Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Τι γίνεται με το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Enduro????

Enduro, Scramble, Supermoto, Trial κ.α.

Δημοσίευσηαπό DRAGONFOX » 19 Νοέμ 2006, 14:20

mavrofidi έγραψε:
cuspid έγραψε:Κύριε Καραντία καλησπέρα και καλώς ορίσατε στο forum του off-road.gr.
Μήπως πρέπει να πούμε κάποια στιγμή τα πράγματα με το όνομά τους?
Γιατί σας ενόχλησε ξαφνικά τόσο πολύ το «μαγαζάκι» που έχουμε στήσει στο off-road.gr?
Γιατί η επίθεση στον συνεργάτη μας (αναφέρομαι στον Doc) ειδικά την στιγμή που είναι απών εκπροσωπώντας την Ελλάδα στον πιο διάσημο αγώνα Enduro του κόσμου?
Τόσο πολύ αγαπάτε εσείς ο παλιός το άθλημα? Αυτό το παράδειγμα να εκλάβουμε εμείς οι νεότεροι για το ήθος των παλιών καραβάνων του χώρου?
Και κάποια πράγματα που θα ήθελα να επισημάνω για «την ταμπακέρα»:
Κατηγορείτε το μαγαζάκι του πύργου (εννοώντας τον πύργο των Αθηνών - την ΕΛΠΑ για όσους δεν το κατάλαβαν) γιατί προφανώς εσείς ανήκετε στο διπλανό μαγαζάκι που προσπαθεί να πάρει την δουλειά.
Ως εδώ όλα καλά, το πιάσαμε το υπονοούμενο.
Από που ως πού όμως επιδεικνύετε τόση υπεροψία σε αυτό το καινούργιο μαγαζάκι?
Γιατί θεωρείτε ότι ΕΣΕΙΣ οργανώνετε σωστά τους αγώνες, ότι ΕΣΕΙΣ κατέχετε λύσεις (που όμως δεν μας τις λετε), ΕΣΕΙΣ έχετε τεχνογνωσία και εμπειρία ετών, καθώς και την πείρα των «παλιών εντουράδων» που θα σώσει το άθλημα από την κατάντια του?
Στο διπλανό αυτό μαγαζάκι προσπαθούν οι πραματευτές να εμφανιστούν σαν οι μεσσίες που θα λυτρώσουν τον χώρο των αγώνων μοτοσικλέτας. Έτσι θα προσελκύσετε τους πελάτες? Ίσως ναι.
Αλλά μην αυταπατάστε. Δεν προτείνετε κάτι καινούργιο.
Για την ακρίβεια είναι η πιο παλιά μέθοδος του κόσμου.
Και κάτι ακόμα:
Γιατί σε αυτό το διπλανό μαγαζάκι σας αρέσει να βάζετε στους συντελεστές του χώρου ταμπέλες?
Όσοι δεν είναι συνεργάτες σας ανήκουν υποχρεωτικά στην «χούντα της ΕΛΠΑ» (λόγω της ημέρας θυμήθηκα τον προσφιλή σας – εκεί στο διπλανό μαγαζάκι – χαρακτηρισμό)?
Δεν υπάρχει περίπτωση κάποιοι να προσπαθούν να κάνουν πραγματικότητα τα όνειρά τους, χωρίς να τάσσονται σε στρατόπεδα?

Τέλος δεν θέλει κανείς μας στο off-road.gr να σταματήσετε να γράφετε και να εκφέρετε τις απόψεις σας, θα σας εκτιμούσα όμως περισσότερο αν λέγατε ανοιχτά αυτό που από την πρώτη σας δημοσίευση αναμασάτε...
Μιλήστε ανοιχτά ώστε και οι λιγότερο σχετικοί να μπορούν να αντιληφθούν για πιο θέμα συζητάμε.

Φιλικά, Γιώργος – cuspid - Φυτάς
8)


ευχαριστω για το καλωσορισμα,
στο θεμα μας τωρα:
τα "μαγαζακια" των ανθρωπων που κανουν τους σωτηρες παντα με ενοχλουσαν. ειδικοτερα οι σωτηρες "επ'αμοιβη".
τωρα πως σας θυμηθηκα τωρα, τι να πω. τυχαια επεσα πανω σας. πηρα ο ταλαιπωρος ενα 4x4 και ψαχνοντας στο δικτυο βρηκα το off-road και ετσι σας ανακαλυψα. ε, να μην σας τα ριξω κιολας...
ο Δημητρης δεν χρειαζεται υποστηρικτες. ξερει να γραφει και να μιλαει. φανταζομαι οτι θα απαντησει ο ιδιος. νομιζω οτι μεσα απο την συζητηση διαφορων αποψεων μπορει να προχωρησει ο χωρος.
το ηθος του καθενος μας το αξιολογουν οι αλλοι. ο καθενας εχει την πορεια του στην κοινωνια αλλα και στους χωρους που κινειται.
ΔΕΝ ανηκω σε κανενα ΜΑΓΑΖΙ (ή -ακι), εσυ ομως απο οτι καταλαβα ανηκεις σε καποιο...
εχω να ασχοληθω με διοργανωση αγωνων τουλαχιστον 15 χρονια και δεν εχω σκοπο να ξαναασχοληθω. προσπαθω να σου δωσω κατι απο την πειρα μου, αν δεν την θελεις (παντα υπαρχουν παντογνωστες) να μην ξαναγραψω.
τελος, αυτο που σας προτεινα δεν ειναι να μπειτε σε καποιο απο τα υπαρχοντα μαγαζια, αλλα να αποκτησετε αποψη μεσα σ' αυτα.
αποψη αποκτας οχι σαν διεκπεραιωτης των υποχρεωσεων τους, αλλα χρησιμοποιωντας την δυναμη που διαθετεις σας ΑΘΛΗΤΗΣ.
Άβαταρ μέλους
DRAGONFOX
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 20 Σεπ 2005, 19:51
Τοποθεσία: AYLONAS ATTIKHS

Δημοσίευσηαπό DRAGONFOX » 19 Νοέμ 2006, 14:31

DRAGONFOX έγραψε:
mavrofidi έγραψε:
cuspid έγραψε:Κύριε Καραντία καλησπέρα και καλώς ορίσατε στο forum του off-road.gr.
Μήπως πρέπει να πούμε κάποια στιγμή τα πράγματα με το όνομά τους?
Γιατί σας ενόχλησε ξαφνικά τόσο πολύ το «μαγαζάκι» που έχουμε στήσει στο off-road.gr?
Γιατί η επίθεση στον συνεργάτη μας (αναφέρομαι στον Doc) ειδικά την στιγμή που είναι απών εκπροσωπώντας την Ελλάδα στον πιο διάσημο αγώνα Enduro του κόσμου?
Τόσο πολύ αγαπάτε εσείς ο παλιός το άθλημα? Αυτό το παράδειγμα να εκλάβουμε εμείς οι νεότεροι για το ήθος των παλιών καραβάνων του χώρου?
Και κάποια πράγματα που θα ήθελα να επισημάνω για «την ταμπακέρα»:
Κατηγορείτε το μαγαζάκι του πύργου (εννοώντας τον πύργο των Αθηνών - την ΕΛΠΑ για όσους δεν το κατάλαβαν) γιατί προφανώς εσείς ανήκετε στο διπλανό μαγαζάκι που προσπαθεί να πάρει την δουλειά.
Ως εδώ όλα καλά, το πιάσαμε το υπονοούμενο.
Από που ως πού όμως επιδεικνύετε τόση υπεροψία σε αυτό το καινούργιο μαγαζάκι?
Γιατί θεωρείτε ότι ΕΣΕΙΣ οργανώνετε σωστά τους αγώνες, ότι ΕΣΕΙΣ κατέχετε λύσεις (που όμως δεν μας τις λετε), ΕΣΕΙΣ έχετε τεχνογνωσία και εμπειρία ετών, καθώς και την πείρα των «παλιών εντουράδων» που θα σώσει το άθλημα από την κατάντια του?
Στο διπλανό αυτό μαγαζάκι προσπαθούν οι πραματευτές να εμφανιστούν σαν οι μεσσίες που θα λυτρώσουν τον χώρο των αγώνων μοτοσικλέτας. Έτσι θα προσελκύσετε τους πελάτες? Ίσως ναι.
Αλλά μην αυταπατάστε. Δεν προτείνετε κάτι καινούργιο.
Για την ακρίβεια είναι η πιο παλιά μέθοδος του κόσμου.
Και κάτι ακόμα:
Γιατί σε αυτό το διπλανό μαγαζάκι σας αρέσει να βάζετε στους συντελεστές του χώρου ταμπέλες?
Όσοι δεν είναι συνεργάτες σας ανήκουν υποχρεωτικά στην «χούντα της ΕΛΠΑ» (λόγω της ημέρας θυμήθηκα τον προσφιλή σας – εκεί στο διπλανό μαγαζάκι – χαρακτηρισμό)?
Δεν υπάρχει περίπτωση κάποιοι να προσπαθούν να κάνουν πραγματικότητα τα όνειρά τους, χωρίς να τάσσονται σε στρατόπεδα?

Τέλος δεν θέλει κανείς μας στο off-road.gr να σταματήσετε να γράφετε και να εκφέρετε τις απόψεις σας, θα σας εκτιμούσα όμως περισσότερο αν λέγατε ανοιχτά αυτό που από την πρώτη σας δημοσίευση αναμασάτε...
Μιλήστε ανοιχτά ώστε και οι λιγότερο σχετικοί να μπορούν να αντιληφθούν για πιο θέμα συζητάμε.

Φιλικά, Γιώργος – cuspid - Φυτάς
8)


ευχαριστω για το καλωσορισμα,
στο θεμα μας τωρα:
τα "μαγαζακια" των ανθρωπων που κανουν τους σωτηρες παντα με ενοχλουσαν. ειδικοτερα οι σωτηρες "επ'αμοιβη".
τωρα πως σας θυμηθηκα τωρα, τι να πω. τυχαια επεσα πανω σας. πηρα ο ταλαιπωρος ενα 4x4 και ψαχνοντας στο δικτυο βρηκα το off-road και ετσι σας ανακαλυψα. ε, να μην σας τα ριξω κιολας...
ο Δημητρης δεν χρειαζεται υποστηρικτες. ξερει να γραφει και να μιλαει. φανταζομαι οτι θα απαντησει ο ιδιος. νομιζω οτι μεσα απο την συζητηση διαφορων αποψεων μπορει να προχωρησει ο χωρος.
το ηθος του καθενος μας το αξιολογουν οι αλλοι. ο καθενας εχει την πορεια του στην κοινωνια αλλα και στους χωρους που κινειται.
ΔΕΝ ανηκω σε κανενα ΜΑΓΑΖΙ (ή -ακι), εσυ ομως απο οτι καταλαβα ανηκεις σε καποιο...
εχω να ασχοληθω με διοργανωση αγωνων τουλαχιστον 15 χρονια και δεν εχω σκοπο να ξαναασχοληθω. προσπαθω να σου δωσω κατι απο την πειρα μου, αν δεν την θελεις (παντα υπαρχουν παντογνωστες) να μην ξαναγραψω.
τελος, αυτο που σας προτεινα δεν ειναι να μπειτε σε καποιο απο τα υπαρχοντα μαγαζια, αλλα να αποκτησετε αποψη μεσα σ' αυτα.
αποψη αποκτας οχι σαν διεκπεραιωτης των υποχρεωσεων τους, αλλα χρησιμοποιωντας την δυναμη που διαθετεις σας ΑΘΛΗΤΗΣ.
Kυριε Καραντια βλεπω οτι αναδιπλωνομαστε σιγα σιγα,δεν προσπαθησες να δωσεις κατι απο την πειρα σου (που φυσικα θα ειταν πραγματικα καλοδεχουμενη!)αλλα μπηκες σε ενα forum οπως ειπες και αρχισες να λες οτι ολοι κοιμουντε (με μποτες )και ξυπνηστε και καποιοι πυργοι ριχνουν λασπη (φρεσκια) και σας εκμεταλευονται και και και!Με λιγα λογια και δικιο να εχεις το χανεις μονο και μονο με τον τροπο σου!
Άβαταρ μέλους
DRAGONFOX
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 20 Σεπ 2005, 19:51
Τοποθεσία: AYLONAS ATTIKHS

Δημοσίευσηαπό mavrofidi » 19 Νοέμ 2006, 15:33

DRAGONFOX έγραψε: Kυριε Καραντια βλεπω οτι αναδιπλωνομαστε σιγα σιγα,δεν προσπαθησες να δωσεις κατι απο την πειρα σου (που φυσικα θα ειταν πραγματικα καλοδεχουμενη!)αλλα μπηκες σε ενα forum οπως ειπες και αρχισες να λες οτι ολοι κοιμουντε (με μποτες )και ξυπνηστε και καποιοι πυργοι ριχνουν λασπη (φρεσκια) και σας εκμεταλευονται και και και!Με λιγα λογια και δικιο να εχεις το χανεις μονο και μονο με τον τροπο σου!


Αγαπητε ΑλεποΔρακε,
βλεπω εισαι αλεπου.
δεν σου ζητησα να υποστηριξεις κανενα χωρο.
αλλα αυτος που υποστηριζεις ειναι αυτος που με το ετσι θελω κυβερνα τοσα χρονια και βλεπουμε τα αποτελεσματα του.
αυτο που σου ζητησα ειναι να κανεις κατι καινουριο.
αλλα απο οτι καταλαβαινω ειστε καλα βολεμενοι με αυτο που εχετε και δεν θελετε να το αλλαξετε.
δεν μιλατε με ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΒΑΛΑΝΕ ειπε ενας φιλος, αλλα δυστυχως αυτοι που σας διοικουν ουτε ζωγραφιστη δεν εχουν δει μοτοσυκλεττα.
Άβαταρ μέλους
mavrofidi
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 11:04
Τοποθεσία: οπου υπαρχει λασπη...

Δημοσίευσηαπό karka » 19 Νοέμ 2006, 16:24

εχω να ασχοληθω με διοργανωση αγωνων τουλαχιστον 15 χρονια και δεν εχω σκοπο να ξαναασχοληθω. προσπαθω να σου δωσω κατι απο την πειρα μου, αν δεν την θελεις (παντα υπαρχουν παντογνωστες) να μην ξαναγραψω.


πειρα...?
15 χρονια πριν και εχεις πειρα?
αυτο ακριβως ενοουσα για το μαγαζι που πρεσβεβεις.
πισω απο τον ηλιο... ακομα.

15 χρονια πριν καναμε εναν κυκλο 200χλμ με τρεις ειδικεςτο πολυ, χρονομετρα στο χερι και αν δεν χανοταν ο μισος πλυθισμος, στον τερματισμο διναμε ραντεβου για τον επομενο.
εκλεγαμε αγωνοδικες δια βοης και για ασθενοφορο ειχαμε κανα αγροτικο.
και αν στην προηγουμενη λεσχη δεν της επεφτε μακρυα εκανε και την απονομη του προηγουμενου αγωνα!!!

ξερεις τι ειναι να σε παιρνει στο κινητο σου ο διοικητης του αιγιου και να σου λεει: κυριε καρκα, καλημερα σας ηρθε ενα σημα απο το υπουργειο για αγωνα που θα τελεσεται την 24-25/11/07.
που μπορουμε να σας φανουμε χρησιμοι?

Η να ζητας απο την κεντρικη διοικηση να κλεισουν τον δρομο και να σου καθαρισουν την κεντρικη πλατεια απο παρκαρισμενα αυτοκινητα για τον τεχ. ελεχγο και να σου λεει ο μεγαλος:
ελα πεμπτη πρωι παρε απο το χερι τον κυριο ταδε (γαλονας) και πηγαινεται επι τοπου δειξτου τη θες και αυτος θα το τακτοποιησει!!!

ΕΕΕ...? ΠΟΥ ΤΑ ΕΙΧΑΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟΤΕ?

ναι, μπορει να εχει κανει της μυριες π@π@ριες η ελπα σε διαφορα θεματα αλλα στον χωρο του εντουρο εδωσε υποσταση που καμια μοτοε δεν μπορουσε να δωσει τοτε.
αλωστε "κυβερνω" χωρις τσαμπουκα δεν γινετε.
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Δημοσίευσηαπό Bleu » 19 Νοέμ 2006, 19:50

Μικρέ (Berg).
Πες ευχαριστώ στόν Κύριο.
Άβαταρ μέλους
Bleu
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: 10 Απρ 2005, 18:20

Δημοσίευσηαπό Bleu » 19 Νοέμ 2006, 19:52

Α το ποδήλατο είναι αντρικιο?
Αντε? Ξυρίζεις και τα πόδια σου μεγάλε?
Άβαταρ μέλους
Bleu
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: 10 Απρ 2005, 18:20

Δημοσίευσηαπό cuspid » 19 Νοέμ 2006, 23:31

Καλησπέρα και πάλι.
Καταρχάς κύριε Μαυροφίδι βρίσκεστε σε ανοιχτό φόρουμ όπου μπορείτε ελεύθερα να εκφέρετε άποψη, οπότε κανείς δεν θα σας ζητήσει να μην ξαναγράψετε.
Προσωπικά δεν νιώθω καλά, με το γεγονός ότι είσαι μόνος σου, ενώ απέναντι σου έχεις 3-4 άτομα να σου απαντούν, διαφωνώντας με τις απόψεις σου.
Από την άλλη όμως τι να σου πω?
Διαφωνούμε πλήρως!
Η άποψη μου είναι ότι μόνο με την χρήση επαγγελματικού management που αποφέρει κέρδη στους εκάστοτε διοργανωτές μπορούν να γίνουν αξιόλογοι αγώνες, όπως σε όλα τα κράτη με προηγμένο μηχανοκίνητο αθλητισμό.
Δεν υπάρχει δυστυχώς άλλη συνταγή.
Είναι μία και η προσαρμογή της στις εκάστοτε συνθήκες καθώς και η σωστή εκτέλεση, καθορίζουν τον βαθμό επιτυχίας.

Όσο για το που ανήκει ο καθένας, δεν έχω να πω τίποτα, δεν γνωριζόμαστε οπότε... ο καθένας έχει τις απόψεις του.
Πάντως σε ότι αφορά την μη ένταξη σου σε «μαγαζάκι»... δεν με έπεισες.

[-X :wink:
cuspid
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 16 Φεβ 2005, 14:34

Δημοσίευσηαπό karka » 20 Νοέμ 2006, 09:43

Η άποψη μου είναι ότι μόνο με την χρήση επαγγελματικού management που αποφέρει κέρδη στους εκάστοτε διοργανωτές μπορούν να γίνουν αξιόλογοι αγώνες, όπως σε όλα τα κράτη με προηγμένο μηχανοκίνητο αθλητισμό.
Δεν υπάρχει δυστυχώς άλλη συνταγή.




εδω εγω εχω αλλη αποψη.
ξερεις αν η λεσχη του μπεργκαμο για παραδειγμα πληρωνει τους κριτες- μελη της?

οχι και ξερεις γιατι?
γιατι οταν η λεσχη κανει εναν αγωνα, ολοι βοηθουν και εχουν να το λενε ενα χρονο μετε.
υπαρχουν ατομα που δεν εχουν χασει αγωνα για πολες δεκαετιες βοηθοντας στην οργανωση και ας μην ειναι κατι σπουδαιο σε αυτην.
αυτο ειναι το κλιμα που λιπει και που καταργει η εμπλοκη του μανατζερ σε αυτου του ειδους αγωνες.

ενα αλλο παραδειγμα.
στο ρουμελη τελειονοντας ο αγωνας την κυριακη το απογευμα ειμαι διπλα απο τον ντοκ και ερχετε μια κοπελα κοντα του.
-ειμαι απο το συνεργειο και θελουμε να μας πληρωσεις να φυγουμε.-
συνεργειο? ποιο συνεργειο?
το συνεργειο λοιπον ηταν οι κριτες της τοπικης "λεσχης" οπου ειχαν βοηθησει την οργανωση και τωρα θελαν το μεροκαματο τους.
δεν μπαινω στο αν καλος η κακος θα παιρναν χρηματα,
αλλα ρε φιλε εμεις εδω κανουμε χρονια αγωνες (πολλα χρονια) και εκτος απο το λεφτα του προεδρου αγωνιδικων και του παρατηρητη
δεν πληρωνουμε κανεναν αλλον.
γιτι το λεω αυτο?
πρωτον γιατι σαν ποσο ειναι σημαντικο και το γλυτωνει ο οργανωτης και δευτερον γιατι ειμαστε ΛΕΣΧΗ και οταν η λεσχη εχει αγωνα βοηθουν ολοι και εχουμε πανηγυρη.

αν λοιπον οι λεσχες συνεχιζαν να εχουν την θεση τους στον χωρο και δεν της ακυρωναν καποιοι επιτηδιοι εκ'των εσω τωρα δεν θα συζητουσαμε για αυτο το θεμα αλλα μονο για το ποια λεσχη ειναι πιο ικανη απο την αλλη οπως μπορουμε να το συζητησουμε και τωρα αναμεσα στους προμοτερ.[/i]
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Δημοσίευσηαπό mavrofidi » 20 Νοέμ 2006, 11:32

karka έγραψε:εχω να ασχοληθω με διοργανωση αγωνων τουλαχιστον 15 χρονια και δεν εχω σκοπο να ξαναασχοληθω. προσπαθω να σου δωσω κατι απο την πειρα μου, αν δεν την θελεις (παντα υπαρχουν παντογνωστες) να μην ξαναγραψω.


πειρα...?
15 χρονια πριν και εχεις πειρα?
αυτο ακριβως ενοουσα για το μαγαζι που πρεσβεβεις.
πισω απο τον ηλιο... ακομα.

15 χρονια πριν καναμε εναν κυκλο 200χλμ με τρεις ειδικεςτο πολυ, χρονομετρα στο χερι και αν δεν χανοταν ο μισος πλυθισμος, στον τερματισμο διναμε ραντεβου για τον επομενο.
εκλεγαμε αγωνοδικες δια βοης και για ασθενοφορο ειχαμε κανα αγροτικο.
και αν στην προηγουμενη λεσχη δεν της επεφτε μακρυα εκανε και την απονομη του προηγουμενου αγωνα!!!

ξερεις τι ειναι να σε παιρνει στο κινητο σου ο διοικητης του αιγιου και να σου λεει: κυριε καρκα, καλημερα σας ηρθε ενα σημα απο το υπουργειο για αγωνα που θα τελεσεται την 24-25/11/07.
που μπορουμε να σας φανουμε χρησιμοι?

Η να ζητας απο την κεντρικη διοικηση να κλεισουν τον δρομο και να σου καθαρισουν την κεντρικη πλατεια απο παρκαρισμενα αυτοκινητα για τον τεχ. ελεχγο και να σου λεει ο μεγαλος:
ελα πεμπτη πρωι παρε απο το χερι τον κυριο ταδε (γαλονας) και πηγαινεται επι τοπου δειξτου τη θες και αυτος θα το τακτοποιησει!!!

ΕΕΕ...? ΠΟΥ ΤΑ ΕΙΧΑΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟΤΕ?

ναι, μπορει να εχει κανει της μυριες π@π@ριες η ελπα σε διαφορα θεματα αλλα στον χωρο του εντουρο εδωσε υποσταση που καμια μοτοε δεν μπορουσε να δωσει τοτε.
αλωστε "κυβερνω" χωρις τσαμπουκα δεν γινετε.


φιλε μου, μην κρινεις εκ των ιδιων τα αλλοτρια... δεν ανηκω σε κανενα μαγαζι.
ευτυχως ή δυστυχως ολοι γνωριζομαστε μεταξυ μας σ' αυτο τον χωρο, οποτε ρωτα κανεναν παλιοτερο να σου πει για μενα.
πριν 15 χρονια αυτου το ειδος των αγωνων κανανε και στο Bergamo (αληθεια εχεις παει? εγω ναι), ενω εδω στην Ελλαδα οι καλοι του πυργου κανανε κατι ασφαλτινα ραλυ σπριντ με roadbook.
τον Σερβο τον θυμασαι? ρωτα τον geko που κατι ξερει.
τωρα αν γουσταρουμε το κυριλικι της "εξουσιας" αυτο ειναι κατι το προσωπικο. ισως ειναι καλυτερα να μιλησεις και με εναν ψυχολογο. μπορει να το ξεπερασεις.
απο την αλλη, αυτο ειναι που πουλαει η ΕΛΠΑ. προστασια. αν την αποδεχεσαι συνεχιζεις, αν οχι προσπαθεις για κατι καλυτερο (κατα την γνωμη του ο καθενας).
τελος, ο καθενας μπορει να εχει την αποψη του για την εξουσια...
Άβαταρ μέλους
mavrofidi
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 11:04
Τοποθεσία: οπου υπαρχει λασπη...

Δημοσίευσηαπό mavrofidi » 20 Νοέμ 2006, 11:38

Bleu έγραψε:Α το ποδήλατο είναι αντρικιο?
Αντε? Ξυρίζεις και τα πόδια σου μεγάλε?


αν εχεις διαφορετικη αποψη, το ποδηλατο σου και στα βασιλικα την Κυριακη...
παντως μια φημη οτι οι εντουραδες φορανε στρινγκακια για να πηγαινουν πιο γρηγορα δεν νομιζω να αληθευει....
Άβαταρ μέλους
mavrofidi
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 11:04
Τοποθεσία: οπου υπαρχει λασπη...

Δημοσίευσηαπό markd » 20 Νοέμ 2006, 11:46

mavrofidi έγραψε:παντως μια φημη οτι οι εντουραδες φορανε στρινγκακια για να πηγαινουν πιο γρηγορα δεν νομιζω να αληθευει....


Πές τους τα ρε φίλε!!!

Βγάλτε ρε τα στριγκάκια σας μπας και σας περάσω!!!
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό mavrofidi » 20 Νοέμ 2006, 12:21

karka έγραψε:Η άποψη μου είναι ότι μόνο με την χρήση επαγγελματικού management που αποφέρει κέρδη στους εκάστοτε διοργανωτές μπορούν να γίνουν αξιόλογοι αγώνες, όπως σε όλα τα κράτη με προηγμένο μηχανοκίνητο αθλητισμό.
Δεν υπάρχει δυστυχώς άλλη συνταγή.




εδω εγω εχω αλλη αποψη.
ξερεις αν η λεσχη του μπεργκαμο για παραδειγμα πληρωνει τους κριτες- μελη της?

οχι και ξερεις γιατι?
γιατι οταν η λεσχη κανει εναν αγωνα, ολοι βοηθουν και εχουν να το λενε ενα χρονο μετε.
υπαρχουν ατομα που δεν εχουν χασει αγωνα για πολες δεκαετιες βοηθοντας στην οργανωση και ας μην ειναι κατι σπουδαιο σε αυτην.
αυτο ειναι το κλιμα που λιπει και που καταργει η εμπλοκη του μανατζερ σε αυτου του ειδους αγωνες.

ενα αλλο παραδειγμα.
στο ρουμελη τελειονοντας ο αγωνας την κυριακη το απογευμα ειμαι διπλα απο τον ντοκ και ερχετε μια κοπελα κοντα του.
-ειμαι απο το συνεργειο και θελουμε να μας πληρωσεις να φυγουμε.-
συνεργειο? ποιο συνεργειο?
το συνεργειο λοιπον ηταν οι κριτες της τοπικης "λεσχης" οπου ειχαν βοηθησει την οργανωση και τωρα θελαν το μεροκαματο τους.
δεν μπαινω στο αν καλος η κακος θα παιρναν χρηματα,
αλλα ρε φιλε εμεις εδω κανουμε χρονια αγωνες (πολλα χρονια) και εκτος απο το λεφτα του προεδρου αγωνιδικων και του παρατηρητη
δεν πληρωνουμε κανεναν αλλον.
γιτι το λεω αυτο?
πρωτον γιατι σαν ποσο ειναι σημαντικο και το γλυτωνει ο οργανωτης και δευτερον γιατι ειμαστε ΛΕΣΧΗ και οταν η λεσχη εχει αγωνα βοηθουν ολοι και εχουμε πανηγυρη.

αν λοιπον οι λεσχες συνεχιζαν να εχουν την θεση τους στον χωρο και δεν της ακυρωναν καποιοι επιτηδιοι εκ'των εσω τωρα δεν θα συζητουσαμε για αυτο το θεμα αλλα μονο για το ποια λεσχη ειναι πιο ικανη απο την αλλη οπως μπορουμε να το συζητησουμε και τωρα αναμεσα στους προμοτερ.[/i]


αφου το εχεις δει τοσο επαγγελματικα το θεμα γιατι παραπονιεσαι για την αμοιβη των κριτων και των υπολοιπων που βοηθουν στην πραγματοποιηση ενος αγωνα?
δεν μπορει να ειναι επαγγελματιας μονο αυτος που βγαζει την διαδρομη ή μονο ο αλυταρχης. πρεπει ολοι οι συμμετεχοντες σε ενα "επαγγελματικο" γεγονος να εχουν την αμοιβη τους.
πχ γιατι ζητας εθελοντες για να κανεις το Αττικο σε 15 μερες?
αφησε τοτε και τις συμμετοχες δωρεαν ή πριμοδοτησε τις.
Άβαταρ μέλους
mavrofidi
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 11:04
Τοποθεσία: οπου υπαρχει λασπη...

Δημοσίευσηαπό Berg » 20 Νοέμ 2006, 12:54

mavrofidi έγραψε:φιλε μου εισαι πολυ μικρος (σε ηλικια) και εχεις μικρη διαδρομη στο χωρο.
θα τα ξαναπουμε μετα 10 χρονια.... (ελπιζω)
τα υπολοιπα τα λεμε αργοτερα.


48 χρονάκια είναι καλά?
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό HUSQY » 20 Νοέμ 2006, 13:16

Ου!! Ου!!
Καλέ γεια σας !!!
(φτούσου ρε π@υστη, πάλι παρασύρθηκα)
Με καταστρέψατε, γκρεμίσθηκε ο κόσμος γύρο μου, δεν ξέρω σε ποιον ψυχίατρο να πάω……… :( :(
Επιτέλους κατάλαβα γιατί σιχαίνομαι το ποδήλατο!!!! :cry: :cry:
Επιτέλους κατάλαβα τα κίνητρα που με οδηγούσαν στην λήψη αποφάσεων στην ζωή μου. :shock: :shock: :shock:
Τελικά το 4Χ4 το πήρα όχι για μ@υνοπαγίδα, αλλά για να κάνω καινούργιες φιλενάδες.
Προτιμούσα τα τετράχρονα Enduro από τα δίχρονα όχι από βίτσιο, αλλά για αυτόν τον γλυκό κραδασμό ανάμεσα στα σκέλια μου.
Έγινα μηχανολόγος για να είμαι μόνη μου εεεεεε μόνος μου ανάμεσα σε τόσους τορναδόρους και μάστορες.
Ήμουνα πλωριός όταν έκανα ιστιοπλοΐα όχι γιατί είναι θέση με πολύ ένταση, αλλά γιατί ήμουνα στην πλώρη και μπορούσα να κάθομαι όρθιος πάνω στο κοράκι με τα χεράκια μου σηκωμένα όπως στον Τιτανικό.
Και πόσα άλλα……………
Μια ζωή στηριγμένη πάνω σε ένα ψέμα……………….
Τη να πω τώρα στην γυναίκα μου που με τρώει να πάρουμε ποδήλατα & να πηγαίνουμε για βόλτα.(μήπως άμα βγάλω την σέλα……) :P :P :P
Άβαταρ μέλους
HUSQY
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 24 Μάιος 2004, 18:12

Aμαν!!!!!

Δημοσίευσηαπό tedos » 20 Νοέμ 2006, 15:00

HUSQY έγραψε:Ου!! Ου!!
Καλέ γεια σας !!!
(φτούσου ρε π@υστη, πάλι παρασύρθηκα)
Με καταστρέψατε, γκρεμίσθηκε ο κόσμος γύρο μου, δεν ξέρω σε ποιον ψυχίατρο να πάω……… :( :(
Επιτέλους κατάλαβα γιατί σιχαίνομαι το ποδήλατο!!!! :cry: :cry:
Επιτέλους κατάλαβα τα κίνητρα που με οδηγούσαν στην λήψη αποφάσεων στην ζωή μου. :shock: :shock: :shock:
:shock: Τελικά το 4Χ4 το πήρα όχι για μ@υνοπαγίδα, αλλά για να κάνω καινούργιες φιλενάδες.
Προτιμούσα τα τετράχρονα Enduro από τα δίχρονα όχι από βίτσιο, αλλά για αυτόν τον γλυκό κραδασμό ανάμεσα στα σκέλια μου.
Έγινα μηχανολόγος για να είμαι μόνη μου εεεεεε μόνος μου ανάμεσα σε τόσους τορναδόρους και μάστορες.
Ήμουνα πλωριός όταν έκανα ιστιοπλοΐα όχι γιατί είναι θέση με πολύ ένταση, αλλά γιατί ήμουνα στην πλώρη και μπορούσα να κάθομαι όρθιος πάνω στο κοράκι με τα χεράκια μου σηκωμένα όπως στον Τιτανικό.
Και πόσα άλλα……………
Μια ζωή στηριγμένη πάνω σε ένα ψέμα……………….
Τη να πω τώρα στην γυναίκα μου που με τρώει να πάρουμε ποδήλατα & να πηγαίνουμε για βόλτα.(μήπως άμα βγάλω την σέλα……) :P :P :P


Οξω Λουγκρα απ την Παραγκα!!! :shock: :shock: :shock:
Πηρες και Terrano, θα μας ξεφτυλισεις παλιοκαραγκιοζη!!!! :shock: :shock: :shock:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αγώνες Μοτοσυκλέτας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 41 επισκέπτες