Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Τι γίνεται με το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Enduro????

Enduro, Scramble, Supermoto, Trial κ.α.

Δημοσίευσηαπό DRAGONFOX » 04 Δεκ 2006, 22:05

doc έγραψε:
mavrofidi έγραψε:καποτε υπηρχε ο πυρηνας της ΛΕΜΟΤ μεσα απο τον οποιο ξεκινησαν πολλοι αναβατες. μεσα σ' αυτον υπηρχαν αναβατες-δασκαλοι που σε ξεκινουσαν στο χωμα (οπως ο Δελαπορτας, ο Τριτας, ο Ζαφειριου κα). οι ιδιοι διοργανωναν και τους αγωνες και ετσι υπηρχε μια επαφη μεταξυ αγωνων και "σχολειων".
τωρα, μαθαμε να ασχολουμαστε μονο επαγγελματικα με τους αγωνες και τιποτε παραπερα. ποιος θα δημιουργησει φυτωρια για νεους αναβατες?

και κατι σημαντικοτερο:
παρακολουθησα την προηγουμενη Κυριακη 2 απο τις 3 ειδικες του Αττικου. την mx και extreme. πραγματικα πολυ καλη δουλεια (απο χαραξη και επιτηρηση και στις 2).
αλλα στην πρωτη ειμαστε 10 περιπου θεατες και στην δευτερη καμμια 30αρια. συνολικα στην διαδρομη δεν θα πρεπει να υπηρχαν πανω απο 100 θεατες.
δεν ειναι αδικο για ολη την προσπαθεια σας?
νομιζω οτι θα πρεπει να διαχειριστειτε διαφορετικα την προβολη των αγωνων, οταν μαλιστα η διαδρομη τους ειναι μιση ωρα απο την Ομονοια.


Κάποτε λοιπόν υπήρχαν οι λέσχες... Τώρα που είναι? Δυστυχώς και η ΛΕΜΟΤ και ο ΣΥΜΟΦΕ έχουν χάσει την επαφή τους με το χώμα. Που είναι οι λέσχες? Η έλλειψή τους δημιούργησε εμάς τους "επαγγελματίες οργανωτές".

Πάντως τα φυτώρια νέων αναβατών υπάρχουν.
Τα Trail Ride τι νομίζεις ότι είναι? Οι κυριακάτικες εντουρόβολτες με τους παλιούς συνεχίζονται. Και πολλοί νέοι μπαίνουν σε αυτές.
Τα ραντεβού στο φόρουμ ανανεώνονται κάθε κυριακή!
Μην είσαι τόσο απαισιόδοξος. Αλλού είναι το πρόβλημα...

Σαφώς και είναι άδικο.
Με έναν αγώνα πριν και έναν αγώνα μετά για το Ατιικα Cup το Athens Enduro έπεσε στα βαθιά. Οι θεατές έχουν να κάνουν πάντα με τον αριθμό συμμετοχόντων. Οι γνωστοί έρχονται να δούν τους δικούς τους, τους φίλους τους. Με λίγες συμμετοχές, λίγοι θα είναι και οι θεατές.

Και μην ακούσω τίποτα για ελλειπή προβολή! Η αφίσσα κυκλοφορούσε σε ΟΛΑ τα μαγαζιά 1,5 μήνα, Δελτία Τύπου έπεσαν πολλά, αφισσοκόλληση έγινε στις περιοχές... και τελικά τι?

Δυστυχώς, δεν άντεχα άλλα έξοδα για πιο ακριβή προβολή (TV) σε έναν αγώνα που εμένα τον "επαγγελματία" με έβαλε μέσα 5Κ...



Eντελος πληροφοριακα ,ποσο στυχiσε το ολο σκηνικο!Απτα λιγα που ειδα θα πρεπει να ηταν απο τους ακριβοτερους αγωνες που διοργανωθηκε στο π.π.e!
Άβαταρ μέλους
DRAGONFOX
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 20 Σεπ 2005, 19:51
Τοποθεσία: AYLONAS ATTIKHS

Δημοσίευσηαπό mavrofidi » 04 Δεκ 2006, 22:40

doc έγραψε:Κάποτε λοιπόν υπήρχαν οι λέσχες... Τώρα που είναι? Δυστυχώς και η ΛΕΜΟΤ και ο ΣΥΜΟΦΕ έχουν χάσει την επαφή τους με το χώμα. Που είναι οι λέσχες? Η έλλειψή τους δημιούργησε εμάς τους "επαγγελματίες οργανωτές".


κανε υπομονη. στη ζωη τα περισσοτερα πραγματα κανουν κυκλους και ξαναγυρνανε εκει που ξεκινησανε. συμφωνα με πληροφοριες μου, το enduro της ΛΕΜΟΤ επαναδραστηριοποιειται. το 2007 θα υπαρχει τουλαχιστον ενας ΜΟΤΟΕπρωταθληματικος αγωνας στην Αττικη.
το γνησιο "Αττικο Enduro" ξαναγυρνα....

doc έγραψε:Πάντως τα φυτώρια νέων αναβατών υπάρχουν.
Τα Trail Ride τι νομίζεις ότι είναι? Οι κυριακάτικες εντουρόβολτες με τους παλιούς συνεχίζονται. Και πολλοί νέοι μπαίνουν σε αυτές.
Τα ραντεβού στο φόρουμ ανανεώνονται κάθε κυριακή!
Μην είσαι τόσο απαισιόδοξος. Αλλού είναι το πρόβλημα...


επειδη παντα το αποτελεσμα μετραει, μπορει να υπαρχουν πολλοι νεοι στο βουνο, στους αγωνες ομως δεν φαινονται.

doc έγραψε:Σαφώς και είναι άδικο.
Με έναν αγώνα πριν και έναν αγώνα μετά για το Ατιικα Cup το Athens Enduro έπεσε στα βαθιά. Οι θεατές έχουν να κάνουν πάντα με τον αριθμό συμμετοχόντων. Οι γνωστοί έρχονται να δούν τους δικούς τους, τους φίλους τους. Με λίγες συμμετοχές, λίγοι θα είναι και οι θεατές.


πρεπει καποτε να παψουμε να περιμενουμε μονο τους συγγενεις μας για θεατες. (παντως στο Athens Enduro ουτε αυτοι δεν υπηρχαν)
πρεπει να ανοιχτουμε παραπερα για τους "πραγματικους" θεατες.
το σπορ εχει και θεαμα πλεον και πρεπει να διαχειριστει καλυτερα.

doc έγραψε:Και μην ακούσω τίποτα για ελλειπή προβολή! Η αφίσσα κυκλοφορούσε σε ΟΛΑ τα μαγαζιά 1,5 μήνα, Δελτία Τύπου έπεσαν πολλά, αφισσοκόλληση έγινε στις περιοχές... και τελικά τι?


δοκιμασες ποτε να απευθυνθεις σε περιοδικα εκτος χωρου μοτοσυκλεττας, εφημεριδες και τηλεορασεις?
αυτοι που ειδαν την αφισσα στα μαγαζια ή την προβολη στα μοτοπεριοδικα, δεν περιμεναν απο εκει να μαθουν για τον αγωνα. το ηξεραν ηδη.
ο σκοπος ειναι να μαθει για τον αγωνα κοσμος εκτος μοτοσυκλεττιστικου κυκλωματος.

doc έγραψε:Δυστυχώς, δεν άντεχα άλλα έξοδα για πιο ακριβή προβολή (TV) σε έναν αγώνα που εμένα τον "επαγγελματία" με έβαλε μέσα 5Κ...


συμπερασμα: ή εισαι κακος επαγγελματιας και δεν θα επιβιωσεις πολυ ακομη (αν μπαινεις μεσα 5000 Ε σε καθε αγωνα) ή γινε ερασιτεχνης για να εχεις και την δοξα....
(μην παρεξηγεισαι, τα παραπανω στα γραφω με καλη προθεση)
Άβαταρ μέλους
mavrofidi
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 11:04
Τοποθεσία: οπου υπαρχει λασπη...

Δημοσίευσηαπό markd » 05 Δεκ 2006, 08:54

Φίλε mavrofidi, έχεις τόσες πολλές ιδέες και λύσεις για τους αγώνες, γιατί δεν διοργανώνεις κι εσύ κανέναν που όπως φαντάζομαι θα είναι τέλειος???
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό mavrofidi » 05 Δεκ 2006, 10:54

markd έγραψε:Φίλε mavrofidi, έχεις τόσες πολλές ιδέες και λύσεις για τους αγώνες, γιατί δεν διοργανώνεις κι εσύ κανέναν που όπως φαντάζομαι θα είναι τέλειος???


καλομελετα κι ερχεται.... :D
Άβαταρ μέλους
mavrofidi
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 11:04
Τοποθεσία: οπου υπαρχει λασπη...

Δημοσίευσηαπό markd » 05 Δεκ 2006, 10:57

Ώπα, βγάλαμε λαυράκι!!!
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 05 Δεκ 2006, 11:32

markd έγραψε:Ώπα, βγάλαμε λαυράκι!!!


Θα διοργανώσει το επόμενο ISDE στο Άλσος του Φιλοπάππου. Μάλιστα θα περιλαμβάνει και ποδήλατο για τους 100% άντρες εκ των εντουράδων.
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό KaTaNaS » 05 Δεκ 2006, 11:38

mavrofidi έγραψε:καλομελετα κι ερχεται.... :D


fantazomai kai elpizw oi neoi na exoyn dwrean symmetoxh!
Άβαταρ μέλους
KaTaNaS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 851
Εγγραφή: 14 Δεκ 2005, 15:42

Δημοσίευσηαπό superspy » 05 Δεκ 2006, 11:40

Θα έλεγα ότι είναι ώρα να ... περιοριστούν όλες οι πλευρές στο θέμα μας. :) :)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό KaTaNaS » 05 Δεκ 2006, 11:53

superspy έγραψε:Θα έλεγα ότι είναι ώρα να ... περιοριστούν όλες οι πλευρές στο θέμα μας. :) :)


εγω θα'λεγα πως μάλλον χρειαζόμαστε επαφή με το χώμα και μέσα στην εβδομάδα...

μια Κυριακή την εβδομάδα δεν φθάνει :(



:D
Άβαταρ μέλους
KaTaNaS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 851
Εγγραφή: 14 Δεκ 2005, 15:42

Δημοσίευσηαπό THANOS_KTM » 05 Δεκ 2006, 12:45

KaTaNaS έγραψε:
superspy έγραψε:Θα έλεγα ότι είναι ώρα να ... περιοριστούν όλες οι πλευρές στο θέμα μας. :) :)


εγω θα'λεγα πως μάλλον χρειαζόμαστε επαφή με το χώμα και μέσα στην εβδομάδα...

μια Κυριακή την εβδομάδα δεν φθάνει :(



:D


Eτσι...ετσι :wink:
ΧΡΟΝΟ που θα βρούμε? :( :cry:
Άβαταρ μέλους
THANOS_KTM
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 12:11

Δημοσίευσηαπό Berg » 05 Δεκ 2006, 13:32

Λοιπόν θυμηθήτε με σε ένα χρόνο.

Είδατε τις συνολικές φετινές συμμετοχές σε όλα τα πρωταθλήματα?

Πιστεύω ότι του χρόνου θα είναι περίπου τα ίδια νούμερα. Επειδή ακριβώς δεν θα αλλάξει τίποτα από πλευράς διοργάνωσης και προβολής. Και τα φράγκα λιγοστεύουν.

Επίσης από κάποιες πληροφορίες που έχω, έρευνα γνωστής εταιρίας off-road μοτοσυκλετών βρήκε ότι μόνο το 10% από τις καθαρόαιμες λαμβάνουν μέρος σε αγώνες.
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 05 Δεκ 2006, 14:56

Δημήτρη μπράβο και από εμένα για την διοργάνωση....
Από το 2000 που έτρξα 1η φορά σε Γατούλη ήταν μακράν ο καλύτερος αγώνας που έχω ποτέ ζήσει.
Paddocks να μην ταλαιπωρείται ο κόσμος που θα φορτώσει - ξεφορτώσει κλπ. Οι ειδικές στο Autofestival και Καλιφόρνια καταπληκτικές!!!! Η Cross-country όμως πολύ επικίνδυνη και μεγάλη για μένα...
Τα ασθενοφόρα και οι νοσοκόμοι στις θέσεις τους νερά στα ΣΕΧ, και το σημαντικότερο:
ΤΑ ΣΕΔ ΕΙΧΑΝ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!!
Ενα μεγάλο μπράβο και ευχαριστώ στα παιδιά που (εθελοντικά φαντάζομαι) βοήθησαν και άφησαν τις οικογένειές τους και τη ξάπλα τους!!!
Οσο για τη προβολή δεν νομίζω ότι ήταν μικρότερη άλλων αγώνων....Απλά όλοι κάνουν τις επιλογές τους και πράττουν αναλόγως.
Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε δύο διαφορετικά πράγματα. Αλλος αγώνας ένας πρωταθληματικός και άλλο ένας κυπέλλου. Το γιατί δεν έτρεξαν όλοι στο Αττικό αγώνα (το δικό μας δηλ) πρωταθλήματος δεν το ξέρω...Εγώ πάντως το χάρηκα!!!
Εικόνα
Δίχρονο μέλος :dancing:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Δημοσίευσηαπό Berg » 05 Δεκ 2006, 16:30

mavrofidi έγραψε:κανε υπομονη. στη ζωη τα περισσοτερα πραγματα κανουν κυκλους και ξαναγυρνανε εκει που ξεκινησανε. συμφωνα με πληροφοριες μου, το enduro της ΛΕΜΟΤ επαναδραστηριοποιειται. το 2007 θα υπαρχει τουλαχιστον ενας ΜΟΤΟΕπρωταθληματικος αγωνας στην Αττικη.
το γνησιο "Αττικο Enduro" ξαναγυρνα....


Πείτε μου γιατί μου καρφώθηκε η ιδέα ότι η ΛΕΜΟΤ επαναδραστηριοποιείται λόγω κονόμας?

Τώρα που είναι "αθλητικό σωματείο" για να βγάλεις δελτίο πρέπει να πληρώσεις την ΛΕΜΟΤ αντί για την ΕΛΠΑ. Τώρα ξαφνικά θυμήθηκε να απαναδραστηριοποιηθεί? Και που ήταν τόσα χρόνια?

Μήπως πρέπει να αρχίσω να γράφω με ψευδόνυμο "fragofonias"? :oops: :oops:

Και θα αρχίσω να γράφω στοιχάκια του στύλ:

Για τα λεφτά τα κάνεις όλα
για τα ρημάδια τα λεφτά.

Τρέμε Geco. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό doc » 05 Δεκ 2006, 18:00

mavrofidi έγραψε:κανε υπομονη. στη ζωη τα περισσοτερα πραγματα κανουν κυκλους και ξαναγυρνανε εκει που ξεκινησανε. συμφωνα με πληροφοριες μου, το enduro της ΛΕΜΟΤ επαναδραστηριοποιειται. το 2007 θα υπαρχει τουλαχιστον ενας ΜΟΤΟΕπρωταθληματικος αγωνας στην Αττικη.
το γνησιο "Αττικο Enduro" ξαναγυρνα....

Για να σε δούμε λοιπόν και σένα...
Πάντως, αν κρίνω από τα μέλη της ΛΕΜΟΤ, μάλλον εργολαβία θα το δώσει...

Όσο για τοι δικό μου το Enduro... ήταν imitation. Ευχαριστώ... :(


mavrofidi έγραψε:δοκιμασες ποτε να απευθυνθεις σε περιοδικα εκτος χωρου μοτοσυκλεττας, εφημεριδες και τηλεορασεις?
αυτοι που ειδαν την αφισσα στα μαγαζια ή την προβολη στα μοτοπεριοδικα, δεν περιμεναν απο εκει να μαθουν για τον αγωνα. το ηξεραν ηδη.
ο σκοπος ειναι να μαθει για τον αγωνα κοσμος εκτος μοτοσυκλεττιστικου κυκλωματος.

Δοκίμασα. Και εκεί μπήκαν κάποιες καταχωρήσεις. Και ραδιόφωνο έπαιξε.


mavrofidi έγραψε:συμπέρασμα:ή εισαι κακος επαγγελματιας και δεν θα επιβιωσεις πολυ ακομη (αν μπαινεις μεσα 5000 Ε σε καθε αγωνα) ή γινε ερασιτεχνης για να εχεις και την δοξα....
(μην παρεξηγεισαι, τα παραπανω στα γραφω με καλη προθεση)

ΟΧΙ Θόδωρε! Κακός επαγγελματίας ΔΕΝ είμαι, γιατί το ήξερα από πριν ότι θα μπω μέσα, αλλά επειδή δεν κάνω πίσω σε ότι λέω, το έκανα.
Κακός επαγγελματίας θα ήμουν αν αντί για τα 5Κ μέσα, ερχόμουν στα ίσα μου, κι έκανα παραχωρήσεις σε άλλα πράγματα, ασφαλείας, αποτελεσμάτων, ενοίκιο χώρου κτλ.

Ερασιτέχνης ήμουν χρόνια, παραμένω ακόμη σε αρκετά πράγματα, κι όσο από δόξα... να μου λείπει. Δεν θέλω... Το αν αξίζουν αυτά που κάνω φαίνεται. Σημασία έχει ότι κάποιος τα κάνει. Δεν μιλάει μόνο, ούτε κρίνει μόνο.
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό superspy » 05 Δεκ 2006, 18:05

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΕΘΕΑΜ


1. ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΚΔΟΣΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ ΑΔΕΙΩΝ

Η ΕΘΕΑΜ, εν όψει του 2007, προς διευκόλυνση των αγωνιζομένων, ανακοινώνει πως οι αναβάτες που επιθυμούν να αποκτήσουν αγωνιστική άδεια θα έχουν τις εξής επιλογές:


Α. Να περάσουν από τις εξετάσεις στο ΚΕΨΑ εφ’ όσον είναι δυνατόν, οπότε η ισχύς των θα είναι για το έτος που πραγματοποιήθηκαν και για τα επόμενα 2.

Β. Να ακολουθήσουν την παλαιά διαδικασία, δηλαδή να περάσουν από ιατρικές εξετάσεις σε παθολόγο και οφθαλμίατρο και, εάν ο αναβάτης είναι άνω των 40 ετών, από καρδιολόγο για να υποβληθεί σε τεστ κόπωσης. Η ισχύς των εξετάσεων αυτών θα είναι μόνο για το έτος που πραγματοποιήθηκαν.

Γ. Οι ενδιαφερόμενοι για την έκδοση ημερήσιας άδειας για μεμονωμένους αγώνες θα ακολουθούν μία από τις παραπάνω διαδικασίες.


2. ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΤΗΜΑΤΩΝ ΥΠΟΒΛΗΘΕΝΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ Σ.Α.Μ.Ε. (ENDURO)

Η ΕΘΕΑΜ στην τελευταία της συνεδρίαση αποφάσισε τα εξής:

1. Το κόστος της απόκτησης αγωνιστικής άδειας για αγώνες ENDURO μειώνεται από 75€ σε 55€.

2. Το παράβολο συμμετοχής σε αγώνες ENDURO μειώνεται για μεν τους μονοήμερους αγώνες από 90€ σε 65€ και για τους διήμερους από 140€ σε 110€.

3. Η ΕΘΕΑΜ αναλαμβάνει το κόστος χρονομέτρησης των αγώνων ENDURO


4. Η ΕΘΕΑΜ θα διαθέσει στους διοργανωτές των αγώνων ENDURO τα απαραίτητα υλικά και μέσα για την διεξαγωγή τους, με την προϋπόθεση ότι οι διοργανωτές θα δεσμευθούν για την εξασφάλιση τοπικά των απαραίτητων λοιπών μέσων και προσωπικού, όπως ασθενοφόρα, γιατρούς, νοσηλευτές, κλπ.

Αυτό σημαίνει ότι οι διοργανώτριες λέσχες των αγώνων ENDURO θα επιλεγούν με το γνώμονα το παραπάνω κριτήριο σε συνεργασία με τον Promoter και τον ΣΑΜΕ.

5. Η ΕΘΕΑΜ βρίσκεται στην διαδικασία συζητήσεων με Promoter που θα αναλάβει τους αγώνες ENDURO.

6. Τα σχετικά με την προβολή των αγώνων ENDURO θα λυθούν μέσω του Promoter με την υποστήριξη της ΕΘΕΑΜ.

7. Το πρόγραμμα του 2007 θα ανακοινωθεί από την νέα ΕΘΕΑΜ εντός του 2006.

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΕΘΕΑΜ
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αγώνες Μοτοσυκλέτας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες