Βόλτα 9-04-11
Δημοσιεύτηκε: 12 Απρ 2011, 16:57
Λόγω έλειψης 'ενεργής' μοτοπαρέας (ο φίλος έχει busha κ αναπτύσει...mach!, ο συγγενής είναι τελείως άπειρος κ ο γνωστός είναι κομματάκι θεωρητικός) έφυγα μόνος με το 660 μοτάρντ μου γιά γύρο Παρνασσού πχ.
Αναχώρηση 07:45 πμ μέσω Χασιάς (μόνιμο..!), Στεφάνης, Πράσινου, Πάνακτου, Οινόης, Ερυθρών, Πλαταιών, Λεύκτρων, Ελλοπίας, Ξηρονομής, Δομβραίνας/Θίσβης, Αγ.Άννας, Κυριάκι, Διστόμου, Αράχωβας, Δελφών, Αμφίσσης, Γραβιάς κ μέσω παλιάς εθνικής Θήβας/Λαμίας κ Χασιάς πάλι πίσω στις 17:40 μμ.
430 απολαυστικότατα χλμ, ~ 6-6,5 ώρες η καθαρή διαδρομή, ~ 3,5-4 ώρες οι στάσεις συνολικά. Οδήγηση γενικώς χαλαρή (όχι κ τελείως 'άψυχη') με περιστασιακό 'μπρίο' σε σημεία όμορφα (πχ πριν την Αράχωβα κ μετά τους Δελφούς).
Φωτό έπαιρνα σε πολλά σημεία της διαδρομής, όποιος τις δεί ταξιδεύει μαζί! Θα ανεβάσω όταν μπορέσω...
Από στάσεις στους Δελφούς (θεϊκός τόπος...κυριολεκτικά) γιά νερό κ μήλα, στη Γραβιά (στο ποτάμι), στην ευρύτερη περιοχή της Γραβιάς γιά..χόρτα κ πλατσούρισμα στο Κανανίτη ποταμό, καφέ στο 'Μήλας Κάμπ' εκεί από πάνω (τους έχω γνωρίσει κ πέρασα γιά 'γειά'), στο αρχ. θέατρο Χαιρώνειας κ 2 βενζινο-στάσεις (η τιμή της 'έπαιζε' από 1,56 έως 1,78..έλεος!).
Ο καιρός ήταν θαύμα, η άνοιξη ήταν εκεί, τα χιόνια λάμπανε ψηλά στα βουνά => η χαρά του μοτο-ταξιδιώτη!
Καλά νά'μαστε να χαιρόμαστε τα μηχ/κια μας, όσο μπορούμε ακόμα (οι λόγοι διάφοροι..)
ΥΓ εκείνο το Σ ήταν γιά μένα η 'χρυσή ευκαιρία', καθ'ότι η κόρη σπουδάζει στην επαρχία, ο γυιός ήταν με το σχολείο στη 4ήμερη κ η καλή μου είχε αναλάβει να βολτάρει ανήψι της...οπότε έπιασα κ 'γώ 'μεροκάματο'!
Αναχώρηση 07:45 πμ μέσω Χασιάς (μόνιμο..!), Στεφάνης, Πράσινου, Πάνακτου, Οινόης, Ερυθρών, Πλαταιών, Λεύκτρων, Ελλοπίας, Ξηρονομής, Δομβραίνας/Θίσβης, Αγ.Άννας, Κυριάκι, Διστόμου, Αράχωβας, Δελφών, Αμφίσσης, Γραβιάς κ μέσω παλιάς εθνικής Θήβας/Λαμίας κ Χασιάς πάλι πίσω στις 17:40 μμ.
430 απολαυστικότατα χλμ, ~ 6-6,5 ώρες η καθαρή διαδρομή, ~ 3,5-4 ώρες οι στάσεις συνολικά. Οδήγηση γενικώς χαλαρή (όχι κ τελείως 'άψυχη') με περιστασιακό 'μπρίο' σε σημεία όμορφα (πχ πριν την Αράχωβα κ μετά τους Δελφούς).
Φωτό έπαιρνα σε πολλά σημεία της διαδρομής, όποιος τις δεί ταξιδεύει μαζί! Θα ανεβάσω όταν μπορέσω...
Από στάσεις στους Δελφούς (θεϊκός τόπος...κυριολεκτικά) γιά νερό κ μήλα, στη Γραβιά (στο ποτάμι), στην ευρύτερη περιοχή της Γραβιάς γιά..χόρτα κ πλατσούρισμα στο Κανανίτη ποταμό, καφέ στο 'Μήλας Κάμπ' εκεί από πάνω (τους έχω γνωρίσει κ πέρασα γιά 'γειά'), στο αρχ. θέατρο Χαιρώνειας κ 2 βενζινο-στάσεις (η τιμή της 'έπαιζε' από 1,56 έως 1,78..έλεος!).
Ο καιρός ήταν θαύμα, η άνοιξη ήταν εκεί, τα χιόνια λάμπανε ψηλά στα βουνά => η χαρά του μοτο-ταξιδιώτη!
Καλά νά'μαστε να χαιρόμαστε τα μηχ/κια μας, όσο μπορούμε ακόμα (οι λόγοι διάφοροι..)
ΥΓ εκείνο το Σ ήταν γιά μένα η 'χρυσή ευκαιρία', καθ'ότι η κόρη σπουδάζει στην επαρχία, ο γυιός ήταν με το σχολείο στη 4ήμερη κ η καλή μου είχε αναλάβει να βολτάρει ανήψι της...οπότε έπιασα κ 'γώ 'μεροκάματο'!