Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πανελλήνια Ομοσπονδία Μοτοσυκλέτας; (ΠΟΜ)

Enduro, Scramble, Supermoto, Trial κ.α.

Δημοσίευσηαπό mavrofidi » 12 Οκτ 2007, 11:29

laporte έγραψε:........
Η Π.Ο.Μ. καλώς η κακώς φτιάχνει το χώρο της.
.........


αγαπητε φιλε,
σεβομαι το οτι δεν μου απαντας προσωπικα, αλλα σου παραθετω δυο αποσπασματα μεσα απο το φορουμ, για να μας πεις αν ετσι προγραμματιζει να φιαξει το χωρο της η ΠΟΜ.
υποψη οτι ειναι κειμμενα στελεχων των αγωνων της ΕΘΕΑΜ.

1. ναι, μπορει να εχει κανει της μυριες π@π@ριες η ελπα σε διαφορα θεματα αλλα στον χωρο του εντουρο εδωσε υποσταση που καμια μοτοε δεν μπορουσε να δωσει τοτε.
αλωστε "κυβερνω" χωρις τσαμπουκα δεν γινετε.


2. στο ξαναλεω το αυταρχικο αυτο συστημα εδωσε αξιοπηστια στους αγωνες.
ολοι αυτοι που ευαγγελιζονται σημερα μια ομοσπονδια πριν απο 15 χρονια κοβαν και ραβαν κανονισμους και αναβατες αναλογα με την καβλ@ τους.
καλα ολα αυτα περι δημοκρατιας και αδιεξοδου αλλα δεν πατανε στην ουσια.
και η ουσια ειναι οτι αν δεν κανει παιγνιδι η ελπα τοτε ποιος?
τα κουρασμενα - πεινασμενα παλικαρια απο καποια ομοσπονδια?
εκει να δεις ματς που εχει να γινει.


αυτα ευαγγελιζεται και η ΠΟΜ?

ΥΓ η συλλογη μου διαθετει κι αλλα μαργαριταρια.....
Άβαταρ μέλους
mavrofidi
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 11:04
Τοποθεσία: οπου υπαρχει λασπη...

Δημοσίευσηαπό maria1970 » 12 Οκτ 2007, 11:58

mavrofidi έγραψε:
maria1970 έγραψε:Καλημέρα κύριε laporte,
.................
.......μάλιστα ετοίμαζε και τον αγώνα της ΛΕΜΟΤ,τον οποίο σύμφωνα με δήλωσή του στο Δ.Σ,θα τον έγραφε μαζί με τον Θ.Δελαπόρτα,με τον οποίο είναι παλιοί φίλοι.
.................


δηλαδη Μαρια, αλλο laportas και αλλο Δελλαπορτας????



Ξέρεις Θόδωρε,
αφού ο laporte δεν γράφει το όνομά του,δεν μπορώ να ξέρω σίγουρα οτι είναι το ίδιο πρόσωπο.
Επίσης ούτε εμένα μου έχει απαντήσει άμεσα σε προηγούμενη δημοσίευση ...
Δεν νομίζω πάντως να ειναι ο Δελαπόρτας...
Άβαταρ μέλους
maria1970
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 02 Ιουν 2007, 23:11

Δημοσίευσηαπό Stelios_Christodoulou » 12 Οκτ 2007, 22:18

Αγαπητέ Laporte,
laporte έγραψε:Αγαπητέ Στέλιο
Πολύ θα ήθελα να μπορώ να γράφω και εγώ: Αγαπητέ, π.χ. Κώστα, Θοδωρή κάτι...
laporte έγραψε:δεν συνηθίζω ν΄αλλάζω κουβέντα και να μιλώ για τον καιρό όταν δεν έχω κάτι να πω.
ναι αλλά όπως βλέπουμε το κάνεις, έχεις αφήσει καμμια 10αριά ερωτήσεις στον αέρα και πηδάς σε άλλα ζητήματα.
laporte έγραψε:Άλλωστε δεν είμαι ούτε παντογνώστης, ουτέ και ο εμπνευστής της Π.Ο.Μ.
Για να το λές...
laporte έγραψε:Θα σου πω κάτι, όμως! Η Π.Ο.Μ. καλώς η κακώς φτιάχνει το χώρο της.
Στο Κιλκίς; Εμένα, πάντως, μου άρεσε η επαρχία πάντα αλλά χρειάζεται και κάτι πιο κεντρικό. Δεν νομίζεις;
laporte έγραψε:Τον χώρο που εσύ τώρα υποστηρίζεις, τον έχεις συμμαζέψει;
Δεν δήλωσα ποτέ "τακτοποιητής". Και η ΑΜΟΤΟΕ, για τα 3 χρόνια λειτουργίας της, είναι πολύ πιο σημαζεμένη από άλλους φορείς. Π.Χ. δεν αναλαμβάνει παγκόσμιους και ευρωπαϊκούς αγώνες που δεν κάνει στη συνέχεια, ούτε καταπατά τους κανονισμούς της (κάποιοι μετρούν πρωταθλήματα με 2 συμμετοχές ανά κατηγορία...)
Ούτε προσβάλει στον Αρειο Πάγο τον Αθλητικό Νόμο για να τον επικαλεστεί μόλις στριμωχτεί.
laporte έγραψε:Μια ομοσπονδία με 25 χρόνια ζωής, μου λες ποια είναι η υλικοτεχνική της υποδομή; ( ας είναι καλά ο Σιδέρης ), το ανθρώπινο δυναμικό της ( ας είναι καλά οι φετινές μεταγραφές ).
Είναι αρκετή, αναλογικά πολύ περισσότερη από αυτή της Αρχης μας των 82 ετών απομύζησης αγωνιζομένων. Ο Δελαπόρτας που ξέρω μου έλεγε (αλλά και όχι μόνο αυτός) ότι η ΕΛΠΑ είχε ιδιαίτερα θετικό ισοζύγιο από τους αγώνες μοτοσυκλέτας (180€ η συμμετοχή στην ταχύτητα, το τριπλάσιο η έφεση, που έμεσα κέρδισα αλλά τα παράβολο, επιστρέφει εδώ και 11 χρόνια. Ηταν και ο Δελαπόρτας μέλος της ΕΘΕΑΜ τότε... Ας είναι όμως, θα ξοδεύτηκε για να γίνει κάποια πίστα ΜΧ στην Αθήνα... Θα έχεις πληρώσει και εσύ και θα ξέρεις...)
Για περισσότερα περί της υποδομής της ΑΜΟΤΟΕ, αν ανήκεις σε κάποιο Αθλητικό Σωματείο, πείσε το να έρθει να γραφτεί στην ΑΜΟΤΟΕ και να μάθει(ς) τα πάντα. Αν όχι, ο "ΑΡΗΣ" είναι ανοικτός (1).
laporte έγραψε:Έχεις σκεφτεί γιατί αξιόλογες λέσχες ( Τρίπολη, Πάτρα, Ξυλόκαστρο, Χαλκίδα κ.α.) όπως και άνθρωποι ( Γ. Εφραιμίδης, Π. Βάης, Μ. Λαρέζου, Χ. Στεργιόπουλος, Κ. Δάφνη κ.α. ) δεν συμπορεύονται μαζί της παρ΄ότι την συμπαθούν. Θα το βρεις μπροστά σου! ( αν δεν το έχεις ήδη βρει )
Η maria1970 Με κάλυψε απόλυτα
laporte έγραψε:Γιατί η δημοκρατία και η αξιοκρατία που έχει για σημεία της, είναι θεωριές και παραμύθια για μικρά παιδιά.
Ο Μαύρος Οφις δημοσίευσε ένα σήμα-έμβλημα που το υποστηρίζει αυτό. Εύγε.
laporte έγραψε:Η παρέα είναι ταμπουρωμένη σε μια πλειοψηφία βορειοελλαδήτικων λεσχών και δεν καταλαβαίνει χριστό!
Βλέπε (1)
laporte έγραψε:Μακάρι να έχουν αλλάξει τα πράγματα κ να έχω λάθος. Πίστεψε με θα είμαι ο πρώτος που θα χειροκροτήσω και θα σταθώ στο πλευρό της.
Ήμουν παρών στη γέννηση της ΜΟΤΟΕ. Παρακολούθησα και βόηθησα την προσπάθεια για ενηλικίωση της μέχρι που αυτή η ίδια με απέριψε.
Αφού δε ξέρω ποιός είσαι δεν μπορώ να πω. Οσο ξέρω, η μόνη "απόριψη" τα τελευταία χρόνια (ίσως και στο διηνεκές) είναι η διαγραφή της ΜΟΛΕΤ, η οποία έγινε, συγκροτημένα, με απόφαση γενικής συνέλευσης, όπου αποφασίζουν φυσικά πρόσωπα, όχι εξουσιοδοτήσεις. Είσαι μέλος της;
laporte έγραψε:Τη νοιάζομαι και θλίβομαι όταν βλέπω αυτή την ερημιά νέων ιδεών.
Και εγώ νοιάζομαι πολύ την μάνα μου που είναι κατάκοιτη κ.λ.π. (λέμε τώρα) και στεναχωριέμαι αλλά έχω να πάω, να την δω ή να πάρω τηλέφωνο 20 χρόνια..... Α' και προσπαθώ να πείσω την σπιτονοκοκυρά της να της κάνει έξωση για να έχω και άλλο χώρο...
laporte έγραψε:Είπα πολλά κ δεν το συνηθίζω. Κλείνοντας θα σου πω για τον οργανωτή του 90. Ο Χρόνης ( σ' αυτόν αναφέρεσαι ) έφυγε φτωχότερος κατά δυο σπίτια και ένα μαγαζί απ' το χώρο. Δίδαξε στον κόσμο το super cross κ είχε την ατυχία να είναι κακός οικονομολόγος. Τον καταδικάζεις για αυτό;
Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Και εγώ που νόμιζα ότι ο πρώτος διδάξας αλλά και νυν δάσκαλος διοργάνωσης Supercross ήταν ο Κώστας Λαμάρης!!! Ω, της αγνοίας μου
(συγνώμη για την ειρωνία αλλά αυτό, μόνο, το θεώρησα μεγάλο ατόπημα, με πείραξε πολύ, όχι προσωπικά)
Κανείς δεν μπορεί να χάσει σπίτια από διοργανώσεις στην Ελλάδα. Είναι πολύ χαμηλό οικονομικά το επίπεδο (εκτός περιπτώσεως βλακείας).
Σε μια δουλειά που δούλευα προ 15 ετών, ήρθαν από το Υπουργείο Οικονομικών και έκαναν έλεγχο για να βρουν στοιχεία για κάποιο Χρόνη που χρωστούσε αρκετές εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ (σε σημερινές αξίες) από ΦΠΑ πλαστών τιμολογίων συν τα ανάλογα πρόστιμα. Κάτι τέτοιες "ατυχείς" οικονομολογικές πράξεις, καταστρέφουν σπίτια... Οχι μόνο του υπαιτίου...

Δεν μπορώ να σου πω καλούς αγώνες γιατί δεν ξέρω αν ασχολείσαι ενεργά με αυτούς. Καλούς αγώνες πάντως να έχουμε. Ολοι.
Stelios_Christodoulou
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 02 Ιουν 2007, 14:09
Τοποθεσία: Πεντέλη, (μεγάλο χωριό...)

Δημοσίευσηαπό karka » 13 Οκτ 2007, 22:28

1. ναι, μπορει να εχει κανει της μυριες π@π@ριες η ελπα σε διαφορα θεματα αλλα στον χωρο του εντουρο εδωσε υποσταση που καμια μοτοε δεν μπορουσε να δωσει τοτε.
αλωστε "κυβερνω" χωρις τσαμπουκα δεν γινετε.

2. στο ξαναλεω το αυταρχικο αυτο συστημα εδωσε αξιοπηστια στους αγωνες.
ολοι αυτοι που ευαγγελιζονται σημερα μια ομοσπονδια πριν απο 15 χρονια κοβαν και ραβαν κανονισμους και αναβατες αναλογα με την καβλ@ τους.
καλα ολα αυτα περι δημοκρατιας και αδιεξοδου αλλα δεν πατανε στην ουσια.
και η ουσια ειναι οτι αν δεν κανει παιγνιδι η ελπα τοτε ποιος?
τα κουρασμενα - πεινασμενα παλικαρια απο καποια ομοσπονδια?
εκει να δεις ματς που εχει να γινει.




αυτα αν δεν κανω λαθος γιατι βαριεμαι να ανατρεξω στα παλια ποστ, τα εχω γραψει εγω.

θεωρεις οτι δεν εχουν σχεση με την πραγματικοτητα?
δεν συνεβαιναν αυτα τοτε?
πιθανων να μην το γνωριζεις γιατι εχεις να ασχοληθεις με οργανωση πολλα πολλα χρονια και σου εχουν μινει ισως οι αγνοτερες των εντυπωσεων.

μπορει στην απεξω αγαπητε μαυροφιδη να μπορεις να λες και να γραφεις πολλα, αλλα μπες απο μεσα και τοτε θα δεις οτι αν δεν εχεις "μεγάλη προσωπικότητα" και ορεξη για τσαμπουκα αγωνα δεν κανεις.

αυτα..., τωρα εχω να ασχοληθω με δυο εισαγγελικες εντολες κατοπιν καταγγελιων που θα τιναξουν τον αγωνα μοτοκρος αυριο στον αερα.
ειναι μερικα απο συμβαντα που αντιμετωπιζουμε εμεις που δεν ζουμε σε εναν κοσμο ομορφο και αγγελικα παλσμενο οπως ο κοσμος του γραφειου του κυριου μαυροφιδη.
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Δημοσίευσηαπό maria1970 » 14 Οκτ 2007, 14:40

Απάντηση προς karka,

Αγαπητέ karka,
Σε παρακαλώ να γίνεις σαφέστερος και να μην δημιουργείς εντυπώσεις,γιατί υπαρχει κόσμος που γνωρίζει και μάλιστα απο μέσα.
Οι εισαγγελικές εντολές που αναφέρεσαι,δεν έγιναν κατόπιν καταγγελιών (άσχετα αν προέκυψαν),αλλά από μια άδεια τέλεσης αγώνα σύμφωνα με το άρθρο 49 του ΚΟΚ που έστειλε η ΕΛΠΑ στην αστυνομία και μετά σύμφωνα με τον 2725 περί αθλητικών ομοσπονδιών,σε μια πίστα που δεν έχει άδεια...Τα λέω καλά?
Εκτός αυτού ο αγώνας εξελίσσεται κανονικότατα,διότι η αστυνομία αποδέχτηκε την άδεια τέλεσης του συγκεκριμένου αγώνα σύμφωνα με τον 2725. Μάλλον θα πρέπει να ασχοληθείς με τυχόν εκδικάσεις ενστάσεων και όχι εισαγγελικές εντολές που απ'όσο ξέρω τακτοποιήθηκαν...Αρα δεν τινάχτηκε ο αγώνας...Μην υπερβάλλεις λοιπόν.
Και μια ερώτηση:
Γιατί να ενδιαφέρεται ο Μαυροφίδης η οποιοσδήποτε Μαυρο-Ασπρο φίδης,Μαρία,Καλλιόπη,Βρασίδας, για το αν εσύ επιλέγεις να κάνεις έναν αγώνα σε μια πίστα η οποία δεν διαθέτει άδεια?
Σου έβαλε κανένας το μαχαίρι στο λαιμό να το κάνεις?
Μην κλαίγεσαι λοιπόν για τις επιλογές σου και μην εκθέτεις την ΠΟΜ που σε "στεγάζει"...και στην προκειμένη περίπτωση "καθάρισε"να κάνεις αγώνα...
Δεν την βοηθάς με τέτοιες δημοσιεύσεις...

Υ.Γ Δεν υποστηρίζω καμία ΠΟΜ,γράφω το σωστό και το δίκαιο

Μαρία
Άβαταρ μέλους
maria1970
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 02 Ιουν 2007, 23:11

Δημοσίευσηαπό karka » 14 Οκτ 2007, 22:52

Κυρια μαρια.
αφενος δεν εκανα εγω τον αγωνα (το εγω κολαει στην λεσχη που ανηκω)
αφετερου δεν ξερεις ΤΙΠΟΤΑ απο οτι συνεβει εδω το σαββατοκυριακο αυτο.
για να ειμαι πιο σαφης ξερεις οτι θελαν να ξερεις καποιοι απο οσα διαπιστωνω εκ των υστερων απο τα γραφωμενα σου.

και επιδει το σαββατοκυριακο αυτο ηταν για μερικους απο εμας κλειδι στην σχεση μας με μερικους ανθρωπους του χωρου μην προτρεχεις.

να τα πιασουμε απο την αρχη.
εγω(ο καρκα) απο την αρχη ημουν καθετος απεναντι στο παντρολογημα μιας λεσχης της ελπα και ενος σωματιου απο την ομε.
για αυτον και μονο τον λογο αποσυρθηκα εγω και η παρεα μου (η οποια θα βοηθουσε στο στησημο του αγωνα) απο την οργανωση αυτου.

το εν λογο σωματιο της ομε μας ειχε φερει πολλακις σε δυσκολη θεση στο προσφατο παρελθον και κατα βαση δεν επροκειτο για σωματιο αλλα για σφραγιδα (ειναι ξεκαθαρες οι θεσεις μου καιρο τωρα για αυτην την κατηγορια σωματιων).
κατοπιν τουτου παρακολουθουσα στενα τις εξελιξεις διοτι η παλεμοτ (και τα μελη της) η λεσχη του αιγιου η οποια στηριζει και κρατει χρονια τωρα "θερμοπυλες" στο μοτοκρος ηταν και παραμενουν φιλοι μου πανω απο ολα, και ειναι μια λεσχη που τα 6 απο τα 7 μελη του Δ.Σ της ειναι "δικα μου παιδια" μεγαλωνοντας μαζι μου αγωνιστηκα χρονια τωρα.
Επισεις ηταν η πρωτη της προσπαθεια οργανωτικα στο μοτοκρος και μου ειχε ζητηθει αυτές τις μερες πολλες και με διαφορετικους κάθε φορα τροπους η βοηθεια μου σε αυτόν τον αγωνα μιας και οργανωτικα ειχαν τους φοβους τους.

προηγηθηκε πολλυ μα πολλυ παρασκηνιο, καταστασεις απο εργο που το εχω ξαναδει δυστυχως
φτασαμε σαββατο πρωι και κυρια προβληματα δεν ειχαν λυθει.
εντεχνως μερικοι προσπαθουσαν το πρωι του σαββατου να φερουν στο φιλοτιμο την παλεμοτ και προ τετελεσμενων γεγονοτων, ετσι ωστε να τις αποσπασουν μια δηλωση αποδοχης της οργανωσης διακυνδηνευωντας ενα αυτοφορο.
τα παιδια εχωντας προσωπικες σχεσεις με ολον τον κοσμο του μοτοκρος δεκαετιες τωρα και νιοθωντας υπευθυνοι για αυτο φτασαν καποια στιγμη να συζητουν ποιος θα πηγαινε μεσα για να γινει ο αγωνας.

ευτυχως την τελευταια στιγμη καταλαβαν τα πραγματα πως εχουν.
Με προτροπη μου καναν μια συνελευση του ΔΣ της λεσχης και η αποφαση του μας ελυσε το προβλημα.
Γραπτος πια ομοφωνα με 5 από τα 7 μελη του ΔΣ παρωντα, η παλεμοτ δεν αναλαμβανε τον αγωνα για τους γνωστους λογους και εδινε την σκυταλη σε οποιον ηθελε να τον πραγματοποιησει.
Μενοντας ομως στην συμφωνια κυριων που ειχαν κανει να βοηθησουν τον αγωνα προσφερωντας κριτες και υλικα.
μεσα σε 10 λεπτα το θεμα λυθηκε. το χαρτακι αυτο εφερε προ των ευθηνων τους, ολους του εμπλεκομενους στην υποθεση.
εκει πεσαν οι μασκες.
το περιφημο σωματιο που μερες τωρα εστελνε δελτια τυπου ανακοινονωντας τον αγωνα με την ελπα ως συνδιοργανωτης με την παλεμοτ εκανε πισω. ο προεδρος και ιδιοκτητης της πιστας (που μεχρι την προηγουμενη πεμτη θα ειχε το μαγικο χαρτακι καταληλοτητας στα χερια του) θυμηθηκε οτι ηταν σωματιο της ομε και δεν μπορουσε να κανει αγωνα της ελπα!!!
ο προμοτερ που τον εβγαλε απο την αφανια και του εδωσε το φιλι της ζωης και χοντρο μεροκαματο δεν ειχε λογο να αρθρωσει την ωρα εκινη αλλα ουτε και λυση στο προβλημα.
και ο μονος που επρεπε να παρει την υποθεση στα χερια του ηταν η ελπα.
οπερ και εγενετο.
Οργανωτης λοιπον η ιδια η ελπα-εθεαμ!!!
οργανωτικη επιτροπη οι ιδιοι!!!
αλυταρχης η καθυ η οποια εχω να ομολογησω ηταν η μονη που σταθηκε στο υψος τον περιστασεων.
ο αγωνας ξεκινησε με καθυστερηση 2 ωρων και τα δοκιμαστικα το σαββατο κυλησαν ηρεμα.
το βραδυ ομως αρχισε ο χωρός!!
μας ενημερωνουν τηλεφωνικα φιλοι μεσα απο το τμημα αλλα και απο την ασφαλεια! για 2 εισαγγελικες εντολες στο τμημα της αχαγιας.
δυο επωνημες καταγγελιες. η μια απο εναν απο...λη ζερ..α, και η αλλη απο εναν π..... .......(δεν λεω ονοματα γιατι δεν ξερω αν πρεπει, υπαρχουν ομως).
εποικινωνια με τον δοιηκητη νυχτιατικα και ραντεβου το πρωι στο τμημα.
παιρνει τα σχετικα εγραφα και συνεχιζουμε εμεις τον αγωνα μεχρι αυτος να το ψαξει με την εισαγγελεα.
Στο τμημα βλεπουμε τις καταγγελιες τα νουμερα τηλεφωνου απο οπου αυτες σταλθηκαν με φαξ καθως και το τι αναφεραν. Την δευτερα μετα από αιτηση θα εχουμε και αντιγραφα.

να σε ρωτησω τωρα κατι?
αν σε μια απο αυτες αναφεραν για τουαλετες, καντινα, υγειονομικα,αδεια πιστας, εισητηρια αθεωρητα, και ενα σορο αλλα "εσωτερικα" θεματα που μονο ενα γνωστης ξερει και σκοπο δεν εχουν μονο τον αγωνα αλλα και τον ιδιοκτητη της πιστας που παει το μυαλο σου μετα τα τελευταια δελτια τυπου που κυκλοφορισαν αυτες τις μερες?

Γυρω στις 5 το απογευμα της κυριακης και ενω τελειωσε ο αγωνας η καθυ εγω και ο κυριακος ξαναπηγαμε στο τμημα.
Ο δοιηκητης θα συνταξει μηνητηρια αναφορα πρως την εσαγγελεα και αυτή θα κρινει αν θα δωσει συνεχεια η όχι.
Η μυνηση θα γινει στην καθυ και στην ελπα.

Κατηγορηματικα το προβλημα για την διεξαγωγη του αγωνα προηρθε από τις 2 καταγγελιες στον εισαγγελεα.
Αυτος στην συνεχεια διεταξε τα δεοντα και φυσικα το τμημα δεν μπορουσε να κανει τιποτα άλλο.
Από μονο του το τμημα δεν ειχε ουτε την γνωση ουτε την ορεξη να ασχοληθει.


Αυτά συνεβησαν κυρια μαρια χτες και σημερα.
Ημουν παρων εκει και πηρα και θεση.
Σχολια και κρησης από ανθρωπους που ηταν χιλιομετρα μακρυα δεν δεχομαι.

Το τι θα γινει αποδω και περα λιγο με ενδιαφερει.
Μου φτανει που εκτος από εμενα μαθαν και μερικοι ακομα πως παιζονται τα παιγνιδια.

Δυστυχως επαναλαμβανωμε.
Εμεις ολοι οι χομπιστες, χρονιοι αιμοδοτες του χωρου παντα θα πρεπει να βγαζουμε το φιδι από την τρυπα και οι κυριοι επαγγελματιες να κανουν την παπια σε κάθε προβλημα αφηνωντας το παθος μας και την ορεξη μας να μας οδηγει και να τους ξελασπωνει.
που ηταν ο προμοτερ? που ηταν ο πιστάς με τα μισα/μισα απο τα εσοδα?
που ηταν η ελπα μεχρινα κυκλοφορησει το περιφημο χαρτακι?

Προτημησαν να "καψουν" μια πραγματικη λεσχη που κουβαλησε 70 χλμ μακρυα από την εδρα της 40 ατομα αμησθει χωρις να πληρωθουν ουτε τις βενζινες του, στην πρωτη τους οργανωτικη αποπειρα παρα να πραξουν τα δεοντα από την αρχη και ξεκαθαρα να οριστουν οι ευθηνες του καθενος εμπλεκομενου.

Μην βιαστειτε να μου πειτε «ειδες η ελπα!»
Και στην άλλη οχθη τα ιδια κανουν.
Αρχησε ο πολεμος και στον πολεμο όλα επιτρεπονται (λενε το ιδιο και για το σεξ αλλα…).
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Δημοσίευσηαπό karka » 14 Οκτ 2007, 23:06

να συμπληρωσω οτι στον αγωνα ημουν ενας απλος αγωνοδικης.
εσκεμενα απεφυγα την αλυταρχια καθως το εργο το ειχα ξαναδει.

τις μερες που προηγηθηκαν "στεναχωρισα" τα παιδια απο την παλεμοτ με την αποφαση μου να μην εμπλακω χοντρα αλλα εκ των υστερων καταλαβαν. και καταλαβαν καλα. απο δω και περα θα ακουν.
για ρωτα και τον χριστοδουλου να σου πει τι εμαθε και τι κουβεντιασε με την παλεμοτ?

για το παραπανω κειμενο σορυ για τα "λαθακια" και καποια συντακτικα.
το εγραψα στο "ποδι".
...οχι οτι αν το εγραφα στο "χερι" δεν θα ειχα λαθη !!!
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Δημοσίευσηαπό mavrofidi » 15 Οκτ 2007, 10:56

karka έγραψε:αυτα αν δεν κανω λαθος γιατι βαριεμαι να ανατρεξω στα παλια ποστ, τα εχω γραψει εγω.

ναι, δεν κανεις λαθος, δικα σου ειναι. υπαρχουν ομως κι αλλα (αλλων) καλυτερα.
ο λογος που τα εγραψα δεν ειναι προσωπικος, αλλα δειχνει μια νοοτροπια που υπαρχει στην σημερινη ΕΘΕΑΜ και στους συνεργατες της.
τι εννοω? τα παρακατω:
1. αλωστε "κυβερνω" χωρις τσαμπουκα δεν γινετε
2. καλα ολα αυτα περι δημοκρατιας και αδιεξοδου αλλα δεν πατανε στην ουσια.
με αυτες τις αρχες θα "χτισετε" την ΠΟΜ?
μυαλο δεν βαλατε τοσα χρονια? εκτος αν σας ικανοποιει αυτη η κατασταση.
karka έγραψε:θεωρεις οτι δεν εχουν σχεση με την πραγματικοτητα?
δεν συνεβαιναν αυτα τοτε?
πιθανων να μην το γνωριζεις γιατι εχεις να ασχοληθεις με οργανωση πολλα πολλα χρονια και σου εχουν μινει ισως οι αγνοτερες των εντυπωσεων.

μπορει να συνεβαιναν, δεν αντιλεγω.
αλλα ξερεις τι συνεβαινε κατα πυργο μερια, στις δεκαετιες του 70 και του 80?
δυστυχως, κανεις δεν ειναι τελειος. το θεμα ομως ειναι να υπαρχουν αυτες οι διαδικασιες, που μπορουν να διορθωσουν τα κακως κειμενα.
και μεσα στην ΕΘΕΑΜ (και στην ΠΟΜ) δεν υπαρχουν.

karka έγραψε:μπορει στην απεξω αγαπητε μαυροφιδη να μπορεις να λες και να γραφεις πολλα, αλλα μπες απο μεσα και τοτε θα δεις οτι αν δεν εχεις "μεγάλη προσωπικότητα" και ορεξη για τσαμπουκα αγωνα δεν κανεις.

δεν θεωρα βασικο προσον του διοργανωτη τον τσαμπουκα (οπως γραφεις). αυτο ειναι προσον μονο για να κανεις πορτα σε σκυλαδικα...

karka έγραψε:αυτα..., τωρα εχω να ασχοληθω με δυο εισαγγελικες εντολες κατοπιν καταγγελιων που θα τιναξουν τον αγωνα μοτοκρος αυριο στον αερα.
ειναι μερικα απο συμβαντα που αντιμετωπιζουμε εμεις που δεν ζουμε σε εναν κοσμο ομορφο και αγγελικα παλσμενο οπως ο κοσμος του γραφειου του κυριου μαυροφιδη.

για να υπαρχουν εισαγγελικες εντολες, προφανως υπαρχουν (εστω υποψιες) παραπτωματων ή αδικηματων.
ετσι δεν λειτουργουσε και η ΕΘΕΑΜ μεχρι πριν λιγα χρονια?
ξερεις ποσα παιδια ξενυχτησανε σε τμημα, για να περασουν την Δευτερα στο αυτοφωρο.
ρωτα τον laporte. εχει καλη μνημη....
"μαχαιραν εδωσες, μαχαιραν θα λαβεις..."
δεν συμφωνω με αυτη την πρακτικη, αλλα δεν μπορεις να απαγορευσεις στον "αντιπαλο" να σου κανει τα ιδια, τωρα που γυρισε ο τροχος...
τελος, συμφωνω οτι ο κοσμος αυτος ειναι εξω απο την καθημερινοτητα μου (επιλογη μου...), αλλα αναγνωρισε μου τουλαχιστον το δικαιωμα να τον κρινω.
Άβαταρ μέλους
mavrofidi
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 11:04
Τοποθεσία: οπου υπαρχει λασπη...

Δημοσίευσηαπό maria1970 » 15 Οκτ 2007, 12:08

Kύριε karka,

Πολύ αντιφατική η απάντησή σου, δεν ασχολούμαι αλλά πήγα στην αστυνομία και προέτρεψα την λέσχη να κάνει Δ.Σ κλπ.

Οσο για το τι ξέρω...Θα το αφήσω ασχολίαστο,να μην εκθέσω και τις "πηγές" μου...

Το αν δέχεσαι σχόλια και κρίσεις απο ανθρώπους που ήταν χιλιόμετρα μακρυά με αφήνει παγερά αδιάφορη...

Τώρα όσο για το ποιός η ποιά στάθηκε το ύψος των περιστάσεων...Μα ποιός άλλος?Αυτός που ήταν και υπέθυνος για την κατάσταση που προκλήθηκε...
Οσο για τις μηνύσεις στην Κάθυ και την ΕΛΠΑ,δεν είναι η πρώτη.Εκκρεμούν και μηνύσεις από γνωστό σου και φίλο μου...

Promoter motocross??????? Τι είναι αυτό????

Να θυμάσαι πάντως οτι ο πόλεμος δεν άρχισε,έχει ήδη αρχίσει αλλά δεν το είχες καταλάβει...βλ.ΟΜΕ vs ΕΛΠΑ.

Κατά τα υπόλοιπα,θα συμφωνήσω με την τελευταία παράγραφο της δημοσίεσης του Μαυροφίδη...Τα λέει όλα, αλλά μάλλον ήσουν ανενημέρωτος. (Δεν είναι κακό αυτό.Πολλές φορές είναι και καλό μπορώ να πώ).
Υ.Γ: Για να δούμε τι θα γράψει και ο Χριστοδούλου για όλα αυτά...
Στέλιο,περιμένω με ανυπομονησία την δημοσίευση σου, που είμαι σίγουρη δεν θα είναι η άποψη αυτού που έσωσε τον κόσμο...

Μαρία
Άβαταρ μέλους
maria1970
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 02 Ιουν 2007, 23:11

Δημοσίευσηαπό maria1970 » 15 Οκτ 2007, 12:20

Παρεπιπτόντως κύριε karka,

Που ξέρεις αν ήμουν η δεν ήμουν στην Πάτρα?
Με γνωρίζεις προσωπικά?
Είσαι σίγουρος οτι δεν πέρασες απο μπροστά μου?
Θα με γνώριζες αν με έβλεπες?


Μαρία

Υ.Γ μην τα παίρνεις όλα προσωπικά.Κανείς δεν σε κατηγορεί για τίποτα.
Προσωπικά μου ξεκαθάρισες οτι είσαι αναρμόδιος...
Άβαταρ μέλους
maria1970
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 02 Ιουν 2007, 23:11

Δημοσίευσηαπό karka » 15 Οκτ 2007, 12:56

ειμουν και παραμενω ξεκαθαρος για την σχεση μου σε αυτον τον αγωνα.
το πως το καταλαβαινεις εσυ ειναι αλλο θεμα.
αλλα δεν με κοφτει κιολας να καταλαβεις ετσι και αλλιως δεν θα αλαξει κατι.

ναι, αν δεν τα εμαθες, εσωσα τον κοσμο, γλυτωσα την αμερικη απο μια ακομα τρομοκρατικη επιθεση και σταματησα ενα πετρελαιοφορο πριν αδειασει κατι τονους μαυρο χρυσο πανω σε ενα φουσκοτο της γκρην πις.

εσυ εκανες κατι περισοτερο?

οσο για το αν ησουν η οχι στην πατρα... αδιαφορω.
μονη σου αυτοαναιρησαι στα πιο πανω.

τελος ενω εγω σου ειπα καινουρια πραμματα που εσυ δεν ηξερες εσυ μου αναμασας τα ιδια και τα ιδια.
...ξερεις η ελπα..., η ομε..., η μοτοε..., ο δελαπορτας..., ο μπαβελας..., κτλπ

δεν βγαινεις λιγο εξω να μας πεις και συ κατι προσφατο?
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Δημοσίευσηαπό karka » 15 Οκτ 2007, 13:04

"μαχαιραν εδωσες, μαχαιραν θα λαβεις..."
δεν συμφωνω με αυτη την πρακτικη, αλλα δεν μπορεις να απαγορευσεις στον "αντιπαλο" να σου κανει τα ιδια, τωρα που γυρισε ο τροχος...


ακριβως και γιαυτο περιμενα τα θεματα που ηταν γνωστα απο καιρο να ειχαν λυθει (αδειες κτλπ).
δεν νομιζω να μην το καλαβε κανεις αυτο.

σε αυτον τον αγωνα η ελπα επιασε πατο.
ελεγα παντα (και υπαρχει γραπτος γιαυτο μου αρεσουν τα φορουμ) οτι ειμαι στην ελπα γιατι μου ληνει τα προβληματα και κανω τους αγωνες χωρις προβληματα.
τωρα ομως τα πραγματα αλαζουν.
η φραση "βρειτε εναν αυτοφορακια" για να κανεται τον αγωνα μου επεσε βαρια.
καμια λεσχη απο αυτες με τις οποιες βοηθω στους αγωνες δεν ειναι κολομπαρο για να εχει την αναγκη "αυτοφορακια".

βαριεμαι να ασχοληθω αλλο με αυτο το θεμα.
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Δημοσίευσηαπό maria1970 » 15 Οκτ 2007, 14:53

karka έγραψε:ειμουν και παραμενω ξεκαθαρος για την σχεση μου σε αυτον τον αγωνα.
το πως το καταλαβαινεις εσυ ειναι αλλο θεμα.
αλλα δεν με κοφτει κιολας να καταλαβεις ετσι και αλλιως δεν θα αλαξει κατι.

ναι, αν δεν τα εμαθες, εσωσα τον κοσμο, γλυτωσα την αμερικη απο μια ακομα τρομοκρατικη επιθεση και σταματησα ενα πετρελαιοφορο πριν αδειασει κατι τονους μαυρο χρυσο πανω σε ενα φουσκοτο της γκρην πις.

εσυ εκανες κατι περισοτερο?οσο για το αν ησουν η οχι στην πατρα... αδιαφορω.
μονη σου αυτοαναιρησαι στα πιο πανω.

τελος ενω εγω σου ειπα καινουρια πραμματα που εσυ δεν ηξερες εσυ μου αναμασας τα ιδια και τα ιδια.
...ξερεις η ελπα..., η ομε..., η μοτοε..., ο δελαπορτας..., ο μπαβελας..., κτλπ

δεν βγαινεις λιγο εξω να μας πεις και συ κατι προσφατο?



Κύριε karka,

Ελπίζω να μην περιμένεις απάντηση στα υπέροχα πράγματα που μας έγραψες και που για τη περίπτωση που μπορεί κάποιος να προσπεράσει, άθελά του, τα έκανα bold.

Παρεπιπτόντως κύριε karka,
δεν μπορώ ακόμα να βγώ έξω γιατί δεν έχει σπάσει το τσόφλι του αυγού μου :oops: :oops:

Μαρία
Άβαταρ μέλους
maria1970
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 02 Ιουν 2007, 23:11

Δημοσίευσηαπό karka » 15 Οκτ 2007, 15:30

καλα, καλα...
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Δημοσίευσηαπό Stelios_Christodoulou » 16 Οκτ 2007, 00:21

Αγαπητοί karka και maria1970,

Νομίζω ότι έχετε προσωποποιήσει ένα ζήτημα επι του οποίου τελικά....συμφωνείτε. Οπωσδήπτε το "γλαφυρό" ύφος των κειμένων του karka μπορεί να προκαλέσει αντιδράσεις αλλά το γραφόμενό του: "η φραση "βρειτε εναν αυτοφορακια" για να κανεται τον αγωνα μου επεσε βαρια." τα λέει όλα.

Εγώ ξέρω ότι την ίδια ήμέρα είχε και αγώνα Κυπέλου Β.Ελλάδος (*) της ΟΜΕ (**) στους Γόννους Λάρισας με ελαφρά περισσότερους αναβάτες και θεατές. Αλλά κανείς δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι έκανε καλό αγώνα.

Ούτε τα στελέχη της ΠΑΛΕΜΟΤ (τα παιδιά από το Αίγιο που λέει ο karka) που το πάλεψαν πολύ για να βρεθούν αντιμέτωποι με καταστάσεις που δεν ήξεραν ή δεν πίστευαν ότι υπάρχουν. Αν απογοητευθούν αυτό θα είναι μεγάλο ΖΗΤΗΜΑ.

Και θα συμφωνήσω με την maria1970 περί promoter. Υπάρχει κάτι τέτοιο;;
Και το νόημα έχει η (πιθανή) ύπαρξή του όταν μπαίνουμε στον Νοέμβριο και έχουν γίνει 4 αγώνες πρωταθλήματος σε 3 χώρους, 2 περιοχές (Πελοπόννησος, Θεσσαλία);;;;;

Περαστικά μας,
Στέλιος
(*)Τι διαφορά υπάρχει μεταξύ του "Β.Ελλάδος" και του "Ελλάδος", ένας αγώνας στην Πάτρα;;
(**) Γιατί της ΟΜΕ και όχι του "Γαλανού"; του Ζαχαρίου; του Παπανικολάκη; του Τζιώρα; του Πιλάλα; και τόσων υπολοίπων;;;;;;;;;
Stelios_Christodoulou
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 02 Ιουν 2007, 14:09
Τοποθεσία: Πεντέλη, (μεγάλο χωριό...)

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αγώνες Μοτοσυκλέτας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες