Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΜΕΤΑ... 3o ENDURO SPRINT ΚΟΥΝΟΥΠΕΛΙ Α.Ο.Δ.Π

Enduro, Scramble, Supermoto, Trial κ.α.

Δημοσίευσηαπό doc » 17 Ιούλ 2006, 15:22

4-stroke=tampones έγραψε:Θα καθόμασταν και για το πάρτι, αν δεν εβλεπά αυτά τα μικρά αιμοβόρα ΠΟΥΛΙΑ!!!


...άσε! Με τόσο αλκοόλ... και κάπνα από τα σουβλάκια, τα κουνούπια ψοφήσανε!!!
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 17 Ιούλ 2006, 15:49

doc έγραψε:Φίλε Quadmaniac, δεν σε ξέρω και καλά, οπότε μην παρεξηγηθώ κιόλας με αυτά που σου γράφω...
Δικαίωμά σου να συμμετέχεις, όπου και όταν γουστάρεις, και κανείς δεν μπορεί να σου πει τίποτα. Η πλάκα που κάνει9 ο καθένας έχει να κάνει με την οικειότητα που σου έχει. Σαφώς και δεν υπάρχουν παρεξηγήσεις.
Αλλά...

Quadmaniac έγραψε:Κάναμε τα 270 χιλιόμετρα για να χαβαλεδιάσουμε και όχι να τα σπάσουμε.

Να το ΣΠΑΣΕΙΣ??? Από που κι ως που? Σε μια διαδρομή με άμμο που δεν είχε ούτε ίχνος πέτρας? Σε μια διαδρομή κλειστή που δεν χρειαζόταν να ζορίσεις τον κινητήρα? Σε μια διαδρομή χωρίς άλματα που δεν χρειαζόταν να ζορίσεις τις αναρτήσεις? Να σπάσεις τι λοιπόν?


Quadmaniac έγραψε:Εσάς δεν σας πείραξε που η 1500 μέτρα πίστα θα μπορόύσε να στηθει και στην αυλή του σπιτιού σας;;;;

Enduro Sprint φίλε μου είναι μια διαδρομή 1500 μέτρα που θα μπορούσε να στηθεί στην αυκλή ενός σπιτιού - αν και δεν έχω ούτε μεγάλο σπίτι, ούτε καν αυλή! Αυτή είναι η ουσία, ώστε να συγκεντρωθεί ο κόσμος, όλος μαζί, να έχει θέαμα, να βγάλει συναγωνισμό, να είναι μικρό, κοντινό κι ελεγχόμενο! Μια διαδρομή 1500 μέτρα που την γυρνούσες σε 3 - 3,5 λεπτά, που αρκούσε ένα πέρασμα για να σου έκοβε τα χέρια και τον τσαμπουκά, και που ξεχώρισαν οι καλοί και οι προπονημένοι. Αυτό είναι enduro sprint! Aν θες μεγαλύτερες διαδρομές, γιατί δεν έρχεσαι στα Rally Raid?

Quadmaniac έγραψε:Δεν σνομπάρησα κανέναν και δεν είπα τίποτα ούτε όταν έφευγα και άκουσα ειιρωνικά σχόλια από μερικούς "φίλους". Το μόνο εύκολο είναι να απαντήσεις και να τσακωθείς.

Έχεις δίκιο, το μόνο εύκολο είναι να απαντήσεις και να τσακωθείς. Το σνομπάρισμα όμως,μ όσο κι αν το αρνείσαι, όσο αθέλητα κι αν το έκανες, ήταν φανερό και καραμπινάτο! Φυσικά και δικαίωμά σου, αλλά πιο καραμπίνάτο -να είσαι σίγουρος- δεν γινόταν!


Quadmaniac έγραψε:Φυσικά και δεν είναι για τέτοια το γουρούνι μου αλλά και να ήταν στην τελική εγώ δεν είδα κάτι που να με κάνει να θέλω να καβαλήσω το γουρούνι μου εκεί μέσα. Δικαίωμα μου δεν είναι;;;

Ιδανική διαδρομή για το γουρούνι σου! Να είσαι σίγουρος! Εδώ ο zman την έβγαλε "αεροπορία" με το τέρας το τρακτέρ, ένα racing Motocross γουρούνι σαν το δικό σου σε πίστα για τα μέτρα του θα κόλωνε? Και Πίστες δεν είναι μόνο η Terradura και οι φλαταδούρες στην άμμο... Είναι και οι κλειστές κορδελιασμένες, σφιχτές και απαιτητικές διαδρομές, στην "αυλή του σπιτιού μας". Που συγκέντρωσαν πάνω από 500 θεατές και 75 αγωνιζόμενους, σε ένα πανηγύρι, σε ένα πάρτυ, σε ένα σαββατοκύριακο με μπάνιο, φαγητό και διασκέδαση.
...φυσικά δικαίωμά σου...

Quadmaniac έγραψε:Άν ήσουν κι έβλεπες.......

Να έβλεπε τι? Εσύ δηλαδή τι είδες? Ή τι έχεις την εντύπωση ότι είδες? Πως "βλέπεις" κάτι την στιγμή που δεν κατέβασες το γουρούνι να κάνεις έστω και μια γύρα? Πως κρίνεις μια διαδρομή χωρίς ούτε καν να την οδηγήσεις? Γιατί άλλο να βλέπεις απέξω, κι άλλο να οδηγάς από μέσα... Άλλο τα πρώτα "άγρια" περάσματα, κι άλλο μετά που η πίστα έστρωσε -και το ξέραμε- βγάζοντας όλη την άμμο στον αφρό!
Να έβλεπε τι λοιπόν? Θα του άρεσε αυτό που θα έβλεπε, να είσαι σίγουρος! Όπως άρεσε τελικά σε όλους μας όσους κάτσαμε, παρά την αρχική -για μερικούς (βλέπε 4Τ-ob)- ψυχρολουσία.

Αυτά.-
Χωρίς παρεξήγηση φαντάζομαι...
Αλλά αν δεν μπούμε και στον κόπο του οργανωτή, δυστυχώς δεν θα πάμε ποτέ μπροστά.
Όσο για το ATV Cup... To σίγουρο είναι πως ξέρω σε ποιούς μπορώ να βασίζομαι και σε ποιούς όχι, δικαιώνοντας πλήρως την επιλογή να μην προχωρήσει φέτος...

Doc


Φίλε Doc φυσικά και δεν υπάρχει παραξήγηση και καλά κάνεις και τα λες. Να πω λοιπόν κι εγώ πάλι τα δικά μου (και για τελευταία φορά).

1) Σχετικά με το σπάσιμο. Που δεν θα ζόριζα τον κινητήρα σε μια διαδρομή στο επίπεδο της θάλασσας με 35 βαθμούς και με 1η-2α-3η? Με τις ταπεινές και ελάχιστες γνώσεις που έχω καταλαβαίνω οτι αυτό είναι σπάσιμο. Υπ όψιν οτι ενδεχόμενο σπάσιμο θα το πλήρωνα εγώ.

2) Σχετικά με την διαδρομή ήταν μικρή και επιμένω σε αυτό. Για τα μηχανάκια μπορεί να είναι ΟΚ (δεν έχω άποψη) για τα γουρούνια ήταν σίγουρα ακατάλληλη (επέτρεψε μου να έχω άποψη). Όσο για τα rally-raid δεν μπορώ να τρέξω χωρίς πινακίδα όπως έχω διαβάσει και ρωτήσει.

3) Σνομπάρισμα καραμπινάτο μπορεί να το θεωρείς όμως τουλάχιστον από εμένα δεν ήταν. Άν θες να το δεις ως σνομπάρισμα δεν μπορώ να κάνω κάτι. Το οτι ήρθα από Αθήνα για κάτι που περιμέναμε διαφορετικό δεν σου λέει κάτι;

4) Το μηχανάκι μου ΔΕΝ είναι motocross (όχι οτι έχει καμμία σημασία). Όσο κιμ αν επιμένεις επέτρεψε μου να συνεχίσω κι εγώ να λέω οτι η διαδρομή ήταν ακατάλληλη για γουρούνια και όπως λες 10 bravo στον Τάκη που την έβγαλε με το τέρας. Οι 500 θεατές και οι 75 αγωνιζόμενοι καθώσ και οι οργανωτές καλά έκαναν αλλά δικαιωμά μας είναι να πιστεύουμε κάτι και να πράτουμε ανάλογα. Τώρα για την Terradura και για τις φλαταδούρες στην άμμο δεν σου είπε κανείς οτι είναι τα μόνα που μας αρέσουν.

5) Το αν είδα ή έχω την εντύπωση οτι είδα είναι δικό μου θέμα νομίζω και δεν σημαίνει οτι δεν έχω δικαίωμα να κρίνω για το πως θα πράξω. Ευτυχώς που δεν βλέπουμε όλοι τα ίδια για αλλιώς δεν θα είχε νόημα να κουβεντιάζουμε. Τον κόπο του οργανωτή τον σέβομαι αλλά ο οργανωτής σέβεται εμένα που έκανα 270 χιλιόμετρα για να αντικρίσω κάτι που δεν με ενδιέφερε να κάνω και που είχε ελλιπης περιγραφή για το πως θα είναι; Γιατί δηληδή αυτό πρέπει να είναι κατακριτέο;

Όσο για το ATV Cup νομίζω οτι η απάντηση στο ερώτημα δώθηκε στην συνάντηση που έγινε για πλάκα το χειμώνα και μάζεψε 20 μηχανάκια χωρίς να έρθουν τα μικρά. Νομίζω οτι ήσουν στο τέλος; Σε ποιους υπολογίζεις γιατί όλοι όσοι "σνομπάραμε" ήμασταν εκεί. Όσοι δεν εμφανίστηκαν εκεί δεν βγήκαμε να τους πούμε κότες γιατί τα μηχανάκια τους δεν έκαναν για εκεί μέσα.

Παιδιά για να τελειώνουμε δεν μου άρεσε και δεν έτρεξα. Άν εσείς πρέπει να ενθαρύνετε τέτοιες προσπάθειες και να τις βοηθάτε (και πρέπει) καλά κάνετε αλλά μην προσπαθείτε να κάνετε τα μαύρα άσπρα και να μας πείσετε για αυτό. Είναι εύκολο με το κύρος του οργανωτή και του ειδικού να λες σε κάποιον που θεωρείς άπειρο οτι "θα σου πω εγώ πως είχαν τα πράγματα" και "εσύ δεν έκρινες σωστά" αλλά στην τελική το γεγονός ΄οτι άλλα 3 μηχανάκια έφυγαν λέει κάτι. Άν εσείς δεν δέχεστε απόψεις και κριτική δεν μπορούμε να βρούμε γέφυρα επικοινωνίας.

Με το συμπάθειο πάντα...
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό karka » 17 Ιούλ 2006, 15:56

ΓΟΥΡΟΥΝΕΛΙ 2006 ΤΕΛΟΣ

περασαμε ολοι καλα !!
ξαναματα ευχαριστουμε για την συμμετοχη σας και σας περιμενουμε στο αιγιο για το τεταρτο και προτελευταιο αγωνα του θεσμου.
ενοειτε οτι οι γουρουνες βρηκαν "στεγη" σε αυτον το θεσμο και στο αιγιο η διαδρομη θα ειναι σαφως φαρδυτερη για αυτες.

λιγα λογια για το θεμα "αποχωρω":
οποιος εχει σχεση και ξερει απο αγωνες δεν χρειαζεται και πολυ μυαλο να καταλαβει οτι ειναι λιγο δυσκολο: και να εχεις διαδρομη ιδανικη για γουρουνες, και να εχεις διαδρομη για μοτοκρος - εντουρο, και να εχεις χωρο για free camping, και να εχεις μαγαζι για διασκεδαση, και για εστιαση, και ολα αυτα διπλα στην θαλασσα για να περασουν καλα εκτος απο εσενα και ολοι οι αλλοι που θα κουβαλησεις μαζι σου για να κανεις εσυ την καβ@@ σου (γυναικα,παιδια, κοπελα, φιλοι, κτλπ) μες το κατακαλοκαιρο, οχι στο πουθενα με 2 ωρες χωματοδρομο αλλα σε κατοικημενη περιοχη και φυσικα να μην ενοχλησεις κανεναν απο τους γυρω κατοικους.

οποιος λοιπον ξερει, ξερει επισεις οτι για οοολα αυτα κανεις συμβιβασμους, υποχωρισεις, που μετριαζεις το ενα για να κερδισεις το αλλο και να μεινουν ολοι ευχαριστημενοι.
και τζαμπα, χωρις λεφτα, χρηματα, ευρω, με μηδεν συμμετοχη, ετσι για να μαζευτει η παρεα να δει ο κοσμος, να γουσταρουμε.
και στο διαταυτα. η διαδρομη ηταν αυτη, ηταν ιδια για ολους, ο καλυτερος θα ηταν καλυτερος τελειωσε. σφιχτη, σφιχτη στενη, στενη αυτη ηταν.
δεν μπηκατε μεσα καν να δειτε πραγματικα τι παιζει. απο μακρυα ειχατε αποψη.
ουτε μας δωσατε το δικαιωμα να τη διορθωσουμε, παρολο που σας περιμενα στην διαδρομη να μου υποδειξεται τα προβληματα. παρολο που ειδατε την καλη μας διαθεση να διορθωσουμε το προβλημα, παρολο που αναγνωρισατε την απειρια μας σε αυτο το θεμα.
και φυσικα η δικιολογια οτι εκανε ζεστη ηταν σφιχτη θα χαλαγαν τα μηχανακια ηταν μουφα. το 450 του doc το πηραν πα@@@@ζα ΟΛΟΙ, εκανε απειρους γυρους και δεν επαθε τιποτα, πως ηταν δυνατον αλωστε μεσα σε 1600 μετρα? ασε που και τα μοτο τα ιδια μοτερ φορανε.

εκ των υστερων ισως ηταν και καλυτερα, γιατι εσεις που εχεται την μεγαλη εμπειρια απο τους πολλους αγωνες που κανετε καθε σεζον θα ειχατε και αυξημενες απαιτησεις , και εμεις ενα απλο φιλικο σπριντακι κανουμε για τον χομπιστα εντουρα-γουρουνα-μοτοκροσα. δεν ειναι αυτα για πρωταθλητες.
τωρα πως στην πιστα καποια στιγμη γυρναγαν εφτα-οχτω πανελληνια πρωταθληματα μαζι? μπορει να ετυχε, αστο!!

η προηγουμενη παραγραφος δεν ειναι μονο ειρωνικη ειναι και απαντηση στη αποψη σας οτι δεν ειναι ετσι οι αγωνες.

παντως να πω και τον πονο μου. ενοιοσα, οπως θα ενοιθες και εσυ, αν με ειχες καλεσει σπιτι σου και πανω που μου σερβιρειζες το γλυκο εφευγα και δεν σου ελεγα και το λογο.

μας προσβαλατε κυριοι.
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 17 Ιούλ 2006, 16:06

Εγω σταματώ να γράφω εδώ για το θέμα γιατί στο τέλος θα το χοντρύνουμε και θα παρεξηγηθούμε.
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό karka » 18 Ιούλ 2006, 00:22

και φυσικα www.aodp.gr αποτελεσματα βαθμολογιες και διαφορα αλλα.
και ειδικος κανονισμος για να ξερουμε που παμε να τρεξουμε!
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Δημοσίευσηαπό zman » 18 Ιούλ 2006, 10:14

Απ'οτι φαινεται κερδισα τη χρυση παντοφλα κανοντας τη μικροτερη διαφορα αναμεσα στα σκελη με +21 εκατοστα του δευτερολεπτου...
Ακομα πονανε τα χερια μου...
Τι θα κανατε χωρις εμενα παλι... αφρο την εκανα την πιστα με την τετρακινηση 8) . Καμια φωτο θα παιξει; Η τζαμπα καψαμε τοση βενζινη...
Άβαταρ μέλους
zman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2005, 01:24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό YFZ450s » 18 Ιούλ 2006, 11:27

YFZ450s έγραψε:Όσο για το ATV Cup... To σίγουρο είναι πως ξέρω σε ποιούς μπορώ να βασίζομαι και σε ποιούς όχι, δικαιώνοντας πλήρως την επιλογή να μην προχωρήσει φέτος...

Doc
Φιλε doc δεν μας τα λες καλα!!Οταν εμεις τρωγαμε την ταλαιπωρια των εξακοσιων χιλιομετρων για να ερθουμε να στηριξουμε τους αγωνες που κανατε στα κιουρκα με κοστος τουλαχιστον 400 ευρο την καθε φορα τη στιγμη που εσεις κανατε 10-15 χιλιομετρα για να φτασετε ηταν καλα???τοτε ηξερες σε ποιους θα στηριχτεις και τωρα οχι??το οτι σε οσα raid ηρθαμε ημασταν εκει παντα μια μερα πριν και με την καλυτερη διαθεση ειναι και αυτο ευκαταυρονητο?(Αλλο αν δεν συνεχισαμε γιατι τα μηχανακια μας δεν κανουν για raid)Και στο κατω κατω ειναι δικια μου επιλογη να μην μπω εκει μεσα και να πηγαινω σαν κοτα ,γιατι το μηχανακι μου ειχε δουλεψει λιγοτερο απο μιαμιση ωρα μετα απο γενικη επισκευη, και δεν ηθελα να το δουλευω 1-2 κοφτη.Το μηχανακι ειναι δικο μου το εχω πληρωσει ο ιδιος και το σεβομαι εκει που πρεπει γιατι απλα τα χρηματα που μου τρωει ειναι απο τον δικο μου ιδρωτα και οχι του μπαμπα μου αλλα ουτε και της μαμας YAMAHA.Γιατι δεν λες τιποτα για την ζημια που επαθε ο Μιχαλης?Αν εκει ειχε μια ανατροπη και οχι full-lock αναποδο (γιατι πιστευω ξερεις τι σχεση εχουν τα γουρουνια με τις ανατροπες)τοτε θα κλεγαμε ολοι γιατι το πασαλακι δεν θα του διαλουσε την δισκοπλακα αλλα θα καρφωνονταν σε καποιο μερος του σωματος του!!Αυτη η πιστα πιστευω οτι δεν εκανε για sport-quad και απεδειχθη αφου απο τα 10 που ετρεξαν μονο τα δυο ηταν sport-q και το ενα επαθε ζημια οχι μεγαλη απλα μη επισκευασιμη επιτοπου.Δεν ειμαι ουτε πρωταθλητης αλλα ουτε κανενας τρελαμενος με αγωνες και ολα τα σχετικα ,την καβλα μου κανω και μονο και εχω καθε δικαιωμα επιλογης για το αν θα κανω κατι η' οχι.Δεν ηρθα εκει κατω ουτε για να σνομπαρω κανενα αλλα ουτε και να με σνομπαρουν,ουτε να βρισω αλλα ουτε να με βρισουν.Εγω ημουν αυτος που επιασα τον "φιλο" karka με το που φτασαμε και του ειπα οτι υπαρχει προβλημα απλα κατανοουσα οτι οτι και αν του ζητουσα εκεινη την ωρα θα ηταν ακατορθωτο.Γιατι και αυτος γαμηθηκε στον ηλιο για να φτιαξει αυτο που εκανε,και την ταλαιπωρια της οργανωσης εφαγε,αλλα ρε φιλε οχι και να μας κραζει για την επιλογη μας,την στιγμη που οι πατρινοι γουρουναδες δεν ηρθαν καν . Νομιζω οτι δεν εισαι αντικειμενικος ουτε εσυ αλλα ουτε και αυτος[/quote]Και στην τελικη που ηταν φιλε Doc οι υπολοιποι τουATV-CUP
YFZ450s
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 09:18
Τοποθεσία: AGRINIO

Δημοσίευσηαπό karka » 18 Ιούλ 2006, 12:00

επιμενω! δεν μας δωσατε το δικαιωμα καν να προσπαθησουμε. σε περιμενα μες τον ηλιο και με εστησες. δεν μπηκες στον κοπο να ερθεις και μετα τουλαχιστον να ειχες αποψη.
δεν ηταν τιποτα ακατορθωτο, αυτη η πιστα αλαξε 3 φορες σε 4 μερες μεχρι και την παρασκευη το βραδυ ειχαμε αλλαγες. σε καθε στροφη ανοιξα την εξοδο τουλαχιστον 2-3 μετρα μετα την επισημανση σου, αλλα δεν μπεικες στον κοπο να ερθεις να δεις. δεν ηθελες να δεις.
απο την μια λετε δεν ειναι ετσι οι αγωνες και εχεται αποψη, απο την αλλη δεν ειστε αγωνοζωμενοι ειστε χομπιστες. τελικα τι ειστε?

εμπειροι παντως δεν ειστε γιατι θε ξερατε οτι σε καθε διαδρομη εντουρο που εχει γρασιδι τα πρωτα περασματα ειναι γλυστερα και μετα φτιαχνει πατημα, σε καθε διαδρομη με πετρα τα πρωτα περασματα ειναι χαλια αλλα μετα φευγει η πετρα και κανει πατημα, ακομα και στο μοτοκρος τα δοκιμαστηκα το πρωι εχουν ενα γονα λασπη και φλατ πιστα χωρις εσωτερικα μπερμ, αλλα μετα φτιαχνονται μπερμ, γραμες, φευγει η λασπη και γινεται ο αγωνας.
ετσι και στην συγκεκρημενη περιπτωση ηταν ενα πατατοχωραφο με αφρατο αμμοχωμα που φρεζαραμε 2 φορες για να χαραχτει η διαδρομη μεσα στα χορταρια.
με τα περασματα εστρωσαν οι σβολοι απο το τρακτερ χαρακτηκαν μπερμ εμεινε μονο η αμμο και ηταν ΚΑΛΑ. δεν ηταν τραντουρα που ισως εσεις θελατε αλλα δεν ειναι μονο τεραντουρα οι αγωνες.

και να ειστε σιγουροι οτι τιποτα δεν θα ειχε γραφει αν δεν προσπαθουσατε εκ των υστερων να ριξετε "λασπη" δικαιολογοντας αυτην σας την ενεργεια.
οχι δεν κανουμε τα "μαυρα, ασπρα" και αν "κατεβαινες θα εβλεπες..."
εγραψα τελευταιος για να μην γραψω λαθος. και απαντησα στα γαφομενα σας. αν ειχατε καλυτερα κειμενα θα ειχατε και καλυτερες απαντησεις.

σεβομαι την αποψη σας και την κινηση σας να μην τρεξετε και γιαυτο την ωρα που φευγατε δεν υπηρξε καμια ενταση η ειρωνια απο την πλευρα μου.
αλλα τωρα μιλω εκ του αποτελεσματος και οχι με υποθεσεις.
δεν ειχαμε το παραμικρο ατυχημα, δεν κολησε κανενα μηχανακι και φυσικα το στραβομενο μπροστινο του μιχαλη ειναι μεσα στης απωλειες που εχει καθε αγωνας - βολτα που αποφασιζεις να πας. μην τρελαθουμε κιολας.(αν δεν στραβωνε και επευτες, και αν σου καρφονοταν το πασαλακι, και αν, και αν, και αν...)

αυτα, και αν πραγματικα θελετε ΑΓΩΝΕΣ τα λεμε στο αιγιο.
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 18 Ιούλ 2006, 12:46

karka έγραψε:επιμενω! δεν μας δωσατε το δικαιωμα καν να προσπαθησουμε. σε περιμενα μες τον ηλιο και με εστησες. δεν μπηκες στον κοπο να ερθεις και μετα τουλαχιστον να ειχες αποψη.
δεν ηταν τιποτα ακατορθωτο, αυτη η πιστα αλαξε 3 φορες σε 4 μερες μεχρι και την παρασκευη το βραδυ ειχαμε αλλαγες. σε καθε στροφη ανοιξα την εξοδο τουλαχιστον 2-3 μετρα μετα την επισημανση σου, αλλα δεν μπεικες στον κοπο να ερθεις να δεις. δεν ηθελες να δεις.
απο την μια λετε δεν ειναι ετσι οι αγωνες και εχεται αποψη, απο την αλλη δεν ειστε αγωνοζωμενοι ειστε χομπιστες. τελικα τι ειστε?

εμπειροι παντως δεν ειστε γιατι θε ξερατε οτι σε καθε διαδρομη εντουρο που εχει γρασιδι τα πρωτα περασματα ειναι γλυστερα και μετα φτιαχνει πατημα, σε καθε διαδρομη με πετρα τα πρωτα περασματα ειναι χαλια αλλα μετα φευγει η πετρα και κανει πατημα, ακομα και στο μοτοκρος τα δοκιμαστηκα το πρωι εχουν ενα γονα λασπη και φλατ πιστα χωρις εσωτερικα μπερμ, αλλα μετα φτιαχνονται μπερμ, γραμες, φευγει η λασπη και γινεται ο αγωνας.
ετσι και στην συγκεκρημενη περιπτωση ηταν ενα πατατοχωραφο με αφρατο αμμοχωμα που φρεζαραμε 2 φορες για να χαραχτει η διαδρομη μεσα στα χορταρια.
με τα περασματα εστρωσαν οι σβολοι απο το τρακτερ χαρακτηκαν μπερμ εμεινε μονο η αμμο και ηταν ΚΑΛΑ. δεν ηταν τραντουρα που ισως εσεις θελατε αλλα δεν ειναι μονο τεραντουρα οι αγωνες.

και να ειστε σιγουροι οτι τιποτα δεν θα ειχε γραφει αν δεν προσπαθουσατε εκ των υστερων να ριξετε "λασπη" δικαιολογοντας αυτην σας την ενεργεια.
οχι δεν κανουμε τα "μαυρα, ασπρα" και αν "κατεβαινες θα εβλεπες..."
εγραψα τελευταιος για να μην γραψω λαθος. και απαντησα στα γαφομενα σας. αν ειχατε καλυτερα κειμενα θα ειχατε και καλυτερες απαντησεις.

σεβομαι την αποψη σας και την κινηση σας να μην τρεξετε και γιαυτο την ωρα που φευγατε δεν υπηρξε καμια ενταση η ειρωνια απο την πλευρα μου.
αλλα τωρα μιλω εκ του αποτελεσματος και οχι με υποθεσεις.
δεν ειχαμε το παραμικρο ατυχημα, δεν κολησε κανενα μηχανακι και φυσικα το στραβομενο μπροστινο του μιχαλη ειναι μεσα στης απωλειες που εχει καθε αγωνας - βολτα που αποφασιζεις να πας. μην τρελαθουμε κιολας.(αν δεν στραβωνε και επευτες, και αν σου καρφονοταν το πασαλακι, και αν, και αν, και αν...)

αυτα, και αν πραγματικα θελετε ΑΓΩΝΕΣ τα λεμε στο αιγιο.



Λυπάμαι αλλά μάλλον δεν διαβάζουμε το ίδιο φόρουμ


1) Λάσπη δεν έριξε κανείς. Απλά υπερασπιζόμαστε τους εαυτούς μας και την υπόληψη μας. Δεν το ξεκινήσαμε εμείς.

2) Άν είχαμε καλύτερα κείμενα θα είχαμε και καλύτερες απαντήσεις;;;; Άστο καλύτερα γιατί μάλλον δεν διαβάζεις αυτά που γράφεις.

3) Γιατί δεν μπορείς να παραδεχτείς οτι ο αγώνας ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΓΙΑ ΓΟΥΡΟΥΝΕΣ. Μπράβο σε αυτούς που τον έτρεξαν αλλά εμάς δεν μας ενδιέφερε. Δηλαδή είναι κακό να το παραδεχτείς;;; Εγώ παραδέχομαι οτι ίσως να έπρεπε να μείνω για τον κόπο σου κι ας μην έκανε ο αγώνας και αν αυτός ο κόπος σου προκαλεί αγανάκτηση τότε πάσο. Μην διαστρεβλώνουμε την πραγματικότητα όμως.

Ο κάθε άνθρωπος έχει την άποψη του και πράτει ανάλογα, μην προσπαθούμε με βρισιές και ειρωνίες να επιβάλουμε την δική μας γνώμη.

Άν μας καλέσεις θα έρθουμε στο Αίγιο και οτι και να είναι θα τρέξουμε αυτήν την φορά.
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 18 Ιούλ 2006, 12:48

karka έγραψε: μην τρελαθουμε κιολας.(αν δεν στραβωνε και επευτες, και αν σου καρφονοταν το πασαλακι, και αν, και αν, και αν...)


Για δημοσίευσε αυτήν την άποψη στο φόρουμ να δούμε τι έχουν να πουν και πιο σοβαροί αγωνιζόμενοι από εμάς (δεν παριστάνουμε οτι έιμαστε).
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό YFZ450s » 18 Ιούλ 2006, 13:17

karka έγραψε:επιμενω! δεν μας δωσατε το δικαιωμα καν να προσπαθησουμε. σε περιμενα μες τον ηλιο και με εστησες. δεν μπηκες στον κοπο να ερθεις και μετα τουλαχιστον να ειχες αποψη.
δεν ηταν τιποτα ακατορθωτο, αυτη η πιστα αλαξε 3 φορες σε 4 μερες μεχρι και την παρασκευη το βραδυ ειχαμε αλλαγες. σε καθε στροφη ανοιξα την εξοδο τουλαχιστον 2-3 μετρα μετα την επισημανση σου, αλλα δεν μπεικες στον κοπο να ερθεις να δεις. δεν ηθελες να δεις.
απο την μια λετε δεν ειναι ετσι οι αγωνες και εχεται αποψη, απο την αλλη δεν ειστε αγωνοζωμενοι ειστε χομπιστες. τελικα τι ειστε?

εμπειροι παντως δεν ειστε γιατι θε ξερατε οτι σε καθε διαδρομη εντουρο που εχει γρασιδι τα πρωτα περασματα ειναι γλυστερα και μετα φτιαχνει πατημα, σε καθε διαδρομη με πετρα τα πρωτα περασματα ειναι χαλια αλλα μετα φευγει η πετρα και κανει πατημα, ακομα και στο μοτοκρος τα δοκιμαστηκα το πρωι εχουν ενα γονα λασπη και φλατ πιστα χωρις εσωτερικα μπερμ, αλλα μετα φτιαχνονται μπερμ, γραμες, φευγει η λασπη και γινεται ο αγωνας.
ετσι και στην συγκεκρημενη περιπτωση ηταν ενα πατατοχωραφο με αφρατο αμμοχωμα που φρεζαραμε 2 φορες για να χαραχτει η διαδρομη μεσα στα χορταρια.
με τα περασματα εστρωσαν οι σβολοι απο το τρακτερ χαρακτηκαν μπερμ εμεινε μονο η αμμο και ηταν ΚΑΛΑ. δεν ηταν τραντουρα που ισως εσεις θελατε αλλα δεν ειναι μονο τεραντουρα οι αγωνες.

και να ειστε σιγουροι οτι τιποτα δεν θα ειχε γραφει αν δεν προσπαθουσατε εκ των υστερων να ριξετε "λασπη" δικαιολογοντας αυτην σας την ενεργεια.
οχι δεν κανουμε τα "μαυρα, ασπρα" και αν "κατεβαινες θα εβλεπες..."
εγραψα τελευταιος για να μην γραψω λαθος. και απαντησα στα γαφομενα σας. αν ειχατε καλυτερα κειμενα θα ειχατε και καλυτερες απαντησεις.

σεβομαι την αποψη σας και την κινηση σας να μην τρεξετε και γιαυτο την ωρα που φευγατε δεν υπηρξε καμια ενταση η ειρωνια απο την πλευρα μου.
αλλα τωρα μιλω εκ του αποτελεσματος και οχι με υποθεσεις.
δεν ειχαμε το παραμικρο ατυχημα, δεν κολησε κανενα μηχανακι και φυσικα το στραβομενο μπροστινο του μιχαλη ειναι μεσα στης απωλειες που εχει καθε αγωνας - βολτα που αποφασιζεις να πας. μην τρελαθουμε κιολας.(αν δεν στραβωνε και επευτες, και αν σου καρφονοταν το πασαλακι, και αν, και αν, και αν...)

αυτα, και αν πραγματικα θελετε ΑΓΩΝΕΣ τα λεμε στο αιγιο.
ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΑΡΚΑ μαλλον δεν βλεπεις καλα γιατι η απαντηση μου ηταν προς τον doc, και ηταν και η πρωτη μου απαντηση σε ολο το θεμα!!!Δεν σου εριξα λασπες ποτε και δεν προσπαθησα να δικαιολογηθω!!!Δεν ετρεξα γιατι δεν γουσταρα ετσι απλα!!!!δεν θα κατσω να σε πεισω οτι το μηχανακι μου στην κατασταση που βρισκονταν δεν ηταν για εκει μεσα!!!!!!Οσο αφορα τους τυχον τραυματισμους δεν νομιζω οτι κανεις απο αυτους που λαμβανουν μερος σε τετοια event δεν τους λαμβανουν υποψην!!Με πασαλακια 20ποντα ανα 2 μετρα Μην το πεις πουθενα θα σε κραξουν!!!
YFZ450s
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 09:18
Τοποθεσία: AGRINIO

Δημοσίευσηαπό zman » 18 Ιούλ 2006, 13:31

He's got a point...
Άβαταρ μέλους
zman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2005, 01:24
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό 4-stroke=tampones » 18 Ιούλ 2006, 13:47

To παρατραβάτε νομίζω!?
Εαν θέλουμε να γίνουν αγώνες με quad στι χώρα μας, τότε ήμαστε σε λάθως πορεία.
Αυτο το λέω στους φίλους μου, που παραπονιούνται οτι "γιατί δεν γίνεται τίποτα απο αγώνες???"
ΤΡΑΝΟ παράδειγμα το Κουνουπέλι. Αν δεν έρθουν 5 quad σε έναν αγώνα, έτσι ώστε να γίνουν 8 στον επόμενο και 15 στο μεθεπόμενο, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.
Μπορεί να είμαστε μια παρέα και να περνάμε καλά βγαίνοντας για μια βόλτα, αλλά ως εκεί ΚΑΛΑ.
Για να πάει στο επόμενο στάδιο το "γράμμα", είμαστε αρκετά μακριά.
Σέβομαι αυτό που λέτε οτι "ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ" (εάν αυτο είπατε), αλλά ΟΧΙ το ότι "το quad μου δεν κάνει για τέτοια πίστα....". Αυτά είναι ΜΑΛΑΚΙΕΣ στο τετράγωνο. (βλέπε POLARIS4x4 500 350kg)
Δεν είμαι κανένας "πρωταθληταράς", ίσα-ίσα είμαι ένας Μαλάκας-Κορόιδο, που θα ΗΘΕΛΑ να κάνω το κέφι μου. Δοκίμασα όλα τα είδη αγώνων με quad και κατέλιξα να απορίψω μόνο τα trail-ride, για δικούς μου λόγους που έχω αναφέρει παλαιότερα. Πες το Super-Moto, Trail-Ride, Atv-Cup, Enduro-Sprint αλλά ΕΝΑ κοινό έχουν όλα, καθε αρχή και δύσκολη. Ζημιές και ατυχήματα είναι στο "ΠΑΙΧΝΙΔΗ", όποιος ΔΕΝ θέλει τέτοια ή ακούει γκρίνιες, υπάρχει η ΤV και η παπιοκαφετέρια! Εγώ λέω οτι πέρνω το ρίσκο, πάω και αν δεν είναι καλά, ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ και θα ΖΗΤΗΣΩ να γίνει καλύτερα. Η οργάνωση ήταν παραπάνω απο καλή και ΠΡΟΘΗΜΕΙ να μας κάνει ολα τα κέφια μας. Αν δεν τα κατάφεραν καλά με την πρώτη, δεν σημαίνει οτι θα τους δέιξουμε και κόκκινη!? Ο Doc καλά θα κάνει να μην πει τι είπα, όταν βγήκα απο τιν πίστα τιν πρώτη φορά.., αλλά έκατσα, μου εφύγαν τα χέρια, έσπασε το χώμα και στο τέλος ήταν ΑΠΟΛΑΥΣΗ.
Στα παπαράκια μου εάν ήρθαν απο Πάτρα, Θεσσαλονίκη, ή ....! Εάν κοιτάς τι κάνουν οι άλλοι δεν θα πάμε μπροστά αλλά πίσω, για "φραπόγαλο, μουστουκουλουρού, μπουγάτσα με .." και άλλα.
Εγώ είμαι με την οργάνωση και μπορώ να σας πώ με σιγουρία οτι χάσατε έναν πολύ ωραίο αγώνα, (δυστιχώς) με λίγες συμετοχές.
Το σίγουρο είναι πως οι μυστηκοί πράκτορες τις SHELL, BP, ...... χαίρονται ακόμα και για τι βόλτα που κάναμε ως εκεί... 1.10ευρώ και ανεβαίνει!!!
Currently the member is banned
Άβαταρ μέλους
4-stroke=tampones
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1124
Εγγραφή: 04 Μαρ 2005, 23:14
Τοποθεσία: Sky

Δημοσίευσηαπό karka » 18 Ιούλ 2006, 15:00

με καλυπτει πληρως ο μηχαλης.
αν τρεχατε θα ειχατε αποψη.
τωρα... απλα δεν εχετε αποψη.
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 18 Ιούλ 2006, 15:27

karka έγραψε:με καλυπτει πληρως ο μηχαλης.
αν τρεχατε θα ειχατε αποψη.
τωρα... απλα δεν εχετε αποψη.



Ευτυχώς που πήραμε ένα τηλέφωνο στην λέσχη και μάθαμε. Τώρα οτι πεις μαζί σου...........
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αγώνες Μοτοσυκλέτας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχει 1 επισκέπτης

cron