Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ομοσπονδίες - Λέσχες - Σωματεία

Enduro, Scramble, Supermoto, Trial κ.α.

Ομοσπονδίες - Λέσχες - Σωματεία

Δημοσίευσηαπό HUSQY » 09 Οκτ 2009, 10:41

Σιχάθηκα, βαρέθηκα, αηδίασα :( :( :(

Γυρνάμε όλη την Ευρώπη και σύντομα όλων τον κόσμο με μία ταυτότητα που την αναγνωρίζουν όλες οι αρχές σε όλες τις χώρες, αλλά δεν μπορούμε να τρέξουμε σε αγώνα άλλης “ομοσπονδίας” με licence άλλης, εντός της χώρας μας.
Είναι πολλά αυτά που θέλω να πω, αλλά το να μιλάς σε “κομματόσκυλα” μόνο το σάλιο και τον χρόνο σου χαλάς.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι προσπαθείτε να κάνετε ?
Άβαταρ μέλους
HUSQY
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 24 Μάιος 2004, 18:12

Ομοσπονδίες - Λέσχες - Σωματεία

Δημοσίευσηαπό superspy » 09 Οκτ 2009, 19:21

Husqy σίγουρα η κατάσταση με τις 4 (3 μια και η μια μόλις τελείωσε) ομοσπονδίες είναι τραγική.

Και το ίδιο πάει να γίνει τώρα και στα αυτοκίνητα....


Απ΄ την άλλη δεν πας σε γιατρό του ΤΕΒΕ με βιβλιάριο του ΙΚΑ έτσι;
Κάποια στιγμή πήγαν να συγχωνευτούν αλλά πότε δεν έγινε.

Ελπίζουμε όλοι να γίνει σύντομα.....
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό geco » 09 Οκτ 2009, 22:03

Έχω φτάσει στα 56, κοντεύουν 30 χρόνια που τρέχω σε αγώνες.
Tο 2009 έχω τρέξει σε όλα τα Τρέιλ Ράιντ, στο Ράλλυ Albania, στο Balkan Offroad Marathon και προσπαθώ να τρέξω και στο Ηellenic Rally Raid.
Δεν έχω χορηγό, δεν έχω κερδίσει το Λόττο, δεν ζητάω επιχορήγηση, δεν ζητάω χάρες από κανένα.
Αυτό το βάσανο με τη Λισάνς δεν το αντέχω.

Προσπάθησα στα δημοτικά Ιατρεία, στο ΙΚΑ, στον "Ευαγγελισμό", στην Πολυκλινική του Ολυμπιακού χωριού, στον "Γαληνό", στην "ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ" αλλά ακόμη μου λείπουν εξετάσεις και οι μέρες τελειώνουν.
Η ΑΜΟΤΟΕ θέλει δελτίο αθλητή και εξετάσεις από Παθολόγο, Καρδιολόγο-τεστ κοπώσεως, Οφθαλμίατρο και ακτινογραφία θώρακος! Όλα αυτά γιά έναν αγώνα και σε δύο μήνες ξανά τα ίδια γιατί αλλάζει η χρονιά!

Που το βρίσκετε το παράλογο;

Απόλυτα λογικό είναι ότι η Λισάνς των ... άλλων δεν έχει καμμία ισχύ.

Και βέβαια θα πρέπει η ΓΑΜΟΤΟΕ* να είναι αδιάλλακτη!

Σωστά προβλέπει ο Αθλητικός νόμος ότι οι εξετάσεις θα πρέπει να γίνονται σε δημόσια νοσοκομεία γιά να μην είναι διαβλητές!

Μέχρι εξετάσεις ... "μαιμού" ακούστηκε ότι εμφανίστηκαν!

Δεν θα θυμήσω σε κάποιους ότι έτρεχα και εγώ στο "Εναλλακτικό" Εντούρο της ΜΟΤΟΕ χωρίς ασφάλιση και χωρίς υποδομές ασφάλειας ρισκάροντας "οικειοθελώς". Είμαι σίγουρος ότι τα ικανά στελέχη της ΑΡΧΗΣ του Σπορ γνωρίζουν περισότερα από εμένα. Πιστεύω ότι έτσι πρέπει να γίνει και όποιος γκρινιάζει είναι απλά ... άσχετος.

Στην άλλη ζωή θα αρχίσω να μαζεύω λεφτά από νωρίς γιά να τρέξω στο Ντακάρ. Ναι, με δικά μου έξοδα και δικό μου ρίσκο!



*Γ.Α.ΜΟΤ.Ο.Ε = Γενική Αθλητική Μοτοσυκλετιστική Ομοσπονδία Ελλάδος (Γενική αφού τα πήρε όλα !!!)
Ένας στο χώμα - χιλιάδες στον αγώνα !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 09 Οκτ 2009, 22:37

Μην ελπιζεις, ΑΚΡΙΒΩΣ η ιδια κατασταση ειναι σε οποιοδηποιτε αθλημα στην Ελλαδα, γενικα οπου υπαρχουν λεσχες... μακρια. Μπορεις πχ να αντικαταστησεις τη λεξη μοτοσυκλετα με αυτοκινητο, βολλευ, αερομοντελισμος, φιλαρμονικη κ.ο.κ.
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό megalexandros » 10 Οκτ 2009, 00:27

Το θεμα εχει ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΕΣ-ΛΕΣΧΕΣ-ΣΩΜΑΤΙΑ.Θα πρεπει να ξεκαθαρισουμε τι σημαινη η καθε μια λεξη και μετα να δουμε πως εχει ο νομος.Εν ολιγοις η ομοσπονδια μπορει να περιλαμβανη λεσχες,σωματια,συλλογους κτλ οχι φυσικα προσωπα ενω λεσχες,σωματια,συλλογοι μπορουν.Στη συγγεκριμενη περιπτωση αφου μιλαμε για ΑΘΛΗΤΙΚΗ ομοσπονδια μπορουν να υπαρξουν μελη ΜΟΝΟ αθλητικα σωματια.Η ΕΛΠΑ ειναι λεσχη οχι ομοσπονδια.Ο νομος φτιαχτικε συμφωνα με τα προτυπα των αλλων αθληματων πχ ΕΠΟ για το ποδοσφαιρο.Η ΑΜΟΤΟΕ καλος και νομιμα εχει ενεργιση απο την αρχη το λαθος ειναι του κρατους(για ακομα μια φορα).Ειναι παρανομο που εχει επιτρεψη τοσες ομοσπονδιες και δυστυχος βλεπω να το επιτρεπη για .......δεκαετιες με την εμπειρια που εχουμε απο τους τηλεοπτικους και ραδιοφωνικους σταθμους που λειτουργουν με προσορινη αδεια απο το....... 1989!!!!!Εμεις τωρα τι φταιμε;Μας αρεσει να τρεχουμε και να πληρονουμε κυριολεκτικα και μεταφορικα και η υπαρξη οοοοοοοολων αυτων των ομοσπονδιων στηριζεται στη λεξη κυριολεκτικα.Με τις εξετασεις δε πολιταλαιποριθηκα διοτι ειχα φιλο ιατρο :dude: αλλιως θα τελοιονα το Νοεμβρη.Τα 20e ειναι αστειο ποσο αν σκεφτουμε τα 16e για ημερισια στη Ροδοπι το 2004.Σιγουρα το να τρεχεις για licence ειναι :humping: αλλα......Καλη δυναμη παιδια , θα σας δω τη Πεμπτη :wave:
Άβαταρ μέλους
megalexandros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 22:14

Δημοσίευσηαπό megalexandros » 10 Οκτ 2009, 00:40

leipsippos έγραψε:Μην ελπιζεις, ΑΚΡΙΒΩΣ η ιδια κατασταση ειναι σε οποιοδηποιτε αθλημα στην Ελλαδα, γενικα οπου υπαρχουν λεσχες... μακρια. Μπορεις πχ να αντικαταστησεις τη λεξη μοτοσυκλετα με αυτοκινητο, βολλευ, αερομοντελισμος, φιλαρμονικη κ.ο.κ.
Γιωργο οπου εχει αναγνωρισθη ομοσπονδια δεν υπαρχουν τετοιου ειδους προβληματα αλλα διαφορετικου πχ η ομοσπονδια του βολλευ ειναι μια αλλα στις εκλογες κατεβαινουν 2 η και περισοτερα ψηφοδελτια(ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-ΚΚΕ-ΣΥΡΙΖΑ-ΠΑΜΕ :shock: )που να ΠΑΜΕ :?: :oops:
Άβαταρ μέλους
megalexandros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 22:14

Δημοσίευσηαπό maria1970 » 12 Οκτ 2009, 16:53

geco έγραψε:Έχω φτάσει στα 56, κοντεύουν 30 χρόνια που τρέχω σε αγώνες.
Tο 2009 έχω τρέξει σε όλα τα Τρέιλ Ράιντ, στο Ράλλυ Albania, στο Balkan Offroad Marathon και προσπαθώ να τρέξω και στο Ηellenic Rally Raid.
Δεν έχω χορηγό, δεν έχω κερδίσει το Λόττο, δεν ζητάω επιχορήγηση, δεν ζητάω χάρες από κανένα.
Αυτό το βάσανο με τη Λισάνς δεν το αντέχω.

Προσπάθησα στα δημοτικά Ιατρεία, στο ΙΚΑ, στον "Ευαγγελισμό", στην Πολυκλινική του Ολυμπιακού χωριού, στον "Γαληνό", στην "ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ" αλλά ακόμη μου λείπουν εξετάσεις και οι μέρες τελειώνουν.
Η ΑΜΟΤΟΕ θέλει δελτίο αθλητή και εξετάσεις από Παθολόγο, Καρδιολόγο-τεστ κοπώσεως, Οφθαλμίατρο και ακτινογραφία θώρακος! Όλα αυτά γιά έναν αγώνα και σε δύο μήνες ξανά τα ίδια γιατί αλλάζει η χρονιά!

Που το βρίσκετε το παράλογο;

Απόλυτα λογικό είναι ότι η Λισάνς των ... άλλων δεν έχει καμμία ισχύ.

Και βέβαια θα πρέπει η ΓΑΜΟΤΟΕ* να είναι αδιάλλακτη!

Σωστά προβλέπει ο Αθλητικός νόμος ότι οι εξετάσεις θα πρέπει να γίνονται σε δημόσια νοσοκομεία γιά να μην είναι διαβλητές!

Μέχρι εξετάσεις ... "μαιμού" ακούστηκε ότι εμφανίστηκαν!

Δεν θα θυμήσω σε κάποιους ότι έτρεχα και εγώ στο "Εναλλακτικό" Εντούρο της ΜΟΤΟΕ χωρίς ασφάλιση και χωρίς υποδομές ασφάλειας ρισκάροντας "οικειοθελώς". Είμαι σίγουρος ότι τα ικανά στελέχη της ΑΡΧΗΣ του Σπορ γνωρίζουν περισότερα από εμένα. Πιστεύω ότι έτσι πρέπει να γίνει και όποιος γκρινιάζει είναι απλά ... άσχετος.

Στην άλλη ζωή θα αρχίσω να μαζεύω λεφτά από νωρίς γιά να τρέξω στο Ντακάρ. Ναι, με δικά μου έξοδα και δικό μου ρίσκο!



*Γ.Α.ΜΟΤ.Ο.Ε = Γενική Αθλητική Μοτοσυκλετιστική Ομοσπονδία Ελλάδος (Γενική αφού τα πήρε όλα !!!)


Καλησπέρα κύριε Γιώργο!
Είδα οτι όλα αυτά και εσείς και ο κύριος που ¨σιχάθηκε¨ τα γράψατε και σε γειτονικό φόρουμ.
Ακριβώς ίδια....
Το μόνο που έχω να πω είναι το εξής:
Εκπτώσεις κύριε Γιώργο δεν γίνονται! Η ΑΜΟΤΟΕ κύριε Γιώργο δεν σας ξέρει και ζητάει όλα αυτά που προβλέπει ο 2725 για να μπορέσετε να τρέξετε. Για την ώρα στο Ντακάρ μπορείτε να τρέξετε με δικό σας ρίσκο! Στην ΑΜΟΤΟΕ όμως όχι! Αποσύρετε παρακαλώ το γράμμα που βάλατε μπροστά γιατί με προσβάλει και προσωπικά ως μέλος του Δ.Σ και σας υπενθυμίζω -αν το έχετε ξεχάσει-οτι υπάρχουν αναβάτες με μεγαλύτερη "ιστορία" από την δική σας και ελα παλμαρέ της τάξεως του ενός χιλιομέτρου, οι οποίοι προσκόμισαν αυτά που χρειάζεται το σωματείο για την έκδοση Δελτίου Αθλητή!

Υ.Γ Για την ιστορία η ΑΜΟΤΟΕ αποδέχτηκε στην συνάντηση των Σερρών τους αναβάτες με λισάνς ΟΜΕ. Η ΟΜΕ ήταν αυτή που έκανε πίσω....
Υ.Γ2 Ωραίο το λογοπαίγνιο της εξήγησης του Γ. Δεν με πείσατε όμως οτι αυτό εννοείτε...
Υ.Γ3 Γιατί δεν σας αρέσει που γίνεται μια προσπάθεια να τελειώσει αυτό το χύμα που επικρατεί?
Λισάνς ΟΜΕ δεν είπατε οτι έχετε? Ωραία γιατί τα ίδια ιατρικά ζητάμε. Ζητήστε λοιπόν τα ιατρικά σας από την ΟΜΕ και φέτρε τα να βγάλουμε Δελτίο. Ποιό είναι το πρόβλημα? Εγώ προσωπικά με μεγάλη μου χαρά να σας βοηθήσω....
Υ.Γ4 Κι εγώ έχω Δελτίο Αθλητή και πήγα στον Ευαγγελισμό, με εξέτασαν και μου έδωσαν βεβαιώσεις για την ανανέωσή του αρχές του έτους.
Άβαταρ μέλους
maria1970
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 02 Ιουν 2007, 23:11

Δημοσίευσηαπό maria1970 » 12 Οκτ 2009, 16:58

Και κάτι ακόμα!
Οι ημερήσιες λισάνς της ΟΜΕ κοστίζουν 25€.
Τα ΕΤΉΣΙΑ δελτία αθλητών της ΑΜΟΤΟΕ 20€.
Τόσα έξοδα κάνατε για τους αγώνες που λέτε παραπάνω,20 € λυπάστε?
Άβαταρ μέλους
maria1970
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 02 Ιουν 2007, 23:11

Δημοσίευσηαπό geco » 12 Οκτ 2009, 18:14

Aγαπητή Μαρία,

(Ελπίζω να μην παρεξηγήσεις τον ενικό).

Σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις και να μου εξηγήσεις ότι κάποιοι άλλοι το έχουν ... μεγαλύτερο!
Το Palmares λέω, αν και απ' ότι κατάλαβα, δεν έχει τόση σημασία το ... μέγεθος!

Στην λίστα των επισκέψεων θα προσθέσω τα εξωτερικά ιατρεία του Γενικού Κρατικού, τον κ. Παλαιολόγο "Τροφώνιο" γιά ραντεβού τεστ κοπώσεως, τον ακτινολόγο (το Γεν. Κρατικό μου έδωσε ραντεβού γιά 17 Οκτ) τον φωτογράφο κλπ.

Πράγματι είσαστε οι φτηνότεροι και γι αυτό σας προτιμήσαμε γιά έκδοση Λισάνς.

Σου ορκίζομαι ότι δεν ζήτησα εγώ στην ΟΜΕ να διαφωνήσει!

Ειλικρινά, νοιώθω πιό ασφαλής στους αγώνες της ΜΟΤΟΕ και δεν θα πάω στο Ντακάρ.

Μετά από όλα αυτά αν ακόμα πιστεύεις ότι:

α.Εχω προσωπικά μαζί σου και θέλω το κακό σου
β. Μου φταίνε τα 20 Ευρώ
γ. Γκρινιάζω άδικα, μαζί με τους άλλους κυρίους ...
δ. Δεν μου αρέσει η προσπάθεια να τελειώσει αυτό το χύμα ...
ε. Τα λογοπαίγνιά μου είναι ανήθικα, κακόγουστα, εμπαθή.
στ. Δεν είμαι αθλητής του επιπέδου που επιθυμεί η ΜΟΤΟΕ
ζ. Είμαι κακός άνθρωπος
η. Δεν σέβομαι τον Αθλητικό νόμο 2725

Θα σε διαψεύσω κατηγορηματικά και θα έρθω με ΟΛΑ τα απαιτούμενα να με εξυπηρετήσεις με το Δελτίο.

Ευχαριστώ ταπεινά

Γιώργος Οικονομάκος
Ένας στο χώμα - χιλιάδες στον αγώνα !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 12 Οκτ 2009, 19:04

Aγαπητέ Γιώργο,

δίκαιο το παράπονό σου, κανείς δεν αντέχει το βάσανο με τις Licences, πολύ περισσότερο εσύ που έχεις δεί τόσα (εννοώ και στα οργανωτικά...)

αλλά επειδή ζούμε στην Ελλάδα πρέπει να μαθαίνουμε να προσαρμοζόμαστε και να ελισσόμαστε - πιό πολύ για προστασία της ατομικής μας ψυχικής υγείας δηλ.

γιαυτό κάνε κάτι εξυπνότερο, πάρε τα ιατρικά χαρτιά σου από την ΟΜΕ, βγάλε - θεώρησε φωτοτυπίες και κάνε και ένα αντίγραφο παραπάνω, να μπορείς να έχεις για όλες τις λέσχες-ομοσπονδίες κοκ που μπορούν να προκύψουν στο κοντινό μέλλον....

έτσι έκανα και εγώ πέρυσι (είχα ΑΜΟΤΟΕ) και όταν χρειάστηκε να βγάλω ΟΜΕ για ένα αγώνα που ήθελα, εξυπηρετήθηκα αμέσως...

Αντε να επικεντρωθείς στον αγώνα γιατί έρχονται και βροχές...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό geco » 14 Οκτ 2009, 21:41

ekarpod έγραψε:
γιαυτό κάνε κάτι εξυπνότερο, πάρε τα ιατρικά χαρτιά σου από την ΟΜΕ, βγάλε - θεώρησε φωτοτυπίες και κάνε και ένα αντίγραφο παραπάνω, να μπορείς να έχεις για όλες τις λέσχες-ομοσπονδίες κοκ που μπορούν να προκύψουν στο κοντινό μέλλον....


Αυτή Μανώλη είναι η ουσία και πολύ σωστά προτείνεις !!!

Θεώρησα λοιπόν και εγώ τις ιατρικές εξετάσεις στα ΚΕΠ μόνο που θα πρέπει να έχετε υπόψη την εξής σημαντική λεπτομέρεια :

Τα ΚΕΠ αλλά και όλοι οι κρατικοί φορείς θεωρούν τα αντίγραφα ΜΟΝΟ από ΔΗΜΟΣΙΑ νοσοκομεία!
Τα αντίγραφα των εξετάσεων από ιδιωτικούς φορείς θα πρέπει να τα θεωρήσει δικηγόρος!

Το λέω γιατί στην περίπτωσή μου τα ραντεβού που μου έδωσαν γιά ακτινογραφία θώρακος και τέστ κοπώσεως ήταν πολύ μετά το Ηellenic Rally Raid και αναγκάστηκα να καταφύγω σε ιδιώτες!

Ευχαριστώ!

Καλή επιτυχία σε όλους
Ένας στο χώμα - χιλιάδες στον αγώνα !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !


Επιστροφή στο Αγώνες Μοτοσυκλέτας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες