Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πανελλήνια Ομοσπονδία Μοτοσυκλέτας; (ΠΟΜ)

Enduro, Scramble, Supermoto, Trial κ.α.

Δημοσίευσηαπό superspy » 19 Σεπ 2007, 14:09

Αγαπητοι.... τα .... άσχετα με το θέμα βρίσκονται εδώ: http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-7596.html

Επιστρέψτε ....
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό mavrofidi » 19 Σεπ 2007, 15:14

συμφωνοι, επειδη ομως κατι "επεσε" με την μεταφορα, ας το ξαναβαλουμε στη θεση του.....
νομιζω οτι ειναι σχετικο με το θεμα.
Άβαταρ μέλους
mavrofidi
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 11:04
Τοποθεσία: οπου υπαρχει λασπη...

Δημοσίευσηαπό Stelios_Christodoulou » 05 Οκτ 2007, 01:21

Αγαπητοί φίλοι,

Ελειψα καιρό λόγω φόρτου (έτρεχα σε αγώνες της ΕΛΠΑ), όσο μπόρεσα όμως παρακολούθησα τις εξελίξεις και επειδή: 1. βλέπω μια στασιμότητα, 2. μερικοί, από τους οποίους περιμένουμε επίσημες πληροφορίες ή ένα Δελτίο Τύπου σχετικά με το θέμα που μας απασχολεί, το έχουν ρίξει σε "προικιά ανδρών που τους έχουν πάρει" (αυτό είναι που λέγεται "ξε-κατίνιασμα"; ), 3. αλλοι από τους οποίους περιμένουμε επίσης πληροφόρηση το έχουν ρίξει σε δημοσίευση ταξιδιωτικών με τα λεφτά τρίτου, λέω λοιπόν να σκαλίσω εγώ λίγο τα κάρβουνα.

Είχαμε μείνει λοιπόν στην ερώτηση περί Βηθλεέμ και Κιλκίς και όντως η σχέση τους είναι το ότι στην μία (Βηθλεεέμ) κατέφυγε ο Ιωσήφ και η Μαρία για την γέννηση του μικρού Ιησού, ενώ στο άλλο (Κιλκίς) κατέφυγε ο Κος Αλέξανδρος Μανιατόπουλος, εκπρόσωπος του Σωματείου "Φίλοι του Αγωνιστικού της ΕΛΠΑ" και καταστατικά διορισμένος Πρόεδρος της ΠΟΜ (!!!) μαζί με τους υπόλοιπους εκπροσώπους των 21 συνολικά σωματείων για να ιδρύσουν την Πανελλήνια Ομοσπονδία Μοτοσυκλέτας (ΠΟΜ).
Εδώ όμως χάνεται η σχέση γιατί, ο Ισωσήφ με την Μαρία κατέφυγαν στην Βηθλεέμ για να γλιτώσουν το νεογέννητο από τον Ηρώδη, οι προαναφερόμενοι γιατί πήγαν στο Κιλκίς, για να γλιτώσουν από τον τρομερό-αιμοσταγή Κορέλη, τον Σιούλη, τον Αγαθαγγελίδη και την λοιπή παρέα, ή τον Δαμουλάκη, τον Πολύζο, τον Γάτση και την αδίσταχτη Πετρίδου-Σαλώμη;
Τόσος μυστικισμός και βιάση, γιατί;;
Ή υπάρχει άλλος λόγος;;

Αλήθεια, οι κ.κ. Αθανασουλόπουλος, Σαρλάς, Δελαπόρτας, Βόλης, Κωνσταντινίδης , Διακάκης και Κωβαίος τι λόγω έχουν για να πάνε τόσο μακριά ;;;
Αναφέρομαι σε αυτούς γιατί είναι και οι μόνοι στην ΠΟΜ που έχουν ουσιαστική σχέση με την αγωνιστική μοτοσυκλέτα (όσο τουλάχιστον ξέρω εγώ, αν κάνω λάθος να με συγχωρούν οι υπόλοιποι, συμπεριλαμβανομένου και του Δ.Χιωτίδη που έχει να εμφανιστεί σε αγώνα αρκετά χρόνια, όσο αφορά στον Α.Μπαβέλα δε...)

Το Δελτίο Τύπου φίλε μου Doc πότε θα βγεί; 3 μηνών έγινε η ΠΟΜ, δεν πρέπει να μαθουμε και εμείς τι και πως; Να βοηθήσουμε;
Θα μου πεις, "ποιός ζήτησε την βοήθειά σου;" και θα είχες δίκιο, ίσως, αν μιλούσαμε για εταιρία. Αλλά Πανελλήνια Ομοσπονδία είναι άλλο πράγμα, κάνω λάθος; Και, με όλο το θάρρος, αναφέρομαι σε σένα γιατί (πάλι όσο ξέρω) είσαι ο μόνος της παρέας με αποδεδειγμένες δημοσιογραφικές ανησυχίες.

Στέλιος
Υ.Γ. Αγαπητέ Superspy, συμφωνώ και εγώ με τον ΜαύροΟφι ότι αρκετά από αυτά που "μετακόμισες" έχουν ουσία αφού αφορούν άμεσα εμπλεκόμενους στο θέμα.
Stelios_Christodoulou
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 02 Ιουν 2007, 14:09
Τοποθεσία: Πεντέλη, (μεγάλο χωριό...)

Δημοσίευσηαπό superspy » 05 Οκτ 2007, 07:53

Stelios_Christodoulou έγραψε:.....Υ.Γ. Αγαπητέ Superspy, συμφωνώ και εγώ με τον ΜαύροΟφι ότι αρκετά από αυτά που "μετακόμισες" έχουν ουσία αφού αφορούν άμεσα εμπλεκόμενους στο θέμα.


Πράγματι μερικά είχαν, αλλά... ήταν ενσωματωμένα με την μπάλα που χάθηκε και έπρεπε να επιστρέψουμε στο κυρίως θέμα. Υπάρχει το σχετικό link για την συνέχεια ;-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Stelios_Christodoulou » 05 Οκτ 2007, 09:41

Καλημέρα Σπύρο,

Χαίρομαι από τις γρήγορες και συγκεκριμένες αντιδράσεις. Ευχαριστώ. Η αγωνιστική μοτοσυκλέτα και οι περί αυτήν, εκ του αντικειμένου, είναι υποχρεωμένοι να κινούνται έτσι.

Περιμένοντας λοιπόν ενημέρωση από την ΠΟΜ, ας δούμε τις κινήσεις μελών της. Στο: http://www.ethea.elpa.gr/?cat_id=81&page_id=640 βλέπουμε ότι η ΑΣΜΑ (ιδρυτικό μέλος της ΠΟΜ με εκπρόσωπο τον Κο Μπαβέλα) θα διοργανώσει το άλλο Σαββατοκύριακό (13,14/10)αγώνα Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Frestyle MX (!) στο ΣΕΦ και το ίδιο ΣΚ θα διοργανώσει αγώνα πανελληνίου πρωταθλήματος ΜΧ στην Πάτρα (!!!).
Μπορεί και να αντιδράσει κάποιος λέγοντας, το ΜΧ στην Πάτρα το διοργανώνει άλλη λέσχη, λάθος αναγραφή (σκίζει η Γραμματεία...) αλλά από την άλλη μεριά, η εποπτεύουσα αρχή, δια στόματος Κου Μπαβέλα, έχει πολλές φορές πεί ότι δεν επιτρέπει άλλη σοβαρή διοργάνωση όταν υπάρχει παγκόσμια διοργάνωση στην χώρα. Πόσο μάλλον όταν η παγκόσμια διοργάνωση και η εθνική διοργάνωση αφορούν στον ίδιο "ειδικό" χώρο (ΜΧ).

Να υπενθυμίσω ότι όταν έχει ράλλυ Ακρόπολις, δεν κινείται ...μύγα.

Υπάρχει και η περίπτωση να μην γίνει ό ένας από τους 2 αγώνες. Ο αγώνας του παγκοσμίου πρωταθλήματος FMX έρχεται από αναβολή λόγω εκλογών και φωτιάς (σύμφωνα με την επίσημη ανακοίνωση) δεν μπορεί κανείς να πιστέψει ότι θα ξανα-βληθεί (έτσι και αλλιώς τελειώνει και ο χρόνος...) ή να ακυρωθεί. Είναι δυνατόν;;;; Ποιά θα είναι η εικόνα της χώρας μας μετά;
Αρα, μπορεί να μην γίνει το ΜΧ στην Πάτρα; Αλλά και το πρωτάθλημα ΜΧ έχει μέχρι τώρα 3 αγώνες στο ενεργητικό του 2007 (!!!!!).
Ξέρει κανείς κάτι;
Η ΕΘΕΑΜ που υπάρχει μέχρι σήμερα, αποτελείται και από άτομα που εκπροσωπούν ιδρυτικά μέλη της ΠΟΜ,πιθναώς να είναι και στο ΔΣ της (θα μάθουμε τώρα που θα βγεί το Δελτίο Τύπου....)

Στέλιος
Υ.Γ. Υπάρχει και άλλη μια "παράξενη" ανακοίνωση στο site της ΕΛΠΑ αλλά δεν την σχολιάζω γιατί Λέσχη που την δημοσίευσε έχει πολλά, πάρα πολλά, θετικά στο ενεργητικό της.
Stelios_Christodoulou
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 02 Ιουν 2007, 14:09
Τοποθεσία: Πεντέλη, (μεγάλο χωριό...)

Δημοσίευσηαπό laporte » 06 Οκτ 2007, 13:04

Αλήθεια, οι κ.κ. Αθανασουλόπουλος, Σαρλάς, Δελαπόρτας, Βόλης, Κωνσταντινίδης , Διακάκης και Κωβαίος τι λόγω έχουν για να πάνε τόσο μακριά ;;;
Αναφέρομαι σε αυτούς γιατί είναι και οι μόνοι στην ΠΟΜ που έχουν ουσιαστική σχέση με την αγωνιστική μοτοσυκλέτα (όσο τουλάχιστον ξέρω εγώ, αν κάνω λάθος να με συγχωρούν οι υπόλοιποι, συμπεριλαμβανομένου και του Δ.Χιωτίδη που έχει να εμφανιστεί σε αγώνα αρκετά χρόνια, όσο αφορά στον Α.Μπαβέλα δε...

[b]Αγαπητέ Στέλιο, σε θεωρώ έξυπνο άτομο και δε καταλαβαίνω γιατί δεν αντιλαμβάνεσαι το αυτονόητο. Ηλίου φαεινότερον ότι η έγκριση ενός καταστατικού στην Αθήνα είναι χρονοβόρα. Η επαρχεία λοιπόν προσφέρεται για γρήγορη και ασφαλή έγκριση. Όσον αφορά τώρα τη νέα ΕΘ.Ε.Α.Μ. ( κάτι που θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει περισσότερο ) μάθε ότι το Δ.Σ της ΠΟΜ ανέθεσε σε άτομο από τη Β. Ελλάδα ( και μη ρωτήσεις γιατί; ) να την προτείνει εντός των επομένων ημερών.
Η απορία μου πάντα η ίδια; Ποιοι αποτελούν την αντίστοιχη ΕΘ.Ε.Α.Μ. της Α.ΜΟΤ.Ο.Ε; ( ονομαστικά και ποιος τους διόρισε, παρακαλώ )

Υ.Γ Αγαπητέ Πάρη λυπάμαι πολύ, γιατί γνώμη που εξέφρασες για τον tagre,να σου θυμίσω μόνο ότι εδώ και 20 χρόνια τουλάχιστον, τρέχει στα βουνά για να βοηθήσει σε στήσιμο αγώνων ( μαζί μου και με χιονοθύελα ) που εσύ και οι φίλοι σου απολαμβάνουν.
Αυτό και μόνο είναι σοβαρός λόγος για να τον σέβεσαι!
Αναφέρομαι σε σένα γιατί σε εκτιμώ.[/b[
Άβαταρ μέλους
laporte
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 18:01

Δημοσίευσηαπό Stelios_Christodoulou » 06 Οκτ 2007, 17:07

Αγαπητέ laporte,

Τελικά το ψευδώνυμό σου μάλλον σχετίζεται με τον γνωστό μου Θοδωρή Δελαπόρτα για τον οποίο πίστευα (και πιστεύω ο αφελής) ότι δεν θα συνυπόγραφε ένα καταστατικό σαν αυτό της ΠΟΜ με διορισμένους προέδρους, άσχετους του σώματος, με υπερψηφίες και αποκλεισμούς των νέων μελών. Αλλά μην βγάζω εύκολα συμπεράσματα...

Επί του προκειμένου,
… η έγκριση ενός καταστατικού στην Αθήνα είναι χρονοβόρα. Η επαρχεία λοιπόν προσφέρεται για γρήγορη και ασφαλή έγκριση

Η ΕΛΠΑ που ηγείται, καταστατικά, της ΠΟΜ δεν ήθελε ποτέ Ομοσπονδία. Τι άλλαξε και ξαφνικά θέλει τόσο πολύ να φτιαχτεί μια που να την νοιάζουν οι 4-6 μήνες διαφορά χρόνου που θα υπήρχε αν το καταστατικό κατατίθετο στην Αθήνα; Γιατί τόση βιασύνη; Εχει αυτό σχέση με τις Εθνικές Εκλογές; Ή με το Συνέδριο της FIM;
Και γιατί αναφέρεσαι σε «ασφαλή έγκριση»; Ένα καταστατικό, είτε είναι σύννομο είτε όχι. Τι φόβος «ασφάλειας» υπήρχε;

Όσον αφορά τώρα τη νέα ΕΘ.Ε.Α.Μ. ( κάτι που θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει περισσότερο ) μάθε ότι το Δ.Σ της ΠΟΜ ανέθεσε σε άτομο από τη Β. Ελλάδα ( και μη ρωτήσεις γιατί; ) να την προτείνει εντός των επομένων ημερών.

Βεβαίως και δεν με ενδιαφέρει η όποια ΕΘΕΑΜ γιατί από όσο καλά άτομα και αν απαρτίζεται αυτή, είναι το Σώμα που την διορίζει το ζήτημα, και από πού πηγάζει αυτό το Σώμα. Τώρα αυτή η ξαφνική συμπάθεια όλων με την Βόρειο Ελλάδα με προβληματίζει. Σε άλλο forum έγραψα ότι μπορεί να δούμε πρόεδρο της ΕΘΕΑΜ τον Κορέλη. Λες;

Εγώ έχω συν-υπάρξει με τον Δελαπόρτα σε ΕΘΕΑΜ της ΕΛΠΑ η οποία έκανε, ΣΤΟΙΧΕΙΟΘΕΤΗΜΕΝΑ, πολλή και καλή δουλειά (με τα δεδομένα της εποχής), για να λάβουμε, στο 11μηνο, μια επιστολή (την έχω) που να λέει: «Ευχαριστώ για της υπηρεσίες σας». Και τίποτα άλλο. Γιατί να μην κάνει το ίδιο και το ΔΣ της ΠΟΜ; Αφού μπορεί να το κάνει, τι σημασία έχει το ποιοί θα είναι στην ΕΘΕΑΜ-ΠΟΜ;

Η απορία μου πάντα η ίδια; Ποιοι αποτελούν την αντίστοιχη ΕΘ.Ε.Α.Μ. της Α.ΜΟΤ.Ο.Ε;
Το αν θα υπάρχει ή όχι ΕΘΕΑΜ ορίζεται καταστατικά. Και δεν είναι απαραίτητο να υπάρξει. Η ΕΠΟ, φερ΄ ειπείν, δεν έχει ΕΘΕΑΠοδοσφαίρου, ούτε η ΕΑΚ. Εχουν πολλές Επιτροπές (πάνω από 12-15) που διορίζονται από το Διοικητικό Συμβούλιο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αυτό που ορίζεται στο καταστατικό της ΠΟΜ είναι κακό. Απλά λείπει, από το καταστατικό της ΠΟΜ η «ισχυρότητα» των αποφάσεων της ΕΘΕΑΜ (αλήθεια, υπάρχει σήμερα ;.)
Και η ΑΜΟΤΟΕ δεν θα είχε ποτέ ΕΘΕΑΜοτοσυκλέτας, είναι παράλογο το όνομα. Γιατί αυτό είναι το αντικείμενό της, η Μοτοσυκλέτα. Μπορεί να έχει ορίσει Αγωνιστική Επιτροπή η οποία, σαν επιτροπή της ΑΜΟΤΟΕ θα ασχολείται με την μοτοσυκλέτα και μόνο. Αν ανήκεις σε κάποιο Αθλητικό (!!) Σωματείο, μπορείς να γραφτείς στην ΑΜΟΤΟΕ, και να συμμετάσχεις σε ότι θέλεις. Εχουμε και εκλογές του χρόνου...


Τώρα, τι σκοπούς έχει η ΠΟΜ για να ορίζει ως αντικείμενο μιας Επιτροπής της την μοτοσυκλέτα, δεν ξέρω. Μπορεί αύριο να φτιάξει Επιτροπές και με άλλο αντικείμενο.

( ονομαστικά και ποιος τους διόρισε, παρακαλώ )

Επίσης, κάποιος laporte, αγνώστων λοιπών στοιχείων, να «παρακαλεί» επιτακτικά για όνοματα, είναι ενδιαφέρον.
Φαίνεται δε να σχετίζεσαι με την ΠΟΜ της οποίας το ΔΣ είναι άγνωστο (αν υπάρχει...). Τα βασικά, δομικά στοιχεία της ΑΜΟΤΟΕ, υπάρχουν από διετίας στο site της. Είναι εκεί για να τα βρίσκουν όλοι ανά πάσα στιγμή.

Στέλιος
Υ.Γ. 1 Κύριε Διαχειριστά, σας παρακαλω να μην μεταφέρετε τα σχόλια περί ΑΜΟΤΟΕ αλλού, ως άσχετα, λόγω του ότι αυτό που συζητούμε εδώ είναι η «Πανελλήνια Ομοσπονδία Μοτοσυκλέτας». Ετσι και αλλιώς η ΠΟΜ είναι παράγωγο της ΕΛΠΑ. Το ίδιο, αλλά για άλλο λόγο, ισχύει και για την ΑΜΟΤΟΕ. Αν η ΕΛΠΑ (οι άνθρωποι δηλαδή) ήταν σοβαροί, δεν θα υπήρχαν αμφότερες. Διαφωνείτε αγαπητέ Laporte;
Υ.Γ. 2 Αγαπητέ Laporte. Χαίρομαι που εκτιμάς έστω και έναν, τον Πάρη.
Stelios_Christodoulou
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 02 Ιουν 2007, 14:09
Τοποθεσία: Πεντέλη, (μεγάλο χωριό...)

Δημοσίευσηαπό mavrofidi » 07 Οκτ 2007, 11:47

laporte έγραψε:.........
Η επαρχεία λοιπόν προσφέρεται για γρήγορη και ασφαλή έγκριση. Όσον αφορά τώρα τη νέα ΕΘ.Ε.Α.Μ. ( κάτι που θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει περισσότερο ) μάθε ότι το Δ.Σ της ΠΟΜ ανέθεσε σε άτομο από τη Β. Ελλάδα ( και μη ρωτήσεις γιατί; ) να την προτείνει εντός των επομένων ημερών.
Η απορία μου πάντα η ίδια; Ποιοι αποτελούν την αντίστοιχη ΕΘ.Ε.Α.Μ. της Α.ΜΟΤ.Ο.Ε; ( ονομαστικά και ποιος τους διόρισε, παρακαλώ )

Υ.Γ Αγαπητέ Πάρη λυπάμαι πολύ, γιατί γνώμη που εξέφρασες για τον tagre,να σου θυμίσω μόνο ότι εδώ και 20 χρόνια τουλάχιστον, τρέχει στα βουνά για να βοηθήσει σε στήσιμο αγώνων ( μαζί μου και με χιονοθύελα ) που εσύ και οι φίλοι σου απολαμβάνουν.
Αυτό και μόνο είναι σοβαρός λόγος για να τον σέβεσαι!
Αναφέρομαι σε σένα γιατί σε εκτιμώ.[/b[[/b]


Θοδωρε,
ξερεις οτι μεχρι τωρα, ουτε εγω, αλλα ουτε και οι αλλοι "αντιφρονουντες" του φορουμ δεν ειχαμε εκφρασει κατι εναντιον σου.
ισως γιατι σε θεωρουμε τον προπατορα του εντουρο στην χωρα μας.
κατι σαν τον Καϊν, που αφου σκοτωσε τον αδελφο του Αβελ, υπηρξε ο προπατορας του ανθρωπινου γενους (πηγη: Παλαια Διαθηκη).
και αναφερομαι σ' αυτο, γιατι απ' οτι καταλαβα, εκει στον πυργο, σας αρεσουν τα Χριστιανικα (βλεπε: Αθλητικος Συλλογος Παναγιτσα σε προηγουμενο ποστ) και προτεινω να συνεχισετε και με αλλους αγιους, να πηγαινουμε και σε κανενα πανηγυρι.
αληθεια, πως και το αποφασισατε να κανετε "αθλητικη ομοσπονδια"?
εσεις δεν λεγατε πριν απο λιγο καιρο οτι οι αναβατες δεν ειναι "αθλητες"?
οχι εσυ προσωπικα, αλλα καποιοι αλλοι που "ξεκατινιαζοντουσαν" τοτε.
γιατι προσπαθειτε εν κρυπτω, 3-4 μηνες τωρα, να δημιουργησετε αυτον τον φορεα (ΠΟΜ) ?
δυστυχως γαι σας τα νεα μαθαινονται. ειναι αυτο που λεμε οτι "ο κοσμος τοχει τουμπανο κι εσεις κρυφο καμαρι...".
τι σημαινει αυτο που γραφεις:
Η επαρχεία λοιπόν προσφέρεται για γρήγορη και ασφαλή έγκριση.
τι σημαινει "ασφαλη"?
κανετε τιποτε παρανομο και φοβαστε?
θα εξακολουθησει να υπαρχει η ΕΘΕΑΜ ή θα αντικατασταθει απο το ΔΣ της ΠΟΜ?
αν δεν κανω λαθος η ΕΘΕΑΜ ηταν (καποτε) δημιουργημα μιας λεσχης μπριτζ που ηθελε να κανει και αγωνες αυτοκινητου και μοτοσυκλεττας. ετσι δεν ειναι?
οσο για την ΑΜΟΤΟΕ, μια και ρωτας, να σου απαντησω (αν και δεν ειμαι υπευθυνος) οτι το ΔΣ της ειναι το http://www.amotoe.gr/index.php?option=c ... &Itemid=34
στο οποιο θα μπορουσες κι εσυ να συμμετεχεις (αν ηθελες...).
τελος, για τον νεο-αριστερο προστατευομενο σου, καλο θα ειναι να του πεις να προσεχει λιγο τι γραφει και λεει, γιατι σε λιγο καιρο θα παιζει μονο σε παραστασεις οπως, ο tagre φουρναρης, ο tagre μελος του ΔΣ (ονειρο κι αυτο...) ή ο tagre και ο καταραμενος οφις....
και μια και μ' αρεσουν τα εμβληματα, να σου στειλω αλλο ενα για να μου πεις τι σου θυμιζει....
παντα φιλικα,
ο μικρος Θοδωρος.
Άβαταρ μέλους
mavrofidi
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 11:04
Τοποθεσία: οπου υπαρχει λασπη...

Δημοσίευσηαπό laporte » 07 Οκτ 2007, 11:54

Αγαπητέ Στέλιο,
ευχαριστώ για την ενημέρωση.
Δεν έχω κανένα λόγο να έρθω σε αντιπαράθεση με σένα. Άλλωστε σε πολλά συμφωνούμε. Γνωρίζω το χώρο την ΜΟΤΟΕ περισσότερα χρόνια από σένα και ξέρω ότι οι προθέσεις είναι αγνές, τα αποτελέσματα είναι λίγα. Πάρ' αυτά εύχομαι οι σκέψεις σου, οι αποφάσεις και οι εκτιμήσεις σου για πράγματα και πρόσωπα να πραγματοποιηθούν! Και βέβαια για χάρη των αγώνων που ξέρω πόσο πολύ αγαπάς!
Ίσως τώρα και με την βοήθεια σημαντικών ανθρώπων του χώρου ( εσύ, Σιδέρης, Σταθούλιας, κ.α. ) τα πράγματα να πάνε προς το καλύτερο.
Αυτά και καλούς αγώνες.

Υ.Γ. Εκτιμώ όλους όσους έχουν παρουσία στο χώρο, είτε σαν αναβάτες, είτε σαν οργανωτές. Κι εσύ είσαι ένας απ΄ αυτούς. Μπορεί να μην αγαπιόμαστε αλλά δεν θα παντρευτούμε κίολας, είχες πει κάποτε!
Άβαταρ μέλους
laporte
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 18:01

Δημοσίευσηαπό Stelios_Christodoulou » 07 Οκτ 2007, 12:27

Αγαπητέ Laporte,

Ολο και αυξάνονται οι ενδείξεις ότι υπάρχει ταυτοπροσωπία μεταξύ εσού και του Δελαπόρτα. Και αυτό γιατί ο Δελαπόρτας, πολλές φορές, όταν στριμωχνόταν άλλαζε θέμα και δεν απαντούσε. Σιωπή. Οπως κάνεις και εσύ. Μπορεί και να μην είναι λάθος αυτό, ειδικά αν ο σκοπός επιτευχθεί. Ξαναλέω -γράφω μάλλον- ας μην βγάζω εύκολα συμπεράσματα.

Δεν νομίζω να προκάλεσα κάποια αντιπαράθεση, απλά, αντίστοιχα με εσένα, έκανα και εγώ τις ερωτήσεις μου. Εσύ πήρες απαντήσεις, συγκεκριμένες. Εγώ όχι.
Οι ερωτήσεις μου παραμένουν ή τουλάχιστον, για να βάζουμε τα πράγματα σε μια δίκαιη βάση, μπορείς να βάλεις ένα υπαρκτό όνομα δίπλα στο Laporte; Για να μην χρεώνουμε άδικα ανθρώπους!

Υ.Γ. 1 Σε αντίθεση με σένα, εγώ δεν εκτιμώ όλους ανεξαιρέτως που έχουν παρουσία στον χώρο. Εκτιμώ αρκετούς, τους περισσότερους ίσως. Αλλά όχι όλους. Ατομα δηλαδή σαν έναν διοργανωτή του '90 που είχε δαγκώσει τους πάντες και έχει κάνει την διοίκηση του Αγ.Κοσμά να ακούει μοτοσυκλέτα και να τρέχει, δεν τα εκτιμώ. Ή άτομα που έχουν εμφανιστεί με πιστόλια (κυριολεκτώ) στον χώρο. Αν εσύ τους εκτιμάς, ....δικαίωμά σου.
Ασε που δεν τους γνωρίζω όλους για να μπορώ να τους εκτιμήσω. Και επίσης, τι σημαίνει: "έχουν παρουσία στον χώρο"; Π.χ., όσοι ίδρυσαν την ΠΟΜ, μόνο και μόνο εξ αυτού, έχουν εκτιμητέα παρουσία στον χώρο;
Υ.Γ.2 Ο Δελαπόρτας που ξέρω δύσκολα θα απαντούσε στο παραπάνω....
Stelios_Christodoulou
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 02 Ιουν 2007, 14:09
Τοποθεσία: Πεντέλη, (μεγάλο χωριό...)

Δημοσίευσηαπό Stelios_Christodoulou » 07 Οκτ 2007, 12:51

Και ένα ακόμα αγαπητέ Laporte,

Προ διημέρου δημοσίευσα (με σύνδεσμο, λέγε με link) πρόγραμμα αγώνων που έχει παγκόμιο αγώνα freestyle τo Σαββατοκύριακο που μας έρχεται. Επειδή έχω την λόξα να λέω ότι έχω παρευρεθεί σε όλες τις παγκόσμιες διοργανώσεις μοτοσυκλέτας που έχουν γίνει στην Ελλάδα, μήπως ξέρεις το πρόγραμμα και την τιμή του εισιτηρίου;
Ή που μπορώ να ρωτήσω;
Ρωτώ εσένα γιατί η διοργάνωση είναι της ΑΣΜΑ, ιδρυτικού μέλους της ΠΟΜ....
Stelios_Christodoulou
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 02 Ιουν 2007, 14:09
Τοποθεσία: Πεντέλη, (μεγάλο χωριό...)

Δημοσίευσηαπό Stelios_Christodoulou » 07 Οκτ 2007, 13:02

mavrofidi έγραψε:αληθεια, πως και το αποφασισατε να κανετε "αθλητικη ομοσπονδια"?


Φίλε μου Μαύρε Οφι,
Η ΠΟΜ δεν είναι Αθλητική Ομοσπονδία, όπως τουλάχιστον ορίζει ο ελληνικός Αθλητικός Νόμος. Μην παρασύρεσαι. Οποιος ισχυρίζεται κάτι τέτοιο, ή πλανάται ή εξαπατά.

Αν αλλάξουν κάποια άρθρα του καταστατικού της και αρκετά από τα ιδρυτικά μέλη, βλέπουμε. Ή αν αλλάξει ο Αθλητικός Νόμος... Ποτέ δεν ξέρεις. ΠΟΜ είναι αυτή... :lol: :lol: :lol:
Stelios_Christodoulou
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 02 Ιουν 2007, 14:09
Τοποθεσία: Πεντέλη, (μεγάλο χωριό...)

Δημοσίευσηαπό laporte » 11 Οκτ 2007, 22:44

Αγαπητέ Στέλιο συνηθίζω ν΄αλλάζω κουβέντα και να μιλώ για τον καιρό όταν δεν έχω κάτι να πω. Άλλωστε δεν είμαι ούτε παντογνώστης, ουτέ και ο εμπνευστής της Π.Ο.Μ.
Θα σου πω κάτι, όμως! Η Π.Ο.Μ. καλώς η κακώς φτιάχνει το χώρο της. Τον χώρο που εσύ τώρα υποστηρίζεις, τον έχεις συμμαζέψει;
Μια ομοσπονδία με 25 χρόνια ζωής, μου λες ποια είναι η υλικοτεχνική της υποδομή; ( ας είναι καλά ο Σιδέρης ), το ανθρώπινο δυναμικό της ( ας είναι καλά οι φετινές μεταγραφές ). Έχεις σκεφτεί γιατί αξιόλογες λέσχες ( Τρίπολη, Πάτρα, Ξυλόκαστρο, Χαλκίδα κ.α.) όπως και άνθρωποι ( Γ. Εφραιμίδης, Π. Βάης, Μ. Λαρέζου, Χ. Στεργιόπουλος, Κ. Δάφνη κ.α. ) δεν συμπορεύονται μαζί της παρ΄ότι την συμπαθούν. Θα το βρεις μπροστά σου! ( αν δεν το έχεις ήδη βρει )
Γιατί η δημοκρατία και η αξιοκρατία που έχει για σημεία της, είναι θεωριές και παραμύθια για μικρά παιδιά. Η παρέα είναι ταμπουρωμένη σε μια πλειοψηφία βορειοελλαδήτικων λεσχών και δεν καταλαβαίνει χριστό!
Μακάρι να έχουν αλλάξει τα πράγματα κ να έχω λάθος. Πίστεψε με θα είμαι ο πρώτος που θα χειροκροτήσω και θα σταθώ στο πλευρό της.
Ήμουν παρών στη γέννηση της ΜΟΤΟΕ. Παρακολούθησα και βόηθησα την προσπάθεια για ενηλικίωση της μέχρι που αυτή η ίδια με απέριψε. Τη νοιάζομαι και θλίβομαι όταν βλέπω αυτή την ερημιά νέων ιδεών.
Είπα πολλά κ δεν το συνηθίζω. Κλείνοντας θα σου πω για τον οργανωτή του 90. Ο Χρόνης ( σ' αυτόν αναφέρεσαι ) έφυγε φτωχότερος κατά δυο σπίτια και ένα μαγαζί απ' το χώρο. Δίδαξε στον κόσμο το super cross κ είχε την ατυχία να είναι κακός οικονομολόγος. Τον καταδικάζεις για αυτό;
Αυτά και καλούς αγώνες.
Άβαταρ μέλους
laporte
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 18:01

Δημοσίευσηαπό maria1970 » 12 Οκτ 2007, 10:09

laporte έγραψε:Αγαπητέ Στέλιο συνηθίζω ν΄αλλάζω κουβέντα και να μιλώ για τον καιρό όταν δεν έχω κάτι να πω. Άλλωστε δεν είμαι ούτε παντογνώστης, ουτέ και ο εμπνευστής της Π.Ο.Μ.
Θα σου πω κάτι, όμως! Η Π.Ο.Μ. καλώς η κακώς φτιάχνει το χώρο της. Τον χώρο που εσύ τώρα υποστηρίζεις, τον έχεις συμμαζέψει;
Μια ομοσπονδία με 25 χρόνια ζωής, μου λες ποια είναι η υλικοτεχνική της υποδομή; ( ας είναι καλά ο Σιδέρης ), το ανθρώπινο δυναμικό της ( ας είναι καλά οι φετινές μεταγραφές ). Έχεις σκεφτεί γιατί αξιόλογες λέσχες ( Τρίπολη, Πάτρα, Ξυλόκαστρο, Χαλκίδα κ.α.) όπως και άνθρωποι ( Γ. Εφραιμίδης, Π. Βάης, Μ. Λαρέζου, Χ. Στεργιόπουλος, Κ. Δάφνη κ.α. ) δεν συμπορεύονται μαζί της παρ΄ότι την συμπαθούν. Θα το βρεις μπροστά σου! ( αν δεν το έχεις ήδη βρει )
Γιατί η δημοκρατία και η αξιοκρατία που έχει για σημεία της, είναι θεωριές και παραμύθια για μικρά παιδιά. Η παρέα είναι ταμπουρωμένη σε μια πλειοψηφία βορειοελλαδήτικων λεσχών και δεν καταλαβαίνει χριστό!
Μακάρι να έχουν αλλάξει τα πράγματα κ να έχω λάθος. Πίστεψε με θα είμαι ο πρώτος που θα χειροκροτήσω και θα σταθώ στο πλευρό της.
Ήμουν παρών στη γέννηση της ΜΟΤΟΕ. Παρακολούθησα και βόηθησα την προσπάθεια για ενηλικίωση της μέχρι που αυτή η ίδια με απέριψε. Τη νοιάζομαι και θλίβομαι όταν βλέπω αυτή την ερημιά νέων ιδεών.
Είπα πολλά κ δεν το συνηθίζω. Κλείνοντας θα σου πω για τον οργανωτή του 90. Ο Χρόνης ( σ' αυτόν αναφέρεσαι ) έφυγε φτωχότερος κατά δυο σπίτια και ένα μαγαζί απ' το χώρο. Δίδαξε στον κόσμο το super cross κ είχε την ατυχία να είναι κακός οικονομολόγος. Τον καταδικάζεις για αυτό;
Αυτά και καλούς αγώνες.


Καλημέρα κύριε laporte,

Να διορθώσω κάτι στην δημοσίευση σου παρακαλώ.
Αναφέρεσαι σε κάποια πρόσωπα που τυγχάνει να γνωρίζω,καθώς και τους λόγους "αποχώρησής "τους.
Αρχίζω,
Γ.Εφραιμίδης, Δημόσιες σχέσεις ΛΕΜΟΤ αρα δεν έχει αποχωρήσει.
Μ.Λαρέζου, για προσωπικούς της λόγους αποχώρησε γενικότερα απο τους αγώνες,που αν θυμάμαι καλά τους έκανε με την ΕΛΠΑ.
Χ.Στεργιόπουλος,Εκδρομικό-Αγωνιστικό ΛΕΜΟΤ,μάλιστα ετοίμαζε και τον αγώνα της ΛΕΜΟΤ,τον οποίο σύμφωνα με δήλωσή του στο Δ.Σ,θα τον έγραφε μαζί με τον Θ.Δελαπόρτα,με τον οποίο είναι παλιοί φίλοι.Τον είδα στο τελευταίο Δ.Σ της ΛΕΜΟΤ άρα δεν αποχώρησε.
Κ Δάφνη, Σωματείο Αρτεμις παρούσα σε σχεδόν όλες τις Γ.Σ και μάλιστα στην τελευταία η κοπέλα περίμενε και παιδάκι. Προφανώς δεν μπορεί να τρέχει με το μωρό στην αγκαλιά.

Οσο για τις Λέσχες που αναφέρεις,
Η Τρίπολη νομίζω δεν είναι ούτε στην ΠΟΜ.Ετσι άκουσα,αν μου είπαν ψέματα λέω κι εγώ ψεματα.
Το Ξυλόκαστρο έχει κάνει μία νίξη.
Η Πάτρα είναι και ΟΜΕ και ΕΛΠΑ?
Για την Χαλκίδα δεν ξέρω...

Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί όλα αυτά...
Αφήστε την Ιστορία να δείξει...
Οι εξελίξεις τρέχουν...

Μαρία
Άβαταρ μέλους
maria1970
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 02 Ιουν 2007, 23:11

Δημοσίευσηαπό mavrofidi » 12 Οκτ 2007, 11:15

maria1970 έγραψε:Καλημέρα κύριε laporte,
.................
.......μάλιστα ετοίμαζε και τον αγώνα της ΛΕΜΟΤ,τον οποίο σύμφωνα με δήλωσή του στο Δ.Σ,θα τον έγραφε μαζί με τον Θ.Δελαπόρτα,με τον οποίο είναι παλιοί φίλοι.
.................


δηλαδη Μαρια, αλλο laportas και αλλο Δελλαπορτας????
Άβαταρ μέλους
mavrofidi
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 11:04
Τοποθεσία: οπου υπαρχει λασπη...

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αγώνες Μοτοσυκλέτας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες