Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Επισοδειακή επιστροφή, ωδή στα Pirelli MT 60

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

Επισοδειακή επιστροφή, ωδή στα Pirelli MT 60

Δημοσίευσηαπό H1N1 » 15 Απρ 2013, 13:46

Σ/Κ πήγα σε φίλο μου κοντά στη Ναύπακτο [θα ανεβάσω φωτό απ'το 'έλα'] με το Baghira 660.

Είναι λοιπόν Κ 16:15, πέφτουν οι χαιρετούρες δίπλα στο ήδη φορτωμένο μηχ/κι κ...γμτ, γμτ..;;;

Το πίσω λάστιχο δείχνει ξεφούσκωτο...ναι, να κ μία πρόκα 1ο τραπέζι πίστα στη κορώνα.

Πέφτουν τα τοπικά τηλ, καβαλλάμε τις 2 μοτό κ με κρεμασμένη 2α καλύπτω τα 2-3 χλμ προς το χωριό κ το βενζινάδικο που μπορούσε να μου κάνει ένεση. Αααα, εκείνη την ώρα ξεκίνησε κ ψιλόβροχο, έτσι γιά υποβοήθηση! :banging:

Τελειώνουμε γρήγορα, έλεγχος στο μακαρόνι - οκ όλα καλά, βενζίνα κ δρόμο 17:40. mopedsmile:

Από Ιτέα, ανεβαίνω Δελφούς, όπου 'ξυπνάω' οδηγικά. Λίγο πριν τους Δελφούς νιώθω μιά αίσθηση 'ελαστικής γενικότητας' (!) κ κόβω ρυθμό, μπαίνω στον οικισμό κ σταματάω σε βενζινάδικο. Τσεκάρω πίεση του εμφανώς καθισμένου ελαστικού - 15. Ο νεαρός βενζινάς, χωρίς να του ζητήσω τίποτα, το ψάχνει βάζοντας σαπουνάδα σε όλη τη κορώνα - τίποτα - κ με παρότρυνσή μου στη βαλβίδα όπου...χαμός. Τη σφίγγει κ ελέγχεται η διαρροή, φέρνουμε τη πίεση στα σωστά της κ ξαναφεύγω, περισσότερο σίγουρος πλέον ότι λύθηκε το πρόβλημα.

Μεταξύ Λειβαδιάς κ Αλιάρτου, νάτη πάλι η 'λαστιχένια' αίσθηση (που δεν τη πολυ-πιστεύω) κ στάση σε βενζινάδικο [ούτως η άλλως] γιά υγρό πύρ κ έλεγχο. Η πίεση είναι γιά...τράϊαλ κ η βλεπούμενη βενζινού ΠΟΛΥ χαμογελαστή :boobs:

Από 'κει κ πέρα έγινε 'μεροκάμματο του τρόμου' με το σκοτάδι, ΕΟ από Θήβα κ στη τσίτα γιά 'λάθος' αίσθηση, συχνή πίεση με το δάχτυλο στη κορώνα να δώ αν έχω 5 η 25 πίεση. Άλλη μιά 'εισπνοή' στη Μαλακάσα κ έφτασα λίγο πριν τις 10 φλαταρισμένος στο σπίτι.

Respect στα ΜΤ 60 που άντεξαν τέτοια ταλαιπωρία, προειδοποίησαν έξοχα ότι λειτουργούν με ελάχιστη πίεση κ γενικώς συμπεριφέρθηκαν άψογα, σαν 'ράν φλάτ' ελαστικά. Ανέβηκαν εξαιρετικά στην εκτίμησή μου :rockout:
Άβαταρ μέλους
H1N1
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: 18 Σεπ 2009, 09:06
Τοποθεσία: Αλσούπολη, Αθήνα

Re: Επισοδειακή επιστροφή, ωδή στα Pirelli MT 60

Δημοσίευσηαπό superspy » 16 Απρ 2013, 15:04

Τυχερός ήσουνα :-)

Θα μπορούσες να γύρναγες με τη ζάντα...
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Επισοδειακή επιστροφή, ωδή στα Pirelli MT 60

Δημοσίευσηαπό H1N1 » 01 Μάιος 2013, 09:34

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
H1N1
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: 18 Σεπ 2009, 09:06
Τοποθεσία: Αλσούπολη, Αθήνα


Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot]. Υπάρχουν 8 επισκέπτες