Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Περι Ν. Ζηλανδίας κλπ

Enduro, Scramble, Supermoto, Trial κ.α.

Δημοσίευσηαπό doc » 25 Ιαν 2007, 00:35

zman έγραψε:Κατα τ'αλλα απ'οτι καταλαβα, δεν θα μαθουμε ποτε τι εγινε


Τάκη, εσύ σωστά ρώτησες, αλλά υπάρχουν κάποιοι που μαμάνε τη κουβέντα και την αποπροσανατολίζουν όπου θέλουν.
Έχεις δίκιο. Σου παραθέτω αυτά που έχω ήδη γράψει:
Δεν ξέρω ειλικρινά τι άλλο θες να μάθεις!

doc έγραψε:Επειδή τυχαίνει να ξέρω εγώ, και αρκετή παραφιλολογία έχει ακουστεί, θα εξηγηθεί και επίσημα.
Το τι παπαριά θα πει ο καθένας μετά είναι άλλο θέμα!

Η προσωπική μου εμπλοκή με το ISDE έγινε ΜΟΝΟ αφότου διασφάλισα ότι προσωπικές αντιπαραθέσεις Μπαβέλα - Σιαφαρίκα δεν με αφορούν και μπαίνουν στην άκρη, και ο Σιαφαρίκας ΚΑΙ ο Τσακατσώνης καλέσθηκαν επισταμένως να συμμετάσχουν.

Εν ολίγοις, όταν ήτανε το dead line των συμμετοχών για το ISDE, υπήρχαν 5 συμμετέχοντες. Ο Σιαφαρίκας λοιπόν δεν υπήρχε, παρόλο που τον παρακαλούσα προσωπικά, κι αυτόν και τον Λουκόπουλο.
Ο ίδιος ο Βασίλης, ενώπιον μαρτύρων, δήλωσε ότι δεν έχει βρει μηχανάκι, και δεν καίγεται να πάει στo ΙSDE, το έχει κάνει ήδη τρεις φορές και το έχει χορτάσει, έχει να κάνει και προπόνηση κ.α., και ότι δεν θέλει να δεσμευτεί και να τον κρεμάσει η Honda από μηχανάκι στο τέλος.
Δηλώθηκε το όνομά μου ως έκτος, και αφού πέρασε και διάστημα ενός μηνός κι έπρεπε να οριστικοποιηθούν τα πράγματα και να νοικιάσω -αν είναι μηχανάκι, πράγμα που έγινε, θυμήθηκε η Honda να ανακινήσει το θέμα, λέγοντας ότι πιθανόν και ότι ΘΑ διασφαλίσει να βρει μοτοσυκλέτα από Ιταλία...

Ήταν όμως αργά φίλε Παναγιώτη. Η ΕΛΠΑ και καμιά ΕΘΕΑΜ δεν μπορεί να παρακαλάει κανέναν...

Το πως αλλάζουν τα λεγόμενα και τα πράγματα μετά... με το πως συμφέρει τον καθένα... εκμεταλλευόμενοι μικροπολιτικά συμφέροντα είναι άλλο θέμα Παναγιώτη μου, και το ξέρεις!

Αν ο Σιαφαρίκας και ο Τσακατσώνης ήθελαν να τρέξουν στο ISDE εγώ θα ήμουν -και ήμουν- ο πρώτος που το ήθελε και το υποστήριζε και δεν θα είχε κανένα δικαίωμα να τους το στερήσει, εφόσον εμπλεκόμουν στην υπόθεση. Αλλά μετά.... τρέχουν ΟΛΟΙ να σταυρώσουν... Ακόμη και κάτι φίλοι σαν τον Σκαρή, που γράφουν editorial με την σύνθεση της Ελληνικής ομάδας, τη στιγμή που πριν 1-3 χρόνια ήταν μέλλος της, με δική του πρόταση, και αυτός και ο Χούντρας και ο Αντζούς.... σε μια αποστολή "δίπλα" στη χώρα μας! Τότε αυτοί ήταν οι καλύτεροι? Ε?

Αλλά Παναγιώτη τα ξέρεις καλύτερα, έχεις πολλά δίκια, τα οποία δυστυχώς δεν νομίζω ότι θα δικαιωθούν στην ΑΜΟΤΟΕ μεριά. Μακάρι βέβαια!



Για όποια άλλη απορία έχεις πάρε με τηλέφωνο. Στη διάθεσή σου.

Απ' την άλλη, γιατί να απαξιώνεται / υποβαθμίζεται η οργάνωση / προσπάθεια της Εθνικής Ομάδας η οποία ήταν και η καλύτερη που έχει γίνει ποτέ κρινόμενη από το αποτέλεσμα?

Του καλού βέβαια πάντα θα υπάρχει καλύτερο και του κακού χειρότερο.

Τώρα για το αν ο τρόπος διοργάνωσης ενός τέτοιους εγχειρήματος σου φαίνεται εύκολο μάλλον λάθος κάνεις! Όποιος νομίζει ότι έγινε ειδικός, ας έρθει να βοηθήσει στην όποια διοργάνωση και να το αποδείξει!

Πάντως μου φαίνεται ότι έχεις μπερδέψει κάποια πράγματα:
-ISDE τρέχουμε κάθε χρόνο, όπως και το 2007 θα πάμε στη Χιλή και το 2008 θα γίνει στην Ελλάδα.
-Το SM des Nations και το Romaniacs δεν έχουν καμία σχέση! Ούτε μεταξύ τους, ούτε με το ISDE. Μην τα συγκρίνεις! Αν είναι δυνατόν! To Romaniacs είναι ένα παιχνίδι που πήγαν κάποιοι ερασιτέχνες αναβάτες, και το SM des Nations έχει ιστορία μόλις 3 ετών με περιορισμένες συμμετοχές. Το ISDE γίνεται 85 χρόνια με εκατοντάδες συμμετοχές!
-Να είσαι σίγουρος ότι δεν μας έλλειψε τίποτα στην Νέα Ζηλανδία - όλα τα είχαμε!

Συγνώμη για τα υπόλοιπα, έχεις δίκιο...
Τελευταία επεξεργασία από doc και 25 Ιαν 2007, 16:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό superspy » 25 Ιαν 2007, 11:37

Τελικά τα χειρότερα προβλήματα δημιουργούνται από ανθρώπους που ζουν εκτός πραγματικότητας και θέλουν όχι μόνο να εκφέρουν γνώμη για όλα (χωρίς να έχουν την παραμικρή ιδέα γύρω από το θέμα), αλλά να ζητούν κιόλας από τους πραγματικά εμπλεκόμενους να ... αποδείξουν ότι δεν είναι ελέφαντες.

Είναι άλλο να ρωτάς –γιατί δεν γνωρίζεις- και άλλο να υποδεικνύεις ενέργειες χωρίς να γνωρίζεις.

Καλό είναι λοιπόν οι μη εμπλεκόμενοι, που θέλουν να μάθουν να ρωτάνε, αλλά καλό είναι επίσης, να αφήσουν τις υποδείξεις και τις προτάσεις μετά εορτής για όταν θα αναλάβουν οι ίδιοι έργο, ολοκληρωμένα.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό zman » 25 Ιαν 2007, 19:19

superspy έγραψε:Τελικά τα χειρότερα προβλήματα δημιουργούνται από ανθρώπους που ζουν εκτός πραγματικότητας και θέλουν όχι μόνο να εκφέρουν γνώμη για όλα (χωρίς να έχουν την παραμικρή ιδέα γύρω από το θέμα), αλλά να ζητούν κιόλας από τους πραγματικά εμπλεκόμενους να ... αποδείξουν ότι δεν είναι ελέφαντες.

Είναι άλλο να ρωτάς –γιατί δεν γνωρίζεις- και άλλο να υποδεικνύεις ενέργειες χωρίς να γνωρίζεις.

Καλό είναι λοιπόν οι μη εμπλεκόμενοι, που θέλουν να μάθουν να ρωτάνε, αλλά καλό είναι επίσης, να αφήσουν τις υποδείξεις και τις προτάσεις μετά εορτής για όταν θα αναλάβουν οι ίδιοι έργο, ολοκληρωμένα.


Σπυρο, ελπιζω να μην αναφερεσαι σε εμενα.
Άβαταρ μέλους
zman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2005, 01:24
Τοποθεσία: Athens

ΩΧ !

Δημοσίευσηαπό geco » 25 Ιαν 2007, 19:34

ΔΗΛΑΔΗ :

"CHECK IF BRAIN IS CONNECTED BEFORE PUTTING MOUTH INTO GEAR !"
Ένας στο χώμα - χιλιάδες στον αγώνα !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Δημοσίευσηαπό DRAGONFOX » 25 Ιαν 2007, 20:32

zman έγραψε:
doc έγραψε:
zman έγραψε:Εγω το μονο που εχω να παρατηρησω διαβαζοντας τα περι ISDE σε περιοδικα και ΝΕΤ ειναι οτι με αυτα τα λεφτα μαλλον ετρεχε η "Εθνικη" σε 3-4 ευρωπαικους με πληρη εξοπλισμο και υποστηριξη και οχι στην αλλη ακρη του κοσμου χωρις μηχανακια, λαστιχα mousse και tireballs... :?


Αγαπητέ Τάκη,

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα δεν υπάρχει.
Σε αγώνες του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος πάνε κατά καιρούς πολλοί αναβάτες.
Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, αλλά ως Εθνική Ομάδα μόνο στο ISDE θα μπορούσαμε να πάμε. Εκεί ΕΠΡΕΠΕ να πάμε, καθώς το 2008 θα έχουμε τον αγώνα στην Ελλάδα και πρέπει να υπάρχει εκπροσώπηση της χώρας που στο μέλλον αναλαμβάνει διοργάνωση.

Το "χωρίς μηχανάκια" δεν έχει να κάνει, συχνά είναι προτιμότερο να νοικιάζεις παρά να τρέχεις με το δικό σου.
Λάστιχα mousse κτλ, είναι προσωπική επιλογή του καθένα κι όχι τόσο θέμα κόστους.

Όσο για τα κριτήρια επιλογής της Ομάδας, έχουν ξαναναφερθεί πολλές φορές, άσχετα αν κάποιος εμπαθής και κακοήθης θέλει συνεχώς να υποδαυλίζει καταστάσεις. Επιλέχτηκαν ΟΛΟΙ όσοι ήθελαν να πάνε.


Δεν ειπα Ευρωπαικο πρωταθλημα, αλλα Ευρωπαικους αγωνες. Οσο για το "Εθνικη" οταν δεν ειναι οργανωμενη σαν ομαδα και δεν εχει προετοιμαστει για κατι τετοιο δεν ειναι αναγκη να αντιμετωπιζεται διαφορετικα απο μια Ελληνικη "αποστολη" δηλ. ανετα σε Supermoto des Nations που ειναι και FIM ακομα και στο Romaniacs που με λιγη βοηθεια παραπανω θα ειχαμε καλυτερα αποτελεσματα. Αν ψαξει κανεις μπορει να βρει και αλλες ευκαιριες για προπονηση σε επιπεδο ομαδας. Το six days μπορουσατε να το τρεξετε το 2007 με καλυτερη οργανωση και budget . Σιγουρα μηχανακια μπορει να συμφερει να νοικιασεις, αν δεν εχεις ομως τη δυνατοτητα να στειλεις μια κουτα αναρτησεις εργαλεια και λαστιχα/σαμπρελλες/mousse/tireballs και αλλο εξοπλισμο δεν υπαρχει περιπτωση να καταφερεις και πολλα ασχετα με τις πραγματικες σου δυνατοτητες, οποτε το ολο εγχειρημα υποβαθμιζεται εκ του αποτελεσματος και τα λεφτα πανε στραφι. Αυτη ειναι και η δουλεια των ασχολουμενων με το θεμα, να κρινουν αναλογα με τις συνθηκες και να αποφασιζουν αναλογα.

Κατα τ'αλλα απ'οτι καταλαβα, δεν θα μαθουμε ποτε τι εγινε και καλυτερα τα μπινελικια και τους χαρακτηρισμους να τα στελνετε σε ΠΜ. Εγω ρωτησα γιατι εδω μεσα υπαρχουν ατομα με αμεση γνωση για το θεμα οι οποιοι ειτε ηταν εκει ειτε εχουν συμμετασχει σε συζητησεις με ολα τα ενδιαφερομενα μελη παροντα και οχι για να πεταγονται ολοι και να μεταφερουν οτι διαβαζουν και ακουνε στο ραδιο αρβυλα. Μεταφερθηκε εδω για να μην ειναι ασχετο στη συζητηση για την ΕΛΠΑ, μην μεταφερουμε τωρα εδω το αλλο topic...

Pαδιο αρβυλα λεμε κατι που ειπωθηκε και δεν ισχυει! Τι δεν ισχυει απο αυτα που ειπαμε για το συγκεκριμενο ατομο?
Άβαταρ μέλους
DRAGONFOX
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 20 Σεπ 2005, 19:51
Τοποθεσία: AYLONAS ATTIKHS

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αγώνες Μοτοσυκλέτας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 11 επισκέπτες