Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Εισαγωγή στα enduro

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

Re: ΧR vs DRZ

Δημοσίευσηαπό doc » 08 Σεπ 2006, 11:49

Quadmaniac έγραψε:Παίζουν πολλά XR στην χρυσή ευκαιρία. Ποιας χρονιάς να κυνηγήσω;;;


XR 400 είναι όλα ίδια!!! Προτίμησε κόκκινο (2000 και μετά νομίζω...). Όσο λιγότερα χλμ τόσο καλύτερα... Όσο πιο καινούργιο (σε χρονολογία) τόσο προτιμότερο... :wink:
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Re: XR vs DRZ

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 08 Σεπ 2006, 11:49

doc έγραψε:
drMel έγραψε:Τώρα με τον Doc θα διαφωνήσω για το DRZ αφού είναι και η αγορα που έκανα αμέσως μετά. Το DRZ είναι όντως πιο ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα. Η μίζα καθαρίζει στα δύσκολα αφού με το XR, άν και παίρνει μπροστά με το χέρι


Καμία αντίρρηση για την μίζα, δεν το συζητάω! Πες μου μόνο τι θα γίνει όταν μείνει από μπαταρία.... :twisted: :twisted: :twisted: :lol: :lol:

Όσο για τα υπόλοιπα...
Υπάρχει ένας απλός τρόπος να πιστούμε ΟΛΟΙ!
Φτιάχνουμε μια πιστούλα - διαδρομή 5-6 χιλιόμετρα, με ΜΧ enduro, μονοπάτια, ανηφοροκατήφορα, άλματα, σαμαράκια, μπερμ, σκαρφαλώματα, φλαταδούρες, στροφιλίκια κτλ! Παίρνουμε ένα DRZ κι ένα XR και τα παρτουζώνουμε 5 οδηγοί, διαφορετικών οδηγικών επιπέδων...
2 Χ 5 = 10 διαφορετικοί δυνδυασμοί...
Πάμε ότι στοίχημα θέλεις ότι οι γύροι με το XR θα είναι γρηγορότεροι για τους 4 από τους 5 οδηγούς???? Για να μην σου πω και για τους 5!!!!

ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΤΟ DRZ σου!!!! :lol: :lol: :lol: :o :twisted: :wink: :?: :?:


Βάζεις στοίχημα οτι θα τσακιστώ και με τα δύο :dude:
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΧR vs DRZ

Δημοσίευσηαπό DRZakias » 08 Σεπ 2006, 11:56

sacram έγραψε:Το αρχαίο όμως δεν μένει από πηνία ,ανορθωτές, μπαταρίες κτλ κτλ
Ασε που δεν κινδυνεύεις να σπάσεις βετιλατέρ και ψυγεία...αφού δεν έχει :lol: :lol:
για ποιόν χτυπάει η καμπάνα DRZakia???



:sleepy1: :sleepy1: :sleepy1: :sleepy1:
:fingers: :moon: :lol: :lol: :D :D
Άβαταρ μέλους
DRZakias
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 12:55
Τοποθεσία: ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΓΙΑΠΙ

Δημοσίευσηαπό Berg » 08 Σεπ 2006, 13:44

Μια ερώτηση έκανε ο άνθρωπος και κοντεύει να ξεσπάσει πόλεμος XR - DRZ!

Και ακόμα δεν σας έχει πάρει χαμπάρι ο Pino. :oops: :oops: :oops:

Η προσωπική μου προτίμηση είναι XR, μεταχείρισμένο γιατί το φτιάχνεις όπως θέλεις και υπάρχουν άπειρα περιφερειακά. Το μόνο μειονέκτημα είναι η έλειψη μίζας. Αλλά μια καλή ρύθμιση και εξάσκηση θα λύση το πρόβλημα.
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 08 Σεπ 2006, 14:20

Κι εγώ δεν αλλάζω άποψη. Για XR πάω
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 08 Σεπ 2006, 14:24

Υπάρχει και ΚΙΤ υπερκυβισμού στα 440.......χεχεχε
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: XR vs DRZ

Δημοσίευσηαπό drMel » 08 Σεπ 2006, 14:55

doc έγραψε:ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΤΟ DRZ σου!!!! :lol: :lol: :lol: :o :twisted: :wink: :?: :?:


γιατι δεν παει στοίχημα το XR δηλαδή????
Το XR πάντως το προτίμησα για αρχή.
Τεσπα, μίλησα για τις δικές μου εμπειρίες απο τα δύο μηχανάκια, αν και πιστεύω ότι και άλλοι μπορούν να επιβεβαιώσουν τα λεγομενά μου, πάντως για να φτάσω στο DRZ είχα πρώτα την εμπειρία του απο κολλητό φίλο που το έχει 2ο χέρι εδώ και 3 χρόνια και δεν έχει κάνει κιχ, το είχα οδηγήσει στα ίδια μέρη και πήγαινα γρηγορότερα (εγώ λέμε) και γενικά το διασκεδάζω πιο πολύ απο το XR μου κάνει καλύτερο για Rally που δεν τρέχω και πολλά (ας όψεται το φιλότιμο μου μέσα) και επίσης είναι ασύγκριτα καλύτερο στην άμμο που μου αρέσει πολύ να οδηγώ. Απο περιφερειακά δεν πάσχει ουδόλως και όσοι πιστοί μπορείτε να το θαυμάσετε στο Καρπενήσι όπου θα πάρω μέρος ώς συμμετέχων και ουχί ώς βοηθός. Αααααααα αλλάζεις το γρανάζι απο 14 σε 15 και πάει και μπούνια στην άσφαλτο. Οσο για την άποψη του Doc, μην ξεχνάτε ότι ξεκινησε με XR250 τους αγώνες και μάλλον είναι συναισθηματικά φορτισμένος με το μοντέλο.
drMel
 

Δημοσίευσηαπό drMel » 08 Σεπ 2006, 15:06

Quadmaniac έγραψε:Υπάρχει και ΚΙΤ υπερκυβισμού στα 440.......χεχεχε


να θυμάσαι ότι και τα πιό αξιόπιστα μοτέρ μετά απο γαργάλημα χάνουν την αξιοπιστία τους
drMel
 

Re: XR vs DRZ

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 08 Σεπ 2006, 15:08

Το θέμα κύριοι είναι οτι για εισαγωγή στο χώρο θέλεις κάτι που συγχωρεί πρώτα απ'όλα. Και το XR συγκριτικά με το DR σύγχωρεί ΠΑΑΑΑΑΑΡΑΑΑΑ ΠΟΛΥ. Και εγώ ανήκω στη γενιά των XRάκηδων και έτσι ξεκίνησα και θυμάμαι πολλές φορές που σώθηκα με το XR. Ισως και γιαυτό όλοι μας να αναπολούμε τις εποχές εκείνες που μάθαμε και μας μάθαν τα 1α βήματα στο χώμα και να αγαπάμε τόσο πολύ αυτό το μηχανάκι.
Εικόνα
Δίχρονο μέλος :dancing:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Re: XR vs DRZ

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 08 Σεπ 2006, 15:14

Αυτό είναι που με έχει επηρεάσει, οτι υπάρχουν 100αδες εντουράδες που λατρεύουν αυτό το μηχανάκι. Κάτι καλό θα έχει.

Από δευτέρα θα αρχίσω να βλέπω μηχανάκια που είναι στην χρυσή ευκαιρία...
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: XR vs DRZ

Δημοσίευσηαπό Berg » 08 Σεπ 2006, 15:35

Quadmaniac έγραψε:Αυτό είναι που με έχει επηρεάσει, οτι υπάρχουν 100αδες εντουράδες που λατρεύουν αυτό το μηχανάκι. Κάτι καλό θα έχει.

Από δευτέρα θα αρχίσω να βλέπω μηχανάκια που είναι στην χρυσή ευκαιρία...


Μια που θα κάνεις την έρευνα ρίξε μετά μια ενημέρωση για τιμές και χρονολογίες. Ίσως να ενδιαφέρουν και κάποιους άλλους.

Και μην πάει το μυαλό σας αλλού δεν το αλλάζω το Husaberg, (ίσως όμως προσθέσω και ένα 2 stoke 250cc στην συλλογή). :P :P :P :P :P
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: XR vs DRZ

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 08 Σεπ 2006, 16:09

Quadmaniac έγραψε:Αυτό είναι που με έχει επηρεάσει, οτι υπάρχουν 100αδες εντουράδες που λατρεύουν αυτό το μηχανάκι. Κάτι καλό θα έχει.

Από δευτέρα θα αρχίσω να βλέπω μηχανάκια που είναι στην χρυσή ευκαιρία...


Exει μια απίστευτη γλύκα!!! :icescream:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Δημοσίευσηαπό pino » 08 Σεπ 2006, 16:19

Berg έγραψε:Μια ερώτηση έκανε ο άνθρωπος και κοντεύει να ξεσπάσει πόλεμος XR - DRZ!

Και ακόμα δεν σας έχει πάρει χαμπάρι ο Pino. :oops: :oops: :oops:



Το πήρα χαμπάρι Bergo, αλλά "περί ορέξεως ....ουδέν σχόλιον" για τον Quadmaniac. Για όλους τους άλλους θα πω μόνον πως το XR είναι το σημείο αναφοράς για την δεκαετία του 1990. Το DRZ παρουσιάστηκε στην αγορά το 2000 και φιλοδοξούσε να χτυπήσει τα XR. Φυσική εξέλιξη λοιπόν του ενός αποτελεί το άλλο από διαφορετική εταιρεία για την ίδια ομάδα αγοραστών (non pro).

Άρα....
Το καλύτερο XR.... είναι το DR*!!! :wink:

* το DRZ 400 E, αφού το συγκρίνουμε με το XR400R.
To DRZ 400 S το συγκρίνουμε με κάποιο XL αλλά δεν υπάρχει στα 400cc.
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 08 Σεπ 2006, 16:36

Μην με παρεξηγείτε οι κάτοχοι DRZ. Απλά από τα λεγόμενα και από αυτά που έχω διαβάσει κατέληξα στο Honda (είμαι και λίγο Hondakias). Είχα μηχανάκι με μοτέρ από DRZ και είχα φάει σκάλισμα και λιώσιμο χωρίς να κάνει ούτε τσικ. Μόνο λίγο λαδάκι μου έκαιγε.
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: XR vs DRZ

Δημοσίευσηαπό markd » 08 Σεπ 2006, 17:35

doc έγραψε:
drMel έγραψε:Τώρα με τον Doc θα διαφωνήσω για το DRZ αφού είναι και η αγορα που έκανα αμέσως μετά. Το DRZ είναι όντως πιο ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα. Η μίζα καθαρίζει στα δύσκολα αφού με το XR, άν και παίρνει μπροστά με το χέρι


Καμία αντίρρηση για την μίζα, δεν το συζητάω! Πες μου μόνο τι θα γίνει όταν μείνει από μπαταρία.... :twisted: :twisted: :twisted: :lol: :lol:

Όσο για τα υπόλοιπα...
Υπάρχει ένας απλός τρόπος να πιστούμε ΟΛΟΙ!
Φτιάχνουμε μια πιστούλα - διαδρομή 5-6 χιλιόμετρα, με ΜΧ enduro, μονοπάτια, ανηφοροκατήφορα, άλματα, σαμαράκια, μπερμ, σκαρφαλώματα, φλαταδούρες, στροφιλίκια κτλ! Παίρνουμε ένα DRZ κι ένα XR και τα παρτουζώνουμε 5 οδηγοί, διαφορετικών οδηγικών επιπέδων...
2 Χ 5 = 10 διαφορετικοί δυνδυασμοί...
Πάμε ότι στοίχημα θέλεις ότι οι γύροι με το XR θα είναι γρηγορότεροι για τους 4 από τους 5 οδηγούς???? Για να μην σου πω και για τους 5!!!!

ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΤΟ DRZ σου!!!! :lol: :lol: :lol: :o :twisted: :wink: :?: :?:



ΕΕΕΕΕΕΕΕΕ θελω να είμαι ένας από τους οδηγούς!!! :P :lol: :razz: :lol: :P
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχει 1 επισκέπτης