Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Απορία αρχάριου........

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

Απορία αρχάριου........

Δημοσίευσηαπό microbe » 19 Φεβ 2005, 16:03

Γειά χαρά σε όλους!! Παρακολουθώ το φόρουμ σας εδω και αρκετό καιρό και έχω μία απορία. Έχω αποφασίσει να αλλάξω μηχανάκι (έχω παπί τώρα) , μετά από πολύ σκέψη κατέληξα στο νέο ΧΤ 660 R , ως μηχανή αξιόπιστη, που τα κάνει όλα από λίγο..... Είδα φωτό και διάβασα εντυπώσεις από το trail ride Αττικής και.....κατενθουσιάστηκα!!!!! Θα μπορώ εγώ με αυτό το μηχανάκι να λαμβάνω μέρος σε ανάλογες διοργανώσεις??? (όχι αγώνες βέβαια ,ούτε έχω βλέψεις πρωταθλητικές, απλά για χαβαλέ....) , αν ναι , με ποδιά και χούφτες είμαι καλυμμένος για προστασία από ζημιές σε πτώση??Τι άλλο εξοπλισμο χρειάζομαι??? ( είμαι άσχετος με τον χώρο ή αλλιώς "τρυφερό πόδι" ) !!!!!! Ελπίζω να μην σας ζάλισα με τις ερωτήσεις μου..... :roll:
Άβαταρ μέλους
microbe
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005, 18:27
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Απορία αρχάριου........

Δημοσίευσηαπό Gorgorofteros » 21 Φεβ 2005, 08:57

microbe έγραψε: Τι άλλο εξοπλισμο χρειάζομαι???


Πρώτα απ'όλα και πρίν αφήσεις χρήμα, κάνε αρκετές βόλτες στα πέριξ, να μάθεις το μηχανάκι σου.

Οταν θα έχεις κάνει πολές βόλτες και θα έχει διαβάσει όλα τα post εδώ, τόσο για εξοπλισμό όσο και για τεχνικές τότε θα μπαίνεις άνετα σε trail ride.

Ούτε η ποδιά ούτε οι χούφτες θα σε καλύψουν σε καλή χύμα , μόνο η προπόνηση θα σε σώσει , πάρε ότι όχημα θές και δούλεψέ το.[/img]
KΕΡΑΣΙ CLUB
Άβαταρ μέλους
Gorgorofteros
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: 13 Απρ 2004, 08:19
Τοποθεσία: Χαλάνδρι - Αθήνα

Δημοσίευσηαπό alp » 21 Φεβ 2005, 11:53

Καλώς ήρθες στην παρέα....

Αν όπως λες .. κατενθουσιάστηκες, τότε έλεγξε με κανένα γιατρό μήπως πάσχεις από ΧΩΜΑΤΙΤΙΔΑ !

Εάν το τεστ βγει θετικό, τότε θα θες να πουλήσεις το ΧΤ μέχρι το καλοκαίρι, οπότε κοίτα από τώρα για κάτι πιο χωμάτινο για να μη χάσεις λεφτά από την αλλαγή....

Για τον εξοπλισμό θα συμφωνήσω με τον φίλτατο Γοργορόφτερο, αλλά θα σου συνιστούσα να μη πας πουθενά χωρίς :

Κράνος
Μπότες
Γάντια
Επιγονατίδες
Μπουφάν

όλα θα πρέπει να είναι για κατάλληλη χρήση.

αλλιώς ένα μικρό πέσιμο - σύρσιμο, που θα γίνει αργά ή γρήγορα στο χώμα, θα σε κρατήσει καιρό μακρυά από την αγαπημένη σου...
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54


Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες

cron