Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πανελλήνια Ομοσπονδία Μοτοσυκλέτας; (ΠΟΜ)

Enduro, Scramble, Supermoto, Trial κ.α.

Π.Ο.Μ.

Δημοσίευσηαπό maria1970 » 09 Φεβ 2008, 15:27

Μάλλον δεν κατάλαβες καλά Σπύρο.
Εκλογές έχει ο ΣΑΜΕ δηλαδή ο Σύνδεσμος οδηγών Enduro.
Δεν μιλάμε για ΑΜΟΤΟΕ και ΟΜΕ.
Απλά η Γ.Σ θα γίνει στα πλαίσια του πρώτου αγώνα enduro της ΑΜΟΤΟΕ μιας και θα βρίσκονται οι περισσότεροι αναβάτες μέλη του ΣΑΜΕ,οι οποίοι απ' όσο ξέρω δεν είναι απέναντι απο την ΠΟΜ. Το αντίθετο μάλιστα λαμβάνοντας υπόψιν μας οτι ο πρόερδος του ΣΑΜΕ είναι μέλος της ΕΘΕΑΜ της ΠΟΜ (εχω χάσει την μπάλα με όλα αυτά)και οργανωτής στο πλευρό της.

Βέβαια ίσως να εννοείς κάτι άλλο,αλλά εκλογές εκτάκτως αυτή την περίοδο,μόνο ο ΣΑΜΕ έχει προκυρήξει.
Εκτός και δεν κατάλαβα τι γράφεις...
Άβαταρ μέλους
maria1970
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 02 Ιουν 2007, 23:11

Re: Π.Ο.Μ.

Δημοσίευσηαπό Stelios_Christodoulou » 10 Φεβ 2008, 20:22

superspy έγραψε:Καλά.... μην πάμε μακριά. Ήδη από την "άλλη" πλευρά (αυτήν ντε.... την απέναντι από την ΠΟΜ) άρχισαν τα όργανα στο ίδιο μοτίβο....
Παραιτήσεις και «ελεγχόμενες» εκλογές ;


Για λέγε βρε Σπύρο, ποιοι παραιτήθηκαν; Και ποιοί θα "ελέγξουν" τις εκλογές;

Και για να μην μπερδευόμαστε, ποιούς εννοείς "άλλη" πλευρά;
Stelios_Christodoulou
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 02 Ιουν 2007, 14:09
Τοποθεσία: Πεντέλη, (μεγάλο χωριό...)

Re: Π.Ο.Μ.

Δημοσίευσηαπό Stelios_Christodoulou » 10 Φεβ 2008, 20:51

mavrofidi έγραψε:επιτελους παρουσιαστηκε: http://www.pomgr.org/index.asp
.....να σκαρωσουν αθλητικη ομοσπονδια...
ριξτε μια ματια και θα θαυμασετε την αντιμετωπιση τους.
παραδειγμα:
Τώρα μπορεί να είσαι και άδικος, μπορεί και όχι. Οπως βλέπεις και όπως ξέραμε όλοι, το αρκτικόλεξο της περί ης ο λόγος ομοσπονδίας είναι Π.Ο.Μ. αλλά από κάτω λέει: Πανελλήνια Αθλητική Ομοσπονδία Μοτοσυκλετών, κάτι που λογικά οδηγεί στο αρκτικόλεξο: Π.Α.Ο.Μ. Ποιό ισχύει, δεν ξέρω. :? :?
Τώρα για το "Μοτοσυκλετών", τι να πώ..... Αν είναι έτσι, το κάθε μέλος/εκπρόσωπος πρέπει να εκπροσωπεί μια μοτοσυκλέτα, (συγκεριμένη;;;;, μοντέλο;;;; θα σας γελάσω) ή στην καλύτερη, τα μέλη της ομοσπονδίας θα πρέπει να είναι τα πρωτοβάθμια σωματεία: Varadero Club, τo Afrika Twin Club, το Vespa Club, το HOG (Harley Owners Group) κλπ....
Αλέξανδρος Μανιατόπουλος - Πρόεδρος - Που εκπροσωπεί την ΕΛΠΑ ως επικεφαλής του Μηχανοκίνητου Αθλητισμού
ο Λουδιβικος της Γαλλιας ελεγε καποτε: l' etat c'est moi....
Και που να δεις (http://www.pomgr.org/1.asp) ότι ο συγκεριμένος, διορίστηκε (βάσει καταστατικού) και Πρόεδρος της ΕΠΑΜ (πάλαι ποτέ ΕΘΕΑΜ) ενώ ο Γενικός Γραμματέας, διορίστηκε "συντονιστής" της ΕΠΑΜ (κατά το γνωστό ανέκδοτο, " να συντονιστούμε, έχω φάει 5 κλπ"). Τώρα γιατί έχω την υποψία ότι η σύνθεση της ΕΠΑΜ (; ) δεν είναι ακριβώς αυτή που αναφέρεται, δεν ξέρω. Μπορεί να είμαι και απληροφόρητος ή κακεντρεχής....

ΥΓ: μονο ο Κουκοδημος λειπει, γιατι τον αφησανε εξω....
Πάντα υπάρχει χώρος για έκτακτες συμμετοχές....




To be continued
Stelios_Christodoulou
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 02 Ιουν 2007, 14:09
Τοποθεσία: Πεντέλη, (μεγάλο χωριό...)

Re: Π.Ο.Μ.

Δημοσίευσηαπό maria1970 » 10 Φεβ 2008, 20:58

Χμ....
Αρχισαν τα όργανα...
Άβαταρ μέλους
maria1970
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 02 Ιουν 2007, 23:11

Re: Π.Ο.Μ.

Δημοσίευσηαπό superspy » 10 Φεβ 2008, 21:34

Λές να μην κατάλαβα καλά;
Βρε λές;

Καλά....

Ας δούμε κάτι νέο τότε:

Ο προηγούμενος χαλίφης παραιτήθηκε, δεχόμεθα υποψηφιότητες για τον νέο χαλίφη στο xalifis@χαλίφης.gr
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Π.Ο.Μ.

Δημοσίευσηαπό mavrofidi » 11 Φεβ 2008, 00:15

superspy έγραψε:Καλά.... μην πάμε μακριά. Ήδη από την "άλλη" πλευρά (αυτήν ντε.... την απέναντι από την ΠΟΜ) άρχισαν τα όργανα στο ίδιο μοτίβο....
Παραιτήσεις και «ελεγχόμενες» εκλογές ;


Σπυρο,
η αλλη πλευρα κανει και εκλογες (εστω και "ελεγχομενες", οπως λες).
η Π.Αθλητικη.Ο.Μ. εχει εμπειρια εκλογων ή αναλαμβανει κληρονομικα τον χωρο?
ειδες για να κανουν παρεα με τον (πρωην) Βασιλικο Οικο?

τελικα μηπως εχουν παραμπλεξει τους μηρους τους?
ΠΟΜ, ΕΘΕΑΜ, ΕΛΠΑ: ποια ειναι η "αρχη" τελικα?
και τελος, πως θα διοργανωσει αγωνα παγκοσμιου πρωταθληματος (6days), οταν θεωρειται "ανικανη" να οργανωσει εθνικο πρωταθλημα και το ακυρωνει αμεσως μετα την προκυρηξη του?
Άβαταρ μέλους
mavrofidi
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 11:04
Τοποθεσία: οπου υπαρχει λασπη...

Re: Π.Ο.Μ.

Δημοσίευσηαπό mavrofidi » 11 Φεβ 2008, 00:22

Stelios_Christodoulou έγραψε:...Οπως βλέπεις και όπως ξέραμε όλοι, το αρκτικόλεξο της περί ης ο λόγος ομοσπονδίας είναι Π.Ο.Μ. αλλά από κάτω λέει: Πανελλήνια Αθλητική Ομοσπονδία Μοτοσυκλετών, κάτι που λογικά οδηγεί στο αρκτικόλεξο: Π.Α.Ο.Μ. Ποιό ισχύει, δεν ξέρω. :? :?
...


Στελιο,
σκεψου οτι αυτοι που λεγανε εδω μεσα στο φορουμ πριν λιγο καιρο, οτι οι αναβατες ειναι χομπιστες και οχι αθλητες, το γυρισανε τωρα και σε λιγο θα βγαζουν λογους για το Ολυμπιακο ιδεωδες.
εχει ο καιρος γυρισματα.....

αληθεια, εχει κανει η Π.Ο.Μ. αιτηση για ενταξη στην Γ.Γ.Α.?
ισως γι αυτο και το "Αθλητικη" στον τιτλο της.
Άβαταρ μέλους
mavrofidi
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 11:04
Τοποθεσία: οπου υπαρχει λασπη...

Re: Π.Ο.Μ.

Δημοσίευσηαπό Stelios_Christodoulou » 11 Φεβ 2008, 01:32

mavrofidi έγραψε:
Stelios_Christodoulou έγραψε:Στελιο,
σκεψου οτι αυτοι που λεγανε εδω μεσα στο φορουμ πριν λιγο καιρο, οτι οι αναβατες ειναι χομπιστες και οχι αθλητες, το γυρισανε τωρα και σε λιγο θα βγαζουν λογους για το Ολυμπιακο ιδεωδες.
εχει ο καιρος γυρισματα.....

αληθεια, εχει κανει η Π.Ο.Μ. αιτηση για ενταξη στην Γ.Γ.Α.?
ισως γι αυτο και το "Αθλητικη" στον τιτλο της.


Οι "αυτοί" που λές, τώρα λένε ότι θέλουν να ενταχθούν στην ΓΓΑ άλλά αφού "αλλάξει Αθλητικός Νόμος που πρέπει να αλλάξει"....(!)
Λογικό λέω εγώ.....
Οσο ξέρω (και ξέρω) μέχρι προσφάτως (αρχές Γενάρη) δεν είχαν κάνει αίτηση ένταξης (και δεν νομίζω να κάνουν). Πάντως αν το κάνουν, θα έχει πλάκα! Με αυτό το καταστατικό......
Εκανε κατάδυση εκτός πισίνας και ο Ζαχόπουλος και ανακατεύτηκαν πολλά και πολλοί στο Υπουργείο Πολιτισμού (εκεί ανήκει η ΓΓΑ). Οχι φυσικά οτι σχετίζονται οι 2 υποθέσεις αλλά, έκατσε στραβή....
Τώρα για το έχει ο καιρός γυρίσματα, αυτό αφορά και άλλους. Ο έτερος Καπαδόκης (Δαμουλάκης - ΟΜΕ), όταν ήταν μέλος ΕΘΕΑΜ - ΕΛΠΑ, είχε κάνει προσφυγή στο Αρειο Πάγο εναντίον του Αθλητικού Νόμου, 2 χρόνια μετά την ψήφισή του. Οπως έλεγε στην προσφυγή, ο νέος Αθλητικός Νόμος θα καταστρέψει τον μηχανοκίνητο αθλητισμό και τους αγωνιζόμενους. Ο εισηγήτης της υπόθεσης στην ολομέλεια την χαρακτήρισε αβάσιμη και η ολομέλεια την έβαλε το αρχείο...
Αλλα 2 χρόνια μετά, κατέθεσε αίτηση ένταξης της ομοσπονδίας που είναι (από τότε) Πρόεδρος, βάσει του "καταστρεπτικού" Αθλητικού Νόμου....
Stelios_Christodoulou
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 02 Ιουν 2007, 14:09
Τοποθεσία: Πεντέλη, (μεγάλο χωριό...)

Re: Π.Ο.Μ.

Δημοσίευσηαπό superspy » 11 Φεβ 2008, 10:47

mavrofidi έγραψε:Σπυρο,
η αλλη πλευρα κανει και εκλογες (εστω και "ελεγχομενες", οπως λες).
η Π.Αθλητικη.Ο.Μ. εχει εμπειρια εκλογων ή αναλαμβανει κληρονομικα τον χωρο?



Τελικά τι ισχύει;



mavrofidi έγραψε:...και τελος, πως θα διοργανωσει αγωνα παγκοσμιου πρωταθληματος (6days), ....


Ώπα! Μην μπλέκεις το 6days, ο οργανωτής εδώ περπατάει και τα πατάει.
Του αξίζουν συγχαρητήρια!




mavrofidi έγραψε:...οταν θεωρειται "ανικανη" να οργανωσει εθνικο πρωταθλημα και το ακυρωνει αμεσως μετα την προκυρηξη του?


Για το εθνικό πρωτάθλημα εκτιμώ ότι μάλλον ήταν θέμα χρημάτων.... ;-)

Απ' την άλλη δεν είδα η ίδια να ανακοινώνει πρωτάθλημα, άλλοι βιάστηκαν να το κάνουν για "λογαριασμό" της.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Π.Ο.Μ.

Δημοσίευσηαπό mavrofidi » 11 Φεβ 2008, 11:15

superspy έγραψε:
mavrofidi έγραψε:Σπυρο,
η αλλη πλευρα κανει και εκλογες (εστω και "ελεγχομενες", οπως λες).
η Π.Αθλητικη.Ο.Μ. εχει εμπειρια εκλογων ή αναλαμβανει κληρονομικα τον χωρο?



Τελικά τι ισχύει;

το "ελεγχομενο" της υποθεσης ειναι απο τα δικα σου γραφομενα.
εγω δεν εχω προσωπικη αποψη του θεματος.
το εγραψα σαν παραδοχη, δεν το θεωρω δεδομενο.



superspy έγραψε:
mavrofidi έγραψε:...και τελος, πως θα διοργανωσει αγωνα παγκοσμιου πρωταθληματος (6days), ....


Ώπα! Μην μπλέκεις το 6days, ο οργανωτής εδώ περπατάει και τα πατάει.
Του αξίζουν συγχαρητήρια!


το 6days δεν ειναι ευκολη υποθεση και το λεω γιατι εχω παρακολουθησει 2-3 παλιοτερα.
ειμαι της αποψης οτι πρεπει να βοηθηθει η διοργανωση και απο την "αλλη" πλευρα.
αλλα οταν διοργανωνεις δοκιμαστικο αγωνα με 20 συμμετοχες, πως θα τα βγαλεις περα οταν θα εχεις να κουμανταρεις 600 αγωνιζομενους (+ τους υπολοιπους) για μια βδομαδα?





superspy έγραψε:
mavrofidi έγραψε:...οταν θεωρειται "ανικανη" να οργανωσει εθνικο πρωταθλημα και το ακυρωνει αμεσως μετα την προκυρηξη του?


Για το εθνικό πρωτάθλημα εκτιμώ ότι μάλλον ήταν θέμα χρημάτων.... ;-)

Απ' την άλλη δεν είδα η ίδια να ανακοινώνει πρωτάθλημα, άλλοι βιάστηκαν να το κάνουν για "λογαριασμό" της.


μονο χρηματων?
απο συμμετοχες τι θα γινοτανε?
παλι θα βγαζανε πρωταθλητες με 3 συμμετοχες ανα κατηγορια?
Άβαταρ μέλους
mavrofidi
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 11:04
Τοποθεσία: οπου υπαρχει λασπη...

Δημοσίευσηαπό mavrofidi » 11 Μαρ 2008, 23:09

και γι οσους νομιζουν οτι τα πραγματα αλλαζουν στον χωρο προς το καλυτερο, ας ριξουν μια ματια στο:
http://www.endurο.gr/uploads/files/Atti ... sponse.pdf
γιατι, οπως λεει και ο σοφος λαος, ο λυκος μπορει να γερασε, αλλα περπατησια δεν αλλαζει.... (τα τελευταια 30 χρονια εννοω).
Άβαταρ μέλους
mavrofidi
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 11:04
Τοποθεσία: οπου υπαρχει λασπη...

Δημοσίευσηαπό karka » 17 Ιούλ 2008, 17:26

προσφατα βρεθηκα στα γρεβενα για μια συναντηση 4χ4.
εκει στην πιστα της καληραχης λοιπον βρηκα ενα μεγαλοστελεχος της μοτοε και συζητησαμε επι ωρα τα θεματα των ομοσπονδιων.

με ενημερωσε για διαφορες εξελιξεις, για πολιτικα παιγνιδια, για φιλικα προσκειμενα κοματα και ομοσπονδιες..., και στο τελος μου εξεφρασε την ανυσηχια του οτι το φθινοπωρο θα εχουμε επιτελους χρισμενη απο το κρατος ομοσπονδια.

θα μου πεις και γιατι ειχε ανυσηχια?
μα γιατι τελικα το κρατος θα ορισει ομοσπονδια την πλειοψηφια των ομοσπονδιων (!!!).

δηλαδη, η π.ο.μ με την ο.μ.ε εγιναν τελικα "σαρκα μια" και ως εκ'τουτου λυνουν τα χερια του υπουργου που ηθελε και ζητουσε "να τα βρουνε πρωτα" και μετα θα παρουν την ευλογια του.

το παρακατω ενα χρονο πριν και βαλε ειχε γραφτει εδω στο ιδιο θεμα.
δεν ελεγα να πιασω το τζοκερ ο π@#ης καλυτερα?

Δημοσιεύθηκε: 14 Σεπ, 2007 - 00:59
ρε λες να πανε στον κωστακη (ο μεγαλος ε? ) και να του πουνε ...
-να εμεις γιναμε απο δυο, ενα. "τα βρηκαμε" δως μας την ευχη σου και παταξων τους λοιπους σφετεριστες.
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Δημοσίευσηαπό superspy » 17 Ιούλ 2008, 17:33

Ναι κάτι τέτοιο ακούγεται...
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Stelios_Christodoulou » 03 Φεβ 2009, 18:43

Χαίρετε φίλοι (και φίλες),

Φαίνεται να ξεχάστηκε το θέμα αλλά οι εξελίξεις τρέχουν και δικαιώνουν τον superspy, τον Karka και άλλους.
Είναι καλό όμως αυτό;;

Πέραν πολλών άλλων παραθέτω μερικά από την πρόσφατη συνέλευση του, On-road, ΣΟΑΜ, μόνο που τα μερικά αυτά, μας αφορούν όλους.

Στην Γενική Συνέλευση λοιπόν όπως αγωνιζόμενος με nickname, kdim (βλ. εδώ: http://www.bikenet.gr/index.php?option= ... ic=19289.0 ) έγραψε:
εμφανίστηκε "κάποιος" μαζί με τους Σαρλά/Κωβαίο που δήλωσαν ότι είναι "επιτροπή ταχύτητος" και είπαν ότι τους αγώνες πλέον τους αναλαμβάνει η ΟΜΕ.

Στην ερώτηση: "Ποιανού επιτροπή;", η απάντηση ήταν: "της ΟΜΕ, αφού η ΠΟΜ που έφτιαξε η ΕΛΠΑ, ενώθηκε με ην ΟΜΕ". Στην νέα ερώτηση: "και από που προκύπτει αυτό;" η απάντηση ήταν: "Δεν μας πιστεύετε;; Σας το λέμε εμείς" (!) (Σ.Σ. τα σχόλια δικά σας...)

Στην Γενική Συνέλευση λοιπόν και επειδή μερικοί αγωνιζόμενοι είχαν επικοινωνήσει με την ΕΛΠΑ για να βγάλουν λισάνς, όπως έκαναν κάθε χρόνο, αλλά πήραν την απάντηση: "Εμείς δεν βγάζουμε, πλέον, λισάνς μοτοσυκλέτας, να πάτε στην ΟΜΕ", εμφανίστηκε λοιπόν έντυπο - αίτηση για άδεια αγωνιζομένου της ΟΜΕ.
Την παραθέτω, ζητώντας να απαντήσουν οι αγωνιζόμενοι συμφορουμίστες (και οι μη) αν: 1. ΜΠΟΡΟΥΝ να υπογράψουν την αίτηση αυτή; 2: ΘΕΛΟΥΝ να υπογράψουν την αίτηση αυτή;
Εικόνα

Μόλις υπάρξει κάποιο σχόλιο, τα ξαναλέμε.

Στέλιος
Υ.Γ. Οπως έχω ξαναγράψει, δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να μπαίνω-βγαίνω, γράφομαι-ξεγράφομαι σε forum(s) κάθε τόσο....
Stelios_Christodoulou
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 02 Ιουν 2007, 14:09
Τοποθεσία: Πεντέλη, (μεγάλο χωριό...)

Δημοσίευσηαπό superspy » 03 Φεβ 2009, 22:31

1. Για αρχή...Σε πρώτη ματιά παρατηρεί κανείς για μια αίτηση με τα στοιχεία της OME που στο τέλος αναφέρει την ΕΘΕΑΜ;

2. Αυτός ο κάποιος δεν είπε όνομα;

3. Πριν από λίγο καιρό κυκλοφόρησε και ότι μπορείς να καταθέτεις χαρτιά γιατρού και αίτηση για έκδοση αδείας μετά τον αγώνα...


Στέλιος
Υ.Γ. Οπως έχω ξαναγράψει, δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να μπαίνω-βγαίνω, γράφομαι-ξεγράφομαι σε forum(s) κάθε τόσο....


Ε?
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αγώνες Μοτοσυκλέτας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες