση ήταν ομόφωνη :arrow: Στην κορυφή :!: Ξεκινάμε λοιπόν. Μετά από αρκετή ώρα και πολύ περισσότερη πέτρα φτάνουμε στα 2237μ υψόμετρο :!: Το θέαμα είναι ασύλληπτο :!: Βουνά παντού τριγύρω και εμείς πιο ψιλά απ' όλα τα άλλα :!: Τα σύννεφα 1+ χιλιόμετρα χαμηλότερα σε κάνουν να θέλεις να πατήσεις πάνω τους και να περπατήσεις :!:

Η ώρα όμως είναι προχωρημένη και πρέπει να κατέβουμε. Αφήνουμε σιγά σιγά τις πέτρες πίσω μας και κατεβαίνουμε προς την Γκούρα. Και ξάφνου μπροστά μας συναντάμε μια πεδιάδα καταπράσινη :!:

Tedos :arrow: Παιδιά μια που ήρθαμε έως εδώ, ας ρίξουμε και ένα όργωμα στα χωράφια μου :wink: :!: :!: :!: Το 'πε και το 'κανε :!: Όργωσε κανονικά :!: :D :D

Tazmania :arrow: Ωραία οργώσαμε αλλά καιρός να την κάνουμε γιατί το Tazmania Niva άρχισε να διαμαρτίρεται και να ζητάει τροφή και είναι και ιδιότροπο, άκου υγρή τροφή 95 οκτανίων :!: Και που να την βρω εγώ στην μέση του πουθενά :?: Και εσύ ρε Θοδωρή, χάθηκε να ανοίξεις ένα Βενζινάδικο δίπλα από το χωράφι σου :?:

Ευτυχώς 10χλμ πιο κάτω, ξεπροβάλει μέσα στη ομίχλη ως από μηχανής θεός μια BP :!:

Και ακολουθεί η στιχομυθία :arrow:

-Θα μου το γεμίσετε :?:
-Καλέ πως τα κάνατε έτσι τα αυτοκίνητα :?: Πόσο να βάλω :?:
-Να μου το γεμίσετε :!:
-Πω πω λάσπη :!: Πόσο είπες να βάλω :?:
- :roll: Να μου το γεμίσετε είπα :roll:

Ευτυχώς με την τρίτη κατάλαβε :!:

Και αφού γεμίζουν όλοι και καθαρίζουν φώτα και τζάμια, το convoy συνεχίζει μέσα στην ομίχλη προς Φενεό, περνώντας από το ποτάμι για να πλύνει τα χοντρά :!: :!:

Η ομίχλη δεν λεει να σπάσει και το σκοτάδι έχει πέσει για τα καλά. Αποφασίζουμε να μην κάνουμε την τελευταία χωμάτινη πάνω από τον Φενεό και να συνεχίσουμε προς Ξυλόκαστρο από την άσφαλτο. δεν ξέρουμε όμως τι μας περιμένει :!: :!:

Μετά από τόσα χιλιόμετρα σε λάσπη και πέτρα και ενώ έχουμε διανησει ήδη 25 με 30 χλμ άσφαλτο χωρίς κανένα πρόβλημα, ακούω έκπληκτος τον Tedo να μου λεει από το CB :arrow:

- Σταμάτα λάστιχο :!:
- Σε έπιασε λάστιχο :?:
- Εσένα έπιασε λάστιχο :!:

Απολογισμός :arrow: ένα σκισμένο Fedima :!:

O Dista συνεχίζει προς εύρεση κατάλληλου χώρου για να ταΐσει τη 4WD beba και οι υπόλοιποι μένουν πίσω για την αλλαγή ελαστικού :!: χάρις την βοήθεια του Tedos και του Kursk το λάστιχο αλλάζει σε χρόνο dt και το convoy συνεχίζει προς Ξυλόκαστρο όπου αποχωριζόμαστε το Kursk και συνεχίζουμε από Εθνική προς Αθήνα κάνοντας μια στάση για πρόχειρο φαΐ.

Μετά το γέμισμα των "μηχανών", συνεχίζουμε νομίζοντας πως τα γλυκά μας βάσανα τελείωσαν :!: Και βέβαια όχι :!:
Βγαίνοντας στην Εθνική ο Tedos αναρωτιέται :arrow:
- Καλά που ήταν όλοι αυτοί :?:
- Ποιοι αυτοί :?:
- Όλοι αυτοί που γέμιζαν την Εθνική :!: :!:

Σιγά και βασανιστικά επιστρέψαμε στις βάσεις μας, αφού γίναμε το θέαμα της Εθνικής :!: Με το δάχτυλο μας έδειχναν :!: Και όσοι δεν καταλαβαίνετε γιατί, δείτε πρώτα τις foto :wink:

Ένα μένει, όμως, μέσα στο μυαλό όλων και αυτό θα θυμόμαστε :arrow:

Περάσαμε μια υπέροχη Κυριακή

Να είστε όλοι καλά:wink:

Υ.Γ. 1 Θοδωρή, περιμένουμε και την δική σου ποιητική άποψη για αυτή την Κυριακή :wink:

Υ.Γ. 2 Ένα μικρό δείγμα για το τι συνέβη στην λίμνη


Tedos@Teda :arrow: http://www.off-road.gr/modules.php?set_ ... _photo.php

Dista :arrow: http://www.off-road.gr/modules.php?set_ ... _photo.php

Tazmania :arrow: http://www.off-road.gr/modules.php?set_ ... _photo.php

Τα υπόλοιπα αύριο :wink:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Stratos » 24 Νοέμ 2003, 07:07

Καλημέρα παιδιά. Ήταν ΥΠΕΡΟΧΑ!!! :D . Χάρηκα που σας γνώρισα. Βάλτε και καμιά φωτό από το RAV να δω. Έχω πρόβλημα με το pc μόλις το λύσω θα σας στείλω και απ τις δικές.
Άβαταρ μέλους
Stratos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:40

Δημοσίευσηαπό tedos » 24 Νοέμ 2003, 08:20

Οι tedos@teda θα ηθελαν να ευχαριστησουν κατ αρχας ολα τα παιδια που ηταν εκει φτιαχνοντας μια εξαιρετη παρεα!
Ομως πανω απο ολα ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ παει στον TAZMANIA που οχι μονο οργανωσε και οδηγησε αψογα το κονβοι αλλα εκανε την ιδια διαδρομη και το Σαββατο για να εχει την καλυτερη δυνατη εικονα της περιοχης!!!!

Φιλαρακο οτι και να πουμε λιγο ειναι...... :D :D :D

Νομιζω οτι ο γιωργος καλυψε τελεια την περιγραφη της εξορμησης μας (εχεις λυρικη φλεβα ατιμο) ! πολυ λιγα εχω να προσθεσω

απλα να πω οτι

1. στις απωλειες της εκδρομης εκτος απο τα 2 λαστιχα του taz( θελεις και ρεζερβα μου φαινεται) προστιθεται και η εξατμιση του terrano που μαλλον εχει ευμεγεθη τρυπα (οπως ακουγεται οταν πλυθει θα δουμε)
2. καλυτερη ατακα της εκδρομης
tazmania :arrow: tedo στο cb (κουτρουβαλωντας με 70 προς ξυλοκαστρο)

ρε συ τα μπουλονια του τροχου τα εσφιξες???? :lol: :lol: :lol:

3. φωτο στο site θα ανεβουν αποψε. cd με φωτο θα υπαρχουν για οποιον θελει!
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό max » 24 Νοέμ 2003, 09:39

Πω Πω τρέλα ήτανε :lol: :lol: :lol: :lol: !!!!
Ζηλεύω θέλω και εγώ! :cry: :cry: !!

Που φέρατε λάσπη :P ?


Max
Άβαταρ μέλους
max
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 25 Φεβ 2003, 10:40

Δημοσίευσηαπό tedos » 24 Νοέμ 2003, 09:46

max έγραψε:Πω Πω τρέλα ήτανε :lol: :lol: :lol: :lol: !!!!
Ζηλεύω θέλω και εγώ! :cry: :cry: !!

Που φέρατε λάσπη :P ?


Max


Ελα σημερα που θα τα πλυνουμε να παρεις οση θες! :lol: :lol: :lol:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό Stratos » 24 Νοέμ 2003, 10:23

Εγω λέω να το αφήσω καμιά εβδομάδα άπλυτο. Έτσι δεν το πειράζουν και οι γείτονες. :wink:
Άβαταρ μέλους
Stratos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2003, 21:40

Δημοσίευσηαπό tazmania » 24 Νοέμ 2003, 10:53

max έγραψε:Πω Πω τρέλα ήτανε :lol: :lol: :lol: :lol: !!!!
Ζηλεύω θέλω και εγώ! :cry: :cry: !!

Που φέρατε λάσπη :P ?


Max


Ναι Ναι :!: Φέραμε μπόλικη για όλους, μόνο 10€ η ουγγιά :!:
:lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κεντρική & Νότια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες