Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Είναι νόμιμη η εξουσία της ΕΛΠΑ;

Enduro, Scramble, Supermoto, Trial κ.α.

Δημοσίευσηαπό doc » 20 Ιαν 2007, 19:51

iron έγραψε:....


Όσον αφορά τις απόψεις σου περί ΕΛΠΑ, ή τις δικές μου, δεν είναι κάτι που θα έβγαζα στο forum αν δεν είχα λόγους πολιτικής.

Ξέρεις πολύ καλά πως οι απόψεις μας δεν διαφέρουν και πολύ.

Θα έβγαινες όμως να τις προβάλεις πέρυσι τέτοιο καιρό? Μάλλον όχι... Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Δεν έγινε ξαφνικά η ΕΛΠΑ η "κακιά", απλώς όπως προανέφερα, ΤΩΡΑ είναι η κατάλληλη εποχή για να φάει το χέσιμό της από πολλούς που βρήκαν άλλη στέγη.

Δεν ασπάστηκα ποτέ ούτε πιστεύω τώρα πως βρίσκομαι με τη σωστή πλευρά. Πιστεύω όμως ότι μέσα από αυτόν το "μηχανισμό" που καλώς ή κακώς έχει τις δυνατότητες, το "μονοπώλειο" και τη δύναμη να κάνει αγώνες, έχω συμβάλλει στην καλυτέρευση κάποιων πραγμάτων, όπως και συ, κι ο Κεραμιδάς και πολλοί άλλοι, έχοντας θέσει τα δικά μου χρονοόρια στον εαυτό μου.
Όταν ξεπεραστούν βλέπουμε.

Δεν φημίζομαι ότι είμαι φυγόπονος, ότι αλλάζω εύκολα στρατόπεδα κατά το τι με συμφέρει, ή ότι αδειάζω φίλους ή συνεργάτες για να πάω απέναντι για μια καλύτερη επαγγελματική πρόταση. Προς θεού δεν πετάω κανένα υπονοούμενο για σένα, ξέρουμε ότι ο καθένας έχει διαφορετικά κίνητρα, βλέψεις, αλλά θέλω να πιστεύω με ίδια κοινή κατάλληξη... κάποτε...

Οφείλω να βοηθήσω όσους με βοηθήσανε ή με εμπιστεύτηκαν.

Θα τα πούμε κι από κοντά...
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό doc » 20 Ιαν 2007, 20:03

Α! και να μην το ξεχάσω:

Βασική μου διαφωνία με την Ομοσπονδία είναι ότι δεν θεωρώ ότι ο μηχανοκίνητος αθλητισμός είναι αθλητισμός με την έννοια που θέλουν να τον περάσουν. Σπορ ναι! Αθλητισμός όμως όχι.
Ασχολούμαστε με ένα ακριβό σπορ! Αυτό έχω καταλάβει.
Μακάρι να μην έπαιζαν ρόλο οι μηχανές και τα χρήματα και να μπορούσαν να αναδειχτούν οι πραγματικοί αθλητές, αλλά πιστεύω, ότι στο μηχανοκίνητο δεν πρόκειται ποτέ να γίνει αυτό.

Και είναι σίγουρο, ότι σε όλο το κόσμο υπάρχουν πολλοί ταχύτεροι οδηγοί από τον Schumacher και τον Rossi που δεν τους δόθηκε, ούτε θα τους δοθεί ποτέ η ευκαιρία να αναδείξουν τις δυνατότητές τους, λόγω οικονομικών δυσκολιών ή επειδή ποτέ δεν θα ανακαλύψουν το ταλέντο τους.

Επίσης: Η φθορά κάθε εξουσίας είναι δεδομένη. Έτσι και της ΕΛΠΑ. Αλήθεια! Τι μας κάνει να πιστεύουμε ότι η επερχόμενη εξουσία της ΑΜΟΤΟΕ δεν θα κάνει λάθη ή θα είναι καλύτερη? Μακάρι!
Αλλά αν κρίνω από την "δημοκρατία" των γενικών συνελεύσεων συλλόγων και συνδέσμων αναβατών... πολύ αμφιβάλω! Και δυστυχώς φοβάμαι περισσότερο.
Μακάρι -λόγω τιμής- να βγω ψεύτης!
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό Castor » 20 Ιαν 2007, 21:17

doc έγραψε:...Αλλά αν κρίνω από την "δημοκρατία" των γενικών συνελεύσεων συλλόγων και συνδέσμων αναβατών... πολύ αμφιβάλω! Και δυστυχώς φοβάμαι περισσότερο.
Μακάρι -λόγω τιμής- να βγω ψεύτης!


Ενώ η "δημοκρατικότητα" της ΕΛΠΑ σε εμπνέει! Δυστυχώς μπαίνουμε μόνιμα στο τριπάκι , άντε και ότι αρπάξουμε και στο τέλος γνωρίζουμε όλοι πολύ καλά τι "παίρνουμε" από την ΕΛΠΑ.Διαφωνώ επι της αρχής ειδικά σε θέματα ασφάλειας στο "ας ζητήσουμε 10 να πάρουμε 5", ο λόγος είναι ότι δεν θέλω να μου συμβεί κάτι από το 6ο , 7ο , 8ο , 9ο ή 10ο που θα κάνουμε έκπτωση! Άσε που τρέχουμε με αστείες ασφαλιστικές καλύψεις , και με ακόμα πιο αστεία μέτρα ασφαλείας.

Διαφωνώ επίσης κάθετα στην τοποθέτηση σου ότι δεν είναι αθλητισμός το μηχανοκίνητο! Ο μόνος τρόπος να στο αποδείξω είναι να κάνουμε μία Κινέττα των 37 χλμ ή ένα Δροσοχώρι των 26χλμ χωρίς υδραυλική υποβοήθηση.Υποθέτω ότι οι Μοτό σε αρκετές περιπτώσεις είναι ακόμα χειρότερα.
Άβαταρ μέλους
Castor
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 19 Ιαν 2007, 17:43

Δημοσίευσηαπό tazmania » 20 Ιαν 2007, 21:32

doc έγραψε:Α! και να μην το ξεχάσω:

Βασική μου διαφωνία με την Ομοσπονδία είναι ότι δεν θεωρώ ότι ο μηχανοκίνητος αθλητισμός είναι αθλητισμός με την έννοια που θέλουν να τον περάσουν. Σπορ ναι! Αθλητισμός όμως όχι.
Ασχολούμαστε με ένα ακριβό σπορ! Αυτό έχω καταλάβει.
Μακάρι να μην έπαιζαν ρόλο οι μηχανές και τα χρήματα και να μπορούσαν να αναδειχτούν οι πραγματικοί αθλητές, αλλά πιστεύω, ότι στο μηχανοκίνητο δεν πρόκειται ποτέ να γίνει αυτό.

Και είναι σίγουρο, ότι σε όλο το κόσμο υπάρχουν πολλοί ταχύτεροι οδηγοί από τον Schumacher και τον Rossi που δεν τους δόθηκε, ούτε θα τους δοθεί ποτέ η ευκαιρία να αναδείξουν τις δυνατότητές τους, λόγω οικονομικών δυσκολιών ή επειδή ποτέ δεν θα ανακαλύψουν το ταλέντο τους.

Επίσης: Η φθορά κάθε εξουσίας είναι δεδομένη. Έτσι και της ΕΛΠΑ. Αλήθεια! Τι μας κάνει να πιστεύουμε ότι η επερχόμενη εξουσία της ΑΜΟΤΟΕ δεν θα κάνει λάθη ή θα είναι καλύτερη? Μακάρι!
Αλλά αν κρίνω από την "δημοκρατία" των γενικών συνελεύσεων συλλόγων και συνδέσμων αναβατών... πολύ αμφιβάλω! Και δυστυχώς φοβάμαι περισσότερο.
Μακάρι -λόγω τιμής- να βγω ψεύτης!


Δημήτρη, η διαφορά είναι ότι σε μια ομοσπονδία έχει περισσότερες πιθανότητες να ακουστεί η πρότασή σου από τους αιρετούς. Για πήγαινε να μιλήσεις με την ΕΘΕΑ εάν δεν είσαι κολλητός κάποιου αυλικού. Είδες τι έπαθε ο ΣΟΟΑ; Για να μην αναφερθώ και σε άλλες περιπτώσεις γνωστών σου :wink:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό iron » 20 Ιαν 2007, 22:23

doc έγραψε:Βασική μου διαφωνία με την Ομοσπονδία είναι ότι δεν θεωρώ ότι ο μηχανοκίνητος αθλητισμός είναι αθλητισμός με την έννοια που θέλουν να τον περάσουν. Σπορ ναι! Αθλητισμός όμως όχι.
Ασχολούμαστε με ένα ακριβό σπορ! Αυτό έχω καταλάβει.


Γενικά θα συμφωνήσω μαζί σου ότι τα πράγματα μπορεί να είναι ΚΑΙ έτσι ή να καταλήξουν και έτσι. Όμως έχω δύο βασικές διαφωνίες.

Η πρώτη είναι ότι δεν προσπαθούν να περάσουν τον μηχανοκίνητο ως ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ αλλά να εκμεταλευτούν την αφορμή που μας απελευθερώνει από την ΕΛΠΑ, δηλαδή τον αθλητικό νόμο, χωρίς να έχει κανείς την πεποίθηση ότι χώρος μας μπορεί να λειτουργήσει με τα πρότυπα της κωπηλασίας παρά μόνο με ότι προβλέπει ο νόμος για να συνεχίσουμε να κινούμαστε ελεύθερα.

Η δεύτερη διαφωνία έχει να κάνει με το ποια είναι η ομοσπονδία. Ομοσπονδία είναι τα μέλη της. Αν ο Σιδέρης και η παρέα του είναι χαβαλέδες ή ανίκανοι τότε τους ίδιους τίτλους δικαιούσαι να δώσεις και στην ομοσπονδία. Εξαίρεση είναι αν ακούσεις ότι έγινε πρόταση μομφής γιατί ένα μέλος που δρώντας πρόσβαλε τους σκοπούς και το προφίλ της ομοσπονδίας. Σαφώς και είναι βεβαρημένο το μητρώο κάποιων σημερινών διοικούντων από το βαθύ παρελθόν όμως αφενός έχουν περάσει χρόνια και αφεταίρου η σύνθεση της ομάδας έχει αλλάξει ήδη.

Επειδή αν σου δείξω τους φίλους μου θα μου πεις ποιός είμαι και επειδή δεν νιώθω ούτε ανίκανος ούτε χαβαλές, αν τελικά δεν μπορέσω να επιρρεάσω ακόμα περισσότερο τη βελτίωση της λειτουργίας της ΑΜΟΤΟΕ απλά θα πάω σπίτι μου.

Τον αντίστοιχο προβληματισμό τον έχεις εσύ Δημήτρη?
Άβαταρ μέλους
iron
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 16 Φεβ 2004, 15:07
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό iron » 20 Ιαν 2007, 22:31

doc έγραψε:Ξέρεις πολύ καλά πως οι απόψεις μας δεν διαφέρουν και πολύ.

Θα έβγαινες όμως να τις προβάλεις πέρυσι τέτοιο καιρό? Μάλλον όχι... Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Δεν έγινε ξαφνικά η ΕΛΠΑ η "κακιά", απλώς όπως προανέφερα, ΤΩΡΑ είναι η κατάλληλη εποχή για να φάει το χέσιμό της από πολλούς που βρήκαν άλλη στέγη.


Την εποχή της επταετίας αν εξαρτόταν το εισόδημά σου από το κράτος θα έβγαινες να τους χέσεις (το κράτος)??? Από το 74 και μετά κάτι μπορείς να πεις.
Ο συλλογισμός σου είναι σωστός...τουλάχιστον για τη δική μου στάση. Παράλληλα θα πρέπει να γνωρίζεις ότι γύρισα την πλάτη σε ΠΟΛΛΑ λεφτά για να κάνω αυτό που θεωρώ σωστότερο κα ηθικότερο.

Που βλέπεις το περίεργο στο τωρινό ξέχεσμα?
Άβαταρ μέλους
iron
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 16 Φεβ 2004, 15:07
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tagre » 21 Ιαν 2007, 00:22

Προς IRON και DOC,
1) Προσέξτε: Όχι όλα τα άπλυτα στη φόρα. Γιατί εγώ θέλω να ξέρω- ας πούμε- τι έγινε με ΤΟ ΟΡΦΑΝΟ στη N.Ζηλανδία, Τώρα ποζάρει με καμάρι (ναι...με καμάρι), δίπλα στο Σιουλη και το Σιδερη. (Λαγωνικό ΥΠερυψηλης ΌΣφρησης που αρπάζει ότι βρει, ονομάζεται αλλιώς αυτό το είδος Παναγιώτη. Πρόσεξε μη σε δαγκάσει.--Αλλά μάλλον όχι, γιατί είσαι και προστάτης του, αν θυμάμαι καλά).
2)Παναγιώτη, επειδή έχεις επιλεκτική η ασθενή μνήμη: Την ιστορία Βόρειοι και Νότιοι την ξέχασες η δεν την ξερεις;
Δαμουλακης(ΟΜΕ)=Βόρειος.
Σιουλης, Κορελης(ΑΜΟΤΟΕ)=Βόρειοι.
ΕΛΠΑ= Νότιοι
Λέω εγώ τώρα.....
3)Ποιος από σας έχει συζητήσει με τους Σιου και Κορ και έχει καταλάβει γιατί οι αγωνιζόμενοι, η οι λέσχες πρέπει να προτιμήσουν Μοτοε;. Για πες Παναγιώτη στο Σιουλη να μπει στο φόρουμ και να μας εξηγήσει το ΓΙΑΤΙ. Γιατί είναι καλή η ΜΟΤΟΕ και κακή ηΕΛΠΑ. 'Η δεν του επιτρέπουν τα προεδρικά του καθήκοντα, και τον βάζουν υπεράνω. Να σε προστατέψει από 'μας τουλάχιστον. Από σένα επίσης περιμένω και κάτι άλλο: Τα υπέρ και τα κατά της όψιμης προτίμησης σου προς τη ΜΟΤΟΕ.
4) Τόσα χρόνια έκανες αγώνες με την ΕΛΠΑ όπως τους ήθελες. Η όχι; Αν όχι τότε τι διαφορά προσδοκάς να δεις στη νόμιμη εξουσία της ΜΟΤΟΕ;
5) (Βλακώδης Ερώτησης).Σε περίπτωση ένστασης σ'εναν αγώνα (λέμε τώρα), όλοι θα έχουν δίκιο η θα λύνουν τη διαφορά τους με πάλη, τρέξιμο, κολύμπι η γαϊδουροκαβαλαρίες. Γιατί απ'οτι ξέρω δεν υπάρχουν κριτές, αγωνοδίκες, τεχν.εφοροι, αλυτάρχες κλπ, που θα πλαισιώσουν έναν αγώνα Μοτοε. Επειδή έχω δει κάποιους (αγώνες της ΑΜΟΤΟΕ), σου λέω ότι χρειάζονται πολύ δουλειά ακόμα. Μήπως βιάστηκες;
6)Δημητρη και Παναγιωτη: Με τα μισολογα και τις αντιπαραθέσεις που μόνο λίγοι μπορούν να καταλάβουν, μάλλον μπερδεύεται τους φορουμιστες! Πάρετε θέση. ΞΕΧΑΣΤΕ το παρελθόν και ως επαγγελματίες του χώρου, ξεκαθαρίστε το τοπίο. Γιατί ΜΟΤΟΕ, Γιατί ΕΛΠΑ! Ο έτερος ημιεπαγγελματιας του χώρου ο Σταθουλιας μου φαίνεται (φίλε Παρι) πως την πάτησε την απεπονοφλουδα...
Tagre

Υ.Γ.: Δ.Γιουβρη, εσύ έχεις καταλάβει τι συμβαίνει;
Υ.Γ.: drMEL, έχεις καλές απόψεις .Δεν χρειάζεται ν' αποχωρίσεις εσύ από τη συζήτηση. Ίσως κάποιος άλλος...
Άβαταρ μέλους
tagre
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 05 Απρ 2005, 18:24
Τοποθεσία: iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό emerald » 21 Ιαν 2007, 09:19

tagre έγραψε:Προς IRON και DOC,
1) Προσέξτε: Όχι όλα τα άπλυτα στη φόρα. Γιατί εγώ θέλω να ξέρω- ας πούμε- τι έγινε με ΤΟ ΟΡΦΑΝΟ στη N.Ζηλανδία, Τώρα ποζάρει με καμάρι (ναι...με καμάρι), δίπλα στο Σιουλη και το Σιδερη. (Λαγωνικό ΥΠερυψηλης ΌΣφρησης που αρπάζει ότι βρει, ονομάζεται αλλιώς αυτό το είδος Παναγιώτη. Πρόσεξε μη σε δαγκάσει.--Αλλά μάλλον όχι, γιατί είσαι και προστάτης του, αν θυμάμαι καλά).
2)Παναγιώτη, επειδή έχεις επιλεκτική η ασθενή μνήμη: Την ιστορία Βόρειοι και Νότιοι την ξέχασες η δεν την ξερεις;
Δαμουλακης(ΟΜΕ)=Βόρειος.
Σιουλης, Κορελης(ΑΜΟΤΟΕ)=Βόρειοι.
ΕΛΠΑ= Νότιοι
Λέω εγώ τώρα.....
3)Ποιος από σας έχει συζητήσει με τους Σιου και Κορ και έχει καταλάβει γιατί οι αγωνιζόμενοι, η οι λέσχες πρέπει να προτιμήσουν Μοτοε;. Για πες Παναγιώτη στο Σιουλη να μπει στο φόρουμ και να μας εξηγήσει το ΓΙΑΤΙ. Γιατί είναι καλή η ΜΟΤΟΕ και κακή ηΕΛΠΑ. 'Η δεν του επιτρέπουν τα προεδρικά του καθήκοντα, και τον βάζουν υπεράνω. Να σε προστατέψει από 'μας τουλάχιστον. Από σένα επίσης περιμένω και κάτι άλλο: Τα υπέρ και τα κατά της όψιμης προτίμησης σου προς τη ΜΟΤΟΕ.
4) Τόσα χρόνια έκανες αγώνες με την ΕΛΠΑ όπως τους ήθελες. Η όχι; Αν όχι τότε τι διαφορά προσδοκάς να δεις στη νόμιμη εξουσία της ΜΟΤΟΕ;
5) (Βλακώδης Ερώτησης).Σε περίπτωση ένστασης σ'εναν αγώνα (λέμε τώρα), όλοι θα έχουν δίκιο η θα λύνουν τη διαφορά τους με πάλη, τρέξιμο, κολύμπι η γαϊδουροκαβαλαρίες. Γιατί απ'οτι ξέρω δεν υπάρχουν κριτές, αγωνοδίκες, τεχν.εφοροι, αλυτάρχες κλπ, που θα πλαισιώσουν έναν αγώνα Μοτοε. Επειδή έχω δει κάποιους (αγώνες της ΑΜΟΤΟΕ), σου λέω ότι χρειάζονται πολύ δουλειά ακόμα. Μήπως βιάστηκες;
6)Δημητρη και Παναγιωτη: Με τα μισολογα και τις αντιπαραθέσεις που μόνο λίγοι μπορούν να καταλάβουν, μάλλον μπερδεύεται τους φορουμιστες! Πάρετε θέση. ΞΕΧΑΣΤΕ το παρελθόν και ως επαγγελματίες του χώρου, ξεκαθαρίστε το τοπίο. Γιατί ΜΟΤΟΕ, Γιατί ΕΛΠΑ! Ο έτερος ημιεπαγγελματιας του χώρου ο Σταθουλιας μου φαίνεται (φίλε Παρι) πως την πάτησε την απεπονοφλουδα...
Tagre

Υ.Γ.: Δ.Γιουβρη, εσύ έχεις καταλάβει τι συμβαίνει;
Υ.Γ.: drMEL, έχεις καλές απόψεις .Δεν χρειάζεται ν' αποχωρίσεις εσύ από τη συζήτηση. Ίσως κάποιος άλλος...


1)το τι εγινε στη νεα ζηλανδια δεν ειναι κανενα επτασφραγιστο μυστικο!!
υπαρχει εκτεταμμενο αρθρο στο μοτο 20/12/'06 για οτι εκανε και οτι δεν εκανε για την εθνικη ομαδα ο κυριος αυτος.
ισως το μεγαλυτερο και πιο πληρεστερο αρθρο που γραφτηκε στα περιοδικα του ειδικου τυπου για το ISDE 2006.
δε θελω να αναφερω λεξη-λεξη τι εχει γραφτει γιατι οι περισσοτεροι το εχουν διαβασει.
με 2 λεξεις ΑΘΛΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ αναβατη που εχει επιλεγει με τον οποιονδηποτε τροπο που ηδη εχει αναλυσει πιο πανω ο doc.
αντιλογος στο θεμα η καποιο γραμμα που να εξηγει(απο τον ιδιο) δεν εχει γραφτει σε αυτα τα δεδομενα και μαλλον δε προκειται.
ο συντακτης του αρθρου ειναι και ο κατοχος της γνωστης ιστοσελιδας οπου εκει το θεμα ουτε καν αναφερθηκε για λογους που πολλοι θα καταλαβουν(πρωτιστως η διαφημιση που μπορει να χαθει).
2)αν ψαχνεις να βρεις καποιο ιστορικο πολεμο σε καποια αλλη ηπειρο μαλλον τον εχεις βρει και ειναι και εδω!!!
αυτο θυμιζουν τα εξωδικα και ολες αυτες οι εφεσεις που εχουν κερδηθει για παραπομπες σε ευρωπαικα δικαστηρια.
φετος φοριεται αυτο το στυλακι σε παραλλαγη μεσω χαρακωματων!!!
3)επιτελους μια εμπεριστατομενη αποψη απο ανθρωπο που γνωριζει προσωπα αλλα μη περιμενεις ποτε τους οποιουσδηποτε να κατεβουν απο το καλαμι που εχουν ανεβει.
τακη δε κανουμε επιθεση σε κανενα και μη το ερμηνευεις αλλιως γιατι ηδη ο iron σου εχει εξηγησει τους λογους που εχει προτιμησει την αλλαγη πλευσης.
εξαλου επιχειρηματιας ειναι του χωρου κατι θα ξερει παραπανω απο σενα και τους υπολοιπους και πρεπει και να κρατησει και καποια για τον εαυτο του.
εσυ τα λες ολα για τη δουλεια σου σε δημοσια συζητηση?
4)η απαντηση ειναι δικη του αν και κατα καποιο τροπο παλι εχει απαντησει.
5)εδω σου βγαζω το καπελλο γιατι πραγματικα εχεις αποψη απο αγωνες της οποιαδηποτε ομοσπονδιας η αρχης και εχουν δει τα ματια σου ακομα και προσφατα εκτροπα που μαλιστα εντεχνως καλυπτονται απο τον ηλεκτρονικο τυπο(υπαρχει γραμμη?).
6)αυτο παλι στο ειπα και πριν κι επειδη ειναι επαγγελματιες του χωρου πρεπει κατι να κρατησουν για τη παρτη τους.
κατα καποιο τροπο ομως εχουν παρει θεση παροτι τελικα ''συμφωνουν''.
σε σχεση με τον οργανωτη του attika-enduro και για τη πεπονοφλουδα ειναι ενα θεμα που θα δειξει στη πορεια για την επιλογη του.
παντως πρεπει να νιωθει αρκετα δυνατος μετα τη περσινη επιτυχια αλλα η συνεχεια θα δειξει γιατι εχουμε πολεμικη ατμοσφαιρα.
μην εκπλαγεις αν δεις να ξεφυτρωνει κανενα δευτερο κυπελλο καπου εδω γυρω στα αττικα βουνα!

ΥΓ.1)λες να εχει καταλαβει?
ΥΓ.2)κυριε μελετη δε χρειαζεται να αποχωρησετε απο τη συζητηση γιατι η συμμετοχη ολων ειναι υγεια για το διαλογο.

:study: :study: :study:
κουκουρικου ξυπνηστε!!!
Άβαταρ μέλους
emerald
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 17 Ιαν 2007, 18:58
Τοποθεσία: γλυφαδα

Δημοσίευσηαπό iron » 21 Ιαν 2007, 11:52

tagre έγραψε:Προς IRON και DOC,
1) Προσέξτε: Όχι όλα τα άπλυτα στη φόρα. Γιατί εγώ θέλω να ξέρω- ας πούμε- τι έγινε με ΤΟ ΟΡΦΑΝΟ στη N.Ζηλανδία, Τώρα ποζάρει με καμάρι (ναι...με καμάρι), δίπλα στο Σιουλη και το Σιδερη. (Λαγωνικό ΥΠερυψηλης ΌΣφρησης που αρπάζει ότι βρει, ονομάζεται αλλιώς αυτό το είδος Παναγιώτη. Πρόσεξε μη σε δαγκάσει.--Αλλά μάλλον όχι, γιατί είσαι και προστάτης του, αν θυμάμαι καλά).
2)Παναγιώτη, επειδή έχεις επιλεκτική η ασθενή μνήμη: Την ιστορία Βόρειοι και Νότιοι την ξέχασες η δεν την ξερεις;
Δαμουλακης(ΟΜΕ)=Βόρειος.
Σιουλης, Κορελης(ΑΜΟΤΟΕ)=Βόρειοι.
ΕΛΠΑ= Νότιοι
Λέω εγώ τώρα.....
3)Ποιος από σας έχει συζητήσει με τους Σιου και Κορ και έχει καταλάβει γιατί οι αγωνιζόμενοι, η οι λέσχες πρέπει να προτιμήσουν Μοτοε;. Για πες Παναγιώτη στο Σιουλη να μπει στο φόρουμ και να μας εξηγήσει το ΓΙΑΤΙ. Γιατί είναι καλή η ΜΟΤΟΕ και κακή ηΕΛΠΑ. 'Η δεν του επιτρέπουν τα προεδρικά του καθήκοντα, και τον βάζουν υπεράνω. Να σε προστατέψει από 'μας τουλάχιστον. Από σένα επίσης περιμένω και κάτι άλλο: Τα υπέρ και τα κατά της όψιμης προτίμησης σου προς τη ΜΟΤΟΕ.
4) Τόσα χρόνια έκανες αγώνες με την ΕΛΠΑ όπως τους ήθελες. Η όχι; Αν όχι τότε τι διαφορά προσδοκάς να δεις στη νόμιμη εξουσία της ΜΟΤΟΕ;
5) (Βλακώδης Ερώτησης).Σε περίπτωση ένστασης σ'εναν αγώνα (λέμε τώρα), όλοι θα έχουν δίκιο η θα λύνουν τη διαφορά τους με πάλη, τρέξιμο, κολύμπι η γαϊδουροκαβαλαρίες. Γιατί απ'οτι ξέρω δεν υπάρχουν κριτές, αγωνοδίκες, τεχν.εφοροι, αλυτάρχες κλπ, που θα πλαισιώσουν έναν αγώνα Μοτοε. Επειδή έχω δει κάποιους (αγώνες της ΑΜΟΤΟΕ), σου λέω ότι χρειάζονται πολύ δουλειά ακόμα. Μήπως βιάστηκες;
6)Δημητρη και Παναγιωτη: Με τα μισολογα και τις αντιπαραθέσεις που μόνο λίγοι μπορούν να καταλάβουν, μάλλον μπερδεύεται τους φορουμιστες! Πάρετε θέση. ΞΕΧΑΣΤΕ το παρελθόν και ως επαγγελματίες του χώρου, ξεκαθαρίστε το τοπίο. Γιατί ΜΟΤΟΕ, Γιατί ΕΛΠΑ! Ο έτερος ημιεπαγγελματιας του χώρου ο Σταθουλιας μου φαίνεται (φίλε Παρι) πως την πάτησε την απεπονοφλουδα...
Tagre

Υ.Γ.: Δ.Γιουβρη, εσύ έχεις καταλάβει τι συμβαίνει;
Υ.Γ.: drMEL, έχεις καλές απόψεις .Δεν χρειάζεται ν' αποχωρίσεις εσύ από τη συζήτηση. Ίσως κάποιος άλλος...


1. Απολύτως άσχετο με το θέμα. Εκπροσωπεί μία εταιρία και για να ανακοινώσει τα σχετικά με την εταιρία βρέθηκε εκεί που λες.

2. Επίσης άσχετο. Στο παρελθόν και εγώ έζησα στιγμές αθλιότητας όμως ο τρόπος που χειρίζονται τα ομοσπονδιακά θέματα με πείθει πως έχουν αντιληφθεί πως η ενότητα είναι απαραίτητη.

3. Αφενός δεν χρειάζομαι προστασία (αφού γράφω επώνυμα σημαίνει πως αποφάσισα να εκθέσω τις απόψεις μου και να χρωματιστώ) αφεταίρου αν διαβάσεις παραπάνω θα βρεις την απάντηση καθαρότατη.

iron έγραψε:Ομοσπονδία είναι τα μέλη της. Αν ο Σιδέρης και η παρέα του είναι χαβαλέδες ή ανίκανοι τότε τους ίδιους τίτλους δικαιούσαι να δώσεις και στην ομοσπονδία. Εξαίρεση είναι αν ακούσεις ότι έγινε πρόταση μομφής γιατί ένα μέλος που δρώντας πρόσβαλε τους σκοπούς και το προφίλ της ομοσπονδίας. Σαφώς και είναι βεβαρημένο το μητρώο κάποιων σημερινών διοικούντων από το βαθύ παρελθόν όμως αφενός έχουν περάσει χρόνια και αφεταίρου η σύνθεση της ομάδας έχει αλλάξει ήδη.


4. Τάκη με κουράζεις. Όπως είπα σε προηγούμενη απάντηση, η ομοσπονδίες δεν έχουν να δώσουν τίποτα παραπάνω από την προοπτική στο σπορ καθώς και θέσεις αφιλοκερεδούς εργασίας σε όσους νομίζουν ότι μπορούν να συνεισφέρουν στην εξέλιξη.

5. Ένας από τους όρους που έθεσα σε Σιούλη και Κορέλη ήταν ότι θα πρέπει μέχρι την έναρξη των πρωταθλημάτων να έχουν εκδοθεί οι κανονισμοί των αγωνισμάτων και ο δικαιοδοτικός. Και για να εξασφαλίσω ότι ΚΑΙ εγώ θα μπορώ να κάνω τη δουλειά μου ανέλαβα μέρος αυτής της εργασίας.

6. Δε γράφω με μισόλογα, δε γίνεται πιο καθαρά εκτός αν θέλεις να βγάλω πολλά άπλυτα στη φόρα. Αυτό που προσπαθώ είναι να εκθέσω τις σκέψεις μου και τα γεγονότα.


Μέχρι στιγμής Τάκη δε με παρακολουθείς. Γιατί να ξαναλέω τα ίδια πράγματα δύο φορές? Επίσης προσπάθησε να τεκμηριώνεις την άποψή σου όταν αναφέρεσαι σε κάποιον. Είσαι σίγουρος ότι ο Σταθούλιας την πάτησε?

Ξαναέκανα την ερώτηση: Αν το 2008 δεν υπάρχουν οι ομοσπονδίες, θεωρείς ότι η ΕΛΠΑ θα ξαναδώσει έστω ένα ευρώ για εθνικές ομάδες και ότι άλλο που σκίζει τα ρούχα του ο Μπαβέλλας ότι κάνει για την αναβάθμιση του σπορ?

Οι αγώνες υπό την ΕΛΠΑ έρχονται με φόρα πολλών ετών. Θέματα όπως η έκδοση λισάνς, βαθμολογίας κλπ γίνονται από τους υπαλλήλους της. Άλλα ζωτικά θέματα, ο παρατηρητής των αγώνων, η ανανέωση των κανονισμών, το ετήσιο πρόγραμμα αγώνων δεν λειτουργούν όπως θα έπρεπε από αυτόν που μπορεί να κάνει το καλύτερο ράλλυ του κόσμου. Και δεν λειτουργούν γιατί αδιαφορούν. Μπες στο site της ΕΛΠΑ και βρες αυτά που σου είπα. Δε θα τα βρεις γιατί δεν υπάρχουν. Εξέδωσαν τρεις φορές πρόγραμμα και στο τέλος το απέσυραν αφού δεν μπορούν να το σταθεροποιήσουν.

Η ΕΛΠΑ εκτός από την εκπροσώπηση της FIM δεν έχει να απαντήσει κάτι άλλο επί της ουσίας και όποιος νομίζει ότι μπορεί ας γυρίσει πλευρό μήπως δει καλύτερο όνειρο.
Άβαταρ μέλους
iron
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 16 Φεβ 2004, 15:07
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό doc » 21 Ιαν 2007, 12:02

iron έγραψε:Τον αντίστοιχο προβληματισμό τον έχεις εσύ Δημήτρη?


Σαφώς και τον έχω! Αυτό δεν είπα? Έχω βάλει και εγώ τα προσωπικά μου όρια!

iron έγραψε:Που βλέπεις το περίεργο στο τωρινό ξέχεσμα?


Το θέμα δεν είναι ότι το ξέχεσμα ήρθε μετά από αποστασιοποίηση κάποιων, αλλά μετά από κωλοτρίψιμο.
Κι όπως είπα, ειδικά από σένα, δεν το θεωρώ περίεργο. Ξέρω και ξέρεις περισσότερα. -Τα υπόλοιπα κατ' ιδίαν.
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό doc » 21 Ιαν 2007, 12:21

Castor έγραψε:Ενώ η "δημοκρατικότητα" της ΕΛΠΑ σε εμπνέει! Δυστυχώς μπαίνουμε μόνιμα στο τριπάκι , άντε και ότι αρπάξουμε και στο τέλος γνωρίζουμε όλοι πολύ καλά τι "παίρνουμε" από την ΕΛΠΑ.Διαφωνώ επι της αρχής ειδικά σε θέματα ασφάλειας στο "ας ζητήσουμε 10 να πάρουμε 5", ο λόγος είναι ότι δεν θέλω να μου συμβεί κάτι από το 6ο , 7ο , 8ο , 9ο ή 10ο που θα κάνουμε έκπτωση! Άσε που τρέχουμε με αστείες ασφαλιστικές καλύψεις , και με ακόμα πιο αστεία μέτρα ασφαλείας.

Με συγχωρείς! Την άποψή μνου εξέφρασα! Δεν είπα ότι με εμπνέει, αλλά ότι ζήτησα από την ΕΛΠΑ το πέτυχα. Πάλεψα για αυτό, αλλά στο τέλος το πέτυχα.
Και ειδικά σε θέματα ασφαλείας που έχω παλέψει χρόνια, μακάρι να βρεθεί κάποιος που θα μπορέσει να δώσει - κάνει περισσότερα. Πάντα πρέπει αν ζητάμε το περισσότερο. Να ξέρουμε όμως τι είναι δυνατόν και τι στην σφαίρα του αδυνάτου. Και σίγουρα, βήμα βήμα γίνονται κάποια πράγματα.
Εγώ γιατί διαφωνούσα χρόνια με την ομοσπονδία και της απόψεις της? Γιατί είδα αγώνες χωρίς κανονισμούς, χωρίς ασθενοφόρα, χωρίς γιατρούς, χωρίς ικανά στελέχη, χωρίς κριτές, χωρίς ούτες καν κάποιον διασώστη!
Και ξαφνικά δεν μας φτάνουν αυτά που δίνει η ΕΛΠΑ και ζητάμε περισσότερα και περισσότερα, γίνονται αποχές, δόθηκαν περισσότερα και πάλι η ΕΛΠΑ λίγη είναι, πάντα υπόλογη θα είναι.
Δεν ξέρω τόσα πολλά από το αυτοκίνητο, μπορεί να έχετε δίκιο αλλά τη στιγμή που αναγκάζεις κάποιον να βελτιωθεί και το κάνει, και συ συνεχίζεις να τον πιέζεις... μάλλον δυσκολεύει υην κατάσταση.


Castor έγραψε:Διαφωνώ επίσης κάθετα στην τοποθέτηση σου ότι δεν είναι αθλητισμός το μηχανοκίνητο! Ο μόνος τρόπος να στο αποδείξω είναι να κάνουμε μία Κινέττα των 37 χλμ ή ένα Δροσοχώρι των 26χλμ χωρίς υδραυλική υποβοήθηση.Υποθέτω ότι οι Μοτό σε αρκετές περιπτώσεις είναι ακόμα χειρότερα.


Αυτό ακριβώς εννοώ! Το ίδιο πράγμα λέμε! Αν το αμάξι σου είναι καλύτερο και έχει υδραυλικό τιμόνι, θα πας καλύτερα από κάποιον που του χάλασε και θα του βγει το λάδι από την κούραση για να φτάσει...
Που είναι λοιπόν ο παράγοντας άνθρωπος?

Σαφώς με την μοτοσυκλέτα είναι πιο έντονο το φαινόμενο, και ο ανθρώπινος παράγοντας παίζει σημαντικότερο ρόλο, αλλά και πάλι εμπλέκεται η μηχανή.
Άποψή μου πάντα!
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν αθλητές με όλη τη σημασία της λέξης -ειδικά στην μοτοσυκλέτα- που κάνουν προπόνηση, διατροφή, γυμναστήριο και ασχολούνται σχεδόν επαγγελματικά με αυτό. Ο Σιαφαρίκας, ο Γεωργακόπουλος παλιότερα, οι Παπανικολάκηδες, και μερικοί πιτσιρικάδες και μακάρι να προχωρήσει το θέμα.
Σου επαναλαμβάνω: άποψή μου πάντα, και μακάρι να βγω ψεύτης και να αλλάξουν τα πράγματα άρδην! Μακάρι να δούμε εθνικές ομάδες και ισάξιους αθλητές με το παγκόσμιο επίπεδο, την ομοσπονδία να έχει συμβάλει σε αυτό. Εκφράζω όμως όπως είπα και παραπάνω κάποιους φόβους, καθώς κάποιες σχέσεις που έχω με άλλες αθλητικές ομοσπονδίες με κάνουν να χλωμιάζω με τις τακτικές τους και τα διαπλεκόμενα...
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό tazmania » 21 Ιαν 2007, 12:57

doc έγραψε:
Castor έγραψε:
...
Και ξαφνικά δεν μας φτάνουν αυτά που δίνει η ΕΛΠΑ και ζητάμε περισσότερα και περισσότερα, γίνονται αποχές, δόθηκαν περισσότερα και πάλι η ΕΛΠΑ λίγη είναι, πάντα υπόλογη θα είναι.
Δεν ξέρω τόσα πολλά από το αυτοκίνητο, μπορεί να έχετε δίκιο αλλά τη στιγμή που αναγκάζεις κάποιον να βελτιωθεί και το κάνει, και συ συνεχίζεις να τον πιέζεις... μάλλον δυσκολεύει υην κατάσταση.
...


Αν και ο Castor είναι πιο ειδικός στο να απαντήσει, δεν νομίζω ότι η ΕΛΠΑ έδωσε κάτι περισσότερο μετά την πίεση που ασκήθηκε.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό mavrofidi » 21 Ιαν 2007, 13:18

emerald έγραψε:πιστευεις οτι μεσα απο τη συζητηση των 3 τελευταιων μηνων δεν εχει μπερδευτει αρκετος κοσμος?
ειδικα με το οποιο αμφιταλαντευμα σου και τον εριστικο τροπο που διαθετεις αναπτυσοντας ομως αρκετα καλα τα κειμενα σου?
ευτυχως που υπαρχουν ανθρωποι οπως ο tagre που γνωριζουν αρκετα απο το χωρο και δεν ειναι περιπλανωμενα φαντασματα!


οι περισσοτεροι που ασχολουνται βρισκονται στο χωρο πανω απο μια 10ετια και γνωριζουν πολυ καλα τι γινεται.
το οτι δεν εχουν γραψει εδω δεν σημαινει οτι δεν παρακολουθουν....
ευχαριστω για τα κοπλιμεντα σου, αλλα φροντισε να αποκτησεις δικη σου αποψη και να μην ακολουθεις σωτηρες (δεν ανεφερα ονομα...).

emerald έγραψε:για το επομενο σχολιο θα σου πω οτι υπηρξαν και υπαρχουν αρκετοι αναβατες που ειναι και διοργανωτες και δεν εχουν κανει στο περασμα των χρονων καμια σχιζοφρενεια!
μηπως αλλος εχει το ονομα κι αλλος τη χαρη???


να σου πω την αληθεια κι εγω την περασα καποτε αυτη τη σχιζοφρενεια, γι αυτο συμβουλευω τους αλλους...

emerald έγραψε:αμα εχεις να τρεξεις 15 χρονια τοτε απορω πως εχεις αποψη του τι συμβαινει στο χωρο εκτος κι αν εισαι διαπλεκομενος σε καποια ομοσπονδια.
αμμεσα το αρνεισαι αλλα μαλλον γνωριζεις αρκετα για το χωρο και καλυπτεσαι πισω απο τη παλια σου ''αγωνιστικη '' δραση :D


ο χωρος ειναι πολυ μικρος και τα πραγματα μαθαινονται γρηγορα.
ξαναεγραψα και πριν οτι ολοι οργανωτες χωρανε σε ενα πουλμαν.... (περισευουν και θεσεις)

emerald έγραψε: οι κυριοι/κυριες που αναφερεις ειναι μελη της σημερινης εθεαμ συμφωνα με ανακοινωση της δικτυακης της σελιδας και μαλλον ειναι απο τους πολλους που θα περασουν απο αυτη τη θεση!!!
αλλωστε κανεις δεν αντεξε πολυ η δεν ηθελε να κατσει αρκετο καιρο σε μια τετοια θεση!


αποτελουν μελη της διοικησης των μοτο-αγωνων μεσα απο καποια διαδικασια εκλογης τους?
ή λογω των γνωσεων που εχουν πανω στο αντικειμενο?

emerald έγραψε:το τελευταιο χαιρετισμο καλυτερα θα ειναι να τον κοψεις εντελως γιατι το συγκεκριμενο μελος σε εχει παρακαλεσει να μη του ξανααπντησεις σε οτιδηποτε ποσο μαλλον να τον ειρωνευτεις με αυτο το τροπο!!


δεν απαντω σε κανεναν.
αν καποιος βλεπει καπου τον εαυτο του, αυτο ειναι δικο του θεμα...

emerald έγραψε:***αληθεια σημερα δε σε ειδα κατα μαραθωνα μερια με το ποδηλατο σου αλλα ξεχασα εσυ πας σε απορρητες περιοχες!!


σπανια πηγαινω κατα τον Μαραθωνα, αλλα αν εχεις τον διακαη ποθο να συνποδηλατησουμε στειλε πμ να κανονισουμε ραντεβου.
mavrofidis

ΥΓ καληνυχτα Τακη, ονειρα γλυκα
Άβαταρ μέλους
mavrofidi
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 11:04
Τοποθεσία: οπου υπαρχει λασπη...

Δημοσίευσηαπό mavrofidi » 21 Ιαν 2007, 13:35

doc έγραψε:Α! και να μην το ξεχάσω:
Βασική μου διαφωνία με την Ομοσπονδία είναι ότι δεν θεωρώ ότι ο μηχανοκίνητος αθλητισμός είναι αθλητισμός με την έννοια που θέλουν να τον περάσουν. Σπορ ναι! Αθλητισμός όμως όχι.
Ασχολούμαστε με ένα ακριβό σπορ! Αυτό έχω καταλάβει.
Μακάρι να μην έπαιζαν ρόλο οι μηχανές και τα χρήματα και να μπορούσαν να αναδειχτούν οι πραγματικοί αθλητές, αλλά πιστεύω, ότι στο μηχανοκίνητο δεν πρόκειται ποτέ να γίνει αυτό.


μια και ταξιδευεις πολυ στο εξωτερικο και γνωριζεις πολλους πρωταθλητες, την επομενη φορα που θα συναντησεις τους Salminen, Cervantes, Germain, Merriman, Aro, Smets να τους πεις οτι δεν ειναι αθλητες, αλλα κονομημενοι που ειχαν το καλυτερο μηχανακι....

doc έγραψε:Και είναι σίγουρο, ότι σε όλο το κόσμο υπάρχουν πολλοί ταχύτεροι οδηγοί από τον Schumacher και τον Rossi που δεν τους δόθηκε, ούτε θα τους δοθεί ποτέ η ευκαιρία να αναδείξουν τις δυνατότητές τους, λόγω οικονομικών δυσκολιών ή επειδή ποτέ δεν θα ανακαλύψουν το ταλέντο τους.


στον αθλητισμο παντα υπαρχουν ταλεντα που απο συγκυριες χανονται.
στις ζουγλες της αφρικης και της ν.ζηλανδιας ξερεις ποσοι ζουν που ειναι γρηγοροτεροι απο τον Κεντερη?

doc έγραψε:Επίσης: Η φθορά κάθε εξουσίας είναι δεδομένη. Έτσι και της ΕΛΠΑ. Αλήθεια! Τι μας κάνει να πιστεύουμε ότι η επερχόμενη εξουσία της ΑΜΟΤΟΕ δεν θα κάνει λάθη ή θα είναι καλύτερη? Μακάρι!
Αλλά αν κρίνω από την "δημοκρατία" των γενικών συνελεύσεων συλλόγων και συνδέσμων αναβατών... πολύ αμφιβάλω! Και δυστυχώς φοβάμαι περισσότερο.
Μακάρι -λόγω τιμής- να βγω ψεύτης!


η βασικη διαφορα της ΕΘΕΑΜ και της ΑΜΟΤΟΕ ειναι οτι η δευτερη εχει αρχες που δεν εχει η πρωτη.
απο εκει και περα δεν πρεπει να εχει και η ΑΜΟΤΟΕ μια ευκαιρια?
μην τους ξεκινατε με εξωδικα.
αληθεια συμφωνεις μ' αυτα. αν οχι (ετσι πιστευω) πως μπορεις να αντιδρασεις μεσα απο τις διαδικασιες της ΕΘΕΑΜ?
τελος, η χειροτερη δημοκρατια ειναι καλυτερη απο την καλυτερη δικτατορια.
mavrofidis

ΥΓ καληνυχτα Τακη, ονειρα γλυκα
Άβαταρ μέλους
mavrofidi
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 11:04
Τοποθεσία: οπου υπαρχει λασπη...

Δημοσίευσηαπό superspy » 21 Ιαν 2007, 13:47

"Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία."

Ισοκράτης: 436 π.Χ-338 π.Χ.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αγώνες Μοτοσυκλέτας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες