Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ο μάγος του καρμπυρατέρ!!!

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

Ο μάγος του καρμπυρατέρ!!!

Δημοσίευσηαπό H1N1 » 10 Μάιος 2010, 10:02

Εγώ είμαι αυτός :twisted:

Έχω μακρύ ιστορικό τέτοιων "ανησυχιών", ξεκινώντας από 2-χρονα.

Αν κ ακόμα κάνω χαζά λάθη, έχω "χέρι" στις ρυθμίσεις απλών/ πρωτόγονων καρμπυρατέρ...

Γενικώς, αυτό που έχω παρατηρήσει διαχρονικά είναι ότι τα μηχ/κια έρχονται στο Ελλαδιστάν όντας πολύ "πλούσια" ρυθμισμένα.

Το τελευταίο μου πρότζεκτ, η ταπεινή κ περίεργη Ural 650 (2-κύλινδρο boxer, αντιγραφή προπολεμικού BMW).

Όταν το παρέλαβα "έβρεχε" μπουζί γιά πλάκα (ήθελε βγάλσιμο κ άλλαγμα κ ξανά...), έπαιρνε μπρός με χούι (ο πρώην έλεγε: "να τη κλειδώσεις;;; γιατί; άντε κ τη παίρνει κάποιος...πώς θα τη βάλει μπρός;;!!!), μπέρδευε-έβηχε κ έκαιγε το πατερόμανο - 9-9,5 λτ/100 χλμ.

Τα κεντρικά ζιγκλέρ από 190 (αν είναι δυνατόν!) κατέβηκαν στα 130 (από stock που είχα της Triumph) κ μετά πολύ ψάξιμο με τις βελόνες κλπ το μηχ/μα παίρνει πάντα με 1-2 μανιβελλιές, δουλεύει πιό στρωτά (όχι άψογα...) κ καίει 7 λτ/100 χλμ - πολύ λογικό γιά τεχνολογία '40!

Οι εξατμίσεις από χρώμα...μαζούτ (σαν να έκαιγε 1 λτ λάδι στα...300 χλμ) απέκτησαν το καφετί χρώμα υγείας κ η θερμοκρασία είναι ο.κ.

Τό'κανα πάλι το θαύμα μου..! :P
Άβαταρ μέλους
H1N1
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: 18 Σεπ 2009, 09:06
Τοποθεσία: Αλσούπολη, Αθήνα

Re: Ο μάγος του καρμπυρατέρ!!!

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 10 Μάιος 2010, 11:56

H1N1 έγραψε:Εγώ είμαι αυτός :twisted: .......
Τό'κανα πάλι το θαύμα μου..! :P


Και η μετριοφροσύνη το μεγαλυτερο σου προσόν; :D :D :D :D

Χαρά στο κουράγιο σου πάντως να κάτσεις να φτιάξεις τέτοιο πράγμα, πραγματικά "αρχέγονο" καρμπυρατερ. Θελει ορεξη και υπομονή με αυτά τα κατασκευάσματα!
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι


Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 11 επισκέπτες