Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Εισαγωγή στα enduro

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 07 Σεπ 2006, 09:32

Το WR-450F είναι όνειρο αλλά σίγουρα δεν κάνει για μένα (πολύ πάνω από τις δυνατόπτητες μου) και δεδομένης της μ@λ@κι@ς που με δέρνει θα με ψάχνουν σε καμμιά ρεματιά.........
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό 4-stroke=tampones » 07 Σεπ 2006, 13:26

Το PW το έδωσες ?
Currently the member is banned
Άβαταρ μέλους
4-stroke=tampones
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: 04 Μαρ 2005, 23:14
Τοποθεσία: Sky

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 07 Σεπ 2006, 13:47

Ποτέ!!!
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό sacram » 07 Σεπ 2006, 15:07

σίγουρα θα φάω καμμιά τούμπα και θα του κάνω καμμιά ζημιά


μη μασάς. Τα ΧR δεν φοβούνται τις τούμπες κ δεν σπάνε
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 07 Σεπ 2006, 15:24

Αυτό το Rally Look είναι άπίστευτο σε όλα τα μηχανάκια
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό doc » 07 Σεπ 2006, 16:04

ΜΗΝ σκληρύνεις τις αναρτήσεις στο XR 400...
Όταν με το καλό το πάρεις, θα σου εξηγήσω γιατί...

(βασικά, ένα μαλακό πλαίσιο συνεργάζεται με μαλακές αναρτήσεις. Αν τις σκληρύνεις, το πλαίσιο στρεβλώνει ακόμη περισσότερο και από κει... αρχίζουν τα -πολλά- προβλήματα! Δεν ισχύει το ίδιο με τα άκαμπτα πλαίσια. Στο dakar που συμμετέχουν ακόμη XR 400, και φυσικά με σκληρότερες αναρτήσεις, ΟΛΑ τα πλαίσιά τους είναι χιλιοραμμένα κι ενισχυμένα για να τις δεκτούν!)
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό blaster33 » 07 Σεπ 2006, 17:26

Ρε φιλε εισαι σιγουρος οτι θα μπορεις να το πας???

Εδω ζοριζεσαι με τις 4 ροδες φαντασου με τις 2 τι αγορες εχεις να κανεις.

Ο 4stroke εχει δικιο καλυτερα να μεινεις με το PW

Οσο για το WR εγω δε λεω τιποτα ας μιλησει ο mike καλυτερα
Εγω πηγαινα κανονικα ο αλλος ηθελε να ξεφορτωσει τα μπαζα

vakis
Άβαταρ μέλους
blaster33
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 13 Ιουν 2005, 10:18
Τοποθεσία: melissia

Δημοσίευσηαπό disco » 07 Σεπ 2006, 18:30

Μακράν το καλύτερο ποιοτικά, με την πιο σωστή απόδοση, αντοχή, γεωμετρία, συντήρηση, υδρόψυκτο, ευκολοπούλητο είναι και δασκάλα (σε μαθαίνει) συγχωρεί λάθη ,άσε που το κανεις και ΣουπερΜοταρδ και έχει και υψηλή τιμή μεταπώλησης είναι το DRZ400. Δεν έχει όμως φτηνά ανταλλακτικά! Είναι όμως ένα ολοκληρωμένο μηχανάκι που δεν λέει όχι. Είναι και στα κιλά σου ότι πρέπει
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό doc » 07 Σεπ 2006, 20:31

disco έγραψε:Μακράν το καλύτερο ποιοτικά, με την πιο σωστή απόδοση, αντοχή, γεωμετρία, συντήρηση, υδρόψυκτο, ευκολοπούλητο είναι και δασκάλα (σε μαθαίνει) συγχωρεί λάθη ,άσε που το κανεις και ΣουπερΜοταρδ και έχει και υψηλή τιμή μεταπώλησης είναι το DRZ400. Δεν έχει όμως φτηνά ανταλλακτικά! Είναι όμως ένα ολοκληρωμένο μηχανάκι που δεν λέει όχι. Είναι και στα κιλά σου ότι πρέπει


Μην είσαι σίγουρος ότι είναι καλύτερο από το XR 400... :wink:
Για enduro μιλάμε όχι για SM. :!:
Το έχεις οδηγήσει? Αν όχι, κάνε το όπου βρεις ένα τέτοιο και θα με θυμηθείς! Ήδη από αυτά που προανέφερες, το XR είναι καλύτερο σε αντοχή, γεωμετρία, συντήρηση, αερόψυξη (κόστος τούμπας...), τέλειο σχολείο, συγχωρεί ευκολότερα λάθη (το DRZ είναι συχνά απρόβλεπο), κι επιπλέον είναι πολύ φιλικότερο! :)
Το DRZ αντιμετωπίζει γενικώς μια κρίση ταυτότητας, για αυτό και δεν περπάτησε παγκοσμίως. Πάσχει στην ομοιογένεια, και στην συνεργασία των αναρτήσεων με το πλαίσιο και την συγκεκριμένη γεωμετρία του. :(
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

XR vs DRZ

Δημοσίευσηαπό drMel » 07 Σεπ 2006, 21:42

Κατ'αρχάς να ευχαριστήσω τους συναγωνιστές και φίλους alexkal & geco για την παραπομπή τους στο δικό μου XR, δυστυχώς επωλήθη όπως ήταν επιπλωμένο. Τώρα με τον Doc θα διαφωνήσω για το DRZ αφού είναι και η αγορα που έκανα αμέσως μετά. Το DRZ είναι όντως πιο ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα. Η μίζα καθαρίζει στα δύσκολα αφού με το XR, άν και παίρνει μπροστά με το χέρι (εγώ είχα βγάλει και τον αποσυμπιεστή) και σβύνει δύσκολα, σε περιπτώσεις που έχεις κρεμαστεί απο κάπου ή είσαι μέσα στην λάσπη και δεν ξέρεις που να βαλεις τα πόδια σου δυσκολεύεσαι γενικά. Το DRZ μου αρέσει πολύ δεν κάνω enduro μόνο βόλτες και κάποια Trail ή Rally (doc να τρέξω στο Καρπενήσι??? please!!!!!!!). Οσο για τις αναρτήσεις του τουλάχιστον στους ρυθμούς που οδηγώ λειτουργούν καλύτερα απο ότι στο XR, το μοτέρ είναι ασυγκρίτως πιο συγκινητικό και επίσης δεν χαλαει με τίποτα. Το κόστος τούμπας (έχω πολλές) δεν έχει καμμία διαφορά στην ουσία απο το XR και τα ανταλλακτικά του DRZ δεν σκοτώνουν κιόλας. Ο alexkal με βοήθησε να βελτιώσω τις αναρτήσεις απλά αλλάζοντας τα λάδια stock με κάποια ομολογουμένως καλύτερα. Σημειωτέον είμαι 1,74 και είμαι στα 105 κιλά. Δεν θα άλλαζα το DRZ με κανένα KTM λόγω αξιοπιστίας και με κανένα CRF-WRF κλπ λόγω οδηγικής απειρίας. Και να μην ξεχάσω το DRZ φρενάρει καλύτερα σε όλες τις συνθήκες και έχει τις δυνατότητες να τερματίζει χωρίς προβλήματα απο αγώνες enduro μέχρι και rally. Στο Romaniacs ενα DRZ τερμάτισε όλο τον αγώνα χωρίς να λυθεί ούτε μια βίδα παρα μόνο οι τροχοί για αλλαγή ελαστικού και αλυσιδογράναζων. Δεν θα πώ κουβέντα για τα 100άδες KTM. φαντάζομαι καταλαβαίνετε.
drMel
 

XR vs DRZ

Δημοσίευσηαπό disco » 08 Σεπ 2006, 09:41

drMel. ..... Συμφωνώ σε όλα .
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

ΧR vs DRZ

Δημοσίευσηαπό DRZakias » 08 Σεπ 2006, 10:19

Ιδανικα και τα δυο.Τωρα σε θεματα αξιοπιστιας λιγο μας τα χαλαει στα ηλεκτρικα το DRZ για XR σπανιως εχω ακουσει κατι(γενικως).Το XR ειναι αγαπημενο αλλα λιγο αρχαιο μηχανακι τεχνολογικα σε σχεση με το DRZ.

Και τα δυο παντως με κλειστα ματια!!!! :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
DRZakias
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 12:55
Τοποθεσία: ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΓΙΑΠΙ

Re: ΧR vs DRZ

Δημοσίευσηαπό sacram » 08 Σεπ 2006, 10:54

DRZakias έγραψε:Το XR ειναι αγαπημενο αλλα λιγο αρχαιο μηχανακι τεχνολογικα σε σχεση με το DRZ.

Και τα δυο παντως με κλειστα ματια!!!! :wink: :wink:


Το αρχαίο όμως δεν μένει από πηνία ,ανορθωτές, μπαταρίες κτλ κτλ
Ασε που δεν κινδυνεύεις να σπάσεις βετιλατέρ και ψυγεία...αφού δεν έχει :lol: :lol:
για ποιόν χτυπάει η καμπάνα DRZakia???
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Re: ΧR vs DRZ

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 08 Σεπ 2006, 11:46

Παίζουν πολλά XR στην χρυσή ευκαιρία. Ποιας χρονιάς να κυνηγήσω;;;
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: XR vs DRZ

Δημοσίευσηαπό doc » 08 Σεπ 2006, 11:46

drMel έγραψε:Τώρα με τον Doc θα διαφωνήσω για το DRZ αφού είναι και η αγορα που έκανα αμέσως μετά. Το DRZ είναι όντως πιο ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα. Η μίζα καθαρίζει στα δύσκολα αφού με το XR, άν και παίρνει μπροστά με το χέρι


Καμία αντίρρηση για την μίζα, δεν το συζητάω! Πες μου μόνο τι θα γίνει όταν μείνει από μπαταρία.... :twisted: :twisted: :twisted: :lol: :lol:

Όσο για τα υπόλοιπα...
Υπάρχει ένας απλός τρόπος να πιστούμε ΟΛΟΙ!
Φτιάχνουμε μια πιστούλα - διαδρομή 5-6 χιλιόμετρα, με ΜΧ enduro, μονοπάτια, ανηφοροκατήφορα, άλματα, σαμαράκια, μπερμ, σκαρφαλώματα, φλαταδούρες, στροφιλίκια κτλ! Παίρνουμε ένα DRZ κι ένα XR και τα παρτουζώνουμε 5 οδηγοί, διαφορετικών οδηγικών επιπέδων...
2 Χ 5 = 10 διαφορετικοί δυνδυασμοί...
Πάμε ότι στοίχημα θέλεις ότι οι γύροι με το XR θα είναι γρηγορότεροι για τους 4 από τους 5 οδηγούς???? Για να μην σου πω και για τους 5!!!!

ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΤΟ DRZ σου!!!! :lol: :lol: :lol: :o :twisted: :wink: :?: :?:
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες