Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Τα παίρνω απ'τη χρήση...

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

Τα παίρνω απ'τη χρήση...

Δημοσίευσηαπό H1N1 » 19 Μαρ 2010, 10:20

Η ιστορία 3 βαλιτσακίων...nonfango, μάλλον 36 λτ.

Προετοιμαζόμενος γιά ταξίδι εξωτερικό με τη Guzzi Le Mans III μου το 1990 ρώτησα το μηχ/κό μου κ μου βρήκε μεταχείρω πλήρη σχάρα κ τα 3 βαλιτσάκια. Ήταν ήδη κάπως παλιά (ας πούμε 5-ετίας), αλλά καλά. Τα τοποθέτησε πάνω, αλλά δεν με ικανοποίησε. Κάθησα κ τα έβαλα πολύ πιό κοντά στη μοτ/τα με χρήση αλουμινολαμών - είχα και ανασηκωμένες Lafranconi (εξατμίσεις) στροβιλισμού κ "τό'ψηνε" το πράμα. Το αποτέλεσμα με δικαίωσε γιατί το μοτόρι ταξίδευε κ έστριβε σταθερά, ακόμα κ με 170 χλμ, στη Ιταλία. Ξαναβγήκα Ευρώπη κ το 1991, τα βαλιτσάκια κυρίες.

Μετά "δούλεψαν" (κατά μόνας 8) ) σε:

(ανακατωμένα)

Yamaha XT 350
BMW F 650
Suzuki DR 350 S
Suzuki DR 400 S
Suzuki FB 100
Vespa 200 PX

(μπορεί να ξεχνάω κ τίποτα)

Φορτώθηκαν από πράγματα γαμηλίου ταξιδιού 7 ημερών, μέχρι πλακάκια μπάνιου (πολλά μιλάμε!) κ συχνά έκλειναν με έντονες πιέσεις... κατάθλιψης κ γαμοσταυριδίων γιά να χωρέσουν το κάτι παραπάνω!

Το τελευταίο που έχει επιβιώσει (δηλ. που δεν δόθηκε με τη μηχανή που το "φορούσε") το πατέντιασα πάνω στο γουρούνι μου! :razz:

Εχουν αποδειχθεί, παρ'όλη την ταλαιπωρία σε χώμα κ τούμπες, άθραυστα κ στεγανά...γενικώς αναντικατάστατα!

Νομίζω πως ήταν μιά καλή επένδυση. :wink:
Άβαταρ μέλους
H1N1
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: 18 Σεπ 2009, 09:06
Τοποθεσία: Αλσούπολη, Αθήνα

Τα παίρνω απ

Δημοσίευσηαπό superspy » 19 Μαρ 2010, 10:35

Μάλλον δεν τα κάνουν πια όπως κάποτε ε; :-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Τα παίρνω απ

Δημοσίευσηαπό megalexandros » 19 Μαρ 2010, 22:11

Η NONFANGO δεν υπαρχη σημερα γιατι καηκε το εργοστασιο η κανω λαθος;Το σιγουρο ειναι οτι πλεον δεν τα κανουν πια οπως καποτε
Άβαταρ μέλους
megalexandros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 22:14


Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες