Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Οι πιό ξεχωριστές στιγμές στη σέλλα!

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

Οι πιό ξεχωριστές στιγμές στη σέλλα!

Δημοσίευσηαπό H1N1 » 10 Απρ 2012, 13:26

Φαντάζομαι ότι, όπως κ εγώ, έχουν υπάρξει στιγμές με τη μοτό σας που νιώσατε 'σούπερ', είτε λόγω ιδιαίτερης φάσης είτε απλά λόγω συγκυρίας. Γιά μένα είναι αμέτρητες αυτές οι 'στιγμές', όπου νιώθεις ανάλαφρος από ευφορία [όχι εφορία :evil: ] κ λές: mopedsmile: "this is it"!

Ας γράψουμε λοιπόν 3 ξεκάθαρα 'χαρούμενες στιγμές' κ 3 'στιγμές ανακούφισης' (ξέρετε...τότε που πιάνουν οι προσευχές).

Χαρούμενες

- η 1η μου βόλτα με το πρώτο μου μηχ/κι, ένα 'μίνι' Fantic super rocket, 3/1975.
- η έξοδος από σφιχτή χωμάτινη στροφή με [ελεγχόμενη] σούζα, κλίση κ διώξιμο πισινού με Suzuki PE 175 (αμορτισεράτο), κάπου το 1985.
- η άφιξη στη πατρίδα από Αγγλία, πάνω σε ένα αερόψυκτο RD 250 (6-άρι, εεε...τςςς-κςςς), καλοκαίρι 1982.

Ανακούφιση

- μονοήμερη 600άρα (χλμ) βόλτα, σόλο κ άρρωστος, με Le Mans III 850 (κλιπονάτο, γιά όσους δεν κατέχουν) διάσχιση διάσελλου [χώμα/χιόνι] κάπου κοντά στον Κοσμά κ αδύνατον (λόγω γλίστρας/βάρους/εξάντλησης) να πάω είτε εμπρός είτε πίσω. Στο τέλος απίθωσα τη μηχανή μαλακά κάτω κ την γύρισα 180 μοίρες τραβώντας απ'το κλίπ-όν, γλυστρώντας χωρίς τη παραμικρή ζημιά στο παγωμένο χιόνι.
- 2η δοκιμή (μετά από 30 χρόνια!) του ανηφορικού μονοπατιού από παραλία Ραμνούντας πρός πάρκιγκ αρχ. χώρου Ραμνούντος, με Gas Gas Pampera 250 (τρέϊλ). Αφού τράβηξα τα εξ'αμάξης γιά να το ανεβάσω από κατσάβραχα κ γκρέμια κ με σκασμένο πισινό...φτάνω σε συρματόπλεγμα που μου έφραζε το δρόμο...πρός τη σωτηρία. Με το ψάξιμο βρήκα τρούπα
απ'όπου 'πέταξα' το πανάλαφρο μηχ/κι κ γύρισα Ατέεν με φλάτ πισινό κ πατιλίκια!
- [αναμένεται λόγω δουλιάς]
Άβαταρ μέλους
H1N1
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: 18 Σεπ 2009, 09:06
Τοποθεσία: Αλσούπολη, Αθήνα

Re: Οι πιό ξεχωριστές στιγμές στη σέλλα!

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 10 Απρ 2012, 16:24

Χαρουμενες
1) Οταν συναντησα ενα Africa Twin να ερχεται απο το αλλο ρευμα στο διασελο μεταξυ Αγοριανης και Αράχωβας, εγω με το KLE, εκανε κρυο, χιονιζε, καθοτι 27 Δεκεμβριου (του 03) αλλα δεν ημουν ο μονος τρελος στο βουνο, χαιρετηθηκαμε, μαλλον και αυτος το ιδιο σκεφτηκε!!
2) Η αναβαση της ακροπολικης Βωξιτες με ΚΤΜ 640 ADV. Ορθιος στα μασπιε και με ελαφρα πλαγιολισθηση σχεδον σε ολες τις στροφες. Δεν το ξανατολμησα απο τοτε ουτε την αναβαση ουτε την πλαγιολισθηση.
3) Η διαδρομη στον αυτοκινητοδρομο 1 απο Alice's Restaurant κατεβαινοντας το βουνο και μετα νοτια προς Σαντα Κρουζ, στην Καλιφορνια.

Ανακουφιση
1) Μετα απο 3 ωρες καβαλα σε μια 1200gs βρηκα βενζιναδικο, χωμενο σε κατι δενδρα, μεσα σε μια ρεματια στην κεντρικη Καλιφορνια. Ειχα να δω ανθρωπο περιπου για μια ωρα, ημουν σε μια περιοχη που δεν ειχα ιδεα που βρισκομουν ακριβως γιατι το GPS δεν ειχε σημα απο το πυκνο φυλλωμα των δενδρων, και η δεικτης βενζινης ειχε αρχισει να αναβοσβηνει εδω και ωρα. Μετα καταλαβα οτι τα βενζιναδικα δεν ειναι πανω στην εθνικη οπως εδω αλλα πρεπει να βγεις.
2) Ερχομενος απο Βαρκιζα προς Βουλιαγμενη στα λιμανακια, οχι στην αριστερη σφιχτη αλλα στην δεξια τυφλη που ακολουθει ειμαι πισω απο μια Street Bob που οδηγαει φιλος, με μια Fat Boy εγω και τον βλεπω να κανει ενα τιναγμα αριστερα να αποφυγει...μια τεραστια λακουβα γεματη νερο που εφτανε μεχρι την διαχωριστικη, πανω στο απεξ. Ουτε εκλεισα γκαζι γιατι ηξερα θα μου διπλωσει, ουτε ανοιξα γιατι ηξερα θα ανοιξει και θα βγω στο αντιθετο, κατι προσευχες εκανα, κατι πορεια διαφορετικη χαραξα με το πλοιο, και με την βοηθεια του Αϊ Νικόλα το επομενο που θυμαμαι ειναι οτι κοιταγα το φαναρι στη λιμνη της Βουλιαγμενης οποτε ενταξει, αλλα softail δεν ξανακαβαλησα εκτοτε.
3) Τρίτο δεν εχει. Οταν κανω καμια χοντρη κουταμαρα με αυτη τη μηχανη που εχω τωρα θα γραψω, εχω μπροστα μου χρονια! (Χρονια εχω, λεφτα για βενζινη δεν εχω!!)
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι


Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 13 επισκέπτες