Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

KTM 2009

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

KTM 2009

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 16 Νοέμ 2008, 12:26

Μηχανολογικα πολυ καλιτερα απο τα ρποηγουμε και ομολογουμενως ΠΟΛΥ πιο γρηγορα, ανεκαθεν μου αρεσε η φιλοσοφια κατασκευης της συγκεκριμενης εταιριεας εδτω και αν μερικοι επιμενουν ακομα στα Ιαπωνικα πρεπει να παραδεχτουν οτι οθαυστριακοι εχουν γινει ενας σοβαρος αντιπαλος σε ολες τις κατηγοριες.
Παρολαυτα εχω μια ενσταση κυριοι στο Mattighofen. Ενω η εταιρεια ξεκινησε σαν μια ειδικη περιπτωση για "πυροβολημενα" ατομα που θελαν κατι διαφορετικο απο τον ανταγωνισμο και το βρισκαν εκει, με μηχανες οπως το 640 Adv και περιεργους κυβισμους ο ανταγωνισμος και το μαρκετινκ σας εκαναν να χασετε τον προσανατολισμο σας, μαλλον να τον αλλαξετε, και προκειμενου να "πιασετε" μεγαλιτερο κομματι της πιτας αφιερωσατε πολυ χρονο, χρημα και παραγωγη σε μηχανες οι οποιες προσπαθουν να κανουν την διαφορα αλλα δεν τα καταφερνουν, με την εξαιρεση του Δουκα που ειχε την δικη του αισθητικη, ολα τα υπολοιπα δικυκλα ειχαν μια και μονο αισθητικη, αυτη της πρακτικοτητας. Μaκραν εχει περασει η εποχη που αυτο ηταν το μονο που μας ενοιαζε, τωρα πρπει να πουλαμε και μουρη στις καφετεριες με το εργαλειο, τι τα σκασαμε 10,000 ευρα; (ναι ρε εχω προβλημα παλι με τους εντουραδες της καφετεριας, γιατι μου χαλανε το σπορ και οι αποψεις τους περνανε στο μαρκετινγκ) ως αποτελεσμα εχουμε κατι 950 enduro με μασκα λες ειναι φτιαγμενη απο σκιτσα της DISNEY και τωρα το νεο 990... μαυρο και κακο ναι, αλλα μαυρο και αγωνιστικο για πρακτικους λογους δεν παει (χτυπηματα, ανιχνευση για διαροες και επισκευες χρειαζονται φωτεινα χρωματα), και το ξερετε. Οποτε το " the feeling ready to race" παει περιπατο, πες "to show off" να εισαι μεσα. Τα μηχανακια ειναι πολυ καλα αλλα μολις ειδα τα μαυρα ψαλιδια και την κακια μαυριλα στον κινητηρα, με επιασε η ψυχη μου, που να βρεις βιδα εκει μεσα αν δεν εχεις 1000αρα λαμπα απο πισω σου, ποσο μαλλον με φακο κεφαλης βραδυ στην ερημια. Δεν γινεται! Ααλλα βλεπεις μεχρι την καφετερια εχει δημοσιο φωτισμο και αν μεινουμε καπου απομακρα στα βουνα (Πλατεια Κεφαλαριου... εκει στα βορεια) φτανει να εχει σημα το κινητο!
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Συγκρισεις...

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 16 Νοέμ 2008, 12:33

Τα συμπερασματα δικα σας...

Τωρα...
Εικόνα

τοτε...
ΕικόναΕικόνα

Οχι, σοβαρα τωρα, το 990 και μονο που βλεπω μπορω να φανταστω την ατακα" Τσιμπανε τα μωρα" απο τον "bad boy" ιδιοκτητη που μπερδευει τα μεγεθη, το αλλο για να "σκοραρει" θελει να κανεις ταμα στην παναγια την Τσαμπικα, αλλα ο συνειρμος με κατι αγωνες που πια δεν υπαρχουν ειναι σαφεστατος.
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι


Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες